RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Głęboka termomodernizacja budynku z funkcją biurowo-warsztatową – studium przypadku

Deep renovation of a building with office-workshop facilities – case study

Średnie sprawności systemu grzewczego przed modernizacją, rys. Joanna Piotrowska-Woroniak

Średnie sprawności systemu grzewczego przed modernizacją, rys. Joanna Piotrowska-Woroniak

Na głęboką termomodernizację składają się m.in. działania na rzecz ograniczenia zużywanej energii nieodnawialnej i szkodliwych emisji oraz zwiększenia sprawności instalacji i komfortu w budynkach. To często także jedyny skuteczny sposób ratowania istniejących budynków przed ich całkowitą degradacją. Działania takie wpisują się w politykę przeciwdziałania zmianom klimatu w skali globalnej oraz krajowe zadania w zakresie efektywności energetycznej i zapobiegania ubóstwu energetycznemu, a także programy lokalne, jak np. ograniczenie niskiej emisji. Szeroki i kosztowny zakres działań termomodernizacyjnych wymaga w wielu przypadkach wsparcia ich środkami publicznymi, gdyż nie zawsze są one zasadne z ekonomicznego punktu widzenia użytkowników budynków.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

W artykule:

• Materiały i metoda
• Efekty energetyczne, ekonomiczne i ekologiczne przeprowadzenia termomodernizacji

Streszczenie

W artykule zaprezentowano sposób prowadzenia kompleksowej termomodernizacji z wykorzystaniem OZE na przykładzie budynku użyteczności publicznej z funkcją biurowo-warsztatową zlokalizowanego w województwie podlaskim. Przedstawiono zakres prac, nakłady i oszczędności, jakie uzyskano w wyniku wykonania wskazanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, oraz czas zwrotu inwestycji z uwzględnieniem dofinansowania i bez niego. Przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji budynku, obejmującej zarówno jego bryłę, jak i modernizację instalacji c.o., źródła ciepła, instalacji c.w.u. wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,24 kWp, pozwoliło na redukcję energii cieplnej na cele grzewcze i podgrzew c.w.u. o 74,7%. Natomiast modernizacja instalacji oświetleniowej pozwoliła dodatkowo zmniejszyć roczne zużycie energii elektrycznej na cele oświetlenia o 42,5%. W wyniku przeprowadzonych prac zredukowano emisję CO2 o 97,5%. Uzyskane efekty energetyczne, ekonomiczne i ekologiczne pozwalają stwierdzić, że przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji budynku jest w pełni uzasadnione, zwłaszcza jeśli możliwe jest skorzystanie ze środków unijnych, umożliwiających dofinansowanie do 85% kosztów kwalifikowanych danej inwestycji.

Abstract

The paper focused on the way of deep renovation including RES basing on case study of the building with office-workshop facilities located in Podlaskie voivodship, Eastern Poland. There were presented the scope of the works, costs and savings resulted from executing the thermal renovation tasks and return of investment period with and without subsidy. The deep renovation – including both the building construction and complex installation renovation (central heating, heat source, domestic hot water) combined with PV panel installation (3.45 kWp) – enabled reduction of energy use for central heating and domestic water heating by 74.7%. Yet the renovation of lighting installation allowed additional annual reduction of energy use by 42.5%. The overall result of the renovation was the CO2 reduction by 97.5%. The environmental, economic and energy effects show that building deep renovation is fully justified specially if it is possible to use the UE funds that can subsidize up to 85% of eligible costs of specific investment.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga przeprowadzenia szeregu działań w energetyce, transporcie oraz budownictwie. Znaczna część istniejących budynków jest niewydajna energetycznie. Efektywna technologicznie i ekonomicznie termomodernizacja budynków nie może się ograniczać do wymiany pojedynczych elementów wyposażenia budynków. Wymaga całościowego podejścia do kwestii remontów, uwzględniającego charakterystykę zużycia energii w zróżnicowanych obiektach, a także do kwestii jej wytwarzania wraz z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Tak pojmowana termomodernizacja przynosi korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Te pierwsze to redukcja lokalnych zanieczyszczeń powietrza (pyły, związki kancerogenne) i emisji dwutlenku węgla prowadzących do zmian klimatycznych. Drugie – to oszczędności w zużyciu energii oraz rozwój aktywności gospodarczej i nowe miejsca pracy w sektorach związanych z termomodernizacją i OZE, a trzecie – to zmniejszanie zjawiska ubóstwa energetycznego i wykluczenia społecznego.

Realizacja tych celów wymaga m.in. głębokiej termomodernizacji znacznej części budynków, czyli zespołu działań remontowych i modernizacyjnych. Bez głębokiej termomodernizacji i wsparcia publicznego dla takich działań wiele budynków ulegnie stopniowej degradacji, co nasili negatywne zjawiska ekonomiczne w społeczeństwie (ubóstwo energetyczne) oraz środowiskowe (niska emisja i emisja CO2) [9].

Z kolei na osiągnięcie wysokich standardów efektywności energetycznej budynków wpływają nie tylko działania projektowe i techniczno-montażowe, ale też prawne, organizacyjne i ekonomiczne. Z inżynierskiego punktu widzenia szczególnie istotne są zagadnienia techniczne powiązane z ekonomicznymi [10].

W Polsce nie funkcjonuje mechanizm wspierania głębokiej termomodernizacji, ale istnieje kilka programów wsparcia klasycznej termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. Głęboka termomodernizacja znaczącej części budynków w naszym kraju to cel konieczny do wsparcia środkami publicznymi ze strony administracji centralnej i samorządów [9, 10, 11].

Eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii i Narodowej Agencji Poszanowania Energii szacują koszty modernizacji połowy wszystkich domów jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz budynków niemieszkalnych na blisko 500 mld zł. Ale eksperci z Building Perfomance Institute Europe całkowite korzyści społeczne netto wynikające z wdrożenia programu kompleksowej termomodernizacji do roku 2045 oszacowali na ok. 700 mld zł. To wspomniane powyżej trzy grupy korzyści.
W artykule zaprezentowano przykład głębokiej termomodernizacji budynku użyteczności publicznej z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych i energetycznych oraz środowiskowych.

Materiały i metoda

Opis analizowanego obiektu i zakres modernizacji

Termomodernizacji poddany został budynek użyteczności publicznej z funkcją biurowo-warsztatową będący w złym stanie technicznym i wymagający przeprowadzenia gruntownego remontu. Obiekt położony jest w województwie podlaskim.
Budynek główny składa się z części biurowej oraz warsztatowej (fot. 1). Jest to wolnostojący budynek dwukondygnacyjny wybudowany w 1969 roku, murowany i niepodpiwniczony. Obok niego w latach późniejszych dobudowana została jednokondygnacyjna stacja diagnostyczna (fot. 2). Stropodach pełny nad budynkiem głównym wykonany ze stropu żelbetowego przykryto blachą płaską ocynkowaną o współczynniku przenikania ciepła U = 3,304 W/m2K. Dach nad stacją diagnostyczną izolowany jest twardymi płytami styropianowymi grubości 10 cm o współczynniku przenikania ciepła U = 0,38 W/m2K.

Widok dwukondygnacyjnego budynku

Fot. 1. Widok dwukondygnacyjnego budynku biurowo-warsztatowego przed termomodernizacją; fot. autora

Widok jednokondygnacyjnej stacji

Fot. 2. Widok dobudowanej jednokondygnacyjnej stacji diagnostycznej przed termomodernizacją; fot. autora

Ściany zewnętrzne konstrukcyjne budynku dwukondygnacyjnego są murowane z cegły silikatowej o grubości 12 cm i z pustaków gazobetonowych o grubości 24 cm, obustronnie otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym. Współczynnik przenikania ciepła tych ścian wynosi U = 0,986 W/m2K, przy czym ściany części biurowej zostały wcześniej docieplone styropianem o grubości 12 cm i ich współczynnik przenikania ciepła wynosi U = 0,249 W/m2K. Ściany zewnętrzne stacji diagnostycznej wykonano z pustaków gazobetonowych i nie docieplono, U = 0,813 W/m2K.

Ściany zewnętrzne konstrukcyjne budynku dwukondygnacyjnego są murowane z cegły silikatowej o grubości 12 cm i z pustaków gazobetonowych o grubości 24 cm, obustronnie otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym. Współczynnik przenikania ciepła tych ścian wynosi U = 0,986 W/m2K, przy czym ściany części biurowej zostały wcześniej docieplone styropianem o grubości 12 cm i ich współczynnik przenikania ciepła wynosi U = 0,249 W/m2K. Ściany zewnętrzne stacji diagnostycznej wykonano z pustaków gazobetonowych i nie docieplono, U = 0,813 W/m2K.

Stolarka okienna w budynku głównym została wcześniej częściowo wymieniona na okna o współczynniku U = 1,60 W/m2K. Pozostałe okna są stare i w bardzo złym stanie technicznym, U = 3,12 i 5,60 W/m2K. Drzwi zewnętrzne i wrota garażowe są również w złym stanie technicznym, o niskim współczynniku U = 5,10–5,60 W/m2K.

tabeli 1 zestawiono podstawowe parametry techniczne i cieplne analizowanego budynku [1], a na rys. 1 przedstawiono strukturę jego strat ciepła przed termomodernizacją.

Struktura strat ciepła

Rys. 1. Struktura strat ciepła budynku przed termomodernizacją; oprac. własne

Zapotrzebowanie na moc cieplną (qc.o.0) i na energię cieplną użytkową na cele c.o. (Qco,0) analizowanego budynku, biorąc pod uwagę standardowy sezon grzewczy, wyliczono za pomocą programu Audytor OZC 6.7 Pro. Obciążenie cieplne budynku wynosi qc.o.0 = 134,97 kW, a energia cieplna użytkowa Qco,0 = 804,12 GJ/rok. Zapotrzebowanie na energię końcową (QHco,0) do ogrzewania budynku uwzględniające sprawność całkowitą systemu grzewczego (ηH,0) przed termomodernizacją wyliczono [3] z zależności:

gdzie:
Qco,0 – zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzania budynku, GJ/rok;
ηH,0 – sprawność całkowita systemu grzewczego przed modernizacją, %;
wt,0 – współczynnik uwzględniający tygodniowe przerwy w ogrzewaniu, -, wt,0 = 1,0;
wd,0 – współczynnik uwzględniający dobowe przerwy w ogrzewaniu, -, wd,0 = 0,95.

Obliczeniowe roczne zapotrzebowanie na energię końcową na cele grzewcze przed termomodernizacją wynosi QHco,0 = 1768,32 GJ/rok. Zapotrzebowanie na energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody z uwzględnieniem sprawności podgrzewaczy elektrycznych wynosi 11,84 GJ/rok = 3288,70 kWh/rok.

Koszt produkcji 1 GJ energii cieplnej wytwarzanej w źródle ciepła przed termomodernizacją z uwzględnieniem sprawności tego źródła wynosi 47,44 zł/GJ, (przy cenie zakupu węgla kamiennego 720 zł/t i wartości opałowej 23 MJ/kg). Koszt wytworzenia 1 GJ energii cieplnej bez uwzględnienia sprawności kotła węglowego wynosi 31,31 zł/GJ. Roczny koszt jego obsługi podany przez inwestora budynku to 4200 zł [1].

Opis źródła ciepła, instalacji c.o. i sposobu przygotowania c.w.u.

Źródłem ciepła na cele centralnego ogrzewania jest kocioł węglowy (fot. 3). Kocioł oraz urządzenia technologiczne są wyeksploatowane i charakteryzują się niską sprawnością eksploatacyjną.

Kocioł węglowy

Fot. 3. Widok kotła węglowego przed modernizacją źródła ciepła; fot. autora

W budynku znajduje się instalacja c.o. dwururowa, pompowa. Instalacja jest w złym stanie technicznym w ok. 60%, kwalifikującym ją do wymiany. Występują duże ubytki w izolacji cieplnej. Fragmentarycznie w ok. 40% instalacja wraz z grzejnikami została kilka lat temu wymieniona. Obecna instalacja jest niewyregulowana hydraulicznie, brakuje zaworów termostatycznych z nastawami wstępnymi na zaworach przygrzejnikowych z głowicami termostatycznymi, co uniemożliwia regulację wydajności grzejników i wykorzystywanie zysków ciepła m.in. od nasłonecznienia.

Całkowitą sprawność systemu grzewczego (ηH,0) przed wykonaniem usprawnień modernizacyjnych wyliczono [3, 4] ze wzoru:

gdzie:
ηHg,0 – średnia sezonowa sprawność wytwarzania ciepła przed modernizacją, %;
ηHs,0 – średnia sezonowa sprawność akumulacji ciepła przed modernizacją, %;
ηHd,0 – średnia sezonowa sprawność przesyłu ciepła przed modernizacją, %;
ηHe,0 – średnia sezonowa sprawność regulacji i wykorzystania ciepła przed modernizacją, %.

Sprawność całkowita istniejącej instalacji grzewczej ze źródłem ciepła wynosi ηH,0 = 43,2%. W tabeli 2 zestawiono wartości poszczególnych współczynników, za pomocą których scharakteryzowano system grzewczy i wyliczono sezonową sprawność całkowitą systemu grzewczego w stanie istniejącym.

Ciepła woda podgrzewana jest za pomocą podgrzewaczy elektrycznych przepływowych. Średnią roczną sprawność całkowitą systemu przygotowania c.w.u. (ηW,0) przed modernizacją [3] obliczono ze wzoru:

gdzie:
ηwg,0 – średnia roczna sprawność wytwarzania ciepła przed modernizacją, %;
ηws,0 – średnia roczna sprawność akumulacji ciepła przed modernizacją, %;
ηwd,0 – średnia roczna sprawność przesyłu ciepła ze źródła ciepła do zaworów czerpalnych przed modernizacją, %;
ηwe,0 – średnia roczna sprawność wykorzystania ciepła przed modernizacją, %.

Sprawność całkowita istniejącej instalacji c.w.u. uwzględniająca sposób jej podgrzewu wynosi ηW,0 = 89,1%. W tabeli 3 zestawiono wartości poszczególnych współczynników, za pomocą których scharakteryzowano system przygotowania c.w.u. i obliczono roczną sprawność całkowitą przed wprowadzeniem usprawnień modernizacyjnych w budynku.

Modernizacja źródła ciepła, instalacji c.o. i c.w.u.

Modernizacja systemu grzewczego obejmowała usunięcie starej kotłowni węglowej i wykonanie nowej na pelety, o wyższej sprawności eksploatacyjnej (fot. 4). Wykonano nową instalację c.o. wraz z grzejnikami oraz zaworami termostatycznymi na każdym grzejniku w miejsce starej części instalacji c.o. (udział 60%). Uzupełniono brakujące zawory termostatyczne na istniejących grzejnikach płytowych, które nie podlegają wymianie na nowe (udział 40%). Wykonano izolację termiczną i regulację hydrauliczną instalacji c.o., która umożliwiła prawidłowy rozkład przepływu nośnika ciepła do grzejników.

Kocioł na pelety

Fot. 4. Widok nowej kotłowni z kotłem na pelety wraz z zasobnikiem paliwa [2]

Nakłady inwestycyjne na prace związane z wymianą instalacji c.o. wraz z niezbędną dokumentacją (projekt budowlany, kosztorys) w budynku wyniosły 32 900 zł brutto, a montaż kotłowni z kotłem na pelety i wykonaniem wszystkich niezbędnych prac budowlano-demontażowo-wykończeniowych wraz z dokumentacją kosztował 52 690 zł brutto. Łączne nakłady na modernizację systemu grzewczego w budynku wyniosły 85 570 zł brutto.

Średnia eksploatacyjna sprawność systemu grzewczego po modernizacji przedstawia się następująco: wytwarzanie ciepła ηHg,1= 0,85 (kocioł na pelety spełniający wymagania klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012), przesyłanie ciepła ηHd,1 = 0,94 (wymiana instalacji c.o. w 60%, izolacja cieplna przewodów), sprawność regulacji i wykorzystania systemu grzewczego ηHe,1 = 0,88 (nowe grzejniki płytowe wyposażone w zawory z głowicami termostatycznymi /udział 60%/, wyregulowanie hydrauliczne przepływów), sprawność akumulacji ciepła ηHs,1 = 1,00. Średnia eksploatacyjna sprawność całkowita instalacji c.o. z kotłownią na pelety po modernizacji wynosi ηH,1 = 70,31%.

Koszt produkcji 1 GJ energii cieplnej wytwarzanej w nowej kotłowni na pelety po modernizacji z uwzględnieniem sprawności wynosi 55,55 zł/GJ (przy cenie zakupu peletów średnio 850 zł/t i wartości opałowej 18 MJ/kg). Koszt wytworzenia 1 GJ energii bez uwzględnienia sprawności kotła wynosi 47,22 zł/GJ. Roczny koszt obsługi to ok. 2950 zł, jest on o 30% niższy niż przed modernizacją.

Na rys. 2 przedstawiono średnie eksploatacyjne sprawności systemu grzewczego przed modernizacją i po niej.

Średnie sprawności

Rys. 2. Średnie sprawności systemu grzewczego przed modernizacją budynku biurowo-warsztatowego i po niej w [%]; oprac. własne

Modernizacja systemu podgrzewu c.w.u. polegała na wymianie ulegających awariom i wyeksploatowanych elektrycznych podgrzewaczy przepływowych, a następnie montażu nowych pojemnościowych oraz przepływowych podgrzewaczy elektrycznych o wyższej sprawności eksploatacyjnej. Zaproponowano także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci energetycznej poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej produkującej energię elektryczną z OZE.

Na dachu budynku zainstalowano instalację PV o mocy 3,24 kWp, składającą się z 12 modułów o mocy nominalnej 270 Wp każdy, ustawionych pod kątem 30° w dwóch rzędach po 6 szt. w każdym polu, zlokalizowanych w kierunku południowym. Instalacja PV ma za zadanie wspomagać podgrzew c.w.u. w podgrzewaczach elektrycznych. Powierzchnia brutto paneli fotowoltaicznych wynosi 19,62 m2. W tabeli 4 podano ilość energii pozyskiwanej przez instalację PV w poszczególnych miesiącach roku i rocznie, a wykonaną instalację fotowoltaiczną pokazano na fot. 5.

Panele fotowoltaiczne

Fot. 5. Widok paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku [2]

Uzysk z instalacji PV o mocy 3,24 kWp wynosi (z uwzględnieniem strat na poziomie 5%) 2720,4 kWh/rok (9,79 GJ/rok). Ilość energii elektrycznej pozyskiwanej z modułów o mocy 1 kWp wynosi 839,6 kWh/rok. Montaż instalacji PV w budynku pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej pobieranej z sieci energetycznej, a tym samym obniżenie kosztów podgrzewu c.w.u. za pomocą elektrycznych podgrzewaczy.

Zapotrzebowanie na energię cieplną do podgrzewu c.w.u. po modernizacji z uwzględnieniem sprawności instalacji c.w.u. wynosi 3285,75 kWh/rok = 11,83 GJ/rok. Po uwzględnieniu uzysku z instalacji PV średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci energetycznej wynosi ok. 565,35 kWh = 2,04 GJ. Nakłady inwestycyjne na prace związane z wymianą instalacji c.w.u. wraz z montażem i dostarczeniem instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,24 kWp wyniosły 71 330 zł brutto (tabela 6).

Średnia sezonowa sprawność systemu przygotowania ciepłej wody po modernizacji przedstawia się następująco: wytwarzanie ciepła ηwg,1 śr = 0,98 (nowe podgrzewacze elektryczne), akumulacja ciepła (podgrzewacze pojemnościowe i podgrzewacz przepływowy) ηws,1 śr = 0,91, przesył ciepła ηwd,1 = 1,00 (bezpośrednio przy punktach poboru wody) i wykorzystanie ciepła ηwe,1 = 1,00 [2, 3]. Całkowita sprawność systemu przygotowania ciepłej wody po wykonaniu modernizacji wynosi ηW,1 = 89,18%. Na rys. 3 przedstawiono zestawienie średnich rocznych sprawności systemu przygotowania c.w.u. przed modernizacją i po niej.

Sprawność systemu

Rys. 3. Sprawność systemu przygotowania c.w.u. przed modernizacją i po niej w [%]; oprac. własne

Modernizacja bryły budynku

W zakresie modernizacji wzięto pod uwagę przede wszystkim stan techniczny budynku oraz jego właściwości termiczne. Zaproponowano i wykonano docieplenie ścian niedocieplonych w części budynku głównego oraz ścian zewnętrznych dobudowanej stacji diagnostycznej metodą bezspoinową (BSO), styropianem o grubości 12 cm i współczynniku przewodzenia ciepła η = 0,040 W/m · K, wraz z dociepleniem ścian fundamentowych styropianem ekstrudowanym o tej samej grubości i η = 0,036 W/m · K. Wykonano również nową izolację przeciwwilgotnościową wokół budynku. Na fot. 6 pokazano budynek po termomodernizacji.

Budynek biurowo-warsztatowy

Fot. 6. Widok dwukondygnacyjnego budynku biurowo-warsztatowego i stacji diagnostycznej po termomodernizacji [2]

Stropodach pełny o powierzchni 341,14 m2 docieplono styropapą o grubości 12 cm i λ = 0,038 W/m · K. Wymieniono całą starą stolarkę okienną na nową o współczynniku U = 1,10 W/m2 · K, dodatkowo powierzchnia okien w warsztacie została zmniejszona o 30%. Na fot. 7 pokazano okna warsztatu przed i po modernizacji.

Widok starych i nowych okien

Fot. 7. Widok starych (fot. autora) i nowych okien ze zmniejszoną powierzchnią w stosunku do stanu przed termomodernizacją [2]

Zniszczone zewnętrzne drzwi wejściowe wymieniono na aluminiowe o współczynniku przenikania ciepła U = 1,30 W/m2K, a wrota garażowe w warsztacie i stacji diagnostycznej na nowe o U = 1,0 W/m2K. Na fot. 8 pokazano wygląd wrót w warsztacie i stacji przed termomodernizacją i po niej.

tabeli 5 zestawiono współczynniki przenikania ciepła przegród budowlanych przed termomodernizacją i po niej wraz z rodzajem i grubością zastosowanego materiału dociepleniowego.

Nakłady całkowite, jakie trzeba ponieść na termomodernizacyjne roboty budowlane wykazane w tabeli 5, wynoszą 464 460 zł brutto.

Modernizacja instalacji oświetlenia

Modernizacja oświetlenia nie wpłynie na zużycie energii cieplnej na potrzeby ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody użytkowej, ma natomiast bezpośredni wpływ na zużycie energii elektrycznej. W analizowanym obiekcie przewidziano zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z polepszeniem komfortu świetlnego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy poprzez wymianę świetlówek liniowych i żarówek na nowoczesne i trwałe lampy LED. W celu zapewnienia komfortu świetlnego i stałych warunków oświetlenia założono zastosowanie układów regulacji natężenia oświetlenia i racjonalny podział na sekcje – biurową, warsztatową i stacji diagnostycznej. Układy automatyki zastosowano w pomieszczeniach o największej zmienności występowania światła naturalnego. Zastosowanie układów regulacji natężenia oświetlenia miało za zadanie utrzymanie stałych warunków w ramach normy PN-EN 12464-1:2012 [6].

Moc zainstalowanego oświetlenia przed modernizacją wynosiła 4930 W. Roczne jednostkowe zużycie energii do oświetlenia to 24,3 kWh/m2 rok, a roczne zapotrzebowanie na energię końcową dostarczaną do budynku dla systemu wbudowanej instalacji oświetlenia wynosiło 12 327 kWh/rok. Natomiast po modernizacji moc zainstalowanego oświetlenia wynosi 2333 W, roczne jednostkowe zużycie energii do oświetlenia to 10,3 kWh/m2 rok, a roczne zapotrzebowanie na energię końcową instalacji oświetlenia wynosi 5244 kWh/rok.

Koszt wymiany istniejącego oświetlenia żarowego i jarzeniowego na oświetlenie typu LED wyniósł 23 090 zł (tabela 6). Po przeprowadzonych pracach modernizacyjnych oszczędności energii elektrycznej wyniosły 7083 kWh/rok, co przy kosztach energii elektrycznej 0,6116 zł/kWh przyniosło oszczędności w kwocie 4332 zł/rok. Modernizacja instalacji oświetleniowej zwróci się w ciągu 5,33 lat bez uwzględnienia dofinansowania. Przy uwzględnieniu dofinansowania w wysokości 85% kosztów całkowitych przedsięwzięcie zwróci się w ciągu 8 miesięcy [2].

Nakłady inwestycyjne na wykonanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych

Nakłady inwestycyjne na poszczególne przedsięwzięcia termomodernizacyjne wykonane w budynku biurowo-warsztatowym wyniosły 656 750 zł brutto, w tym koszt modernizacji oświetlenia 23 090 zł. Koszty zestawiono w tabeli 6.

Efekty energetyczne, ekonomiczne i ekologiczne przeprowadzenia termomodernizacji

Przewidywane efekty energetyczne

Łączną procentową oszczędność zapotrzebowania na energię cieplną po wykonaniu wszystkich wykazanych prac termomodernizacyjnych w budynku (bez uwzględnienia modernizacji oświetlenia) wyliczono z zależności:

gdzie:
O% – procentowa oszczędność zapotrzebowania na energię cieplną na cele c.o. i c.w.u., %;
QHco,0 – zapotrzebowanie na energię końcową do ogrzewania budynku z uwzględnieniem sprawności całkowitej systemu grzewczego przed modernizacją, GJ/rok;
QHco,1 – zapotrzebowanie na energię końcową do ogrzewania budynku z uwzględnieniem sprawności całkowitej systemu grzewczego po modernizacji, GJ/rok;
QWcwu,0 – zapotrzebowanie na energię końcową do podgrzewu c.w.u. z uwzględnieniem sprawności całkowitej systemu c.w.u. przed modernizacją, GJ/rok;
QWcwu,1 – zapotrzebowanie na energię końcową do podgrzewu c.w.u. z uwzględnieniem sprawności całkowitej systemu c.w.u. po modernizacji, GJ/rok.

Przeprowadzając zaproponowaną termomodernizację w całym zakresie, uzyskamy łączne zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię cieplną w budynku o 74,40%. Zapotrzebowanie na energię końcową na cele centralnego ogrzewania wynosi QHco,1 = 448,42 GJ/rok, a na cele c.w.u. QWcwu,1 = 11,83 GJ/rok = 3287,75 kWh/rok, z czego prognozowo produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej wynosi 2720,4 kWh/rok, co pomniejszy zużycie prądu z sieci PGE zużywanego do podgrzewu c.w.u. Obciążenie cieplne budynku po dociepleniu wyniesie qc.o.1 = 56,48 kW [2]. W tabeli 7 zestawione zostały podstawowe parametry techniczne i cieplne budynku po wykonaniu wszystkich prac termomodernizacyjnych.

Przewidywane efekty ekonomiczne

Przed wykonaniem prac termomodernizacyjnych roczne opłaty za ogrzewanie budynku w przeliczeniu na standardowy sezon grzewczy wynosiły 59 566 zł, a koszt podgrzewu c.w.u. 2057 zł. Po zrealizowaniu zaleconych w audycie energetycznym prac termomodernizacyjnych dotyczących bryły budynku, wymiany źródła ciepła oraz modernizacji instalacji c.o. i c.w.u. wspomaganej instalacją fotowoltaiczną koszt ogrzewania budynku w przeliczeniu na standardowy sezon grzewczy wynosi ok. 24 125 zł, a koszt podgrzewu c.w.u. 391 zł/rok.

Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,24 kWp wspomagającej podgrzew c.w.u. w podgrzewaczach elektrycznych umożliwił obniżenie kosztu podgrzewu c.w.u. z 36,67 zł/m3 przed modernizacją do 6,98 zł/mpo modernizacji. Oszczędności kosztów ogrzewania uzyskane w wyniku realizacji prac termomodernizacyjnych wynoszą 35 441 zł/rok, a kosztów podgrzewu c.w.u. 1666 zł/rok.

W ramach poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej gminy, które nie dysponują środkami w pełnej wysokości, mogą się ubiegać o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W tym przypadku gmina wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie realizacji projektu w ramach RPO WP na lata 2014–2020, uzyskując dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych. Jeżeli w budynku użyteczności publicznej nie jest prowadzona działalność gospodarcza, kosztami kwalifikowalnymi są wszystkie koszty wynikające z audytu energetycznego budynku. W analizowanym budynku w części warsztatowej znajdowała się stacja diagnostyki pojazdów samochodowych służąca działalności gospodarczej, dlatego powierzchnia ta została wyłączona z kosztów kwalifikowalnych projektu, a koszty kwalifikowalne wynosiły 73%.

Ocenę zrealizowanego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i uzyskane w wyniku prac oszczędności podano w tabeli 8. Przedstawiono także całkowity koszt robót, prosty okres zwrotu nakładów (SPBT) i wartość bieżącą netto inwestycji (NPV) w trzech wariantach: bez uzyskania i z uzyskaniem dofinansowania w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych, wariantowo przy założeniu, że 100% kosztów inwestycji to koszty kwalifikowalne oraz, że koszty kwalifikowalne wynoszą 73% wszystkich kosztów.

Uzyskane oszczędności pozwalają na zwrot poniesionych nakładów na inwestycję po ponad 17 latach w przypadku braku dofinansowania, przy uzyskaniu dofinansowania w 85% kosztów kwalifikowalnych wynoszących 100% inwestycji – w niecałe 3 lata, a w przypadku wariantu trzeciego, gdzie koszty kwalifikowalne stanowią 73% wszystkich kosztów, w niecałe 7 lat.

W wariancie 1, w którym mamy dofinansowania inwestycji, wartość NPV jest ujemna. Oznacza to, że realnie poniesione nakłady na inwestycję nie zwrócą się inwestorowi, dlatego jej realizacja jest w tym przypadku nieopłacalna z punktu widzenia interesów ekonomicznych. Jedynie w razie dofinansowania inwestycji można liczyć na szybki zwrot przedsięwzięcia i dodatni wskaźnik NPV oznaczający, że projekt oferuje wzrost kapitału szybszy niż dyskontująca stopa procentowa. Należy pamiętać, że wskaźnik NPV opiera się tylko na prognozie przepływów pieniężnych z nowego przedsięwzięcia w okresie kilkunastu lat i bardzo ważna jest wartość użytej do obliczeń stopy dyskontowej.

Przewidywane efekty ekologiczne

Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego jest rezultatem przeprowadzenia termomodernizacji budynku, modernizacji kotłowni węglowej na kotłownię na pelety, zamiany starych elektrycznych podgrzewaczy c.w.u. na nowe wspomagane pracą instalacji fotowoltaicznej oraz modernizacji instalacji oświetlenia.

Do wyliczenia rocznych redukcji emisji zanieczyszczeń w wyniku zużycia paliwa niezbędnego do ogrzania budynku i zużycia energii elektrycznej do podgrzewu c.w.u. i celów oświetleniowych w budynku przed termomodernizacją i po niej przyjęto następujące wskaźniki emisji:

  • dla dwutlenku węgla w0 węgiel = 94,05 kgCO2/GJ; w0,1 prąd = 778 kgCO2/MWh; w1 pelety = 0 kgCO2/GJ;
  • dla dwutlenku siarki w0 węgiel = 900 gSO2/GJ; w0,1 prąd = 0,729 kg/MWh; w1 pelety = 11 gSO2/GJ;
  • dla dwutlenku azotu w0 węgiel = 160 gNO2/GJ; w0,1 prąd = 0,741 kg/MWh; w1 pelety = 91 gNO2/GJ;
  • dla pyłu PM10 w0 węgiel = 190 g/GJ; w0,1 prąd = 0,044 kg/MWh; w1 pelety = 34 g/GJ;
  • dla benzo(a)pirenu w0 węgiel = 100 mg/GJ; w0,1 prąd = 0,047 kg/MWh; w1 pelety = 10 mg/GJ [7],[8]

Wyniki obliczeń emisji zanieczyszczeń w stanie istniejącym i po termomodernizacji przedstawiono w tabeli 9 oraz na rys. 4 i 5.

Uzyskano redukcję zanieczyszczeń w zakresie od 84,7% przy dwutlenku azotu do 99,4% dla dwutlenku siarki. Redukcja dwutlenku węgla wynosiła 97,5%, przy czym została całkowicie zredukowana przy ogrzewaniu budynku dzięki zamianie kotłowni węglowej na kotłownię na pelety.

Emisje zanieczyszczeń

Rys. 4. Emisje zanieczyszczeń NO x, SO 2 , benzo(a)pirenu i pyłu przed termomodernizacją i po niej; oprac. własne

Emisja zanieczyszczeń CO2

Rys. 5. Emisja zanieczyszczeń CO2 przed termomodernizacją i po niej; oprac. własne

Podsumowanie

Po wykonaniu termomodernizacji w analizowanym budynku biurowo-warsztatowym można spodziewać się wymiernych efektów energetycznych, ekologicznych i ekonomicznych:

  • zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło na cele c.o. z 1768,32 GJ/rok do 448,42 GJ/rok,
  • zmniejszenia zużycia energii elektrycznej z sieci na cele podgrzewu c.w.u. z 3288,70 kWh/rok do 565,35 kWh/rok, po uwzględnieniu uzysku z instalacji PV,
  • zmniejszenia zużycia energii elektrycznej na cele oświetleniowe z 12 327 kWh/rok do 5244 kWh/rok wraz ze zmniejszeniem zainstalowanej mocy z 4,93 kW do 2,33 kW,
  • redukcji zużycia energii cieplnej o 74,7% w stosunku do stanu wyjściowego,
  • zmniejszenia zapotrzebowania na moc cieplną na cele grzewcze z 134,97 kW do 56,48 kW,
  • poprawy sprawności systemu grzewczego z 43,2% na 70,31%,
  • poprawy sprawności systemu przygotowania c.w.u. z 89,10% na 89,18%.

Wyniki analizy ekologicznej przedstawione w tabeli 9 wykazują zasadność przeprowadzenia termomodernizacji budynku i zamiany kotłowni węglowej na kotłownię na pelety. W wyniku przeprowadzonych prac możemy uzyskać redukcję wszystkich analizowanych emisji zanieczyszczeń, m.in.: SOx o ok. 99,4%; NOx o ok. 84,7% czy CO2 o ok. 97,5%.

Projekt realizuje wprost politykę horyzontalną przeciwdziałania zmianom klimatu. Rezultatem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych oraz produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby z odnawialnego źródła energii – instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,24 kWp, w ilości 2720,4 kWh/rok. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej na potrzeby własne budynku umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną z sieci i tym samym spadek emisji CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery oraz obniżenie opłat za energię elektryczną w przyszłych latach.

Pomocą w realizacji tego typu inwestycji mogą być zewnętrzne środki finansowania, m.in. unijne. Gminy mogą się stać beneficjentami unijnej pomocy w zakresie przeprowadzenia głębokiej termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Poziom dofinansowania inwestycji wynosi do 85% kosztów kwalifikowanych.

Przeprowadzenie termomodernizacji budynku miało na celu wspieranie efektywności energetycznej, promowanie inteligentnego zarządzania energią oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej i cel ten został osiągnięty.

Badania zostały zrealizowane w ramach pracy nr WZ/WB-IIŚ/4/2020 i sfinansowane ze środków na naukę MNiSW.

Literatura

  1. Piotrowska-Woroniak Joanna, Sarosiek Wiesław, Audyt energetyczny budynku użyteczności publicznej z funkcją biurowo-warsztatową, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Białystok 2018.
  2. Piotrowska-Woroniak Joanna, Sarosiek Wiesław, Audyt ex post budynku użyteczności publicznej z funkcją biurowo-warsztatową, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Białystok 2020.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2015, poz. 376).
  4. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 maja 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU 2020, poz. 879).
  5. PN-EN ISO 6946:2008 Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania.
  6. PN-EN 12464-1: 2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
  7. Materiały informacyjno-instruktażowe Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, seria 1/96, Wskaźniki emisji substancji zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza z procesów energetycznego spalania paliw, Warszawa, kwiecień 1996.
  8. Wskaźniki opałowe (WO) i wskaźniki emisji CO2 (WE) w roku 2015 do raportowania w ramach Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2018, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), Warszawa, grudzień 2017.
  9. Strategia modernizacji budownictwa: mapa drogowa 2050, praca zbiorowa zrealizowana przez pracowników: Instytutu Ekonomiki Środowiska (IEŚ), Buildings Performance Institute Europe (BPIE), Narodowej Agencji Poszanowania Energii SA (NAPE), Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA (KAPE) oraz PwC, http://renowacja2050.pl/files/raport.pdf (dostęp: 2.10.2020).
  10. Węglarz Arkadiusz, Głęboka termomodernizacja budynków w Polsce, „Rynek Instalacyjny” 9/2015, rynekinstalacyjny.pl.
  11. Żurawski Jerzy, Głęboka termomodernizacja. Definicja głębokiej termomodernizacji, „Izolacje” 5/2018.
  12. Głęboka Termomodernizacja, http://renowacja2050.pl (dostęp: 2.10.2020).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Justyna Skrzypek, dr inż. Andrzej Górka Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania...

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania konstrukcji i wyposażenia. W artykule przedstawione zostały wybrane narzędzia, zarówno samodzielne, jak i współpracujące z zewnętrznym modelem BIM obiektu.

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.