Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Danfoss rozbudowuje fabrykę w Grodzisku Mazowieckim

Redakcja RI  |  14.10.2020
Technologie zastosowane w nowej fabryce zmniejszą wpływ eksploatacji budynku na środowisko, a także zapewnią wysoki komfort pracy zatrudnionym osobom
Technologie zastosowane w nowej fabryce zmniejszą wpływ eksploatacji budynku na środowisko, a także zapewnią wysoki komfort pracy zatrudnionym osobom
fot. Danfoss

Dnia 13 października 2020 r. na terenie firmy Danfoss w Grodzisku Mazowieckim odbyła się inauguracja budowy nowej fabryki, w której do końca 2021 r. zatrudnienie ma znaleźć ponad 400 osób. Jak przystało na lidera technologicznych rozwiązań, wydarzenie miało również akcenty high-tech – symboliczną łopatę wbił autonomiczny pojazd Danfoss DAVIS.

 Nowo budowana hala będzie jednym z najnowocześniejszych parków technologicznych w okolicy, a zastosowane w niej technologie będą wysoce energooszczędne.  Wytwarzane w niej produkty przyczynią się do dbałości o środowisko – oszczędności zasobów, wody i energii oraz ograniczenia strat żywności. To kolejna nasza inwestycja, która realizuje ambitne cele firmy – neutralność klimatyczną do 2030 roku – mówi Adam Jędrzejczak, prezes zarządu Danfoss Poland.  

Zobacz również: Danfoss wprowadza nowy AB-QM 4.0

W nowej fabryce powstawać będą energooszczędne rozwiązania

W nowej części fabryki produkowane będą m.in. zawory elektromagnetyczne do różnych zastosowań w instalacjach wody bieżącej, m.in. jako elementy systemów przeciwzalaniowych, jako zawory ograniczające zbędne straty wody w budynkach itp. Zawory takie już stosujemy, a będziemy to robić coraz częściej, w szkołach, szpitalach, hotelach, biurowcach, budynkach i domach mieszkalnych, domach letniskowych, w zakładach karnych.

Zawory elektromagnetyczne pozwalają systemowo odłączać dopływ wody w czasie, gdy np. pojedyncza łazienka lub cała grupa łazienek nie jest używana, np. w szkołach po zakończeniu lekcji lub w trakcie weekendu. W tych okresach odcięcie wody do takich pomieszczeń zabezpiecza przed jej kosztownym marnotrawieniem w kapiących niedomkniętych kranach lub cieknących nieszczelnych spłuczkach. Równocześnie pozwala znacznie ograniczyć ryzyko groźnego w skutkach zalania.

W skali roku wszystkie zawory elektromagnetyczne wytworzone w nowo powstającej fabryce będą miały potencjał zaoszczędzenia nawet do 9 mln mwody, czyli 9 mln ton wody rocznie – do przewozu takiej ilości wody potrzebne byłoby 16 największych obecnie pływających światowych supertankowców lub 50 największych tankowców, jakie są w stanie przepłynąć przez Cieśniny Duńskie na Bałtyk. Tak duża oszczędność wody przekłada się na redukcję zużycia energii potrzebnej do jej pozyskania i dostarczenia o 5,85 GWh rocznie, a tym samym zapobiega zbędnej emisji 4 633,2 ton dwutlenku węgla. 

Zawory te będą miały jednocześnie dodatkową wartość – będą to zawory „bezołowiowe", spełniając w ten sposób wymagania najbardziej restrykcyjnej najnowszej normy RoHS. Tym samym będą dużo bardziej bezpieczne dla zdrowia wszystkich osób pijących wodę z kranu.

Danfoss będzie produkował w Grodzisku Mazowieckim również całą gamę rozwiązań zwiększających efektywność systemów chłodniczych w przemyśle spożywczym. Zanim jedzenie trafi na nasz stół, przechodzi przez wszystkie ogniwa łańcucha żywnościowego, co generuje zużycie olbrzymich ilości energii i wody oraz znaczną emisję, bo sięgającą średnio ¼ globalnych emisji CO2.

Efektywne rozwiązania w zakresie chłodnictwa pozwalają zredukować zużycie energii nawet o 40 proc., co w skali całego kraju, np. biorąc pod uwagę funkcjonujące supermarkety i dyskonty, daje potencjał oszczędności równy średnio 892,5 GWh energii rocznie. Taka ilość energii pokryłaby roczne zapotrzebowanie na prąd dla 400 tys. samochodów elektrycznych. Problem właściwego przechowywania jedzenia jest tym bardziej palący, że 1/3 żywności na świecie ulega zniszczeniu. Utracona i zmarnotrawiona żywność odpowiedzialna jest za emisję 4,4 Gt ekwiwalentu CO2, co stanowi 8 proc. emisji spowodowanych działalnością człowieka. 

Dowiedz się więcej: Nowe inwestycje Danfoss w Polsce

Nowoczesny park technologiczny

Technologie zastosowane w nowej fabryce zmniejszą wpływ eksploatacji budynku na środowisko, a także zapewnią wysoki komfort pracy zatrudnionym osobom. Zastosowany zostanie m.in. system odzysku ciepła z agregatów wody lodowej oraz ze sprężarek powietrza, aby w efektywny i czysty sposób przygotować ciepłą wodę użytkową, a także ogrzać hale i biura. Jeśli ciepło odzyskane z kompresorów i systemu chłodzenia będzie niewystarczające, pierwszym głównym źródłem ciepła będą pompy ciepła powietrze-woda. Jako rezerwę dla wszystkich innych źródeł ciepła, na okres szczytowego zapotrzebowania na ciepło, przewidziane są dwa kotły gazowe kondensacyjne o mocy 600 kW każdy.

Zatosowana zostanie również wentylacja z rekuperacją. Aby ograniczyć straty ciepła budynek zostanie wybudowany z zachowaniem parametrów przewyższających wymagania WT2021. Całość kontrolowana będzie przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. W projekcie przewidziano również dalszy rozwój inwestycji – na parkingu infrastrukturę niezbędną do przyszłej instalacji ładowarek do samochodów elektrycznych, a na dachu możliwość montażu paneli fotowoltaicznych. 

Źródło: Danfoss

[danfoss, rozbudowa fabryki, energooszczędne rozwiązania]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy - jak skutecznie regulować systemy chłodnicze »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Energooszczędne źródła ciepła - jak je pozyskać »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jesteś instalatorem praktykującym? Zapisz się do klubu »

Poznaj sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
klimatyzatory klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 Pompa ciepła, czy to się opłaca? »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl