RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ewolucja wentylacji i chłodzenia budynków biurowych

Budynek biurowy z wentylacją
fot. unsplash

Budynek biurowy z wentylacją


fot. unsplash

Blisko 300 lat temu, wraz z rozwojem handlu i przemysłu oraz administracji konieczne stało się zapewnienie rosnącej liczbie pracowników biurowych odpowiednich warunków pracy. Szybko dostrzeżono, że decydowały one o jej wydajności i jakości. Przełomem w budynkach biurowych było zastosowanie oświetlenia elektrycznego, a następnie także klimatyzacji. Opracowane na początku XX wieku technologie chłodzenia budynków biurowych są stale doskonalone m.in. dzięki coraz większym możliwościom, jakie daje elektronika i systemy inteligentnych budynków.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

NETECS SP. Z O.O. NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

W artykule:

• Open office a komfort
• Chłodzenie z sufitu
• Belki chłodzące dzisiaj

Nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji budynków, jakimi są bez wątpienia instalacje belek chłodzących i klimakonwektorów, nie powstałyby, gdyby nie zapotrzebowanie ze strony budownictwa biurowego. To zaś zawdzięczamy imperium brytyjskiemu, a ściślej mówiąc – jego marynarce wojennej oraz Kompanii Wschodnioindyjskiej. Budynki przeznaczone wyłącznie do pracy biurowej powstawały w Londynie i należały do silnie powiązanych ze sobą struktur. Pierwszym był w roku 1726 Admiralty Board Room, czyli biuro Brytyjskiej Admiralicji, którego zadaniem było zapanowanie nad ogromem dokumentów dotyczących okrętów, załóg i ich zadań na całym świecie. Kolejny – East India House – powstał trzy lata później i parę przecznic dalej, jako kwatera główna Kompanii, która w czasach swojej świetności kontrolowała połowę światowego handlu, praktycznie monopolizując rynek takich towarów, jak herbata czy opium. Można więc śmiało stwierdzić, że gdyby nie ludzka słabość do używek, dzisiejsze biura mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Warto o tym pamiętać, zaparzając torebkę liptona w biurowej kuchni.

Open office a komfort

Koncepcja biur przeznaczonych do pracy nad jednym wybranym zagadnieniem szybko przyjęła się w Zjednoczonym Królestwie i błyskawicznie została zaadaptowana przez kolejne kraje. W XIX wieku funkcjonują już osobne urzędy „służby cywilnej”, a Stafford Northcote, późniejszy kanclerz skarbu, i sir Charles Trevelyan, stały sekretarz skarbu w latach 1840–59, po raz pierwszy podkreślają znaczenie fizycznego miejsca pracy w swoim raporcie z 1854 roku. Ch. Trevelyan napisze w nim zdanie, które do dziś definiuje projektowanie biur w systemie „open office”: Do pracy umysłowej potrzebne są oddzielne pomieszczenia, aby osoba pracująca głową nie była rozpraszana; ale dla bardziej mechanicznej pracy właściwym sposobem spełnienia tego zadania jest współdziałanie kilku urzędników w tym samym pomieszczeniu pod odpowiednim nadzorem […].

Do pracy mechanicznej zaliczano m.in. wszelkiego rodzaju obliczenia czy przygotowywanie dokumentów – czynności, które również dzisiaj zajmują większość czasu pracowników biurowych, a jedynie wspomagają ich w tym arkusze kalkulacyjne i edytory tekstu. To właśnie dla takiego trybu pracy w 1906 roku Frank Lloyd Wright zaprojektował w Nowym Jorku Larkin Administration Building – jeden z pierwszych wieżowców na konstrukcji ramowej, w technologii żelazobetonowej. Piętra w nowym biurowcu do złudzenia przypominały hale fabryczne z niewieloma ścianami działowymi – idealne pole do wdrażania nowoczesnych idei zwiększania efektywności pracowników metodami opracowanymi przez Fredericka W. Taylora, autora wydanych w 1911 r. „The Principles of Scientific Management”.

Naukowe podejście do możliwości zwiększenia efektywności przynosi wzrost znaczenia komfortu miejsca pracy, a co za tym idzie – wentylacji i klimatyzacji. Nowe możliwości (a także niższe koszty) związane z budową drapaczy chmur pozwoliły na zmianę aranżacji przestrzeni, w której pojawiają się oddzielne sale spotkań, kantyny dla pracowników czy sale obsługi klienta łączące funkcje otwartego biura i salonu sprzedaży. Obowiązujący styl wyznacza ponownie F.L. Wright, projektując barwne przestrzenie z silnym oświetleniem pośrednim i sufitami wygłuszonymi korkiem w nowej siedzibie firmy Johnson Wax. Jest rok 1939 i od tej chwili nie tylko gabinety prezesów, ale całe biura stają się wizytówką firm. Wprowadzanie kolejnych udogodnień i elementów wystroju, na które składają się w dużej mierze urządzenia elektryczne, w tym olśniewające oświetlenie, powoduje gwałtowny wzrost zysków ciepła w budynku. Centralne systemy klimatyzacji Willisa Carriera z trudem nadążają za rosnącym zapotrzebowaniem, trwają więc poszukiwania nowych metod chłodzenia i ogrzewania powietrza wewnętrznego, które jednocześnie byłyby bardziej ekonomiczne – świat jest w stanie wojny i utrudniony dostęp do surowców oraz wysokie zapotrzebowanie ze strony przemysłu zbrojeniowego nie sprzyjają branży HVAC.

Chłodzenie z sufitu

W 1941 roku Jules Montenier opatentuje pierwszy antyperspirant. W tym samym czasie norweski inżynier Gunnar Frenger dochodzi do wniosku, że skoro w biurach montuje się podwieszane konstrukcje z korkowymi panelami, to równie dobrze te same uchwyty, po lekkiej modyfikacji, mogą utrzymać miedziane rurki. Wszak jednocalowa miedziana rura wypełniona zimną wodą jest w stanie dostarczyć tyle samo chłodu, co kanał powietrzny o wymiarach 250 na 250 mm. Odpowiednią ochronę patentową na „system wentylacji i ogrzewania” wynalazca uzyska jednak dopiero po wojnie. Już w 1962 r. firma Frenger Systems projektuje i instaluje w londyńskim biurze Shell Oil Company „największy na świecie sufit chłodzący”, na który składa się 175 tysięcy m2 chłodzących modułów sufitowych rozmieszczonych na 27 kondygnacjach. Jako ciekawostkę warto dodać, że mieszczący się nad brzegiem Tamizy budynek wykorzystywał wodę z rzeki jako dodatkowy wymiennik ciepła do schłodzenia wody lodowej cyrkulującej w obiegu zamkniętym. Był to również pierwszy w Europie budynek w pełni klimatyzowany. Tymczasem Frenger przewidział, że pasowanie uchwytów w taki sposób, by na dłuższych odcinkach rur nie było zbyt dużych naprężeń, jest dość dużym wyzwaniem monterskim. Dlatego już w 1947 r. opatentował istotny element swojego systemu – „klimatyzator typu podwieszanego”, którego głównym elementem była prostokątna płyta z blachy aluminiowej (najlepiej przewodzącej ciepło i chłód, a do tego tańszej niż płyta miedziana). Płyta ta, stykając się z rurkami doprowadzającymi zimną lub ciepłą wodę, miała pełnić funkcję radiatora i również odpowiednio się nagrzewać lub chłodzić, regulując w ten sposób temperaturę w pomieszczeniu, nad którym zostanie zainstalowana. Widniejące na ilustracji patentowej perforacje zostały początkowo przewidziane jako element wygłuszający, choć z czasem uznano, że perforacja panelu ułatwi konwekcyjny ruch powietrza i umożliwi lepszą wymianę ciepła z wężownic. Pierwsze zastosowanie belek grzewczo-chłodzących miało miejsce w budynku biurowym nowo powstałej fabryki dynamicznie rosnącego koncernu Volvo, w 1964 r. w Göteborgu (Szwecja).

Prototyp belki chłodzącej powstał być może na desce kreślarskiej w Norwegii, ale w praktyce pierwsze urządzenia zobaczyły świat w Szwecji. Podwieszane panele dostarczające nie tylko chłód czy ciepło, ale także świeże powietrze zamontowano w 1972 r. w Götabanken, również w Göteborgu. Warto dodać, że prekursor tych rozwiązań – norweska firma Farex – właśnie w 1972 r. przeniosła się w całości na swój główny rynek, czyli do Szwecji, gdzie w 1995 r. połączyła się z firmą Stifab, a następnie w 2005 r. z firmą PM Luft, tworząc koncern Swegon.

Belki chłodzące dzisiaj

Kryzys energetyczny lat 70. ubiegłego wieku sprawił, że inwestorzy zaczęli na szeroką skalę poszukiwać rozwiązań energooszczędnych, a w dziedzinie wentylacji i klimatyzacji prym wiodą w tym zakresie właśnie belki chłodzące (i grzewczo-chłodzące). Obecnie konstrukcje tego typu można podzielić ze względu na sposób obróbki termicznej powietrza – belki pasywne i belki aktywne (indukcyjne) oraz ze względu na sposób montażu – belki do zabudowy w suficie podwieszanym i belki wolno wiszące. Wszystkie je łączy podstawowa cecha – są wyposażone w wężownicę, którą do belki dostarczana jest woda lodowa lub ciepła woda z systemu centralnego ogrzewania budynku. W porównaniu z chłodzeniem powietrza pierwotnego bezpośrednio w centrali wentylacyjnej, użycie belek chłodzących pozwala na zastosowanie w instalacji wody lodowej o wyższych temperaturach, niż te, które są niezbędne do osiągnięcia tej samej temperatury w pomieszczeniu przy zastosowaniu chłodzenia tylko powietrzem. Dzięki temu agregaty wody lodowej mogą być mniejsze, centrale wentylacyjne mogą pracować z mniejszymi wydajnościami, a pobór energii przez całą instalację jest dużo niższy.

Belki pasywne

Powietrze przechodzące przez belkę ulega schłodzeniu (lub podgrzaniu). Jeśli proces następuje bez udziału powietrza zewnętrznego, czyli jedynie na zasadzie konwekcji (ciepłe powietrze, unosząc się ku sufitowi, przechodzi przez wężownicę belki i schłodzone opada z powrotem), mamy do czynienia z belką pasywną (konwekcyjną). Po raz pierwszy system takich belek został zastosowany w siedzibie linii lotniczych SAS w Frösundavik k. Sztokholmu – do dziś stanowi ona przykład nowoczesnego wielofunkcyjnego obiektu biurowego, który w zamierzeniu architektów miał być postrzegany „jako małe miasteczko, które wraz z pracownikami SAS tworzy mniejszą społeczność”.

Pasywne belki chłodzące także obecnie sprawdzają się w dużych otwartych przestrzeniach, w których możemy przewidzieć stałe zyski ciepła, takich jak bankowe hale obsługi klienta czy sale szkolne. Idealnie pasują również do laboratoriów, w których przebywa niewiele osób, ale rygor temperaturowy jest wysoki. Zwykle z jednego metra bieżącego pasywnej belki chłodzącej możemy uzyskać do 500 W chłodu, co raczej wyklucza ich zastosowanie w mniejszych pomieszczeniach. Dodatkowe wady belki pasywnej to konieczność dostarczenia świeżego powietrza oddzielną instalacją wentylacyjną oraz konieczność zastosowania oddzielnego systemu grzewczego. Jednak bezsprzecznie pozostają one najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do chłodzenia powietrza w dużych pomieszczeniach i są również jedynym elementem klimatyzacji pomieszczeń, który nie generuje praktycznie żadnego dźwięku.

Belki aktywne

Wady pasywnej belki chłodzącej eliminuje wersja aktywna (indukcyjna), w której do obudowy dostarczane jest świeże powietrze z instalacji wentylacyjnej (wcześniej przygotowane w centrali wentylacyjnej). Wbudowane dysze nawiewne doprowadzają powietrze do pomieszczenia, generując jednocześnie w komorze mieszania belki podciśnienie, które zwiększa przepływ powietrza z pomieszczenia w kierunku wężownicy chłodzącej (lub grzewczej). Wymieszane powietrze jest rozprowadzane po pomieszczeniu z zachowaniem efektu Coandy.

Dysze nawiewne umożliwiają różne stopnie regulacji siły nawiewu, a odpowiednie kierownice pozwalają ustawić pożądany kierunek w celu uniknięcia nakładania się strumieni powietrza i potencjalnych przeciągów. W ten sposób można osiągnąć większą moc chłodniczą (oprócz samej wężownicy mamy wpływ na temperaturę powietrza pierwotnego) niż w przypadku belki pasywnej, a wymuszony przepływ powietrza umożliwia zastosowanie w wężownicy ciepłej wody i dostarczenie podgrzanego powietrza do strefy przebywania ludzi. Belkę aktywną wyróżnia spośród innych systemów klimatyzacyjnych brak wbudowanego wentylatora, co znacząco wpływa na głośność takiej instalacji.

Wbudowane czy wolno wiszące?

Najpopularniejszym sposobem montażu jest zabudowa belki chłodzącej w suficie podwieszanym – większość belek jest wykonywana w modułach o szerokości 600 mm, dzięki czemu można je stosować w standardowych systemach sufitów podwieszanych. Czasem warto jednak rozważyć instalację wolno wiszącą. Belki tego typu mają obudowy maskujące ich brzegi oraz moduły umożliwiające łączenie urządzeń w wielometrowe ciągi. Rozwiązania tego typu są bardzo atrakcyjne wizualnie, a jednocześnie upraszczają montaż i serwisowanie instalacji. Wolno wiszące systemy sprawdzają się zwłaszcza w wypadku belek pasywnych – możliwość dotarcia ciepłego powietrza od góry belki, wywołana różnicą ciśnień spowodowaną opadaniem schłodzonego powietrza, najlepiej działa w systemach otwartych.

Belki wielofunkcyjne

Dużą zaletą sufitów podwieszanych jest możliwość ukrycia w ich przestrzeni pozostałych instalacji: oświetlenia, tryskaczy pożarowych, elementów automatyki, takich jak czujniki dymu czy czujniki ruchu, okablowanie itp. Wielofunkcyjne belki chłodzące umożliwiają montaż wszystkich tych funkcji w jednej obudowie – to dodatkowa zachęta dla projektantów i inwestorów do wyeksponowania urządzeń wolnowiszących. Inną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zastosowania oświetlenia pośredniego, czyli odbitego od sufitu – rozproszone światło jest najbliższe naturalnemu i dużo mniej męczące dla oka niż nawet najlepiej dobrana barwa w lampach świecących z sufitu bezpośrednio na biurko pracownika. Opracowane po raz pierwszy przez firmę Trox w 1996 r. na potrzeby rynku brytyjskiego (siedziby firmy Barclaycard w Northampton) wielofunkcyjne belki chłodzące znajdują się obecnie w portfolio każdego producenta tego typu urządzeń.

Biuro przyszłości

W latach 60. ubiegłego wieku powstała w Niemczech koncepcja „biurowego krajobrazu”, czyli powierzchni biurowej, na której pracownicy nie tylko wypełniają stosy dokumentów, ale także wymieniają się doświadczeniami czy po prostu rozmawiają. Takie podejście umożliwia współdziałanie ekspertów z różnych zespołów i zwiększa innowacyjność firmy. Rozwiązania tego typu przyjęły się przede wszystkim w biurach skandynawskich, ale od kilku lat są w zasadzie standardem w nowo powstających obiektach tego typu.

Koncepcja mieszanych zespołów, biurek nieprzypisanych do żadnego z pracowników, przestawnych ścian i ruchomego wyposażenia to wyzwanie dla każdego projektanta instalacji. Jak zapewnić właściwą ilość powietrza i odpowiednią temperaturę przy dużych dziennych zmianach liczby osób w pomieszczeniu bez niepotrzebnego zużywania energii na chłodzenie czy wentylację pustych pomieszczeń? Jak zapewnić komfort korzystania z sali konferencyjnej, w której od kilku godzin gorąco dyskutuje wieloosobowy zespół? W sukurs przychodzą belki chłodzące wyposażone w zaawansowaną automatykę i wbudowane funkcje VAV.

Umożliwienie automatycznej regulacji ilości powietrza poprzez zmianę siłownikiem nastawy dysz nawiewnych w belkach aktywnych na podstawie wskazań czujników ruchu i jakości powietrza oraz regulacja zaworów wodnych programowalnym termostatem to obecnie najbardziej zaawansowane kierunki rozwoju belek chłodzących. Przodujący producenci rozwijają ponadto kolejne elementy automatyki, gwarantując bezobsługową energooszczędną pracę systemów pomimo zmiennego i zróżnicowanego zapotrzebowania na wentylację i klimatyzację w obrębie całego budynku. Automatyczna zmiana parametrów urządzenia jest postrzegana jako standard przy dzisiejszej automatyzacji wielu aspektów życia. Skoro nie musimy zakręcać kranu w biurowej łazience, bo robi to za nas czujnik ruchu, nie musimy również pamiętać o wyłączeniu klimatyzacji, gdy wychodzimy z sali konferencyjnej. Zarówno sir Charles Trevelyan, jak i Frederick W. Taylor byliby zachwyceni.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Edyta Ciesielska Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien

Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien

Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja...

Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja kosztów eksploatacyjnych jest na tyle znacząca, że dodatkowe nakłady inwestycyjne na okna przeciwsłoneczne zwracają się po około 3 latach eksploatacji.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym

Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym

W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji...

W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji wentylacji pożarowej, którą zaprojektowała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy (patrz: „Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym”, RI nr 3/2016, s.27).

Jerzy Kosieradzki Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym

Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym

W tym numerze „Rynku” chcemy Państwu zaprezentować projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych Plac Unii zlokalizowanego przy ul. Puławskiej w Warszawie. Projekt instalacji...

W tym numerze „Rynku” chcemy Państwu zaprezentować projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych Plac Unii zlokalizowanego przy ul. Puławskiej w Warszawie. Projekt instalacji wykonała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy. Na podstawie tego projektu chcemy pokazać, jak różne są problemy, z którymi musi się zmierzyć projektant, gdy ma do czynienia z budynkiem wielofunkcyjnym. Po przyjęciu warunków, jakie mają zostać osiągnięte, trzeba przewidzieć,...

dr hab. inż. Mariusz Filipowicz Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich

Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich

Latem występuje duże zapotrzebowanie na chłód, który wytwarza się główne za pomocą kosztownej energii elektrycznej. Jednocześnie instalacje solarne do podgrzewania wody borykają się z problemem przegrzewania....

Latem występuje duże zapotrzebowanie na chłód, który wytwarza się główne za pomocą kosztownej energii elektrycznej. Jednocześnie instalacje solarne do podgrzewania wody borykają się z problemem przegrzewania. Ten nadmiar ciepła można wykorzystać do zasilenia chłodziarek absorpcyjnych.

dr inż. Filip Pawlak Radiacyjne podłogi chłodzące

Radiacyjne podłogi chłodzące Radiacyjne podłogi chłodzące

Radiacyjne podłogi chłodzące są szczególnie skuteczne, gdy duża część zysków ciepła pochodzi od promieniowania słonecznego – w pomieszczeniach o dużym stopniu przeszklenia. Ich zastosowanie pozwala ograniczyć...

Radiacyjne podłogi chłodzące są szczególnie skuteczne, gdy duża część zysków ciepła pochodzi od promieniowania słonecznego – w pomieszczeniach o dużym stopniu przeszklenia. Ich zastosowanie pozwala ograniczyć liczbę instalacji technicznego wyposażenia budynków poprzez połączenie funkcji grzewczej i chłodniczej w jednej instalacji rurowej. Tak jak inne systemy płaszczyznowe usuwa ona z pomieszczenia zyski ciepła jawnego, natomiast zyski ciepła utajonego muszą zostać odprowadzone za pomocą odrębnego...

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Agnieszka Łojek Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni

Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni

Instalacje klimatyzacyjne stają się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu. Jednym z najważniejszych aspektów komfortu jest akustyka....

Instalacje klimatyzacyjne stają się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu. Jednym z najważniejszych aspektów komfortu jest akustyka. W części pierwszej artykułu omówiono wybrane zagadnienia akustyki instalacji i pomieszczeń. Poniżej zawarto przykład obliczeń dla typowej instalacji klimatyzacyjnej takiej koncepcji rozprowadzenia powietrza poprzez nawiewniki, aby spełniała ona wymagania akustyczne dla czytelni, które wynoszą...

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Agnieszka Łojek Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji

Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji

Klimatyzacja staje się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Zadaniem tej instalacji jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. W artykule skoncentrowano...

Klimatyzacja staje się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Zadaniem tej instalacji jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. W artykule skoncentrowano się na jednym z najważniejszych aspektów komfortu – akustyce. Celem jest znalezienie dla typowej instalacji klimatyzacyjnej takiej koncepcji rozprowadzenia powietrza przez nawiewniki, by spełniała ona wymagania akustyczne dla czytelni – 30 dB.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowości w technice klimatyzacyjnej

Nowości w technice klimatyzacyjnej Nowości w technice klimatyzacyjnej

Klimatyzatory, klimakonwektory i belki chłodzące to najczęściej stosowane urządzenia klimatyzacyjne. Szczególnie te pierwsze są ciągle doskonalone i każdy rok przynosi nowe rozwiązania. Liczą się: energooszczędność,...

Klimatyzatory, klimakonwektory i belki chłodzące to najczęściej stosowane urządzenia klimatyzacyjne. Szczególnie te pierwsze są ciągle doskonalone i każdy rok przynosi nowe rozwiązania. Liczą się: energooszczędność, wydajność, ekologiczność i komfort użytkowania. Nowe tendencje szybko rozpowszechnią się na rynku, dając inwestorom coraz szerszy wybór.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

Waldemar Joniec Wentylatory – przesłanki doboru

Wentylatory – przesłanki doboru Wentylatory – przesłanki doboru

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga...

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga sprecyzowania celu i przeanalizowania kilkunastu kryteriów, począwszy od wydajności i sprężu po rodzaj zabezpieczeń i sterowania silnikiem.

Paweł Ślęzak Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki...

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki i sterowania oraz urządzeń do łączności (komputerów, tabletów i smartfonów) pozwala na jeszcze łatwiejszą obsługę systemu grzewczego i wentylacyjnego przez użytkownika. Rozwój techniki sprawił, że firmy wykonawcze już dziś mogą realizować nawet bardzo nietypowe instalacje z pompami ciepła.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze

Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze

W artykule porównano działanie najbardziej popularnych systemów o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza opartych na wodzie ziębniczej oraz systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (VRF, VRV) w...

W artykule porównano działanie najbardziej popularnych systemów o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza opartych na wodzie ziębniczej oraz systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (VRF, VRV) w budynkach wielkokubaturowych.

Maciej Danielak Sufity chłodzące

Sufity chłodzące Sufity chłodzące

Sufit chłodzący w połączeniu z odpowiednią wentylacją stwarza komfortowe warunki klimatu wewnętrznego w pomieszczeniu. Ciepło odprowadzane jest za pomocą promieniowania, przy czym podczas tego procesu...

Sufit chłodzący w połączeniu z odpowiednią wentylacją stwarza komfortowe warunki klimatu wewnętrznego w pomieszczeniu. Ciepło odprowadzane jest za pomocą promieniowania, przy czym podczas tego procesu nie powstają przeciągi, nie występuje też hałas.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Projektowanie instalacji freonowej dla zdalnych skraplaczy

Projektowanie instalacji freonowej dla zdalnych skraplaczy Projektowanie instalacji freonowej dla zdalnych skraplaczy

W systemach klimatyzacyjnych stosowane są różne rozwiązania w zakresie źródeł chłodu. Ich wybór podyktowany jest możliwością zastosowania konkretnego typu wytwornicy wody ziębniczej w danym obiekcie (eliminacja...

W systemach klimatyzacyjnych stosowane są różne rozwiązania w zakresie źródeł chłodu. Ich wybór podyktowany jest możliwością zastosowania konkretnego typu wytwornicy wody ziębniczej w danym obiekcie (eliminacja glikolu w układzie, nakłady finansowe inwestora, maszynownia umieszczona wewnątrz budynku, ograniczenia co do maksymalnego obciążenia połaci dachowej itp.). Czasami zostaje wybrane zastosowanie bezskraplaczowych agregatów wody ziębniczej przeznaczonych do współpracy ze zdalnymi skraplaczami...

prof. dr hab. Ewa Karwowska, dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska, dr inż. Piotr Grzybowski Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach, dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a...

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach, dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a tym samym stworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków przebywania i aktywności fizycznej użytkowników. Jednak w wielu przypadkach pomieszczenia treningowe i siłownie zlokalizowane są w obiektach starego typu, wyposażonych jedynie w instalację wentylacyjną grawitacyjną lub mechaniczną. Istnieją uzasadnione...

dr inż. Anna Charkowska Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z...

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z zawartych w niej zapisów mogą zostać zmienione, ale warto się z nią zapoznać, by zorientować się, jakie zmiany w projektowaniu nas czekają. Zarówno dla projektantów korzystających do tej pory z krajowych wytycznych projektowania szpitali ogólnych z 1984 r., jak i dla osób opierających swoje projekty...

Waldemar Joniec Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie...

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie w inwestycji okazuje się przeważnie drogie w eksploatacji. Wybór powinien być zatem poprzedzony wnikliwą analizą, w której nie można pomijać konkretnych uwarunkowań danego obiektu i zakładanego okresu użytkowania urządzeń oraz instalacji, a także potencjalnej możliwości jej rozbudowy lub przyszłej...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Free cooling (cz. 1)

Free cooling (cz. 1) Free cooling (cz. 1)

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów...

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów chłodu zawartych w zimnym powietrzu zewnętrznym w systemach, w których to tylko możliwe, jest nieodzowne. Jednak wszystkie dostępne na rynku rozwiązania free coolingu są traktowane równorzędnie, a wśród projektantów, firm wykonawczych i inwestorów panuje przekonanie, że niezależnie od wybranego...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.