RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciąg dalszy walki o kondensację – przygotowanie ciepłej wody

Rys. 2. Kompaktowy gazowy kocioł kondensacyjny zamiast osobnego kotła i dużego zasobnika ciepłej wody
Rys. Vaillant

Rys. 2. Kompaktowy gazowy kocioł kondensacyjny zamiast osobnego kotła i dużego zasobnika ciepłej wody


Rys. Vaillant

Już kilka lat temu wydawało się, że w kwestii sprawności kotłów kondensacyjnych niewiele więcej da się zrobić, szczególnie w kontekście zasilania instalacji grzewczej. Pole do popisu pozostało jedynie w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej. To obecnie ważna kwestia, ponieważ wraz ze spadkiem strat ciepła budynków udział energii zużywanej na potrzeby przygotowania ciepłej wody jest coraz większy.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W artykule:

• Rozwiązania kompaktowe – wykorzystanie energii odnawialnej i redukcja miejsca
• Co z kolektorami w wakacje?
• Sterowanie i komunikacja dla zapewnienia komfortu
• Efektywność energetyczna instalacji

Chcąc zwiększyć efektywność kotłów jednofunkcyjnych w trybie przygotowania ciepłej wody, zaczęto obniżać temperaturę czynnika grzewczego. Jeszcze niedawno, podgrzewając wodę, kocioł pracował z temperaturą nawet o 20–25 K wyższą od zadanej temperatury ciepłej wody, dziś jest to często zaledwie 10–15 K. Oczywiście spowodowało to zwiększenie wymaganej powierzchni wymiany ciepła – czy to w przypadku wężownicy w zasobniku, czy płytowego wymiennika ciepła w kotłach zasilających zasobnik warstwowy.

Do niedawna w kotle o mocy ok. 20–25 kW spotykaliśmy wymiennik ciepła z kilkunastoma płytami, dziś jest ich często 20, a nawet 30. W efekcie kocioł pracuje z niższą temperaturą i szczególnie w początkowym okresie zasilania podgrzewacza wody, gdy temperatura powrotu jest niska, dochodzi do znacznego schłodzenia spalin i odzyskania części ciepła utajonego.

Znaczącym wyzwaniem było uzyskanie wysokiej sprawności kotłów dwufunkcyjnych, w przypadku których bardzo ważna jest szybka reakcja i skrócenie czasu oczekiwania na ciepłą wodę. Trudna do zaakceptowania jest konieczność kilkudziesięciosekundowego czekania na start pompy, wentylatora, zapłon palnika, rozgrzanie wymiennika pierwotnego i zasilanie wymiennika wtórnego. Nikt nie chce dziś nie tylko czekać na ciepłą wodę, ale i przyglądać się, jak litry wody trafiają do kanalizacji, dlatego naturalnym rozwiązaniem w kotłach dwufunkcyjnych jest zasilanie wymiennika wodą o wysokiej temperaturze. Kocioł taki, zaczynając pracę na potrzeby c.w.u., często dąży do uzyskania temperatury zasilania na poziomie nawet 80°C, żeby szybko rozgrzać wymiennik wtórny. Dzięki temu krócej czekamy na ciepłą wodę, ale nie może być mowy o kondensacji.

Schemat rozwiązań

Rys. 1. Schemat rozwiązań dla konstrukcji klasycznej (a) i ze wstępnym podgrzewem z wykorzystaniem energii zawartej w spalinach opuszczających pierwotny wymiennik ciepła (b) oraz schemat instalacji wewnątrz takiego kotła (c); rys. Vaillant

Producenci szukali zatem rozwiązania, które wciąż zapewniałoby użytkownikom wysoki komfort, ale i jednoczesną redukcję kosztów eksploatacji.

Postanowiono wykorzystać energię zawartą w spalinach opuszczających pierwotny wymiennik ciepła, umieszczając w ich strumieniu dodatkowy wymiennik zasilany bezpośrednio zimną wodą. Dzięki temu mimo względnie niskiej temperatury spalin w wymienniku chłodzonym zimną wodą występuje znaczna różnica temperatur, co pozwoliło na doprowadzenie do skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach również w trybie przygotowania ciepłej wody, a przez to zwiększenie sprawności o ok. 8% (rys. 1).

Rozwiązania kompaktowe – wykorzystanie energii odnawialnej i redukcja miejsca

Redukcja zużycia energii pierwotnej przy zachowaniu akceptowalnego poziomu kosztów inwestycji, a także wysokiego poziomu komfortu to chyba jeden z głównych celów, jakie w najbliższych latach będą wyznaczały kierunki pracy projektantów.

Obecnie w dobrze izolowanym budynku jedną z możliwości osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie energii odnawialnej w postaci zestawu kolektorów słonecznych na potrzeby wspomagania przygotowania ciepłej wody. Sprzyja temu współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej o wartości 0.

Z drugiej strony dla skutecznego wykorzystania energii słonecznej wymagany jest zbiornik o dużej pojemności, który wraz z kotłem, grupami pompowymi, naczyniami wzbiorczymi i pozostałym osprzętem zajmuje znaczną przestrzeń w pomieszczeniu technicznym. Przestrzeń tę domownicy z chęcią wykorzystaliby do innych celów (rys. 2 - patrz: zdjęcie przy tutule).

W tym kontekście korzystnym rozwiązaniem są współczesne kompaktowe kotły kondensacyjne ze wbudowanym podgrzewaczem wody przystosowanym do współpracy z kolektorami słonecznymi. Przy czym w porównaniu do konstrukcji z poprzednich lat obecnie stosuje się zasobniki o większej pojemności, rzędu 180–200 l. Dzięki temu o wiele lepiej możemy wykorzystać ilość energii dostępnej w ciągu dnia i zmagazynować ją na potrzeby wieczornej czy porannej kąpieli.

Dodatkowo dla zredukowania zakresu prac montażowych i wymaganej przestrzeni w kotłach tego typu znajdziemy wbudowany praktycznie cały osprzęt do współpracy z kolektorami – od pompy obiegowej, przez sterownik, rotametr, naczynie wzbiorcze, naczynie zrzutowe, a nawet termostatyczny zawór mieszający na wypływie ciepłej wody z zasobnika.

Dodatkowo przy wbudowanym niekiedy osprzęcie do zasilania dwóch obiegów grzewczych oraz naczyniu wzbiorczym dla instalacji grzewczej i drugim dla instalacji c.w.u. montaż tego typu kotła sprowadza się do połączenia go z przewodami poszczególnych instalacji i oczywiście zamontowania kolektorów słonecznych.

Co z kolektorami w wakacje?

Oszczędności oszczędnościami, ale czy stosując kolektory słoneczne, użytkownicy mogą sobie pozwolić na swobodny wyjazd na wakacje? Przecież nikt nie chce, żeby doszło w tym czasie do cyklicznego przegrzewania się płynu.

Z drugiej strony ostatnią rzeczą, na jaką mamy chęć przed wyjazdem, jest zajmowanie się zabezpieczaniem czy zasłanianiem kolektorów słonecznych.

Biorąc pod uwagę ewentualne coroczne przerwy w eksploatacji systemu, można od razu wybrać kocioł wyposażony w rozwiązanie, które pozwoli automatycznie ochronić czynnik w instalacji kolektorów słonecznych przed przegrzaniem.

Przczytaj o ciekawym sposobie na obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia »

Jednym z takich rozwiązań jest kocioł współpracujący z kolektorami w technologii drainback.

  • W systemie tym w stanie spoczynku czynnik grzewczy jest tylko w wężownicy podgrzewacza wody, a w pozostałej części instalacji jest powietrze.
  • Dopiero gdy temperatura kolektorów wzrośnie znacząco w stosunku do temperatury dolnej części zasobnika, uruchamia się pompa, która przez kilka minut z dużą wydajnością napełnia kolektory słoneczne.
  • Następnie czynnik, który ogrzeje się w kolektorach, będzie spływał grawitacyjnie do wężownicy zasobnika, oddając ciepło wodzie w zasobniku.
  • Po schłodzeniu czynnik ponownie trafi do pompy, która skieruje go do kolektorów słonecznych.
  • Cykl trwa do momentu, gdy temperatura kolektorów jest odpowiednio wyższa od temperatury wody w zasobniku, lub do osiągnięcia maksymalnej temperatury zasobnika.
  • Dopiero gdy nie ma już możliwości pozyskiwania energii, pompa wyłącza się, a czynnik spływa do wężownicy w zasobniku, gdzie nie jest narażony na przegrzanie.
  • Oczywiście jeśli w kolejnych godzinach ponownie pojawi się możliwość wykorzystania energii, system automatycznie podejmuje pracę.
Kompaktowy kocioł kondensacyjny

Rys. 3. Kompaktowy kocioł kondensacyjny wyposażony w podgrzewacz wody do współpracy z kolektorami słonecznymi w technologii drainback. W stanie spoczynku czynnik grzewczy znajduje się tylko w wężownicy podgrzewacza; rys.: Vaillant

Rozwiązanie takie (rys. 3) zapewnia skuteczną ochronę instalacji nawet w budynku użytkowanym okresowo czy w trakcie budowy domu, gdy jeszcze nie jest on zamieszkany. Dodatkowo przed urlopem można zaprogramować czas przerwy w pracy systemu, np. tak, by na dzień czy dwa przed powrotem mieszkańców kolektory podgrzały wodę. Dzięki temu przez pierwsze dni system w ogóle nie zużywa energii elektrycznej do zasilania pompy obiegowej, a przed powrotem domowników podgrzeje wodę w zasobniku.

Plany może pokrzyżować tylko pogoda, ale oczywiście chmury i deszcze nie mogą sprawiać, że możliwa jest kąpiel jedynie w zimnej wodzie, więc w razie potrzeby przed powrotem mieszkańców z urlopu wodę podgrzeje kocioł.

Czytaj też: Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 1). Koszty paliwa >>>

Sterowanie i komunikacja dla zapewnienia komfortu

W ostatnich latach wiele zmieniło się w systemach sterowania pracą instalacji grzewczych, przy czym widać tu dwa równoległe kierunki rozwoju. Zwiększyła się dostępność zdalnego sterowania pracą instalacji, efektywnie zarządzane są też systemy wielopaliwowe czy hybrydowe.

Kotły są więc coraz częściej oferowane z systemem zdalnego nadzoru i użytkownik może nawet nie zdawać sobie sprawy, że w panelu kotła wbudowany jest sterownik pogodowy, ponieważ na co dzień obsługuje instalację za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.

Efektywne zarządzanie energią

Rys. 4. Efektywne zarządzanie energią i komfortem oraz zdalna komunikacja – internet rzeczy wkracza do naszych mieszkań i domów; rys. Vaillant

Dostępne są też sterowniki, które sprawiają wrażenie bardzo prostych urządzeń, z możliwością adaptacji jedynie wymaganej temperatury pokojowej. W rzeczywistości okazuje się, że za pomocą dostępnej aplikacji można nie tylko programować pracę systemu czy dokonywać doraźnych zmian, ale też korzystać z gotowych scenariuszy i adaptacji pracy instalacji do rozkładu dnia mieszkańca (rys. 4). Dzięki temu system może podgrzać ciepłą wodę nie o konkretnej, ustawionej godzinie, ale na przykład wtedy, gdy użytkownik skończył już zajęcia na siłowni i wraca do domu. Nie musi on zatem adaptować programu przygotowania ciepłej wody za każdym razem, gdy wcześniej wraca do domu. Zrobi to za niego system sterowania, bazując na wprowadzonych scenariuszach i lokalizacji użytkownika.

Oczywiście dla jednych będzie to z pewnością ciekawe udogodnienie, a dla innych może być przejawem nadmiernej ingerencji technologii w życie.

Efektywność energetyczna instalacji

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dla uzyskania najwyższej sprawności i niskich kosztów eksploatacji nie wystarczy zamontować w systemie najdroższych urządzeń i połączyć np. kotła z kolektorami słonecznymi, pompą ciepła czy centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła.

Warunkiem koniecznym do tego, by efekt był satysfakcjonujący, jest umiejętne zarządzanie pracą poszczególnych urządzeń. Przykładowo jeśli użytkownik zaprogramuje pracę kotła tak, żeby w godzinach porannych podgrzał on zasobnik c.w.u. do wysokiej temperatury, oczywiste jest, że kolektory słoneczne w kolejnych godzinach będą miały ograniczone możliwości przekazywania energii do zasobnika c.w.u. W efekcie będą pracowały z wysoką temperaturą i niską sprawnością, a w upalny dzień może nawet dojść do wystąpienia zjawiska stagnacji.

Nie dotyczy to jednak tylko współpracy z kolektorami – weźmy choćby pod uwagę współpracę z centralą wentylacyjną. Czasami zdarza się, że użytkownik ustawia wymaganą temperaturę w pomieszczeniach za pomocą sterownika kotła umieszczonego w jednym z pokoi, a centrala wentylacyjna pracuje według nastaw swojego sterownika zamontowanego na poddaszu.

W praktyce może się więc okazać, że „ciepłolubny” użytkownik ustawi wymaganą temperaturę w pomieszczeniach na np. 22–23°C, a w pamięci sterownika centrali wentylacyjnej może być wprowadzona niższa temperatura zadana, np. 20°C. W takim przypadku kocioł może ogrzewać pomieszczenia, ponieważ temperatura 23°C nie została osiągnięta, za to centrala pracuje w trybie letnim i nawiewa chłodne powietrze wprost do pomieszczeń, ponieważ temperatura powietrza usuwanego z pomieszczeń jest wyższa od wartości zadanej i wynosi np. 22,5°C.

W efekcie użytkownik nieświadomie traci znaczną część energii dostarczanej przez kocioł. Co z tego więc, że zaizolujemy budynek i wyposażymy go w najlepsze urządzenia, jeśli finalnie nasze oszczędności zostaną zmarnowane. Dlatego tak istotna jest dbałość o racjonalną współpracę poszczególnych elementów systemu.

Użytkownicy nie są jednak fachowcami w tej dziedzinie i nie mają szczegółowej wiedzy na temat funkcjonowania tych elementów.

W tym kontekście rośnie rola współczesnych sterowników systemowych. Są one w stanie zarządzać pracą układów, w których wykorzystuje się nawet kilka źródeł ciepła, np. kocioł, kolektory słoneczne oraz pompę ciepła.

Dodatkowo coraz częściej w domach instalowane są centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Sterownik systemowy pozwoli w prosty sposób zoptymalizować pracę całego układu. Temperatura ustawiona za pomocą takiego sterownika będzie punktem wyjścia dla wszystkich urządzeń w systemie. Nie dojdzie więc do sytuacji, w której kocioł pracuje w trybie ogrzewania, a centrala w trybie naturalnego chłodzenia.

Ilustracja zasady działania

Rys. 5. Ilustracja zasady działania algorytmu oceny aktualnych kosztów eksploatacji poszczególnych źródeł ciepła w instalacji hybrydowej; rys. Vaillant

Ważną kwestią jest też maksymalne wykorzystanie energii odnawialnej. W tym celu sterownik może np. opóźnić załączenie kotła czy pompy ciepła, jeśli w danej chwili kolektory słoneczne osiągają wysoką moc i zasilają podgrzewacz wody. Zdecyduje też o tym, czy w danym momencie ma pracować kocioł czy pompa ciepła – na podstawie nie tylko efektywności poszczególnych urządzeń na tle konkretnych parametrów instalacji, ale również aktualnej ceny danego nośnika energii (rys. 5).

Ta ostatnia funkcja jest szczególnie przydatna, kiedy kocioł współpracuje z pompą ciepła zasilaną z instalacji rozliczanej według taryfy dwuczłonowej, np. G12 czy G12w, w której okresowo można korzystać ze znacznie tańszej energii elektrycznej.

Współczesne sterowniki umożliwiają wprowadzenie różnych cen energii dla poszczególnych okresów dnia i tygodnia.

Podsumowanie

Przytoczone przykłady rozwoju technologii grzewczych z wykorzystaniem kotłów kondensacyjnych pokazują, że zarówno obecnie, jak i w najbliższych latach poszukiwane będą nowe rozwiązania nie tylko w zakresie uzyskania najwyższej sprawności samych urządzeń, ale przede wszystkim dostosowania sposobu pracy systemu do potrzeb użytkowników oraz efektywnego wykorzystania energii odnawialnej. Wraz z cyklicznym ograniczaniem dopuszczalnych wartości współczynnika EP coraz trudniej będzie oprzeć system grzewczy jedynie na kotle kondensacyjnym, bez znaczącego udziału energii odnawialnej i dalszej redukcji strat ciepła w budynku. Natomiast rosnące zainteresowanie wykorzystaniem aplikacji może sprawić, że znaczną rolę w zarządzaniu pracą instalacji odgrywać będą systemy dynamicznego dostosowania wydajności układu do aktualnych potrzeb użytkowników.

Być może już wkrótce prawie w ogóle nie będzie trzeba dokonywać zmian na sterowniku zamontowanym w pokoju. Zamiast tego w jeszcze większym stopniu wykorzystywane będą aplikacje mobilne, a system sterowania dostosuje pracę całej instalacji do naszego rozkładu dnia i niezależnie od tego, czy danego dnia wrócimy do domu wyjątkowo wcześnie, czy późnym wieczorem, system przygotuje ciepłą wodę tuż przed naszym powrotem.

Z pewnością bardzo ważna, szczególnie w układach hybrydowych, będzie optymalizacja pracy poszczególnych urządzeń w kontekście dostępnych taryf energetycznych, ale i aktualnej wydajności ogniw fotowoltaicznych, jeśli takie zostaną zastosowane w budynku.

Oprócz zapewnienia komfortu w danej chwili znaczenia nabiera również możliwość magazynowania nadwyżek energii generowanej przez kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne.

Warto przeczytać: Projektowanie kotłowni wodnych >>>

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane...

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z ogrzewaniem oraz przygotowaniem i rozprowadzaniem ciepłej wody.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 4. Dobór kotłów w kotłowni osiedlowej

W poprzednich częściach cyklu w skrócie przedstawiono ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową oraz szczegółowej...

W poprzednich częściach cyklu w skrócie przedstawiono ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową oraz szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji. W części 3. wyznaczono parametry pracy poszczególnych instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wskazano różnice w przypadku lokalizacji wymienników c.w.u. w kotłowni osiedlowej, w istniejących...

Norbert Winogrodzki Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing?

Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing? Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing?

Dominującym kierunkiem w nowoczesnym budownictwie jest w ostatnich latach ekonomiczna eksploatacja. Nowe budynki projektuje się i wykonuje jako domy niskoenergetyczne, a nawet pasywne, w których zdecydowanie...

Dominującym kierunkiem w nowoczesnym budownictwie jest w ostatnich latach ekonomiczna eksploatacja. Nowe budynki projektuje się i wykonuje jako domy niskoenergetyczne, a nawet pasywne, w których zdecydowanie mniej energii zużywa się na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody niż dwadzieścia lat temu. Tę samą tendencję można zaobserwować w modernizacjach budynków i instalacji centralnego ogrzewania. Naprzeciw tym oczekiwaniom i potrzebom rynkowym wychodzi technika kondensacyjna. Czy rzeczywiście umożliwia...

Waldemar Joniec Regulatory temperatury

Regulatory temperatury Regulatory temperatury

Termostaty pokojowe utrzymują zadaną temperaturę powietrza w ogrzewanym budynku i jego pomieszczeniach. Rolą regulatorów jest utrzymanie zadanych parametrów przy zmieniających się warunkach pracy. Termostaty...

Termostaty pokojowe utrzymują zadaną temperaturę powietrza w ogrzewanym budynku i jego pomieszczeniach. Rolą regulatorów jest utrzymanie zadanych parametrów przy zmieniających się warunkach pracy. Termostaty i regulatory nie tylko zapewniają komfort użytkownikom, ale też wpływają na oszczędne zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie.

Norbert Winogrodzki Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje...

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje grzewcze, w których zastosowano kotły kondensacyjne, zużywają nawet o 40% mniej gazu czy oleju. Jednak w bilansie ekonomicznym uwzględnić należy również wyższe koszty serwisowania tych urządzeń.

George Flick Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych

Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych

Aluminium ma pięć razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal i aż siedem razy lepszy niż stal nierdzewna. Stosując ten metal, można zmniejszyć powierzchnię wymiany przy takiej samej wydajności...

Aluminium ma pięć razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal i aż siedem razy lepszy niż stal nierdzewna. Stosując ten metal, można zmniejszyć powierzchnię wymiany przy takiej samej wydajności przenoszenia ciepła do obiegu grzewczego. Korpusy grzewcze z aluminium mogą być zatem znacznie mniejsze niż wykonywane z innych materiałów.

Jerzy Kosieradzki Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą...

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą 98% (wartość odniesiona do całkowitego ciepła zawartego w paliwie) i na razie nic nie wskazuje, żeby ten wynik można było polepszyć.

mgr inż. Maciej Kula Kominy w Polsce – prawo i rynek

Kominy w Polsce – prawo i rynek Kominy w Polsce – prawo i rynek

Wdrożenie do polskiego systemu legislacyjnego dyrektywy 89/106/EEC dot. wyrobów budowlanych [1] spowodowało uporządkowanie rynku produktów stosowanych w budownictwie i ujednoliciło możliwe interpretacje...

Wdrożenie do polskiego systemu legislacyjnego dyrektywy 89/106/EEC dot. wyrobów budowlanych [1] spowodowało uporządkowanie rynku produktów stosowanych w budownictwie i ujednoliciło możliwe interpretacje dopuszczaniach do obrotu. W grupie takich wyrobów znalazły się kominy. Zostały one ujęte w decyzji Komisji Europejskiej 95/467/EC [2] dyrektywy 89/106/EWG [1], a odpowiadający im system oceny zgodności to System 2+, w którym zadaniem producenta jest: przeprowadzenie wstępnych badań typu, zakładowa...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.