Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii doprecyzuje przepisy dotyczące kotłów grzewczych

Redakcja RI  |  25.04.2018
Fot. pixabay.com

O szczegółach planowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uszczelnienia przepisów odnośnie wymagań, jakie muszą spełniać domowe kotły grzewcze o mocy do 500 kW, pisze "Rzeczpospolita". Do 1 stycznia 2020 r. zostanie ograniczony obrót kotłami na biomasę niedrzewną oraz służących tylko do podgrzania wody użytkowej.

Chodzi o rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 1 sierpnia 2017 r. obowiązujące od niedawna, bo od 1 października 2017 r. Wprowadza ono restrykcyjne wymagania dla kotłów do 500 kW, czyli ogrzewających domy. Od 1 października nie wolno ich produkować, a od 1 lipca 2018 r. również sprzedawać w Polsce.

Dowiedz się więcej: Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa

Rozporządzenie dopuszcza tylko produkcję kotłów piątej klasy. Nie wolno już montować tzw. kopciuchów, które najbardziej trują. Montowane w domach kotły muszą też spełniać wymagania co do emisji trujących pyłów. Okazuje się, że pojawiają się pierwsze problemy ze stosowaniem tego rozporządzenia. Producenci kotłów starają się omijać nowe przepisy. Ministerstwo przedsiębiorczości chce więc je uściślić. 

Proponuje, by rozporządzeniem objąć również kotły wytwarzające ciepło wyłącznie na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej, a także opalane tzw. biomasą niedrzewną, czyli: słomą, miskantem, trzciną, pestkami, ziarnami, pestkami oliwek, wytłoczynami oliwek i łupinami orzechów. Ograniczenia dla tych kotłów będą stosowane tylko do 2020 r. Data nie jest przypadkowa. 1 stycznia 2020 r. wejdzie bowiem w życie rozporządzenie Komisji (UE) z 28 kwietnia w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.

Unijne rozporządzenie przewiduje takie same rozwiązania dla tych kotłów co obecnie rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 1 sierpnia 2017 r. By uniknąć zarzutów ograniczenia swobodnego przepływu towarów i usług, ograniczenie musi zostać usunięte z polskich przepisów przed wejściem w życie unijnego aktu prawnego. Dziś oba rodzaje kotłów nie są objęte rygorami rozporządzenia. Co wykorzystują producenci. Masowo oferują ich sprzedaż. Parametry tych kotłów niczym nie różnią się od parametrów tych objętych rozporządzeniem.

Przeczytaj również: Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Ministerstwo Przedsiębiorczości chce ograniczyć również stosowanie tego rozporządzenia do kotłów wprowadzanych do obrotu. Obecnie dotyczy ono wprowadzanych zarówno do obrotu, jak i do użytkowania.

W rozporządzeniu zostanie jednocześnie uchylony § 2, który definiuje pojęcia „wprowadzenie do obrotu" i „wprowadzenie do użytkowania". Zdaniem tego resortu z uwagi na ograniczenie go tylko do obrotu kotłami nie ma potrzeby definiowania tych pojęć. Przypomnijmy, że rozporządzenie jest jednym z aktów prawnych niezbędnych do programu „Czyste powietrze". Rząd zaczął go wdrażać w styczniu 2017 r. Składa się on z 15 punktów. W ramach programu mają być wprowadzone m.in. normy jakościowe dla paliw stałych. Ma też być uruchomiony program termomodernizacji budynków.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że nawet 40 tys. Polaków umiera rocznie z powodu smogu. Na niechlubnej liście miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znalazło się wiele polskich miejscowości. Prym wiodą te z Małopolski. Negatywny wpływ na ludzkie zdrowie mają przede wszystkim związki takie jak: pyły zawieszone PM10 i PM2,5, benzo(a)piren, dwutlenek węgla i tlenki azotu.

Zobacz też: Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Jedną ze stwierdzonych przyczyn umieralności Polaków jest też zła jakość powietrza. Powodem większości zanieczyszczeń jest marna jakość opału oraz stare węglowe piece. Tylko 10 proc. zanieczyszczeń pochodzi ze spalin samochodowych.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie działań podejmowanych przez samorządy w celu ograniczenia zanieczyszczeń powietrza na swoim terenie wynika, że nie jest najlepiej. Okazało się, że na Śląsku najgorzej pod względem zanieczyszczenia powietrza jest w Rybniku, następnie w Tychach i Częstochowie. Najczystszą z gmin był natomiast zdecydowanie Janów.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Co proponuje nowoczesna klimatyzacja »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl