Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Termomodernizacja zmniejsza rachunki za energię na osiedlu w Sosnowcu

Redakcja RI  |  04.10.2019
Termomodernizacja budynków
Termomodernizacja budynków
Fot. pixabay.com

Komunalne osiedle Juliusz w Sosnowcu dzięki przeprowadzeniu energomodernizacji, obejmującej termomodernizację budynku i wymianę ogrzewania, zużycie energii zmniejszyło się aż 3,5-krotnie.

W ramach projektu energomodernizacji osiedla Juliusz w Sosnowcu tamtejszy Miejski Zakład Zasobów Lokalowych (MZZL) zrealizował projekt w formule „zaprojektuj – wybuduj – operuj – utrzymaj” (design – build – operate – maintain, DBOM). Był to pierwszy termomodernizacyjny projekt mieszkaniowy przy użyciu PPP w Polsce.

Przeczytaj również: Sosnowiec stworzy mapę smogową

Dwa lata po zakończeniu inwestycji okazuje się, że oszczędności energii są nawet większe o 24 proc., niż zagwarantowano w kontrakcie. Przyniosło to nie tylko korzyści ekonomiczne (niższe rachunki za ciepło dla mieszkańców), ale i ekologiczne (mniejsza emisja pyłów i dwutlenku węgla). Zużycie energii cieplnej na tym osiedlu spadło dzięki przeprowadzonej termomodernizacji aż 3,5-krotnie – z 46 GJ do 13,6 tys. rocznie.

Energomodernizacja osiedla Juliusz jest elementem lokalnego programu rewitalizacji Sosnowca na lata 2016-2023, którego cel to m.in. poprawa jakości powietrza, szczególnie na terenach pokopalnianych, gdzie zdecydowana większość budynków wciąż jest ogrzewana piecami węglowymi. Rozwiązania zorientowane na walkę ze smogiem, jak np. wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne, są wdrażane w Sosnowcu od kilku lat.

Źródło: samorzad.pap.pl

[Sosnowiec, termomodernizacja, zużycie energii, energomodernizacja, oszczędność energii, walka ze smogiem, zanieczyszczenie powietrza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl