Forum Wentylacja 2019

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2019  |  15.04.2019  |  1
Forum Wentylacja 2019
Forum Wentylacja 2019
Fot. redakcja, SPW, wystawcy i laureaci

Nowa lokalizacja targów w Centrum Targowo-Kongresowym Global EXPO przy ulicy Modlińskiej w Warszawie ma spory potencjał. Obiekt jest nowoczesny – na jednym poziomie znajduje się część wystawiennicza, a piętro wyżej przestronne sale konferencyjne. Dojazd jest łatwy, a parking pojemny. To trzecia lokalizacja tych targów, zmieniana w miarę rosnącej liczby wystawców i zwiedzających – powinna wystarczyć na długo.

Nowe miejsce skłania do refleksji, czy nadal potrzebna jest formuła stoisk ustawionych wężykiem? Każde rozwiązanie ma swoje auty i trudno będzie rozstać się z takim układem targów. Wystawców jak zwykle było wielu, przybyło kilka nowych firm, a paru w tym roku nie widzieliśmy. Był to bowiem okres licznych krajowych i europejskich wydarzeń targowych w branży went-klim.

Przeczytaj również: Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2019 - fotorelacja

Seminaria

Zwiedzający dopisali i jak zwykle uczestniczyli również w seminariach – podzielonych na dwa dni i kilka bloków tematycznych, odbywających się w trzech salach jednocześnie.

W sesji dotyczącej systemów wielofunkcyjnych Bartosz Radomski omówił problemy integracji wentylacji, chłodzenia i ogrzewania w budynkach pasywnych. Z kolei Jarosław Müller poddał krytycznej ocenie opłacalność stosowania gruntowego powietrznego wymiennika ciepła w lecie. Bartłomiej Adamski przedstawiał innowacyjne rozwiązania zintegrowanych systemów wentylacyjno-chłodząco-ogrzewczych, a Michał Chwieduk wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej do zasilania urządzeń klimatyzacyjnych. Michał Urasiński przedstawił skuteczny sposób na zdrowe środowisko pomieszczeń szkolnych – wentylację zdecentralizowaną. Były też ciekawe prezentacje firm: Ventia, Darco, Free i Elektronika.

W panelu na temat jakości powietrza Jerzy Sowa przedstawił uwarunkowania dla projektowania systemów wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń o wysokim komforcie. Kazimierz Wojtas pytał „oczyszczać czy wentylować?” i zaprezentował nowy sposób oczyszczania powietrza w wentylacji. Anna Charkowska omówiła nową klasyfikację filtrów. Wystąpienia te wsparły ciekawymi referatami firmy: Thessla Green, Lindab, Klimor i Rotronic. Instytut Techniki Budowlanej poprowadził interesujące dla producentów i dystrybutorów spotkanie dotyczące kwestii wprowadzania urządzeń na rynek oraz Krajowych Ocen Technicznych dla wyrobów wentylacyjnych i znaków budowlanych dla wyrobów do wentylacji i klimatyzacji budynków.

Z kolei Europejski Instytut Miedzi oraz firma Conex Banninger przygotowały seminarium na temat zastosowania miedzi w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Kazimierz Zakrzewski przedstawił zasady wyboru miedzi i stopów miedzi jako materiałów na instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne oraz wymagania dla rur miedzianych i stopowych, a Aleksander Olearski scharakteryzował łączniki miedziane stosowane w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Podczas Warsztatów Projektanta prezentowano niestandardowe, wyróżniające się projekty instalacji wentylacji i klimatyzacji zrealizowane w latach 2017–2018, zgłoszone do nagrody branżowej Stowarzyszenia Polska Wentylacja – PASCAL 2019. Warsztaty Chłodnicze przygotowane przez Fundację Ochrony Klimatu PROZON poświęcone były w tym roku stosowaniu czynników chłodniczych: nowym czynnikom i regeneracji używanych, najnowszym regulacjom prawnym, a także kierunkom rozwoju chłodnictwa. Sporo uwagi poświęcono odbiorom i deklaracjom zgodności instalacji chłodniczych.

Zobacz także: Laureaci nagrody PASCAL 2019

W drugim dniu, na seminarium Krajowej Izby Kominiarzy dotyczącym wentylacji naturalnej i techniki kominowej dyskutowano, jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla i prowadzić odbiory. Z kolei na seminarium dotyczącym wentylacji pożarowej poruszono m.in. następujące tematy: oddymianie klatek schodowych i zmiany wytycznych – Grzegorz Kubicki, nawiew powietrza uzupełniającego do celów oddymiania – Dorota Brzezińska, kompensacja powietrza w obiektach handlowych – Wojciech Węgrzyński, lokalizacja i intensywność nawiewu powietrza w garażach zamkniętych – Tomasz Burdzy, zasilanie, sterowanie i integracja urządzeń wentylacji ppoż.

– Wacław Kozubal, skuteczna wentylacja garaży z dopuszczalnym wjazdem samochodów na LPG – Dorota Brzezińska. Wystąpienia te uzupełniły referaty nt. projektowania układów różnicowania ciśnienia w systemach kontroli i rozprzestrzenia dymu – Aereco, problemów związanych z zasilaniem i sterowaniem w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła – SMAY, doboru systemów różnicowania ciśnień – Fläkt Group oraz stosowania kanałów oddymiających – Alnor.

