Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Relacja z XII Forum Nowej Gospodarki w Katowicach

Redakcja RI  |  14.06.2017
Euro-Centrum

W Parku Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach odbyła się 12. już edycja Forum Nowej Gospodarki będącego miejscem spotkań i wymiany doświadczeń liderów nauki, biznesu i administracji. Tym razem, 9 czerwca grono ekspertów dyskutowało o niskiej emisji i wyzwaniach jakie stawia przed nami walka z tym problemem, a także o gospodarce niskoemisyjnej jako szansie dla rozwoju województw śląskiego i małopolskiego. 

 

– Naszym celem jest lobbowanie za rozwiązaniami dążącymi do ograniczenia niskiej emisji, za promowaniem gospodarki niskoemisyjnej – podkreślił, otwierając obrady XII Forum, Roman Trzaskalik, prezes PNT Euro-Centrum.

Problem niskiej emisji stał się na tyle uciążliwy, że władze samorządowe Małopolski i Śląska podjęły uchwały antysmogowe, zaś kolejne województwa rozważają wprowadzenie podobnych uchwał. Żeby jednak były one skuteczne, wymagają odpowiednich nakładów finansowych i zmian w legislacji centralnej.

Wicemarszałek Michał Gramatyka przypomniał, że idziemy śladem innych państw europejskich mających bogate doświadczenia z walką ze smogiem i dlatego polskie zmagania z niską emisją nie wymagają szukania jakichś nowych rozwiązań ponad te, które sprawdziły się w Europie w praktyce. W przekonaniu senatora Adama Gawędy (PiS) gospodarka niskoemisyjna jest przyszłością Polski. Ale... żyjemy w regionie bogatym w węgiel kamienny, na którym opiera się krajowa energetyka. Przejście na inne paliwa, droższe od węgla, jest przyszłościowe – podkreślał senator, dodając, że węgiel musi być wykorzystywany właściwie. np. przez systemowe ogrzewanie ciepłownicze.

Zobacz też: SPIUG w sprawie smogu

Karolina Laszczak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa również zwróciła uwagę na kwestie finansowania podkreślając, iż samorządy dysponują znacznymi, acz ograniczonym w stosunku do potrzeb środkami. – Małopolska ma na ten cel (w ramach RPO) ok. 420 mln euro, z czego 100 mln euro na likwidację tzw. kopciuchów. To starczy na wymianę maksymalnie 40 tys. kotłów. Tymczasem w regionie takich pozaklasowych urządzeń grzewczych na paliwo stałe jest ok. 0,5 mln (dla porównania; w Śląskiem jest ich ponad 700 tys.).

Uczestniczący w dyskusji zgodzili się, że do walki z problemem niskiej emisji potrzeba środków finansowych i społecznego wsparcia. Pierwszych jest za mało, ale na szczęście obywatelskiego zaangażowania nie brakuje. Zdaniem Karoliny Laszczak nie byłoby uchwał antysmogowych w Polsce, gdyby nie działalność organizacji pozarządowych, w rodzaju Polskiego Alarmu Smogowego i jemu podobnych.

Po zakończeniu sesji plenarnej eksperci dyskutowali w ramach kilku paneli tematycznych, gdzie szczegółowo poruszano kwestie merytoryczne związane z problematyką Forum.

Klastry energetyczne zostały pokazane, jako efektywny czynnik integrujący działania antysmogowe. Poprzez produkcję energii odnawialnej w skali lokalnej nie tylko przeciwdziałamy zanieczyszczeniu powietrza, ale i podnosimy bezpieczeństwo energetyczne rejonów. W ramach panelu poświęconego tzw. smart city rozmawiano o wpływie innowacyjnych technologii miejskich na jakość powietrza i komfort życia, np. dzięki elektromobilności, ale również dzięki wykorzystaniu danych do efektywnego tworzenia struktury drogowej miasta czy systemu transportu zbiorowego. Podkreślano szerokie możliwości wykorzystania doświadczeń zagranicznych. Była okazja ku temu, gdyż XII Forum towarzyszyła IV Polsko-Niemiecka Giełda Kooperacyjna poświęcona m.in. technologiom efektywności energetycznej oraz odnawialnym źródłom energii.

Przekonaj się: Czy polskie miasta są smart?

Optymalizacja systemów grzewczych w połączeniu z podnoszeniem efektywności energetycznej budynków to działania doraźne, których efekty możemy odczuwać od razu. Dyrektywy unijne dotyczące efektywności energetycznej muszą być wdrożone w polskim systemie. Jeśli do ogrzania jednego budynku trzeba kilka lub kilkanaście razy mniej energii niż do innego, oznacza to, że trzeba budować budynki zużywające mniej energii i modernizować do takich wzorców już istniejące. 

Podnoszenie efektywności energetycznej to także potencjał dla rozwoju firm i tworzenia nowych miejsc pracy. Moderujący dyskusję Janusz Starościk ze Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych podkreślał, iż szczególnie na południu Polski mamy wiele firm wyspecjalizowanych w produkcji urządzeń solarnych, zaś rozwój energetyki rozproszonej to nowe miejsca pracy nie tylko w produkcji, ale też wśród instalatorów, serwisantów itp., które częściowo mogą zagospodarować osoby odchodzące z przemysłu wydobywczego.  

W kontekście działań na rzecz ograniczania niskiej emisji podkreślano także wagę lokalnych kampanii informacyjno-edukacyjnych, integrujących mieszkańców, organizacje pozarządowe oraz samorządy. Działalność Alarmów Smogowych, czy inicjatywy takie jak największa na Śląsku kampania międzygminna "Gmina z dobrą energią" to ważny krok w kierunku wspólnej walki o czyste powietrze. Niemniej jednak, aby skutecznie walczyć ze smogiem, potrzebne są odpowiednio wysokie środki finansowe, a także rozwiązania legislacyjne na szczeblu rządowym, podkreślał Piotr Kuczera, Prezydent Rybnika.

Przeczytaj także: Finansowe doładowanie dla projektów promujących OZE i efektywność energetyczną

Podsumowując ustalenia XII Forum Nowej Gospodarki można stwierdzić, iż aby skutecznie walczyć z problemem niskiej emisji potrzeba przede wszystkim zmian legislacyjnych, dostępności środków finansowych oraz kompleksowych działań informacyjno-edukacyjnych. Kluczowe jednak, aby zmagania z niską emisją prowadzone były w ramach ścisłej współpracy międzysektorowej. Tylko wspólne, skoordynowane działania biznesu, nauki i administracji mogą sprawić, iż niska emisja jako "palący problem" będzie stopniowo odchodziła w przeszłość. Niestety, co do tego, że nie będzie to krótka wojna, paneliści i eksperci uczestniczący w XII Forum Nowej Gospodarki nie mieli wątpliwości.

 

mat. Euro-Centrum

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl