Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Politechnika Wrocławska bada jakość powietrza na uczelni

Redakcja RI  |  25.01.2019
Czujnik do oceny jakości powietrza
Czujnik do oceny jakości powietrza
Fot. Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska uruchomiła na terenie uczelni sieć czujników do oceny jakości powietrza. Z zebranych informacji mogą korzystać nie tylko pracownicy i studenci, ale również mieszkańcy miasta. Tego typu instalacja pojawiła się jako pierwsza w Polsce.

Głównym powodem zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju jest spalanie węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Zanieczyszczenie wzmagają także zakłady przemysłowe i elektrownie węglowe oraz komunikacja – najbardziej uciążliwe są stare samochody z silnikami diesla, często bez filtrów cząstek stałych. Wrocław zmaga się z problemem tzw. niskiej emisji, która w okresie zimowym pojawia się bardzo często. Głównie spowodowane jest to procesem spalania węgla czy paleniem śmieci.

Przeczytaj również: Polacy popierają programy wymiany kotłów na bardziej ekologiczne

Na stronach Urzędu Miasta publikowane są dane na temat stanu powietrza, działa także system społecznego monitoringu smogu, w ramach którego mieszkańcy sami inwestują w czujniki powietrza. Jednak brak było zintegrowanej sieci pozwalającej na naukowe podejście do tematu. Ten problem postanowili rozwiązać badacze, studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej.

Podstawowym celem projektu jest pomiar stężeń i analiza zanieczyszczeń odpowiedzialnych za tzw. smog, na terenie kampusu PWr, ale również chęć opracowania czujników, które w sposób wiarygodny określałyby jakość powietrza. W trakcie badań sprawdzane są również m.in. wpływ zabudowy, siły i kierunku wiatru oraz zieleni miejskiej skupionej na małym, zamkniętym obszarze na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.

Tym bardziej, że przed zanieczyszczeniem powietrza bardzo trudno się uchronić. Najprostszą metodą uniknięcia smogu wydaje się niewychodzenie z domu, ale nawet wtedy nie jesteśmy w stanie się przed nim zabezpieczyć. Szkodliwe cząsteczki dostają się do pomieszczeń, gdy np. otwieramy okna, drzwi, a nawet na podeszwach butów. W wypadku gdy nie wietrzymy mieszkań, są one cały czas obecne i również mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Co więcej, mieszkania muszą być wentylowane, aby dostarczać tlen potrzebny do oddychania i usuwać dwutlenek węgla.

Zobacz także: Jak Polacy oceniają jakość powietrza? Pozytywnie!

Sieć uruchomiona przez naukowców wrocławskiej politechniki składa się obecnie z dziewiętnastu czujników, a docelowo ma ich być dwadzieścia. Zostały one rozmieszczone na terenie kampusu przy pl. Grunwaldzkim, a także w kampusie przy ul. Długiej, ul. Prusa, w Geocentrum przy ul. Na Grobli oraz na osiedlu domów akademickich przy ul. Wittiga. 

W niektórych przypadkach na budynkach znalazło się kilka czujników. Takim przykładem jest choćby siedziba Studium Języków Obcych przy wybrzeżu Wyspiańskiego. Jeden z czujników monitoruje stan powietrza od strony ulicy, a drugi od strony wewnętrznego dziedzińca. Natomiast na budynku Wydziału Elektroniki (C-5) na różnych wysokościach zamontowane zostały aż cztery czujniki. Pozwala to na zbadanie, jak zmienia się jakość powietrza w zależności od wysokości.

Sprzęt wykorzystany w projekcie składa się z innowacyjnych urządzeń pomiarowych, wykorzystujących metodę optyczną, w której pomiar polega na wykrywaniu światła odbitego od drobinek zawartych w powietrzu. Na podstawie ilości zliczeń i intensywności rozproszonego światła wyliczana jest chwilowa wartość stężenia pyłu w powietrzu. Następnie dane te są uśredniane w określonym czasie i powstaje wartość, którą moża sprawdzać na stronie internetowej powietrze.pwr.edu.pl

 Na stronie internetowej dane są aktualizowane co 15 minut, ale na potrzeby prowadzenia badań okres ten można jeszcze skrócić - nawet do pojedynczych sekund. Co więcej na zasadzie trendu naukowcy są w stanie przewidzieć, jaka będzie jakość powietrza w najbliższym czasie. Wadą tego typu czujników jest natomiast wrażliwość na warunki atmosferyczne. Pomiar może zaburzać choćby zawartość wilgoci i kondensacja pary wodnej na drobinach pyłu. 

Źródło: Politechnika Wrocławska

[walka ze smogiem, smog, czujniki powietrza, zanieczyszczenie powietrza, jakość powietrza, normy jakości powietrza, Politechnika Wrocławska, ogrzewanie, czyste powietrze]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl