RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna; Fot. pixabay.com

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna; Fot. pixabay.com

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

treść sponsorowana

Instalacja wodociągowa i kanalizacyjna musi spełniać szereg wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065) oraz w normach projektowych powołanych przez to rozporządzenie. Oznacza to konieczność nie tylko projektowania zgodnie z najlepszą wiedzą inżynierską, ale i spełnienia rozlicznych wymagań prawnych. Dowiedz się więcej >>

Instalacja wodociągowa

Instalacja wodociągowa musi być przygotowana do zapewniania w budynku wody w określonej ilości oraz pod odpowiednim ciśnieniem – zgodnie z prawem musi ono wynosić od 0,05 MPa (0,5 bara) do 0,6 MPa (6 barów) przed każdym przyborem czerpalnym. Oznacza to konieczność dobrania odpowiednich średnic przewodów w budynku oraz zaprojektowanie zespołu pompowego zapewniającego odpowiednią wartość ciśnienia. Pracując nad zapewnieniem odpowiedniego ciśnienia w instalacji, projektant musi także uwzględnić ewentualne wahania lub niedostatki ciśnienia wody w sieci wodociągowej, planując odpowiednie urządzenia techniczne, które zrekompensują te wahania.

Bardzo istotnym zagadnieniem projektowania instalacji wodociągowej jest prawidłowy dobór materiału, z którego będa wykonane rury instalacji budynkowej. Materiał nie tylko wpływa na parametry hydrauliczne instalacji (np. na liniowe opory przepływu, a tym samym wielkość pompy), ale też powiązany jest z własnościami fizykochemicznymi wody wodociągowej lub pobieranej ze studni. Materiał musi być dobrany tak, by woda o konkretnym składzie (np. o podwyższonej zawartości chlorków) nie oddziaływała negatywnie na trwałość instalacji -  nie może następować wymywanie materiału instalacyjnego ani wzajemne oddziaływanie materiałów, z których wykonano przewody. Problemy z jakością wody pod kątem własności korozyjnych częściej występują przy ujęciu własnym, które częściej wymaga zaprojektowania odpowiedniego uzdatniania.

Budynkowa instalacja wodociągowa rozpoczyna się za wodomierzem głównym, zarówno w przypadku doprowadzenia wody z komunalnej sieci wodociągowej, jak i korzystania z własnego źródła wody pitnej (studnia). Jest to punkt newralgiczny, ponieważ wymaga nie tylko prawidłowego doboru zestawu wodomierzowego, ale też odpowiedniego zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym z instalacji do sieci wodociągowej. Zespół urządzeń zabezpieczających (popularnie i w pewnym uproszczeniu nazywany zaworem antyskażeniowym) dobierany jest w oparciu o przeznaczenie budynku i złożoność instalacji (np. odgałęzienia obsługujące pomieszczenia lub zespoły pomieszczeń o różnym przeznaczeniu). Należy także zwrócić uwagę na zabezpieczenie zespołu wodomierza i zespołu zabezpieczającego przed zanieczyszczeniami stałymi (zawiesinami) przez stosowanie odpowiednich filtrów. Należy także zwrócić uwagę na to, że instalacja wodociągowa wody zimnej musi spełniać wymagania przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Ciepła woda użytkowa

Przy projektowaniu instalacji wodociągowej należy zwrócić uwagę także na komfort i bezpieczeństwo instalacji wody ciepłej (c.w.u.). Instalacja ta powinna być zabezpieczona przed przekroczeniem dopuszczalnego dla konkretnej instalacji ciśnienia i temperatury - pod względem technicznym zabezpieczenia te muszą spełniać wymagania Polskiego Normy. W instalacji powinien być zapewniony stały obieg wody (nie dotyczy to instalacji m.in. w budynkach jednorodzinnych) - takie podejście nie tylko eliminuje możliwość zastoisk, które mogłyby przyczynić się do rozwoju drobnoustrojów, w tym bakterii z rodzaju Legionella. Ochroną przed tym drobnoustrojem jest także dyktowany wymóg zapewnienia przegrzewania wody w punktach czerpalnych - do temperatury nie niższej niż 55°C, ale nie wyższej niż 60°C (względy bezpieczeństwa). Wymagana jest też możliwość ciągłej lub okresowej dezynfekcji chemicznej, lub fizycznej (np. cieplnej poprzez okresowe uzyskiwanie temperatury wody w punktach czerpalnych wyższej niż 70°C, ale wyższej niż 80°C).

Instalacja kanalizacyjna

W większości przypadków budynki komercyjne, przemysłowe i użyteczności publicznej wyposaża się w instalacje kanalizacyjne grawitacyjne. Jeśli w budynku są miejsca, gdzie okresowo następuje problem z grawitacyjnym odpływem ścieków, konieczne jest zainstalowanie zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków. Może to być pompownia lub urządzenie przeciwzalewowe - rozwiązania te muszą go zgodne z wymaganiami Polskich Norm na te urządzenia.

Przewody instalacji kanalizacyjnej muszą zapewnić skuteczne, bezzapachowe oraz ciche odprowadzenie ścieków z każdego przyboru sanitarnego w budynku. Warunki te są spełnione dzięki odpowiedniemu doborowi średnic przewodów oraz skutecznego zastosowania rozwiązań technicznych takich jak napowietrzanie instalacji (wywiewki dachowe lub w przypadkach szczególnych zawory napowietrzające) czy zastosowanie zamknięć wodnych. Dowiedz się więcej >>

Konieczne jest odprowadzenie zarówno ścieków bytowych, jak i wód opadowych (zgodnie z najnowszymi nowelizacjami przepisów nie są one uznawane za ścieki). Inwestorzy coraz częściej oczekują, że instalacja wodno-kanalizacyjna zapewni możliwość zbierania i odzyskiwania wód deszczowych – nawet jeśli nie na potrzeby budynku, to do podlewania terenów zielonych lub lokalnej retencji.

Jeśli instalacja kanalizacyjna ma obsłużyć budynek produkujący ścieki niezgodne z warunkami dotyczącym ochrony ziemi i wód oraz odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej (np. ścieki zawierające duże ilości tłuszczów spożywczych, przepracowane oleje i inne substancje pochodzące np. z parkingu, warsztatu czy specjalistycznego punktu usługowego), konieczne jest wyposażenie punktów odpływu z takiej instalacji w urządzenia techniczne służące do oczyszczania tych ścieków – separatory zawiesin, tłuszczów czy skrobi albo odolejacze.

Wod-kan wymaga fachowego projektu

Projekt instalacji wodociągowej musi być idealnie dopasowany do konkretnego budynku, szczególnie jeśli wymaga zastosowania rozwiązań projektowych lub technicznych odpowiadających na specyficzne potrzeby - np. szczególne wymogi prawne dla danego obiektu lub wysokie wymogi z zakresu ochrony środowiska, takie jak oszczędność wody czy odzyskiwanie wód opadowych. Projektant musi nie tylko zaproponować najlepsze rozwiązania techniczne, ale też wziąć pod uwagę względy ekonomiczne, zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. Firma Resan, z bogatym doświadczeniem w realizacji rozwiązań dla budynków przemysłowych, biurowych, hotelowych, użyteczności publicznej czy szpitali oraz z zastosowaniem nowoczesnych technik projektowania jest partnerem, który sprosta nawet najtrudniejszemu wyzwaniu projektowemu. Kompleksowe działanie firmy Resan - od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, wykonanie i montaż układów na obiekcie po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny - gwarantuje nie tylko powstanie rzetelnego, szytego na miarę projektu, ale też wykonanie instalacji w sposób zapewniający realizację wszystkich założeń projektowych przez cały czas pracy instalacji.

Z usług firmy Resan korzystają architekci, deweloperzy, Generalni Wykonawcy, instytucje samorządowe oraz służba zdrowia, a w jej bogatym portfolio znajduje się szereg instalacji wodno-kanalizacyjnych dopasowanych do potrzeb danego obiektu.

Resan logo

Resan Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Partyzantów 1a/302
35-242 Rzeszów
tel.: +48 577 277 870

e-mail: [email protected]
www.resan.rzeszow.pl

Komentarze

Powiązane

RESAN pracownia projektowa Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu

Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu

Instalacje centralnego ogrzewania stanowią niezbędne wyposażenie budynków. Dzisiejsze instalacje ogrzewcze mają zapewnić nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale też komfort cieplny i możliwości...

Instalacje centralnego ogrzewania stanowią niezbędne wyposażenie budynków. Dzisiejsze instalacje ogrzewcze mają zapewnić nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale też komfort cieplny i możliwości regulacji – tak, by można było dopasować temperaturę do potrzeb użytkowników oraz racjonalnie gospodarować zużyciem energii.

RESAN pracownia projektowa W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek? W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo...

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

RESAN pracownia projektowa Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu

Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu

Klimatyzacja, czyli zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza obiegowego w pomieszczeniach, często kojarzy się z pojedynczym urządzeniem domowym. Nic bardziej mylnego! Dostępne są zaawansowane rozwiązania,...

Klimatyzacja, czyli zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza obiegowego w pomieszczeniach, często kojarzy się z pojedynczym urządzeniem domowym. Nic bardziej mylnego! Dostępne są zaawansowane rozwiązania, które nie tylko wyznaczają standard (np. w budynkach biurowych czy hotelowych), ale też są kluczowe dla prawidłowego procesu produkcyjnego (np. w farmaceutycznych zakładach produkcyjnych).

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.