Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowy program rządu wspierający walkę ze smogiem

Redakcja RI  |  14.10.2019
II Kongres Trendy Energetyczne
II Kongres Trendy Energetyczne
Fot. PORT PC

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział podczas II Kongresu Trendy Energetyczne nowy program wspierający nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów. Program ma ruszyć do końca tego roku, a jego budżet wyniesie 200 milionów złotych.

W trakcie pierwszego dnia kongresu ogłoszony został nowy program transformacji energetycznej dla branży producentów urządzeń grzewczych. Polscy producenci urządzeń grzewczych przez wiele lat produkowali pozaklasowe kotły grzewcze. Jeszcze parę lat temu, szacunkowa liczba produkowanych w Polsce urządzeń niespełniających norm emisyjnych sięgała 200 tys. urządzeń rocznie. Gwałtowna zmniejszenie na rynku kotłów na paliwa stałe nastąpiło po wejściu w życie rozporządzeń przyjętych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które zakazały sprzedaży pozaklasowych kotłów. W tej chwili branża przechodzi gwałtowną transformację. Jak zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin, aby pomóc zmodernizować polskie przedsiębiorstwa produkujące urządzenia grzewcze, uruchomiony zostanie nowy program obejmujący granty na badania i rozwój oraz granty inwestycyjne.

Przeczytaj również: Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – kary za „kopciuchy” i obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczych

Program zostanie uruchomiony w listopadzie w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, agendzie rządowej podległej Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wesprze on technologie ogrzewania budynków takie jak pompy ciepła oraz kotły grzewcze na biomasę, czyli te technologie, które mają najlepsze szanse rozwoju w ciągu najbliższych 10 lat. Dają też szansę na eksport technologii do krajów Unii Europejskiej.

Wartość programu osiągnie 200 mln złotych. Środki zostaną przekazane na projekty badawcze adresowane przede wszystkim do małych i średnich firm, ale również i duże przedsiębiorstwa nie zostaną z niego wykluczone. Program powstaje w konsultacji z branżą producentów urządzeń grzewczych. Wspierać będzie technologie nisko i zeroemisyjne korzystające z odnawialnych źródeł energii.

Zdaniem Pawła Lachmana – prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, proponowany program transformacji daje czytelny sygnał i wskazuje kierunek rozwoju branży polskich producentów urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł ciepła, o najwyższych klasach energetycznych, ale też o największym potencjalne wzrostu.

Źródło: PORT PC

[PORT PC, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dofinansowanie, urządzenia grzewcze, kotły grzewcze, ogrzewanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl