Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowy poziom alarmu smogowego? Nadal będzie za wysoki!

Redakcja RI  |  09.04.2019
Nowy poziom alarmu smogowego? Nadal będzie za wysoki!
Nowy poziom alarmu smogowego? Nadal będzie za wysoki!
Fot. pixabay.com

Ministerstwo Środowiska zaproponowało bardziej restrykcyjne poziomy informowania i alarmowania o smogu, które byłyby trochę niższe niż obecne. Jednak Polski Alarm Smogowy podkreśla, że te zmiany są niewystarczające, ponieważ nowy poziom zgłoszenia stanu smogu będzie nadal najwyższy w Unii Europejskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 2012 r., alarm smogowy w naszym kraju jest ogłaszany po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na m3 dla pyłu PM10. Poziom informowania w przypadku PM10 to 200 mikrogramów. Ministerstwo Środowiska zapronował, aby zmienić te poziomy dla alarmu smogowego - odpowiednio 250 i 150 mikrogramów na m3 dla pyłu PM10.

Przeczytaj również: Raport EFRWP: założenia z programu Czyste Powietrze nieskuteczne

– Staraliśmy się, aby poziom alarmu był jak najlepiej wyważony. Chodzi o to, żeby spełniał swoją rolę i ostrzegał mieszkańców, gdy jakość powietrza jest zła, ale nie był jednocześnie za niski. Zbyt często ogłaszane alarmy usypiają naszą czujność i przestajemy na nie reagować. Najpilniejszym wyzwaniem jest w tej chwili poprawa jakości powietrza – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Decyzję ws. nowych progów alarmowania i informowania o dużym zanieczyszczeniu powietrza krytykuje Polski Alarm Smogowy. Podkreśla, że propozycja MŚ jest niewystarczająca i dodaje, że poziom alarmowania o zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym (obniżony z 300 na 250 mikrogramów na m3.) pozostanie najwyższy w Unii Europejskiej i będzie trzykrotnie wyższy niż we Francji czy we Włoszech. PAS dodaje, że próg alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza to taki poziom stężenia pyłów, przed którym obywatele muszą być ostrzeżeni, a władze muszą podjąć natychmiastowe działania by poprawić jakość powietrza.

Lider PAS Andrzej Guła uważa, że ostrzeżeń o smogu praktycznie nie będzie. Zmiana, którą chce wprowadzić MŚ, wg niego nic nie zmienia i ma służyć jedynie temu, by zbudować wrażenie, że coś się robi. Nowe progi alarmowe ogłoszone przez ministra Kowalczyka to przejaw skrajnego lekceważenia oczekiwań społecznych. Według organizacji, gdyby przyjąć takie progi alarmowania, jakie zaproponowało ministerstwo, to w Małopolsce w 2018 roku nie było ani jednego dnia, w którym ogłoszono by alarm smogowy. Na Śląsku takich dni mieliśmy w całym ubiegłym roku tylko trzy. 

Zobacz także: Prawie 40 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”

PAS przypomniał, że powołany w Ministerstwie Zdrowia zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Wojciecha Hanke, krajowego konsultanta w dziedzinie zdrowia środowiskowego, wypracował rekomendacje progów informowania i alarmowania o smogu na poziomie 60 i 80 mikrogramów na metr sześc., a ustalone w resorcie zdrowia poziomy są zbliżone do przyjmowanych w UE. 

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Środowiska, PAS, alarm smogowy, smog, zanieczyszczenie powietrza, poprawa jakości powietrza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl