Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Prognozy smogu od Instytutu Ochrony Środowiska

Redakcja RI  |  08.03.2019
Prognozy smogu od Instytutu Ochrony Środowiska
Prognozy smogu od Instytutu Ochrony Środowiska
Fot. pixabay.com

Od 1 stycznia br. Państwowy Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy jest odpowiedzialny za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla Polski. Dzięki modelowi matematycznemu można przeprowadzać prognozy na 72 godziny do przodu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele aplikacji mobilnych, portali internetowych, które pozwalają sprawdzić wyłącznie na bieżące sprawdzenie stanu jakości powietrza. Utrudnia to funkcjonowanie osób, które planują aktywności na świeżym powietrzu, a także dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży. Dzięki temu powstał system prognozowania IOŚ-PIB.

Przeczytaj również: Rząd chce podjąć kolejną walkę z tzw. kopciuchami. Allegro ma mu w tym pomóc

System oparty jest na deterministycznym modelu dynamiki i chemii atmosfery, który umożliwia wykonanie obliczeń od skali lokalnej poprzez skalę regionalną, aż do skali globalnej. Ponieważ jakość wyników modelowania jakości powietrza zależy od szczegółowej i wiarygodnej informacji o źródłach emisji zanieczyszczeń, została utworzona Centralna Baza Emisyjna, gdzie gromadzone są informacje dotyczące emisji m.in. ze źródeł przemysłowych i energetycznych, a także z ogrzewania mieszkań, transportu, rolnictwa i źródeł naturalnych. 

Wyniki modelowania przekazywane są codziennie do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, celem uzupełnienia pomiarów prowadzonych przez sieć Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Przekazywane dane dotyczą następujących substancji: pył zawieszony PM10, dwutlenek azotu NO2, dwutlenek siarki SO2 (w okresie zimowym od października do marca), ozon troposferyczny O3 (w okresie letnim od kwietnia do września).

Wykorzystując dodatkowo wartości stężeń innych prognozowanych zanieczyszczeń, IOŚ-PIB ocenia ogólny poziom narażenia, wyrażony jako Polski Indeks Jakości Powietrza, zdefiniowany na stronie GIOŚ i wykorzystywany do obliczeń indeksu na podstawie pomiarów ze stacji PMŚ. Prognozy prezentowane są na stronach GIOŚ i IOŚ-PIB. Dane aktualizowane są codziennie w godzinach porannych, na kolejne trzy dni („dziś-jutro-pojutrze”).

Źródło: Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy

[walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, jakość powietrza, prognoza jakości powietrza, PM10]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie korzyści masz z nagrzewnic z klasycznym 3-biegowym silnikiem »

nagrzewnica z 3 biegowym silnikiem

 Jak działają panele fotowoltaiczne » Jak skutecznie pozbyć się odoru ze ścieków »
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Rodzaje i zastosowanie kluczy płaskich »

 Poznaj zalety pompy woda-powietrze » Kto wyznacza nowe standardy w projektowniu instalacji? »
pompy ciepła innowacyjne projektowanie instalacji
czytam więcej » czytam więcej »

 


Poznaj sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Czy da się wykonać serwis pompy ciepła bez problemów? »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
 czytam więcej » czytam więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl