Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Banki przyjmują już wnioski o premię termomodernizacyjną

Redakcja RI  |  27.04.2020
Banki przyjmują już wnioski o premię termomodernizacyjną
Banki przyjmują już wnioski o premię termomodernizacyjną
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, banki, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przyjmują już wnioski o premię termomodernizacyjną, czyli dopłatę do inwestycji związanych z termomodernizacją budynków. Premia może być wyższa, jeśli prace obejmą montaż mikroinstalacji odnawialnego źródła energii.

Weszły nowe przepisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, które są efektem przyjętej przez Sejm na początku tego roku nowelizacji tej ustawy. Jedną z form dofinansowania inwestycji związanych z remontami budynków, które zostały uwzględnione w rządowym Funduszu Termomodernizacji i Remontów, jest premia termomodernizacyjna.

Przeczytaj również: Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego dopłacał do kredytu na prace termomodernizacyjne średnio ok. 12,5 proc. kosztów inwestycji. Teraz, po uproszczeniu sposobu obliczania premii, może ona wynosić 16 proc. kosztów przedsięwzięcia. Dodatkowo premia termomodernizacyjna może zostać powiększona nawet do 21 proc., jeśli inwestor zdecyduje się na uwzględnienie w projekcie termomodernizacji odnawialnego źródła energii o maksymalnej mocy 50 kW, czyli zaliczanego do grupy mikroinstalacji. Jednocześnie minimalna moc mikroinstalacji powinna wynosić w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego 1 kW, a przypadku pozostałych budynków 6 kW.

W przypadku termomodernizacji prowadzonej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub budynku wielorodzinnym, w którym znajdują się lokale inne niż mieszkalne, wysokość premii zostanie obliczana jako iloczyn premii 16 proc. lub 21 proc. i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w budynku. Bank Gospodarstwa Krajowego podaje, że średnia wysokość premii termomodernizacyjnej, która była wypłacona w ubiegłym roku wyniosła 60 tys. zł. Natomiast po zmianach dopłata według BGK sięgnie średnio około 77 tys. zł.

Z premii termomodernizacyjnej będą mogły skorzystać m.in. gminy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania (np. akademiki, czy domy seniora) oraz budynków stanowiących własność JST służących do wykonywania przez nie zadań publicznych. Warunkiem uzyskania premii termomodernizacyjnej jest jednak zaciągnięcie kredytu na inwestycję termomodernizacyjną w jednym z banków, które współpracują z BGK. Inwestorzy, którzy sfinansują termomodernizację wyłącznie z własnych środków, nie mogą otrzymać premii.

Inna zmiana w Funduszu Termomodernizacji i Remontów to finansowe wsparcie, które można wykorzystać na wzmocnienie budynków z wielkiej płyty. Jest to nowość w premii termomodernizacyjnej. Wysokość premii może zostać zwiększona, jeśli inwestor wykonujący termomodernizację budynku z wielkiej płyty dokona jednocześnie jego wzmocnienia. Premia zostanie dodatkowo powiększona o 50 proc. kosztów wykonania takiego wzmocnienia, które inwestor poniósł na sporządzenie dokumentacji technicznej, zakup metalowych kotew i przygotowanie otworów oraz montaż. Jak szacowało Ministerstwo Rozwoju, do 2029 r. ma zostać wzmocnionych ok. 2 tys. budynków z wielkiej płyty.

Źródło: gramwzielone.pl

[termomodernizacja, dofinansowanie, mikroinstalacja, OZE, odnawialne źródła energii, ogrzewanie, Fundusz Termomodernizacji i Remontów]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl