V Konwent SNB

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 3/2020  |  04.03.2020
V Konwent SNB
V Konwent SNB
Fot. SNB

Podczas kolejnego Konwentu Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki (21 stycznia 2020 w Warszawie) dyskutowano o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W konferencji uczestniczyło ponad 210 osób – oprócz ekspertów SNB byli to projektanci, architekci, wykonawcy, kierownicy budów, nadzór budowlany oraz inwestorzy, a także producenci wyrobów budowlanych.

Celem spotkania było m.in. przedstawienie stanowiska w sprawie aktualnych warunków technicznych dla budynków w zakresie dostępności budynków oraz kierunków zmian wynikających z potrzeby implementacji dyrektywy UE 2018/844, zmieniającej dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Konwentowi towarzyszyła część wystawowa, w trakcie której prezentowano nowe i innowacyjne produkty i rozwiązania, w tym rozwiązania dla elektromobilności i inteligentnych budynków.

Przeczytaj również: Czwarty konwent SNB

W trakcie pierwszej sesji plenarnej Marcin Walewski, główny ekspert ds. technicznych Polskiego Związku Firm Deweloperskich, omówił trendy w budownictwie w 2020 roku z punktu widzenia środowiska deweloperskiego. Poruszył kwestie energooszczędności, własnych źródeł energii, zaawansowania technologicznego oraz problemów dostępności i komfortu. Przypomniał m.in. o deficycie 2 mln mieszkań oraz o rosnących kosztach budowy i braku ekip wykonawczych. Wskazywał na korzyści wynikające z programów proekologicznych. W dyskusji, która miała miejsce po tym referacie, uczestnicy procesu inwestycyjnego zgłaszali obawy związane z ustawiczną zmianą podległości administracyjnej działu budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. Zwracali także uwagę na koszty stosowania innowacyjnych rozwiązań oraz negatywne strony koniecznej redukcji kosztów budowy.

Panel dotyczący standardów energetycznych budynków moderował przewodniczący GR 6 SNB „Racjonalizacja użytkowania energii” – Konrad Witczak z Politechniki Łódzkiej. Omówił kierunki rozwoju efektywności energetycznej budynków w kontekście rozszerzonej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wskazał na różnice wynikające z metod oceny miesięcznej i godzinowej w odniesieniu do wskaźnika gotowości budynków do obsługi inteligentnych sieci, a także omówił wytyczne dla długookresowej strategii renowacji. Paweł Kwasnowski z AGH w Krakowie przedstawił wpływ systemów automatyki i BMS na efektywność energetyczną budynku oraz propozycje rozszerzenia WT dla budynków wynikające z implementacji uzupełnionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Omówił również funkcje sterowania BACS (systemy sterowania i automatyki budynków) i TMB (techniczne zarządzanie budynkami) w odniesieniu do ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, wentylacji i klimatyzacji, oświetlenia, a także sterowania osłonami przeciwsłonecznymi. Wskazał na cechy sterowania centralnego i lokalnego oraz możliwe metody oceny: 1. przybliżona jakościowa (check-list), 2. przybliżona ilościowa (metoda współczynników), 3. dokładna ilościowa (metoda obliczeniowa). Podkreślał, że dla uzyskania dużego wpływu systemów BACS i TMB na efektywność energetyczną budynków instalacje technologiczne powinny umożliwiać indywidualne sterowanie dostawą każdej formy energii do każdego pomieszczenia, a systemy – sterować indywidualnie tą dostawą oraz zapewniać współdziałanie poszczególnych instalacji technologicznych i identyfikować zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach. Dla uzyskania najwyższego stopnia wpływu automatyki na efektywność energetyczną konieczne jest zaangażowanie automatyka w proces projektowania budynku.

Mirosław Czarnik, prezes zarządu GPP Business Park, omówił nowoczesne technologie budynkowe zastosowane w tym kompleksie biurowym z uwagi na najwyższy poziom komfortu, unikalną efektywność energetyczną oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Przedstawiciel środowiska producentów, Maciej Czajka, przedstawił zagadnienie automatyki budynkowej i BMS w cyfrowym świecie z uwagi na oczekiwania mobilności i bezpieczeństwo cyfrowe, istnienie dużych zbiorów danych, związaną z tym decyzyjność oraz potrzebę integracji budynków. Kolejny reprezentant producentów, Sebastian Brzoza, starał się odpowiedzieć na pytanie, czy system ogrzewania w budynku wielorodzinnym może być efektywny. Omówił zasady równoważenia automatycznego dla dwóch przypadków nowych i modernizowanych instalacji oraz korzyści wynikające z działania samoczynnych regulatorów proporcjonalnych.

Reprezentujący Porozumienie Polska Energooszczędna – Adam Ostrowski i Marek Kitliński – omówili wpływ szczelności budynków na ich efektywność energetyczną. Przedstawili propozycje nowych wymagań dotyczących szczelności budynków wraz z ich uzasadnieniem. Odnieśli się także do doświadczeń zagranicznych i możliwości ich krajowego wykorzystania do stworzenia systemowych rozwiązań prawnych. Adam Ambrozik na przykładzie okien dachowych mówił o problemie poprawy efektywności energetycznej budynków w zestawieniu z jakością wyrobów budowlanych dostępnych na rynku. Odniósł się do oferty okien dachowych drewnianych z otwieraniem górnym i energooszczędnym pakietem trzyszybowym. Omówił wyniki badań rynku okien dachowych dostępnych na rynku europejskim. Podkreślał, że dalsze zaostrzanie wymagań dot. współczynnika przenikania ciepła dla okien nie poprawi rzeczywistej efektywności energetycznej, będzie miało jedynie charakter deklaratywny, tj. funkcjonowało na papierze.

Panel „Dostępność budynków” prowadził Krzysztof Cichowski, przewodniczący GR2 SNB „Wyposażenie techniczne budynków”. Wystąpiło w nim kilku prelegentów. Tadeusz Popielas, reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów, omówił regulacje prawne związane z realizacją programu „Dostępność PLUS”. Celem programu jest zwiększenie jakości i zapewnienie niezależności życia osób o szczególnych potrzebach, w tym starszych oraz z trwałymi lub czasowymi trudnościami w zakresie mobilności, lub percepcji, a także kobiet w ciąży i osób z małymi dziećmi. Realizacja tego celu odbywać się ma poprzez dobudowę dźwigów osobowych do istniejących budynków mieszkalnych wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej, a także modernizację dźwigów eksploatowanych. Wskazał na konieczność nowelizacji przepisów Warunków Technicznych dla budynków oraz znaczenie podstawowych pojęć ustawy o dostępności, a także możliwości spełnienia określonych w ustawie wymagań minimalnych. Omówił również uwarunkowania prawno-finansowe wbudowania lub przybudowania szybu dźwigowego.

Panel „Elektromobilność” poprowadził Marek Łoboda z Politechniki Warszawskiej, reprezentujący również Stowarzyszenie Elektryków Polskich, który w wystąpieniu wprowadzającym przedstawił zagadnienia praktyczne związane z instalacjami stacji ładowania samochodów elektrycznych, problemy ochrony przed porażeniem i przepięciami oraz dostępu do źródeł zasilania. Włodzimierz Łącki omówił zagadnienie ochrony pożarowej garaży z samochodami elektrycznymi i rekomendowane zabezpieczenia przeciwpożarowe. W panelu znalazło się kilka wystąpień poświęconych instalacjom elektrycznym i stanowiskom ładowania samochodów.

Drugą sesję plenarną moderował Marcin Walewski. Dyskutowano o możliwości zastosowania dronów do oceny stanu technicznego budynków oraz o skutecznym i efektywnym zarządzaniu nieruchomościami z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań materiałowych, technicznych i technologicznych. Wskazywano na bariery i ograniczenia w stosowaniu innowacji w zarządzaniu nieruchomościami. Było też wystąpienie nt. pomiaru radonu w budynkach. W dyskusji wskazywano na zagrożenia wynikające z obecności radonu oraz możliwe rozwiązania techniczne obniżające jego poziom.

mat. SNB

[konwent SNB, piąty konwent SNB, standard energetyczny budynków, elektromobilność, budynek, użytkowanie budynków, przepisy techniczno-budowlane, konferencja]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 3/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl