Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Krakowski Alarm Smogowy uważa, że smog zniknie za 50 lat

Redakcja RI  |  19.12.2018
Wymiana kotłów grzewczych w Małopolsce w 2017 roku
Wymiana kotłów grzewczych w Małopolsce w 2017 roku
Fot. Krakowski Alarm Smogowy

Kiedy zniknie smog? Według nowego raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego wynika, że kiedyś zostaną zlikwidowane wszystkie „kopciuchy” w województwie małopolskim. Jednak ma to się stać dopiero za 50 lat...

KAS sprawdziło, jak przebiega wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, którego istotnym elementem jest likwidacja kotłów na paliwa stałe. Okazuje się, że ta idzie wyjątkowo słabo. Żadna gmina nie zrealizowała dotąd nawet 30 proc. celu na lata 2017 – 2019. W 2017 roku wszystkie gminy wymieniły zaledwie 10 081 z około pół miliona starych kotłów używanych w Małopolsce. To oznacza, że wymiana w tym tempie zajmie 50 lat! Najlepiej sytuacja wygląda w Miechowie, Słomnikach i Pałecznicy, gdzie zrealizowano od 25 do 27 proc. trzyletniego planu. Jednak w ponad połowie (95) gmin nie wymieniono ani jednego „kopciuchy”.

Przeczytaj również: Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

- „Mogłoby się wydawać, że wszyscy wiemy już, jak ciężkie jest powietrze w Małopolsce. Jednak wyniki naszej analizy pokazują, że włodarze ponad połowy gmin województwa całkowicie lekceważą sprawę. Problemem jest nie tylko to, że nie prowadzą realnych programów ograniczania niskiej emisji, ale i to, że nawet nie angażują się w działania edukacyjne i informacyjne. Prawie nikt nie zna zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej i nie wie, że będzie musiał wymienić kocioł” - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

W 14 gminach okalających miasto nie jest lepiej. Według inwentaryzacji przeprowadzonej w 2015 roku przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska było ponad 48 tys. palenisk do wymiany. Między 2015 i 2017 wymieniono zaledwie 1215, a więc 2,5 proc. z nich. Anna Dworakowska dodaje, że wyraźnie już widać różnicę między Krakowem, który wymienia stare paleniska, a jego bezpośrednim otoczeniem. KAS ma kilka propozycji, jak pomóc w walce ze smogiem: sparcie mieszkańców przez gminy w pozyskiwaniu dotacji na wymianę kotłów, program osłonowy dla ubogich, działania informacyjne w zakresie obowiązku wymiany kotła oraz stworzenie skutecznego systemu kontroli tego, czym pali się w piecach. Jednak, aby plany się powiodły stowarzyszczenie uruchomiło petycję, która ma uruchomić działania ze strony włodarzy miasta.

Źródło: Krakowski Alarm Smogowy

[Krakowski Alarm Smogowy, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, ogrzewanie, zła jakość powietrza, stare paleniska grzewcze, kotły grzewczy, wymiana kotła grzewczego]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl