RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe, Fot. Hawle

Zawory zasuwowe, Fot. Hawle

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w praktyce stosowane są niekiedy również do regulacji, co nie powinno mieć miejsca z uwagi na niekorzystne charakterystyki hydrauliczne i kawitacyjne [1].

Zobacz także

HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C. Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego....

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w transporcie, budownictwie, rolnictwie, motoryzacji, leśnictwie itp. Ich zadaniem jest przetłaczanie olejów oraz innych substancji pochodnych, zasilających układy hydrauliczne w maszynach rolniczych, a także wielu urządzeń. Węże hydrauliczne,...

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat konstrukcja zasuw znacząco się zmieniła. Popularne w latach 50. XX w. zasuwy z tzw. twardym uszczelnieniem klina (fot. 1) zostały zastąpione w technice wodociągowej przez zasuwy z klinem gumowanym (fot. 2).

Zawory zasuwowe

Fot. 1. Zasuwa typu 150 z tzw. twardym uszczelnieniem klina
Źródło: armaturaipompy.pl

Zawory zasuwowe

Fot. 2. Zasuwa typu SINVAL F4
Źródło: armaturaipompy.pl

Obecnie zasuwy z uszczelnieniem typu metal na metal spotyka się wyłącznie w zastosowaniach przemysłowych. Pracują one na mediach agresywnych, które mogłyby uszkodzić gumową powłokę klina.

Gumowany klin nie jest jedynym elementem różniącym zasuwy „starego” i „nowego” typu. Różnice konstrukcyjne dotyczą m.in.:

  • konstrukcji klina zasuwy, szczególnie jego grubości i geometrii (rys. 1 pkt 1),
  • konstrukcji przelotu zasuwy, w szczególności dolnej części (rys. 1 pkt 2) – zasuwa starego typu ma gniazdo, a w nowej dno przelotu jest gładkie,
  • konstrukcji górnej części przelotu zasuwy (rys. 1 pkt 3) – zasuwy starego typu przy pełnym otwarciu mają szczelinę pomiędzy korpusem zasuwy a dolną częścią klina, w nowoczesnych zasuwach podniesiony klin ciasno przylega do korpusu zasuwy,
  • przelotu – zasuwy starego typu mają przelot o jednakowej średnicy, natomiast w zasuwach nowego typu zazwyczaj zmniejsza się średnicę przelotu w okolicy płaszczyzny, w której porusza się klin.
Zawory zasuwowe

Rys. 1. Porównanie różnic w konstrukcji zasuw starego (a) i nowego (b) typu [1]

Pierwsza „miękkouszczelniona” zasuwa powstała w Austrii w 1958 r. i jest od tego czasu ciągle udoskonalana. Na rynku dostępne są zasuwy wielu producentów, a ich zasada działania jest identyczna. Różnice w budowie polegają na modyfikacji poszczególnych elementów zaworu, takich jak korpus, pokrywa, klin, wrzeciono i dławica (fot. 2).

Korpus

Podstawowy element zaworu, który tworzy rodzaj ramy potrzebnej do osadzenia pozostałych elementów. Korpus jest odpowiedzialny za przeniesienie sił osiowych rurociągu, zarówno ściskających, jak i rozciągających. W technice wodociągowej do budowy tego elementu stosuje się dwa materiały: żeliwo szare [2] i żeliwo sferoidalne [3].

Jak wiadomo, żeliwo sferoidalne ma lepsze własności wytrzymałościowe niż żeliwo zwykłe – może ulegać odkształceniom bez uszkodzeń, jest także odporne na zginanie i ściskanie. Z uwagi na te właściwości korpusy zaworów wykonanych z żeliwa sferoidalnego mogą mieć cieńsze ścianki niż zaworów z żeliwa szarego, co ma istotny wpływ na wagę gotowego produktu. Ze względu na bardziej skomplikowany proces odlewniczy zawory wykonane z żeliwa sferoidalnego są też droższe.

Wygląd zewnętrzny korpusu większości dostępnych na rynku zasuw jest zbliżony. Istnieje jednak kilka modeli zasuw, które wyróżniają się na tle innych. Specyficzną konstrukcją jest zasuwa typu A (fot. 3).

Zawory zasuwowe

Fot. 3. Zasuwa typu A
Źródło: Hawle

Korpus zaworu stanowi jednolity element z pokrywą. Zaletą takiego rozwiązania jest brak połączenia gwintowanego korpus/pokrywa, które jeśli jest niewłaściwie zabezpieczone, ulegać może korozji. Problem połączenia korpus/zasuwa rozwiązano w specyficzny sposób, projektując zasuwę typu EURO 20 (fot. 4). Połączenie to wykonano przy użyciu specjalnego jarzma rozporowego, bez użycia gwintów. Wszystkie elementy połączenia mogą zostać w całości pokryte powłoką antykorozyjną, bez występowania obszarów niezabezpieczonych.

Zawór zasuwowy

Fot. 4. Zasuwa EURO 20: 1 – wrzeciono ze stali nierdzewnej, 2 – tuleja uszczelniająca, o-ringi wymieniane pod ciśnieniem, 3 – klin zamykający wulkanizowany wewnątrz i na zewnątrz, prowadzony niezależnie od płaszczy uszczelniających, 4 – przyłącza kołnierzowe lub kielichowe, 5 – zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem zewnętrznym – uszczelnienie przeciwpyłowe, 6 – prowadzenie klina z tworzywa o wysokich właściwościach ślizgowych, 7 – o-ring zabezpieczający tuleję uszczelniającą od zewnątrz, 8 – nakrętka klina
Źródło: Saint Gobain PAM

Korpus jest także elementem odpowiedzialnym za właściwe przyłączenie zaworu do rurociągu. Producenci oferują obecnie różne metody połączeń, zależne od materiałów, z jakich wykonany jest rurociąg. Oprócz standardowych przyłączy kołnierzowych zgodnych z normą [4] dostępne są przyłącza do rur PE z wbudowanymi na stałe króćcami do zgrzewania (lub tzw. mufami) oraz przyłącza typu kielichowego.

Metoda połączeń kielichowych może być wykorzystana do łączenia armatury z rurami PE, PVC, żeliwnymi oraz stalowymi. Konstrukcja kielicha rury jest różna w zależności od przeznaczenia. Istnieją jednak rozwiązania uniwersalne, które mają tolerancję wymiarową oraz system uszczelnień pozwalający na przyłączenie każdego typu rury (fot. 5).

Zawór zasuwowy

Fot. 5. Zasuwa z kielichem uniwersalnym typu BAIO
Źródło: Hawle

Pokrywa

Pokrywę zasuw wykonuje się z podobnych materiałów co korpus. Montuje się w niej elementy odpowiedzialne za uszczelnienie wrzeciona. Do pokrywy przyłącza się też przedłużacze wrzeciona, które umożliwiają sterowanie zaworem z poziomu terenu. W większości produktów dostępnych na rynku montaż przedłużacza wrzeciona odbywa się poprzez zaciśnięcie kielicha przedłużacza na szyjce pokrywy. Istnieją także zasuwy, do których przedłużacze wrzeciona montuje się za pomocą gwintowanej nasadki tworzywowej fabrycznie przytwierdzonej do pokrywy zaworu.

Klin

To zasadniczy element zaworu – jego odpowiednia konstrukcja zapewnia zaworowi prawidłowe działanie. W większości dostępnych na rynku zasuw rozróżnia się dwa elementy budowy klina: rdzeń, czyli element wewnętrzny nadający klinowi odpowiednią sztywność, wykonywany jest z żeliwa szarego lub sferoidalnego, a część zewnętrzną stanowi gumowa powłoka, która odpowiada za szczelność zamknięcia zasuwy. Powłokę wykonuje się z popularnych w technice wodociągowej rodzajów gumy, takich jak EPDM oraz NBR [5].

Cechą różniącą produkty obecne na rynku jest nakrętka, która dzięki obracającemu się wrzecionu umożliwia ruch klina (otwarcie/zamknięcie zaworu). Istnieją dwa warianty: klin ze zintegrowaną nakrętką (fot. 6) klin z nakrętką umieszczoną w specjalnie wyprofilowanej kieszeni będącej jego integralną częścią. To drugie rozwiązanie umożliwia wymianę nakrętki w razie jej zniszczenia bez konieczności wymiany całego klina.

klin

Fot. 6. Klin ze zintegrowaną nakrętką
Źródło: Hawle

nakładka klina

Fot. 7. Nakładka ślizgowa klina
Źródło: Hawle

Z uwagi na wysoki współczynnik tarcia na styku korpus/klin producenci coraz częściej wyposażają kliny zasuw w specjalne nakładki ślizgowe (fot. 7). Sprawiają one, że do zmiany nastawy zaworu konieczne jest użycie mniejszej siły.

Na rynku dostępne są także zasuwy o klinie warstwowym (fot. 3). Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wymiany uszczelnienia klina w przypadku uszkodzenia mechanicznego bez konieczności wymiany całego elementu.

Wrzeciono i dławica

Wrzeciona zasuw wodociągowych wykonuje się zazwyczaj ze stali walcowanej. Najpopularniejsze gatunki stosowane do budowy tego elementu to: 1.4122, 1.4104 i 1.4401 [6]. Dostępne są wrzeciona o dwóch rodzajach gwintu – prawo- i lewoskrętne. W zależności od specyficznych wymagań klienta zasuwa może otwierać się w prawą lub lewą stronę.

Do utrzymania szczelności połączenia pokrywy i wrzeciona niezbędne jest zastosowanie właściwej konstrukcji dławicy. W większości dostępnych zasuw dławica jest elementem wkręcanym w szyjkę pokrywy zaworu lub ryglowanym w szyjce pokrywy bez użycia gwintu (fot. 3). Do wykonania rdzenia dławicy przyjęło się używać mosiądzu, natomiast uszczelki typu o-ring wykonuje się z NBR lub EPDM.

Różnice między produktami dostępnymi na rynku polegają głównie na liczbie zastosowanych uszczelek – zasuwy wyposażane są w 1–3 o-ringi. Wydaje się, że większa liczba uszczelek zapewni poprawną szczelność połączenia pokrywa/wrzeciono, przyczynić się jednak może do wzrostu ceny gotowego produktu.

Na krajowym rynku dostępne są zasuwy kilkunastu producentów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, wybór może być zatem trudny. Pamiętać jednak należy, że wszystkie zawory muszą zapewniać szczelność i objęte są gwarancją producenta. Poszukując odpowiedniego produktu, kierować się można najlepszym stosunkiem deklarowanej jakości do ceny.

Literatura

  1. Dudziak A., Warunki pojawienia się i rozwoju kawitacji w zasuwach wodociągowych, rozprawa doktorska, Poznań 2010.
  2. PN-EN 1561:2000 Odlewnictwo. Żeliwo szare.
  3. PN-EN 1563:2000 Odlewnictwo. Żeliwo sferoidalne.
  4. PN-EN 1092-2: 1999 Kołnierze i ich połączenia. Kołnierze okrągłe do rur, armatury, łączników i osprzętu z oznaczeniem PN. Kołnierze żeliwne.
  5. PN-ISO 1629:2005 Kauczuki i lateksy. Nazewnictwo.
  6. PN-EN 10027-2:1994 Systemy oznaczania stali. System cyfrowy.

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Sanitarne systemy instalacyjne

Sanitarne systemy instalacyjne Sanitarne systemy instalacyjne

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy...

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy mogą dzięki nim korzystać z estetycznych i łatwych do utrzymania w czystości łazienek i toalet.

Waldemar Joniec Separatory ścieków

Separatory ścieków Separatory ścieków

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się...

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do ochrony wód powierzchniowych oraz sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej i nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

Zenon Świgoń Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Gospodarowanie ściekami dowożonymi Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować...

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować tej kwestii bez odwoływania się do obowiązującego prawa.

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy...

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy naliczający opłaty mieszkańcom stosują urządzenia wykorzystujące przewodową i bezprzewodową technologię odczytu. Prognozy wskazują na stały wzrost zapotrzebowania na urządzenia i usługi tego typu. Rozwój elektroniki i informatyki umożliwia dostawcom oferowanie coraz bardziej funkcjonalnych urządzeń...

Anna Stochaj Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji....

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda, zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie.

dr inż. Grażyna Sakson Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

Wykorzystanie wód opadowych w budynkach Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie...

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Piotr Sęk Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze...

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze i montażowo-naprawcze stosowane do napraw uszkodzonych fragmentów rur oraz rozbudowy rurociągu o odejście z gwintem wewnętrznym w rozmiarach od 1/2" do 2". Wraz z początkiem nowego roku firma rozszerzyła asortyment proponowanych złączek i obejm.

Zenon Świgoń Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Indywidualne systemy oczyszczania ścieków Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że...

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”. Jednoznacznie nakazuje ona na terenach, na których budowa kanalizacji jest nieuzasadniona, budowę lokalnych oczyszczalni...

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

Michał Andrzejewski Szczelność kanalizacji

Szczelność kanalizacji Szczelność kanalizacji

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby...

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

Perfexim Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

Nowa linia baterii łazienkowych NEXE Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

Waldemar Joniec Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

W instalacji wodociągowej woda dostarczana do punktów czerpalnych musi spełniać wymagania jakościowe dla wody pitnej. Po drodze narażona jest na wtórne zanieczyszczenie z powodu przepływów zwrotnych w...

W instalacji wodociągowej woda dostarczana do punktów czerpalnych musi spełniać wymagania jakościowe dla wody pitnej. Po drodze narażona jest na wtórne zanieczyszczenie z powodu przepływów zwrotnych w instalacjach lub kontaktu wody pitnej z innymi płynami. Z tego powodu stosuje się zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, adekwatne do zagrożenia i kategorii płynów mogących ją zanieczyścić.

Waldemar Joniec Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować...

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować większe wartości, niż podano w normie PN-B-03020. Wpływa na to postęp wiedzy oraz fakt, że zmiany klimatu powodują brak lub krótkie okresy zalegania pokrywy śnieżnej, a także spadek ogólnej wielkości opadów, zwłaszcza w regionach kraju uważanych za cieplejsze zimą, czyli północno-zachodnich, zachodnich...

Damian Żabicki Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody

Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody

Indywidualne ujęcia wody są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście studnie kopane...

Indywidualne ujęcia wody są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście studnie kopane bądź wiercone. Doprowadzenie wody z takiego ujęcia do domowej sieci wodociągowej wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń i elementów instalacji.

opr. red. Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody

Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody

Niezawodność dostaw wody w sieciach i instalacjach wodociągowych dla różnych obiektów – budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacji uzdatniania wody, pompowni, myjni, pralni, obiektów przemysłowych...

Niezawodność dostaw wody w sieciach i instalacjach wodociągowych dla różnych obiektów – budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacji uzdatniania wody, pompowni, myjni, pralni, obiektów przemysłowych – i różnych systemów, np. przeciwpożarowych, podlewania, dla rolnictwa, oznacza konieczność doprowadzenia jej odpowiedniej ilości pod wymaganym ciśnieniem, niezależnie od bieżących wymagań danego obiektu i rozbioru wody. Ważną rolę w realizacji tego zadania odgrywają zestawy hydroforowe.

mgr inż. Anna Gierek-Ożóg, dr inż. Tadeusz Żaba Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego...

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego pandemią i wakacjami, a co za tym idzie – braku jej obiegu w instalacji, to kolejne wyzwanie, z którym należy się zmierzyć. Przestoje w obiegu wody stwarzają korzystne warunki do rozwoju zagrożeń mikrobiologicznych, chemicznych i fizycznych. Ryzyko to można jednak skutecznie zredukować, identyfikując...

Szperacz Bez prostych kawałków

Bez prostych kawałków Bez prostych kawałków

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Szperacz Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Hulaj dusza! Piekła nie ma? Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Szperacz Nieupoważnionym dostęp wzbroniony!

Nieupoważnionym dostęp wzbroniony! Nieupoważnionym dostęp wzbroniony!

Zdjęcia nieostre, ale nie mogę się powstrzymać, hahaha. Brawo, Mariusz! Dawno nie bolał mnie tak brzuch :)

Zdjęcia nieostre, ale nie mogę się powstrzymać, hahaha. Brawo, Mariusz! Dawno nie bolał mnie tak brzuch :)

Szperacz Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona

Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona

Aby nie przeciążać Was zbyt mocno przed najbliższym weekendem (oby wbrew prognozom pogoda się utrzymała!), podrzucam porcję zdjęć "rozweselających" :)

Aby nie przeciążać Was zbyt mocno przed najbliższym weekendem (oby wbrew prognozom pogoda się utrzymała!), podrzucam porcję zdjęć "rozweselających" :)

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.