W bloku seminariów poświęconych energii na spotkaniu dot. efektywności energetycznej przygotowanym m.in. przez Fundację Poszanowania Energii wystąpienia dotyczyły świadectw efektywności energetycznej i korzyści dla projektanta wentylacji i klimatyzacji. Podawano przykłady optymalizacji energetycznej przemysłowych instalacji wentylacyjnych oraz modernizacji klimatyzacji i wentylacji budynków użyteczności publicznej. Omówiono też spodziewane zmiany w prawie po nowelizacji dyrektyw w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i w sprawie efektywności energetycznej. Mówiono także o praktycznych kwestiach, m.in. wpływie wewnętrznych przecieków powietrza w centralach wentylacyjnych na efektywne zużycie energii elektrycznej – Igor Sikończyk, równoważeniu instalacji chłodniczych – IMI Hydronic Engineering, unikaniu błędów w montażu regulatorów – SMAY.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także seminaria dot. pomp ciepła, m.in. z prezentacją studiów przypadków – Kazimierz Wojtas i wytycznymi projektowania dolnych źródeł ciepła – Michał Kot. Odbyły się też Warsztaty BIM/CAD nt. projektowania instalacji HVAC przy użyciu nowoczesnych narzędzi.

Strefa Instalatora

To miejsce przeznaczone dla branżystów – instalatorów systemów wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia, gdzie odbywają się pokazy praktycznych umiejętności i prezentowane są nowe rozwiązania techniczne. W tym roku w Strefie Instalatora zorganizowano:

 • porady z zakresu technik pomiarowych i regulacji instalacji wentylacyjnych – B&L International,
 • pokaz budowy kanałów wentylacyjnych z płyt – BH-Res,
 • pokazy montażu instalacji wentylacyjnych w systemie Climate Recovery Duct – Ventermo Roha Group,
 • praktyczne aspekty montażu i regulacji regulatorów VAV – SMAY,
 • techniki ręcznego lutowania twardego przewodów chłodniczych – PROZON Fundacja Ochrony Klimatu,
 • dobór wentylatora i regulacja instalacji wentylacyjnej – Vents Group.

Z kolei na Arenie Technologii – strefie prezentacji produktów – urządzenia zgrupowane były tematycznie w ramach kategorii Klimatyzacja i Wentylacja. W tej pierwszej pokazywano m.in. nowe klimatyzatory, a w drugiej urządzenia wielofunkcyjne: centrale wentylacyjne z pompami ciepła, pompy ciepła z funkcją wentylacji, rewersyjne pompy ciepła, rozwiązania systemowe smart dla systemów wentylacyjnych i inne urządzenia łączące kilka funkcji.

Konkursy

W konkursie na Najciekawszy Produkt 2019 zwiedzający wybrali w kategorii Wentylacja: regulator VAV RVL-R firmy SMAY; w kategorii Klimatyzacja: klimatyzator kasetonowy z nawiewem obwodowym z czarnym panelem dekoracyjnym firmy Daikin, a w kategorii Chłodnictwo: agregat wody lodowej Aquacool Green F firmy PPH COOL Daria Kalinowska.

Nagroda branżowa PASCAL Stowarzyszenia Polska Wentylacja przyznawana jest za najlepsze projekty instalacji wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia. Kapituła po analizie zgłoszeń postanowiła przyznać równorzędne nagrody następującym firmom i projektom:

 • Klimaster J. Bystrzyński i T. Mróz – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autor projektu: Jerzy Bystrzyński;
 • Buro Happold Polska – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku biurowo-usługowo-mieszkaniowym Spark C w Warszawie. Autor projektu: Krzysztof Staszewski;
 • POL-CON Consulting – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku wielofunkcyjnym Forum Gdańsk. Autor projektu: Bożenna Ewa Sawicka.

Kapituła przyznała także wyróżnienia firmom:

 • Marcin Zdulski Project – za projekt wentylacji i klimatyzacji w budynku biurowo-handlowym Dom Towarowy Smyk w Warszawie. Autor projektu: Andrzej Wysocki;
 • Eler Piotr Ściegienka – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej Folwark Łochów. Autor projektu: Piotr Ściegienka;
 • WSP Polska – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku Renaissance Warsaw Airport Hotel. Autorzy projektu: Artur Jackowski, Marcin Zimmer;
 • Project 1 – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej Szkoła Podstawowa im. Sue Ryder w Niepołomicach. Autor projektu: Jolanta Filipczyk;
 • Instalacje Grzewcze Instalacje Wentylacji Mechanicznej – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej Szkoła Podst. nr 10 w Zgierzu. Autor projektu: Przemysław Zalewski.

Nagrody Delta Stowarzyszenia Polska Wentylacja przyznawane są podmiotom o największej dynamice obrotów z trzech ostatnich lat. W tym roku nagrodzono (odpowiednio I, II i III miejsce):

 • w kategorii firmy działających do 10 lat: Harmann Polska, Planetfan i Dabrowent;
 • w kategorii firm działających do 20 lat: Euroklimat, Refsystem oraz Flowair Głogowski i Brzeziński;
 • w kategorii firm działających ponad 20 lat: Iglotech, Schiessl Polska i Klimor.

[targi, targi forum wentylacja - salon klimatyzacja 2019, prenumerata rynku instalacyjnego, rynek instalacyjny]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2019

Komentarze

(1)
Franek | 29.09.2019, 22:28

Fachowo projekt i montaż wentylacji wykonała u mnie firma ventus. Dokonują także pomiarów wentylacji i rekuperacji oraz zapewniają profesjonalny serwis tych instalacji. Solidny i rzetelny kontrahent.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - OZE w budynkach wielorodzinnych
 • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl