RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rynek budowlany i instalacyjny w Polsce w 2017 roku

Janusz Starościk | 2018-02-19
Rynek budowlany i instalacyjny w Polsce w 2017 roku
zdj. pixabay.com

Rynek budowlany i instalacyjny w Polsce w 2017 roku


zdj. pixabay.com

Wyniki w branży instalacyjno-grzewczej już dawno nie były tak dobre jak w całym 2017 roku. Sprzyjała im bardzo dobra koniunktura w budownictwie i stabilna sytuacja w gospodarce. Wzrost na rynku instalacyjno-grzewczym to efekt przyrostu zakończonych i rozpoczętych inwestycji w budownictwie wielorodzinnymi indywidualnym.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Czwarty kwartał 2017 był kontynuacją dobrych wyników osiągniętych w branży instalacyjno-grzewczej w poprzednich kw. 2017 roku. Po pewnych zawirowaniach w sprzedaży kotłów w II i III kw., czwarty był spokojny i odzwierciedlał aktualną sytuację rynkową. Tendencja wzrostowa na takim poziomie ma kilka przyczyn. Jedną z nich jest duża liczba wydanych pozwoleń i rozpoczętych robót w 2015 i 2016 roku w budownictwie mieszkaniowym. Trwa też wiele lokalnych programów walki z niską emisją, w tym na poziomie gminnym. Lokalne programy wykorzystywane na rzecz poprawy jakości powietrza, są finansowane głównie z funduszy unijnych, których wykorzystanie w ok. 75% zostało pozostawione w gestii samorządów lokalnych. Planowane dalsze zaostrzenie regulacji w zakresie niskiej emisji motywowało inwestorów do modernizacji posiadanych instalacji grzewczych. Zjawisko wzrostu świadomości społeczeństwa co do zagrożeń z powodu niskiej emisji może tylko cieszyć, jednak jest jeszcze dużo do zrobienia.

Czytaj także: Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w II kwartale 2017 roku

Duże wzrosty w budownictwie mieszkaniowym nie są spowodowane jakimś nowym programem budowy mieszkań finansowanym przez kredyty bankowe. Program Mieszkanie+ nie miał na to jeszcze wpływu. Nowe inwestycje są finansowane głównie gotówką przez indywidualnych inwestorów, którzy ze swoimi oszczędnościami konsekwentnie uciekają z banków i lokują je w nieruchomościach. Jest to pewien ewenement na skalę europejską i światową, gdzie większość mieszkań jest kupowanych w oparciu o kredyty bankowe. Kupowanie mieszkań za gotówkę wpływa w znaczny sposób na wyniki konsumpcji wewnętrznej, która z kolei przekłada się na ogólny wynik gospodarczy. Są tego dwie główne przyczyny. Jedna z nich to poziom oprocentowania lokat w bankach który osiągnął tak niski poziom, że hasło inwestycji w mieszkanie na wynajem stało się nośne, bez względu z rosnąca podaż takich lokali przy równoczesnym braku realnych przesłanek znaczącego wzrostu popytu na rynku wynajmu. Drugim powodem jest niepewność klasy średniej co do rozwoju sytuacji wewnętrznej w Polsce, w tym w gospodarce i prawie. Inwestycje w mieszkania postrzegane są jako bezpieczniejsza lokata niż niskooprocentowane lokaty bankowe i w razie kryzysu finansowego.

 

Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym będzie się przekładać na dobre wyniki w branży instalacyjno-grzewczej. Wg GUS w całym 2017 roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,1% w stosunku do 2016 roku, kiedy odnotowano spadek o 14,1% w stosunku do 2015 r. Wg wstępnych danych GUS w 2017 roku oddano do użytku ponad 178 tys. mieszkań (wzrost o 9,1%). Wydano ponad 250 tyś, pozwoleń na budowę mieszkań (wzrost o 18,3%) i rozpoczęto budowę 206 tys. mieszkań (wzrost o 18,4%).

 

W grupie inwestorów indywidualnych w 2017 roku oddano do użytkowania ponad 82,6 tys. mieszkań (wzrost o 5,9%), ale spadł jej udział w ogólnej liczbie oddawanych mieszkań z 48% w 2016 r. do 46,4% w 2017. Inwestorzy indywidualni uzyskali w 2017 roku prawie 115 tyś pozwoleń lub dokonali zgłoszeń (wzrost o 16,6%). Rozpoczęli budowę ponad 94,4 tyś mieszkań (wzrost o 13%).

Deweloperzy w 2017 roku oddali do użytkowania ponad 89,8 tys. mieszkań (wzrost o 13,5%) i ich udział w ogólnej liczbie wzrósł do 50,4%. Uzyskali pozwolenia na budowę prawie 128,5 tys. mieszkań (wzrost o 20,5%) i rozpoczęli budowę 105,4 tyś mieszkań (wzrost o 23,3%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w 2017 roku oddały do użytkowania 2376 mieszkań , tj. 12,2% mniej. Spadła również o 7,5% liczba uzyskanych przez nich pozwoleń do 1619 oraz liczba rozpoczętych budów o  26,6%.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w 2017 roku łącznie 3386 mieszkań, wobec 3396 przed rokiem.

W 2017 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła we wszystkich województwach, w tym w województwie kujawsko-pomorskim – o 23,1% (ok. 7,7 tyś), pomorskim – o 20,1% (ok. 15,8 tyś) i lubuskim – o 16,3% ( ok. 4,2 tyś). W województwie mazowieckim oddano do użytkowania 37,1 tyś mieszkań.

W 2017 roku budownictwo jednak spotkało się z nowymi problemami związanymi ze wzrostem koniunktury w branży. Są to rosnące koszty materiałów i – najbardziej dotkliwy – brak wykwalifikowanych pracowników. Wiele firm może mieć problem aby sprostać temu popytowi. Tego braku nie jest w stanie zapełnić napływ pracowników z Białorusi i Ukrainy, a ponadto ci ostatni coraz częściej jadą dalej do UE. W branży grzewczej nie jest to tak widoczne, chociaż obecnie instalatorzy mają kalendarz robót zapełniony na kilka miesięcy.

Ponadto obawy w branży budzi tzw. odwrócony podatek VAT. W pierwszej połowie roku wiele firm budowlanych miało z tego powodu problemy z płynnością. Oczekiwanie na zwrot VAT powiększyło problemy z terminowym regulowaniem należności. W drugiej połowie roku sytuacja już się nieco pod tym względem ustabilizowała i wpływ zmian w ustawie o VAT powinien mieć już znacznie mniejszy wpływ na upadłości firm. Problem jednak dotyczy zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw – podwykonawców. Kupują one materiały, paliwo, usługi, itp. z VAT ale rozliczać będą generalnych wykonawców bez VAT (netto), więc jedynym sposobem dla nich na odzyskanie z powrotem VAT będzie odzyskiwanie go w urzędzie skarbowym. To zajmie trochę czasu, a każdy błąd w fakturowaniu to dalsze odroczenie zwrotu VAT. To może być jeszcze większym problemem w budownictwie niż opóźnienie w wykorzystaniu funduszy UE. Może to też dotknąć dostawców (hurtowników materiałów budowlanych). Może to oznaczać więcej upadłości w budowlance przy wysokiej dynamice wzrostu branży jak i całej gospodarki. Pierwsze takie objawy miały miejsce II kw. 2017 roku, a następnie we wrześniu i listopadzie. 

Dowiedz się więcej: Rozliczanie usług budowlanych a nowelizacja ustawy o podatku VAT

Wiele firm doświadczonych kryzysem z 2012-2013 nauczyło się, żeby nie podejmować zleceń poniżej pewnej granicy kosztów i prowadzić właściwą gospodarkę kosztową. Niestety, wiele firm nadal działa wg schematu zdobywania jakichkolwiek zleceń, aby móc pokryć swoje zobowiązania z poprzednich inwestycji. Trwale ujemy bilans, zwłaszcza firm o regionalnej skali działalności, z sektora inwestycji drogowych, ale też innych wyspecjalizowanych w pracach infrastrukturalnych i wykończeniowych,  w tym firm instalacyjnych, to stała cecha polskiego budownictwa. Generalnie można jednak stwierdzić, że coraz więcej firm wyciąga wnioski z problemów związanych z płatnościami i płynnością finansową z poprzednich lat.

Wzrost sprzedaży w branży instalacyjno-grzewczej w IV kw. wynosił 15-25% w zależności od asortymentu i regionu. 

Po spowolnieniu w miesiącach marzec/kwiecień rok charakteryzował się dużą aktywnością zakupową zarówno w obszarze urządzeń grzewczych o małej mocy, jak i urządzeń średniej i dużej mocy. Urządzenia dużej mocy coraz częściej jest zastępowane układami kaskadowymi opartymi na gazowych kotłach wiszących. Przejściowe kłopoty części firm działających na tynku instalacyjno-grzewczym na przełomie marca i kwietnia spowodowały pewne nerwowe zachowania i pojawiły się tendencje do np. płacenia prowizji handlowcom za sprzedaż określonego asortymentu, co spowodowało przejścia handlowców i oczekiwania na dodatkowe gratyfikacje. Spora część dystrybutorów skorzystała z oferty zamagazynowania i kotły opuściły magazyny producentów lądując w magazynach dystrybutorów, co nie przełożyło się bezpośrednio na tak zwiększone zapotrzebowanie na rynku jak liczono. W IV kw. trwała wysoka sprzedaż urządzeń grzewczych oraz elementów instalacji grzewczych w całej Polsce. Taka sytuacja rynkowa jak w 2017 roku pojawiła się w Polsce po raz pierwszy od wielu lat. Można to wytłumaczyć dwoma głównymi przyczynami. Jedna to duże wzrosty wykańczanych, oddawanych i budowanych mieszkań. Wprawdzie coraz bardziej jest widoczne wspieranie rozwiązań preferujących zastosowanie ciepła systemowego ale nie ma go poza terenami zurbanizowanymi i tam jest zwiększone zapotrzebowanie na indywidualne urządzenia grzewcze. W IV kwartale, podobnie jak wcześniej w ciągu 2017 roku, pojawiło się szereg inwestycji w budownictwie wielorodzinnym opartych na ogrzewaniu kotłami średniej mocy. Drugą przyczyną są działania zmierzające do ograniczenia niskiej emisji na szczeblu lokalnym. W oparciu o fundusze unijne powstało szereg regionalnych programów wsparcia ograniczenia niskiej emisji przez wymianę starych kotłów na nowe. Jest to rynek bardzo rozproszony. Nie istnieje żadna centralna baza danych tego typu projektów. Niestety nadal często się zdarza, że stare kotły na paliwa stałe są wymieniane na nowe o takim samym poziomie emisji szkodliwych substancji. 

Sprawdź: Smog zabija ponad 51 tysięcy Polaków rocznie

Wśród urządzeń gazowych sytuacja jest klarowniejsza – na rynek można wprowadzać tylko kotły kondensacyjne. Dlatego inwestorzy często wymieniają stare kotły na bardziej ekonomiczne kondensacyjne. W segmencie kotłów gazowych jest pewien regres, gdyż jest coraz trudniejszy dostęp do gazu. Zmiany właścicielskie i kadrowe w spółkach gazowych wpłynęły na przejściowe wstrzymanie inwestycji i wydłużyły czas oczekiwania na wykonanie przyłącza gazowego. Tam gdzie są przyłącza środki, którymi dysponują programy regionalne napędzają skutecznie rynek wymian starych urządzeń gazowych na nowe. Ponadto dzięki podejmowanym akcjom informacyjnym na rzecz ograniczenia niskiej emisji wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi technologiami grzewczymi, w tym OZE, zarówno pompami ciepła, jak także kolektorami słonecznymi, chociaż te ostatnie bardziej są widoczne w przetargach gminnych, szczególnie we wschodniej Polsce. Tendencja spadkowa w wypadku kolektorów słonecznych nie powinna się już pogłębiać. 

Sytuacja finansowa w branży grzewczej wydaje się ustabilizowana. Nie było spektakularnych zaległości finansowych. Tradycyjnie podstawowym czynnikiem transakcyjnym była cena. Zauważalny jest także wzrost znaczenia Internetu w pozyskiwaniu informacji technicznych i handlowych w branży instalacyjno-grzewczej. 

Dla instalatorów cały rok był bardzo obfity w zamówienia. Instalatorzy byli bardzo obłożeni pracą, do tego stopnia, że brakowało ludzi do pracy. Klienci coraz częściej szukają rozwiązań i urządzeń o dobrej jakości za przystępną cenę, ale są gotowi zaakceptować nieco wyższa cenę aby kupić lepsze i tańsze w eksploatacji. Klienci coraz częściej pytają o koszty serwisu i części zamiennych. Zauważalne było także większe zainteresowanie pompami ciepła, głównie powietrznymi. 

Programy gminne pobudzają rynek i w całym roku 2017 miały duży wpływ na wzrosty w ilości sprzedanych kotłów. Bardzo istotną sprawą jest wzrost świadomości klientów o szkodliwości niskiej emisji, a dzięki istnieniu gminnych programów wsparcia, zmniejsza się niska emisja z tzw. kotłów śmieciuchów oraz starych kotłów gazowych i olejowych. Programy gminne zazwyczaj są nastawione tylko na dostawę, a później beneficjent musi sam znaleźć instalatora. Z tym bywa różnie, jednak jest to źródło zleceń dla małych firm instalacyjnych i jednoosobowych. Szkoda tylko, że jest to zazwyczaj szara strefa gospodarki gdyż klient końcowy nie zawsze wymaga faktury za montaż. W programach dofinansowania zdarzały się także nieprawidłowości, polegające na takim sformułowaniu wymagań przetargowych, że możliwe było zastosowanie kotła tylko jednego producenta. Także zdarzało się, że kotły były oferowane na przetargu wraz z oryginalnymi zasobnikami producentów, a później dostarczane z innymi niemarkowymi zasobnikami.

Reasumując sytuację na rynku instalacyjno-grzewczym w 2017 roku można wyszczególnić takie zjawiska jak: braki kadrowe, presja płacowa wśród pracowników, ale także w relacjach instalator – dostawca - klient, braki towarowe na początku i w trakcie sezonu sprzedaży spowodowane zwiększonym popytem oraz kontrole różnych urzędów, począwszy od GIOŚ po izby skarbowe, które potwierdzały, że jest wszystko w porządku, lecz były obciążeniem dla firm w sytuacji podwyższonego popytu. Tradycyjnie można było zauważyć presje cenowe szczególnie po niepewnym I kw. i w okresie zwiększonego zapotrzebowania na urządzenia. Pod koniec IV kw. presja cenowa miała kontekst wyrabiania planów rocznych w celu uzyskania lepszych bonusów przez hurtownie i instalatorów. Walka konkurencyjna, czasami przeradzająca się w niepohamowane obniżanie cen szczególnie na inwestycjach, w dłuższej perspektywie nie przynosi firmom nic poza spadkiem marży i koniecznością nadrabiania obrotem na coraz niższej marży aby wypełnić plany narzucane przez centrale. W trakcie 2017 roku dała się zauważyć także dalsza powolna konsolidacja struktur dystrybucyjnych, lecz poza jednym przypadkiem, brak istotnych zmian w przypadku głównych graczy rynkowych.

Wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką jako technologią pozyskiwania energii na cele prosumenckie i grzewcze. Niestety nie widać zbytniego zainteresowania wykorzystywaniem etykiet energetycznych na urządzeniach. Jest to spowodowane brakiem egzekwowania tego wymogu prawnego i instalatorzy nie widzą w tym korzyści. Wątpliwym pocieszeniem jest to, że nie jest to wyłącznie problem Polski. Nastąpiły także duże zmiany spowodowane przez wejście w życie ustawy o czynnikach chłodniczych, które mają zastosowanie np. w pompach ciepła – trzeba mieć uprawnienia UDT na f-gazy. 

Przekonaj się: Co piszczy w polskiej fotowoltaice?

Podobnie zamieszanie wywołało rozporządzenie z wymaganiami dla kotłów na paliwa stałe obowiązujące od początku IV kw. Niedoskonałość tego aktu prawnego spowodowała, że w cudowny sposób w ciągu miesiąca niektóre kotły grzewcze na paliwa stały przekształciły się tylko z nazwy na kotły do przygotowania c.w.u. czyli takie, których nie obowiązują zaostrzone rygory dotyczące ograniczenia emisji. Obecnie trwają prace nad nowelizacją mająca na celu poprawienie tych regulacji. 

Nastąpił znaczny wzrost zainteresowania łącznością bezprzewodową oraz aplikacjami mobilnymi do sterowania urządzeniami grzewczymi na odległość. Na zapotrzebowanie ze strony klientów firm kotlarskie rozszerzyły oferty o bardzo szeroką gamę elementów sterowania ogrzewaniem za pomocą internetu – przez tablety i smartfony.

W grupie gazowych kotłów konwencjonalnych zauważalny jest stały spadek sprzedaży. Zniknęły z rynku prawie całkowicie konwencjonalne kotły z zamkniętą komorą spalania – tzw. kotły turbo. Były sygnały o niewielkich wzrostach w rynku wymian kotłów konwencjonalnych z otwartą komorą spalania – tam gdzie nie jest możliwa zamiana na kocioł kondensacyjny lub taka zamiana wiązałaby się z przebudową całej instalacji. Jest to grupa produktowa zanikająca. 

Gazowe kotły kondensacyjne odnotowały dynamiczny wzrost sprzedaży – o ok. 35%. Klienci akceptują nieco wyższą cenę zakupu w porównaniu do kotłów konwencjonalnych za niższe koszty eksploatacji. Lecz stają się już na tyle popularne, że także tutaj daje się zauważyć tendencja do poszukiwania kotła w najniższej cenie. Dlatego widać było spadek cen sprzedawanych kotłów kondensacyjnych oraz pewny wzrost udziału tzw. kotłów z wymiennikiem kondensującym czyli tańszych quasi kondensatów. Pozytywnym zjawiskiem jest to, że Klienci coraz częściej wybierają droższe ale bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne rozwiązania grzewcze. 

Rynek gazowych kotłów wiszących został praktycznie zdominowany przez urządzenia kondensacyjne.  W grupie kotłów stojących sytuacja była stabilna z niewielką ogólną tendencją spadkową i wzrostem w grupie kotłów kondensacyjnych kosztem tradycyjnych na poziomie ok. 17% w skali całego roku.  Dał się także zauważyć pewien wzrost sprzedaży kotłów olejowych, w tym kondensacyjnych rzędu 20%. Lecz grupa kotłów stojących nie ma takiego potencjału rynku jak wiszące. 

Wśród kotłów na paliwa stałe zaszły istotne zmiany w związku o rozporządzeniem podnoszącym wymagania odnośnie emisji. Można sprzedawać tylko kotły spełniające wymagania V klasy, z okresem przejściowym do 30 czerwca 2018 r. dla sprzedaży wyprodukowanych już urządzeń. Rozporządzenie wywarło już wpływ na kształtowanie się rynku kotłów na paliwa stałe. Dystrybutorzy starali się „zatowarować” kotły zasypowe przed wejściem w życie nowych regulacji uregulowań. Rok 2017 po raz pierwszy przyniósł większą sprzedaż kotłów automatycznych niż zasypowych. Przyrost sprzedaży automatycznych  wyniósł ok. 50%. To nie tylko efekt rozporządzenia ale i uchwał antysmogowych. W 4 kw. sprzedaż kotłów automatycznych stanowiła już ponad 45% ogółu kotłów na paliwa stałe. Kotły zasypowe pomimo sztucznego wzrostu w 4 kw. wywołanym kupowaniem na zapas cieszą się słabnącym popytem. Ogólnie w segmencie kotłów na paliwa roczny wzrost sprzedaży wyniósł 5-6%. Do końca czerwca istnieje możliwość wyprzedaży zapasów magazynowych kotłów niższych niż 5 klasa. Dodatkowo część producentów przekwalifikowała kotły c.o. nie spełniające wymagań na podgrzewacze c.w.u. których nie obejmują nowe przepisy  – te jednak mają być zmienione. 

Zobacz: Rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe

W segmencie pompy ciepła i ogrzewania elektrycznego wzrost sprzedaży był stabilny – ok. 10-15%, co stanowi dobrą podstawę dla umocnienia się tego segmentu na rynku. Także ta grupa produktowa skorzystała z lokalnych dofinansowań mających na celu ograniczenie niskiej emisji. W ramach działań antysmogowych powstała specjalna taryfa na energię elektryczną na cele grzewcze. Jest to krok w dobrym kierunku, ale wymaga korekty aby była ona zachętą do stosowania urządzeń zasilanych energią elektryczną. W dalszym ciągu pompy ciepła są postrzegane jako dobre lecz drogie rozwiązania do dostarczania ciepła. Największy udział w grupie pomp ciepła mają pompy powietrzne i stale rośnie zainteresowanie nimi, w tym do przygotowania c.w.u. Stabilną pozycję mają pompy gruntowe.

W grupie kolektorów słonecznych istnieje dosyć istotna rozbieżność między informacjami spływającymi z rynku a danymi statystycznymi. Można przyjąć, że sprzedaż była na niewielkim plusie lecz wymaga to jeszcze weryfikacji. Koniec roku nie jest okresem sprzedaży kolektorów słonecznych. Wtedy raczej rozstrzyga się przetargi, które zaowocują dopiero wiosną i latem następnego roku. Wg opinii spływających z rynku w 2017 r. nastąpił dalszy spadek sprzedaży kolektorów do klientów indywidualnych i nie został on zrekompensowany przez wzrastające dostawy na projekty gminne, które w dużej części obejmują także instalacje w domach prywatnych. Ostra walka konkurencyjna przy ograniczonej liczbie takich przetargów powoduje agresywne działania dostawców, którzy aby zredukować cenę decydują się na skrócenie łańcucha dystrybucyjnego. Można się też spotkać z opiniami, że rynek kolektorów słonecznych jest już fazie wzrostu głównie dzięki inwestycjom gmin na ścianie wschodniej. Szansą na odbudowę i dalszy rozwój tego segmentu rynku są wzrosty generowane przez kampanie antysmogowe oraz programy PONE i inne ograniczające niską emisję. Takie programy i przetargi odbywają się często w gminach  sąsiadujących z tymi, które już mają instalacje i doświadczenia w ich eksploatacyjne. Coraz więcej powstaje instalacji, gdzie ciepło z kolektorów służy także do celów grzewczych. W dalszym ciągu jednak brakuje kompleksowego programu wsparcia rozwoju tego segmentu rynku. 

Trwający już kolejny rok boom w budownictwie mieszkaniowym był dobry także dla grzejników stalowych – ich sprzedaż  wzrosła na poziomie ok 8-10% ilościowo i po  podwyżkach cen wartościowo o kilkanaście procent. Podwyżki od kliku do kilkunastu procent podyktowane znaczącym wzrostem cen surowców (blachy stalowej zimno walcowanej). Niemniej jednak, sporo graczy rynkowych sygnalizowało spadki sprzedaży grzejników na poziomie ok. 10%, co dotyczy zarówno grzejników stalowych jak i aluminiowych. Dzieje się tak z uwagi na coraz większą popularność ogrzewania podłogowego. Widać wyraźne wzrosty sprzedaży osprzętu do ogrzewania podłogowego, przede wszystkim rur. To daje wzrost dla innych elementów instalacyjnych do ogrzewania płaszczyznowego i niskoparametrowego na poziomie ok. 20% w całym 2017 roku. Koniunktura w budownictwie wymogła wzrosty dla klasycznych grzejników, głównie stalowych, na poziomie 5-8%, ale zdaniem hurtowni instalacyjnych brakowało projektów inwestycyjnych co może wskazywać na powstawanie alternatywnej drogi zaopatrywania budów w materiały instalacyjne.

W grupie innych elementów instalacyjnych do ogrzewania i budowy instalacji wzrost w 2017 roku szacowany jest  na poziomie 10%.

 

Opracowano na podstawie raportu przygotowanego przez Prezesa SPIUG, Janusza Starościka

Komentarze

Powiązane

mat. pras. news Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego...

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego rozwoju i strategiczną współpracę. Konferencja dotyczyła kwestii tworzenia przyszłości o zerowej emisji dwutlenku węgla netto), a kierownictwo firmy Panasonic nakreśliło strategiczną mapę drogową firmy.

Redakcja RI news Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych,...

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych, przystosowane do kontaktu z produktami spożywczymi. Zostały wykonane z materiałów, które spełniają surowe wytyczne dotyczące warunków higienicznych. Wyposażone w wentylatory klasy ErP, dostępne w technologii AC (prąd przemienny) lub EC (elektronicznie komutowane).

Redakcja RI news Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach

Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach

Nie powstanie planowana przez Fortum elektrociepłownia zasilana paliwami alternatywnymi w Biskupicach w gminie Wisznia Mała. Decyzja firmy wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.

Nie powstanie planowana przez Fortum elektrociepłownia zasilana paliwami alternatywnymi w Biskupicach w gminie Wisznia Mała. Decyzja firmy wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.

mat. pras. news Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic

Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic

Hannah Mills dołącza do światowej klasy sportowców należących do europejskiego Teamu Panasonic u boku mistrzyni olimpijskiej Malaiki Mihambo oraz mistrzyni paraolimpijskiej Hannah Cockroft. Wykorzystując...

Hannah Mills dołącza do światowej klasy sportowców należących do europejskiego Teamu Panasonic u boku mistrzyni olimpijskiej Malaiki Mihambo oraz mistrzyni paraolimpijskiej Hannah Cockroft. Wykorzystując moc i pasję sportu, mistrzynie wraz z firmą wykorzystają wysokoprofilową platformę sportu, aby zachęcać do działań na rzecz klimatu na całym świecie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Redakcja RI news Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej

Firma SMAY wraz z Tomaszem Marczyńskim organizuje I Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej, których celem jest zebranie funduszy na pomoc potrzebujących i wsparcie Fundacji Rodziny...

Firma SMAY wraz z Tomaszem Marczyńskim organizuje I Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej, których celem jest zebranie funduszy na pomoc potrzebujących i wsparcie Fundacji Rodziny Maj im. Piotra Maja. W programie wydarzenia m.in. emocjonujący wyścig kolarski, budujący networking oraz wieczorna gala charytatywna.

Redakcja RI news Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty...

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii.

mat. pras. news Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach

Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach

Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, zmniejszając...

Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, zmniejszając jednocześnie emisję dwutlenku węgla. To pierwszy projekt tego typu w ramach Grupy na świecie i najważniejszy od 15 lat w Gliwicach.

Redakcja RI news Stan wód powierzchniowych w Polsce

Stan wód powierzchniowych w Polsce Stan wód powierzchniowych w Polsce

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi...

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja RI news Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi

Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi

Spółdzielnie energetyczne i inne formy energetyki obywatelskiej mogą stać się ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Wciąż jednak napotykają wiele barier, w tym m.in. brak instytucjonalnego...

Spółdzielnie energetyczne i inne formy energetyki obywatelskiej mogą stać się ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Wciąż jednak napotykają wiele barier, w tym m.in. brak instytucjonalnego wsparcia i ograniczenia prawne, a także brak szerszej świadomości zalet takiego rozwiązania wśród samorządów. Przeszkodą nie jest za to dostępność środków finansowych. Jak zauważa Joanna Furmaga, prezeska Polskiej Zielonej Sieci, w najbliższych latach mamy w sumie ponad 2 mld zł, które mogą być...

Redakcja RI news LG z nagrodą AHRI Performance

LG z nagrodą AHRI Performance LG z nagrodą AHRI Performance

Firma LG Electronics już po raz siódmy otrzymała Air-Conditioning, Heating & Refrigeration Institute (AHRI) Performance Award. Nagroda ta jest wyrazem uznania dla rozwiązań LG w zakresie ogrzewania, wentylacji...

Firma LG Electronics już po raz siódmy otrzymała Air-Conditioning, Heating & Refrigeration Institute (AHRI) Performance Award. Nagroda ta jest wyrazem uznania dla rozwiązań LG w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC).

Redakcja RI news Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową”

Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową” Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową”

22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Akcja skierowana jest do indywidualnych...

22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Akcja skierowana jest do indywidualnych inwestorów – przede wszystkim do tych, którzy są na etapie wyboru urządzenia grzewczego do swojego domu lub właśnie zdecydowali się na instalację pompy ciepła, ale również do tych, którzy od niedawna użytkują pompę ciepła. Kampania potrwa do końca 2024 r.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

mat. pras. news Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega

Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega

Zrównoważone budownictwo w istotny sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczowe w tym kontekście są oszczędzające zasoby materiały budowlane i instalacyjne, takie jak systemy złączek...

Zrównoważone budownictwo w istotny sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczowe w tym kontekście są oszczędzające zasoby materiały budowlane i instalacyjne, takie jak systemy złączek zaprasowywanych Viega, dla których opracowano już Deklaracje Środowiskowe Produktu (EPD). Można je łatwo pobrać ze strony internetowej w formie plików PDF. Deklaracje systemów zaprasowywanych Viega spełniają rygorystyczne kryteria typu III i będą sukcesywnie wdrażane również dla innych obszarów produktowych.

Redakcja RI news Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu

Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 beneficjenci z regionu mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w magazyny energii i ciepła.

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 beneficjenci z regionu mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w magazyny energii i ciepła.

Waldemar Joniec news Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24

Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24 Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo doniesień nt. protestów w UE, w tym w Polsce, przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Mamy z nim do czynienia raptem od 2019 roku, ale wiele działań, z których...

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo doniesień nt. protestów w UE, w tym w Polsce, przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Mamy z nim do czynienia raptem od 2019 roku, ale wiele działań, z których się składa, realizujemy znacznie dłużej, zwłaszcza w energetyce i budownictwie oraz transporcie.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

Redakcja RI news Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024

Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024 Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024

Wejście w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,...

Wejście w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostało przesunięte. Rozwiązania przeciwdziałające tzw. patodeweloperce zaczną obowiązywać nie 1 kwietnia, a 1 sierpnia 2024 r.

mat. pras. news Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji?

Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji? Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji?

Przyjęta przez Parlament Europejski nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wymusi termomodernizację zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Przeciwnicy...

Przyjęta przez Parlament Europejski nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wymusi termomodernizację zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Przeciwnicy dyrektywy alarmują o wysokich kosztach. Jednak w wielu przypadkach jest to szansa na spełnienie celów ESG założonych w przedsiębiorstwie. Poza tym dzisiejsze inwestycje w modernizację oznaczają przyszłe zyski wynikające z oszczędności energii.

Redakcja RI news Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023

Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023 Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023

Według najnowszej bazy danych Instytu Energetyki Odnawialnej „Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024”, w marcu 2024 r. funkcjonowało 1400 instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci...

Według najnowszej bazy danych Instytu Energetyki Odnawialnej „Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024”, w marcu 2024 r. funkcjonowało 1400 instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci elektroenergetycznej, z czego 799 (8 923,7MW) to instalacje powyżej 1 MW. Łączna moc zainstalowana wyniosła 9320,4 MW.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

Waldemar Joniec news Moc energii na targach ENEX

Moc energii na targach ENEX Moc energii na targach ENEX

W tym roku ekspozycje 350 wystawców z 15 państw zajmowały wszystkie hale Targów Kielce. Targi odnawialnej energetyki prosumenckiej i zawodowej odwiedziło 20 tys. osób.

W tym roku ekspozycje 350 wystawców z 15 państw zajmowały wszystkie hale Targów Kielce. Targi odnawialnej energetyki prosumenckiej i zawodowej odwiedziło 20 tys. osób.

Waldemar Joniec news Warsaw HVAC Expo 2024

Warsaw HVAC Expo 2024 Warsaw HVAC Expo 2024

Pomimo dopiero dwóch edycji Międzynarodowe Targi Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji Warsaw HVAC Expo w Nadarzynie już osiągnęły pozycję jednego z najważniejszych w kraju oraz naszym regionie...

Pomimo dopiero dwóch edycji Międzynarodowe Targi Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji Warsaw HVAC Expo w Nadarzynie już osiągnęły pozycję jednego z najważniejszych w kraju oraz naszym regionie Europy wydarzeń związanych z ogrzewaniem i wentylacją.

mat. pras. news Nowe centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów Thermia

Nowe centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów Thermia Nowe centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów Thermia

Thermia uruchomiła w Gdyni centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów, w którym również indywidualni klienci mają możliwość uzyskać wsparcie w zakresie projektowania systemów ogrzewania, działających...

Thermia uruchomiła w Gdyni centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów, w którym również indywidualni klienci mają możliwość uzyskać wsparcie w zakresie projektowania systemów ogrzewania, działających w oparciu o pompy ciepła. Jednym z prezentowanych urządzeń będzie gruntowa pompa ATLAS, której współczynnik SCOP przekracza wartość 6, co jest najlepszym wynikiem na rynku.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.