Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Poradnik „Dom bez rachunków”

Redakcja RI  |  16.04.2019  |  1
Poradnik „Dom bez rachunków”
Poradnik „Dom bez rachunków”
Fot. PORT PC

28 lutego 2019 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbył się VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) pod hasłem „Dom bez rachunków”. W trakcie Kongresu miała miejsce premiera poradnika o tym samym tytule. Powstał on przy współdziałaniu siedmiu organizacji działających w Porozumieniu Branżowym na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).

Zadaniem poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno lub dwurodzinnych. Poradnik przedstawia systemy grzewcze z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompom ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu.

Przeczytaj również: Dom bez rachunków

Korzyści z zastosowania systemu modułów fotowoltaicznych oraz zasilanej elektrycznie pompy ciepła i bufora ciepła i/lub systemu magazynowania energii elektrycznej uwarunkowane są licznymi czynnikami:

  • Zastosowanie systemu opustu zgodnego z aktualną ustawą OZE pozwala na budowanie „Domów bez rachunków”, w których pobrana energia na cele ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia oraz zużywanej pozostałej energii elektrycznej bilansuje się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w systemie opustu, a koszty za energię spadają do kosztów stałych za przyłącze. W tym przypadku użytkownik musi ponieść tylko stosunkowo niewielkie koszty miesięcznych opłat stałych za energię elektryczną. 
  • Wygaśnięcie systemu opustu w przypadku pierwszych instalacji z ustawowego okresu wsparcia wynoszącego 15 lat nastąpi w 2035 r. W przypadku instalacji wykonanych po 2020 r. 15-letni okres systemu opustu będzie stopniowo skracany. 
  • Już obecnie bardziej opłaca się wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną samodzielnie w instalacji fotowoltaicznej niż kupować ją u dostawcy energii. 
  • W ostatnich latach spadły ceny instalacji fotowoltaicznych i akumulatorów do magazynowania energii. W przyszłości magazyny energii elektrycznej będą w stanie w pełni zastąpić system opustu.

Głównymi korzyściami, jakie związane są z budową „domu bez rachunków” są optymalne połączenie ekonomii, komfortu i ekologii dla mieszkańców. Jest to również indywidualny wkład w trwałą likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem klimatu. Wzrost finansowy wartości inwestycyjnej budynku pozwala na łatwiejsze i korzystniejsze ekonomicznie sprzedanie budynku w przyszłości. Ponadto eliminowane są dodatkowe koszty inwestycyjne związane na przykład z budową komina, kotłowni i magazynu opału. Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia budynku i pozostałej energii elektrycznej mogą wynosić ok. 20 zł/miesiąc.

Budynek taki spełnia wymogi przyszłych warunków technicznych w 2021 r. (WT 2021) oraz umożliwia skorzystanie z programu Czyste Powietrze. Jest to rozwiązanie bezobsługowe zapewniające komfort i wygodę użytkowania. Umożliwia to zachowanie czystości w budynku, a dodatkowo brak negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i sąsiadów. System przygotowany na rozwiązania smart i na sterowanie w sieciach energetycznych przyszłości. Co ważne rozwiązanie to przygotowane jest również na samochód elektryczny (odpowiednie miejsce na dachu na dodatkowe moduły PV).

Zobacz także: Forum Termomodernizacja 2019 - relacja

Poradnik „Dom bez rachunków” stanowi pierwszą pomoc projektową do wymiarowania instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. System opustu zgodny z aktualną ustawą OZE pozwala na budowanie tzw. „domów bez rachunków”, w których koszty ogrzewania, ciepłej wody i ew. chłodzenia oraz zużywanej pozostałej energii elektrycznej bilansują się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w rocznym systemie opustu. W tym przypadku użytkownik musi ponosić tylko stosunkowo niewielkie koszty opłat stałych. Zastosowana wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia kontrolowaną i oszczędną wentylację. Nową inwestycję budowlaną można optymalizować pod względem kosztów poprzez projektowanie z wyprzedzeniem niezbędnych części systemu. W przypadku istniejącego, starszego budynku, istniejące elementy można połączyć w nowy system. W każdym przypadku dokładny dobór systemu przez projektanta lub innego specjalistę jest warunkiem skutecznego działania tego systemu.

Poradnik „Dom bez Rachunków” dostępny jest tutaj.

Źródło: PORT PC

[PORT PC, kongres, konferencja, branża grzewcza, fotowoltaika, system grzewczy, ogrzewanie, chłodzenie, energia elektryczna, systemy fotowoltaiczne, Dom bez rachunków, poradnik dom bez rachunków]

Komentarze

(1)
laktigo | 19.04.2019, 10:51
Jeszcze nie szybko domy będą całkowicie samowystarczalne.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl