Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Termomodernizacja zmniejsza rachunki za energię na osiedlu w Sosnowcu

Redakcja RI  |  04.10.2019
Termomodernizacja budynków
Termomodernizacja budynków
Fot. pixabay.com

Komunalne osiedle Juliusz w Sosnowcu dzięki przeprowadzeniu energomodernizacji, obejmującej termomodernizację budynku i wymianę ogrzewania, zużycie energii zmniejszyło się aż 3,5-krotnie.

W ramach projektu energomodernizacji osiedla Juliusz w Sosnowcu tamtejszy Miejski Zakład Zasobów Lokalowych (MZZL) zrealizował projekt w formule „zaprojektuj – wybuduj – operuj – utrzymaj” (design – build – operate – maintain, DBOM). Był to pierwszy termomodernizacyjny projekt mieszkaniowy przy użyciu PPP w Polsce.

Przeczytaj również: Sosnowiec stworzy mapę smogową

Dwa lata po zakończeniu inwestycji okazuje się, że oszczędności energii są nawet większe o 24 proc., niż zagwarantowano w kontrakcie. Przyniosło to nie tylko korzyści ekonomiczne (niższe rachunki za ciepło dla mieszkańców), ale i ekologiczne (mniejsza emisja pyłów i dwutlenku węgla). Zużycie energii cieplnej na tym osiedlu spadło dzięki przeprowadzonej termomodernizacji aż 3,5-krotnie – z 46 GJ do 13,6 tys. rocznie.

Energomodernizacja osiedla Juliusz jest elementem lokalnego programu rewitalizacji Sosnowca na lata 2016-2023, którego cel to m.in. poprawa jakości powietrza, szczególnie na terenach pokopalnianych, gdzie zdecydowana większość budynków wciąż jest ogrzewana piecami węglowymi. Rozwiązania zorientowane na walkę ze smogiem, jak np. wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne, są wdrażane w Sosnowcu od kilku lat.

Źródło: samorzad.pap.pl

[Sosnowiec, termomodernizacja, zużycie energii, energomodernizacja, oszczędność energii, walka ze smogiem, zanieczyszczenie powietrza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl