Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Trwają prace nad zmianą programu oczyszczania ścieków komunalnych

Redakcja RI  |  12.08.2019
Trwają prace nad zmianą programu oczyszczania ścieków komunalnych
Trwają prace nad zmianą programu oczyszczania ścieków komunalnych
Fot. pixabay.com

Wystartowały prace nad VI Aktualizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Dokument będzie miał kluczowe znaczenie dla samorządów chcących pozyskać dofinansowanie na inwestycje wodno-ściekowe w nowej unijnej perspektywie 2021-2027. Potrzeby samorządów szacuje się na ok. 93 mld zł.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że trwają prace nad nową perspektywą finansową na lata 2021-2027, która zawiera również środki na inwestycje w gospodarce ściekowej. W związku z tym rozpoczęto pracę nad VI aktualizacją krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.

Przeczytaj również: Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków

Według ministerstwa, dzięki aktualizacji zostaną zidentyfikowane faktyczne potrzeby w zakresie uporządkowania gospodarki ściekowej w celu wywiązania się ze zobowiązań traktatowych. Nowa aktualizacja pozwoli władzom samorządowym na zgłoszenie do programu wszystkich inwestycji, które będą niezbędne do spełnienia wymogów dyrektywy ściekowej i prawodawstwa polskiego. Rozpoczynając procedurę RZGW wysłała do samorządów tzw. ankietę aktualizacyjną, która pozwoli na zgłaszanie nowych inwestycji i modyfikację wyznaczonych obszarów aglomeracji. Na ich wypełnienie i odesłanie gminy będą miały czas do października br.  

Projekt VI AKPOŚK ma zostać przygotowany w kwietniu 2020 roku, a następnie poddany uzgodnieniom i przekazany do zatwierdzenia przez Radę Ministrów. W celu usprawnienia procesu aktualizacji KPOŚK przygotowano materiały pomocnicze dla samorządów, w tym „Mapę drogową dla aglomeracji ubiegających się o ujęcie w VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych” oraz „Wytyczne do wyznaczania, zmiany lub likwidacji obszarów i granic aglomeracji”.

Z tegorocznego raportu przygotowanego wynika, że łączne potrzeby inwestycyjne gmin w zakresie budowy i modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wynoszą obecnie ok. 270 tys. km, z czego na budowę nowych urządzeń przypada ponad 87 proc. (sieci wodociągowe – niespełna 101 tys. km, z czego blisko 76 proc. przypada na nowe urządzenia; sieci kanalizacyjne – ok. 168 tys., w tym prawie 95 proc. – to potrzeby dotyczące nowych urządzeń). Największe potrzeby w tym zakresie mają gminy wiejskie. Łączna wartość inwestycji ma wynieść 93 mld zł.

Źródło: samorzad.pap.pl

[kanalizacja, woda, sieci wodociągowe, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, gospodarka ściekowa, ścieki, oczyszczanie ścieków komunalnych, oczyszczalnia ścieków]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl