Danfoss rozbudowuje fabrykę w Grodzisku Mazowieckim

Redakcja RI  |  14.10.2020
Technologie zastosowane w nowej fabryce zmniejszą wpływ eksploatacji budynku na środowisko, a także zapewnią wysoki komfort pracy zatrudnionym osobom
Technologie zastosowane w nowej fabryce zmniejszą wpływ eksploatacji budynku na środowisko, a także zapewnią wysoki komfort pracy zatrudnionym osobom
fot. Danfoss

Dnia 13 października 2020 r. na terenie firmy Danfoss w Grodzisku Mazowieckim odbyła się inauguracja budowy nowej fabryki, w której do końca 2021 r. zatrudnienie ma znaleźć ponad 400 osób. Jak przystało na lidera technologicznych rozwiązań, wydarzenie miało również akcenty high-tech – symboliczną łopatę wbił autonomiczny pojazd Danfoss DAVIS.

 Nowo budowana hala będzie jednym z najnowocześniejszych parków technologicznych w okolicy, a zastosowane w niej technologie będą wysoce energooszczędne.  Wytwarzane w niej produkty przyczynią się do dbałości o środowisko – oszczędności zasobów, wody i energii oraz ograniczenia strat żywności. To kolejna nasza inwestycja, która realizuje ambitne cele firmy – neutralność klimatyczną do 2030 roku – mówi Adam Jędrzejczak, prezes zarządu Danfoss Poland.  

Zobacz również: Danfoss wprowadza nowy AB-QM 4.0

W nowej fabryce powstawać będą energooszczędne rozwiązania

W nowej części fabryki produkowane będą m.in. zawory elektromagnetyczne do różnych zastosowań w instalacjach wody bieżącej, m.in. jako elementy systemów przeciwzalaniowych, jako zawory ograniczające zbędne straty wody w budynkach itp. Zawory takie już stosujemy, a będziemy to robić coraz częściej, w szkołach, szpitalach, hotelach, biurowcach, budynkach i domach mieszkalnych, domach letniskowych, w zakładach karnych.

Zawory elektromagnetyczne pozwalają systemowo odłączać dopływ wody w czasie, gdy np. pojedyncza łazienka lub cała grupa łazienek nie jest używana, np. w szkołach po zakończeniu lekcji lub w trakcie weekendu. W tych okresach odcięcie wody do takich pomieszczeń zabezpiecza przed jej kosztownym marnotrawieniem w kapiących niedomkniętych kranach lub cieknących nieszczelnych spłuczkach. Równocześnie pozwala znacznie ograniczyć ryzyko groźnego w skutkach zalania.

W skali roku wszystkie zawory elektromagnetyczne wytworzone w nowo powstającej fabryce będą miały potencjał zaoszczędzenia nawet do 9 mln mwody, czyli 9 mln ton wody rocznie – do przewozu takiej ilości wody potrzebne byłoby 16 największych obecnie pływających światowych supertankowców lub 50 największych tankowców, jakie są w stanie przepłynąć przez Cieśniny Duńskie na Bałtyk. Tak duża oszczędność wody przekłada się na redukcję zużycia energii potrzebnej do jej pozyskania i dostarczenia o 5,85 GWh rocznie, a tym samym zapobiega zbędnej emisji 4 633,2 ton dwutlenku węgla. 

Zawory te będą miały jednocześnie dodatkową wartość – będą to zawory „bezołowiowe", spełniając w ten sposób wymagania najbardziej restrykcyjnej najnowszej normy RoHS. Tym samym będą dużo bardziej bezpieczne dla zdrowia wszystkich osób pijących wodę z kranu.

Danfoss będzie produkował w Grodzisku Mazowieckim również całą gamę rozwiązań zwiększających efektywność systemów chłodniczych w przemyśle spożywczym. Zanim jedzenie trafi na nasz stół, przechodzi przez wszystkie ogniwa łańcucha żywnościowego, co generuje zużycie olbrzymich ilości energii i wody oraz znaczną emisję, bo sięgającą średnio ¼ globalnych emisji CO2.

Efektywne rozwiązania w zakresie chłodnictwa pozwalają zredukować zużycie energii nawet o 40 proc., co w skali całego kraju, np. biorąc pod uwagę funkcjonujące supermarkety i dyskonty, daje potencjał oszczędności równy średnio 892,5 GWh energii rocznie. Taka ilość energii pokryłaby roczne zapotrzebowanie na prąd dla 400 tys. samochodów elektrycznych. Problem właściwego przechowywania jedzenia jest tym bardziej palący, że 1/3 żywności na świecie ulega zniszczeniu. Utracona i zmarnotrawiona żywność odpowiedzialna jest za emisję 4,4 Gt ekwiwalentu CO2, co stanowi 8 proc. emisji spowodowanych działalnością człowieka. 

Dowiedz się więcej: Nowe inwestycje Danfoss w Polsce

Nowoczesny park technologiczny

Technologie zastosowane w nowej fabryce zmniejszą wpływ eksploatacji budynku na środowisko, a także zapewnią wysoki komfort pracy zatrudnionym osobom. Zastosowany zostanie m.in. system odzysku ciepła z agregatów wody lodowej oraz ze sprężarek powietrza, aby w efektywny i czysty sposób przygotować ciepłą wodę użytkową, a także ogrzać hale i biura. Jeśli ciepło odzyskane z kompresorów i systemu chłodzenia będzie niewystarczające, pierwszym głównym źródłem ciepła będą pompy ciepła powietrze-woda. Jako rezerwę dla wszystkich innych źródeł ciepła, na okres szczytowego zapotrzebowania na ciepło, przewidziane są dwa kotły gazowe kondensacyjne o mocy 600 kW każdy.

Zatosowana zostanie również wentylacja z rekuperacją. Aby ograniczyć straty ciepła budynek zostanie wybudowany z zachowaniem parametrów przewyższających wymagania WT2021. Całość kontrolowana będzie przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. W projekcie przewidziano również dalszy rozwój inwestycji – na parkingu infrastrukturę niezbędną do przyszłej instalacji ładowarek do samochodów elektrycznych, a na dachu możliwość montażu paneli fotowoltaicznych. 

Źródło: Danfoss

[danfoss, rozbudowa fabryki, energooszczędne rozwiązania]

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl