RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

XII KONGRES PORT PC „Pompy ciepła w erze taryf dynamicznych”

Patronat „Rynku Instalacyjnego”

Redakcja RI | 2024-04-16
XII KONGRES PORT PC „Pompy ciepła w erze taryf dynamicznych”

XII KONGRES PORT PC „Pompy ciepła w erze taryf dynamicznych”

13 czerwca 2024 r. w Warszawie odbędzie się XII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) pt.: „Pompy ciepła w erze taryf dynamicznych”. XII Kongres będzie szczególnie ważnym momentem w 13-letniej historii stowarzyszenia i historii pomp ciepła w Polsce.

Zobacz także

Redakcja RI news Darmowe webinaria „Spotkanie z ekspertem KAPE”

Darmowe webinaria „Spotkanie z ekspertem KAPE” Darmowe webinaria „Spotkanie z ekspertem KAPE”

W maju i w czerwcu 2024 r. odbędą się kolejne webinaria w ramach cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE”, w których poruszane są aktualne tematy z zakresu efektywności energetycznej oraz polityki klimatyczno-energetycznej....

W maju i w czerwcu 2024 r. odbędą się kolejne webinaria w ramach cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE”, w których poruszane są aktualne tematy z zakresu efektywności energetycznej oraz polityki klimatyczno-energetycznej. Na najbliższych spotkaniach zostaną omówione takie kwestie, jak m.in. wyzwania w zakresie dekarbonizacji, z jakimi mierzy się sektor nieruchomości komercyjnych, przebieg implementacji dyrektywy CSRD do polskiego ustawodawstwa oraz jak się przygotować do raportowania ESG. Z kolei w...

Redakcja RI news IX Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego „Dekarbonizacja w gazownictwie”

IX Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego „Dekarbonizacja w gazownictwie” IX Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego „Dekarbonizacja w gazownictwie”

W dniach 10-12 czerwca 2024 r. w Łodzi odbędzie się IX Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego organizowany przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa. Tematem przewodnim będzie „Dekarbonizacja w gazownictwie”.

W dniach 10-12 czerwca 2024 r. w Łodzi odbędzie się IX Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego organizowany przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa. Tematem przewodnim będzie „Dekarbonizacja w gazownictwie”.

Redakcja RI news Konferencja techniczna branży wod-kan „Wyzwania i rozwiązania”

Konferencja techniczna branży wod-kan „Wyzwania i rozwiązania” Konferencja techniczna branży wod-kan „Wyzwania i rozwiązania”

Konferencja branży wod-kan „Wyzwania i rozwiązania” odbędzie się w dniach 5-7 czerwca 2024 r. w Hotelu Lipowy Most w sercu Puszczy Knyszyńskiej, na Podlasiu. To spotkanie praktyków branży wod-kan, pracowników...

Konferencja branży wod-kan „Wyzwania i rozwiązania” odbędzie się w dniach 5-7 czerwca 2024 r. w Hotelu Lipowy Most w sercu Puszczy Knyszyńskiej, na Podlasiu. To spotkanie praktyków branży wod-kan, pracowników nauki i dostawców rozwiązań.

Ceny energii elektrycznej to niewątpliwie najważniejszy czynnik kształtujący zainteresowanie inwestorów montażem pompy ciepła. Mają one istotny wpływ na koszty eksploatacji tych urządzeń, choć oczywiście niewyłączny. Mogliśmy się o tym przekonać w ostatnich kilkunastu miesiącach, gdy mocno rozpędzony polski rynek pomp ciepła wyraźnie wyhamował. Czy zatem spodziewane zmiany na rynku energii, w tym wprowadzenie taryf dynamicznych oraz odmrożenie cen paliw, przyniosą poprawę sytuacji? Co może zrobić branża, by rynek pomp ciepła powrócił na ścieżkę intensywnego rozwoju? Na jakie wsparcie może liczyć i jakie wyzwania ją czekają? – Na te i wiele innych pytań organizatorzy postarają się wyczerpująco odpowiedzieć na XII Kongresie PORT PC „Pompy ciepła w erze taryf dynamicznych”

Formuła paneli dyskusyjnych

XII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „Pompy ciepła w erze taryf dynamicznych” to przede wszystkim doskonała okazja, by jak co roku zapoznać się z najnowszymi trendami i uwarunkowaniami rozwoju polskiego rynku pomp ciepła. Tym razem przyjrzymy się im zwłaszcza w kontekście realizacji ambitnych celów, które wyznacza niedawno znowelizowana dyrektywa budynkowa (EPDB), oraz globalnych trendów i spodziewanych zmian na rynku energii.

Podczas wydarzenia będzie czas nie tylko na ważne podsumowania i wiele ciekawych prezentacji, ale też na kilka paneli dyskusyjnych z udziałem specjalistów z Polski i zagranicy oraz przedstawicieli instytucji publicznych. Wszystkich uczestników wydarzenia zachęcamy do udziału w dyskusji.

Będziemy rozmawiać m.in. o wyzwaniach polskiego rynku pomp ciepła oraz dalszych i bliższych perspektywach jego rozwoju. Odniesiemy się do dobrych i złych praktyk wykonawczych i biznesowych, kwestii audytów energetycznych oraz istotnej roli instalatorów. Przeanalizujemy możliwości wdrażania regulacji unijnych, np. w zakresie odejścia do 2040 r. od wykorzystania paliw kopalnych w ogrzewaniu polskich budynków. 

Co jeszcze znajdzie się w tematyce wydarzenia? 

Sporo uwagi na Kongresie poświęcimy kwestii cen energii elektrycznej, niezwykle ważnej dla przyspieszenia rozwoju polskiego rynku pomp ciepła. Już wkrótce czekają nas tu pewne zmiany w związku z wprowadzeniem taryf dynamicznych oraz odmrożeniem cen energii i gazu. Wokół tych tematów powstało jednak mnóstwo szumu medialnego, co mocno zdezorientowało użytkowników pomp ciepła i potencjalnych inwestorów. Dlatego przedstawimy rzetelną analizę wykorzystania taryf dynamicznych w domach z pompami ciepła. Przekonuje ona, że w wielu przypadkach są one rozwiązaniem wręcz bardzo korzystnym.

Omówimy sytuację na rynku pomp ciepła w Polsce i Europie, możliwości rozwoju technologii, a także różnorakie wyzwania, z jakimi musimy się zmierzyć. Przy okazji porozmawiamy o znaczeniu tej technologii w transformacji energetycznej budynków w Polsce.

Jedną z sesji poświęcimy w całości gruntowym pompom ciepła. Wśród tematów będą mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej, otworowe wymienniki ciepła i Test Reakcji Termicznej, a także przykłady dużych inwestycji z gruntowymi pompami ciepła.

Pokażemy także ciekawe projekty badawcze służące wdrażaniu i rozwojowi technologii pomp ciepła w ogrzewnictwie i ciepłownictwie oraz przykłady wykorzystania pakietu rozwiązań technologicznych przy renowacji budynków. Między innymi przyjrzymy się Ciepłowni Przyszłości oraz korzyściom z zastosowania magazynów ciepła.

Wielu znamienitych gości i ekspertów

Tegoroczny Kongres PORT PC uświetni swoją obecnością wielu znanych ekspertów. Wśród honorowych gości i prelegentów spodziewamy się między innymi: 

  • Patricka Crombeza, Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), 
  • przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Banku Światowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Wojciecha Racięckiego, Dyrektora w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, 
  • Moniki Morawieckiej, Senior Advisor – Regulatory Assistance Project (RAP), 
  • dr inż. Marka Miary, Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE, członka zarządu EHPA oraz członka PORT PC. 

Do grona prelegentów dołączą również inni specjaliści, wśród nich członkowie zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła: Paweł Lachman − prezes zarządu PORT PC, Małgorzata Smuczyńska − wiceprezeska zarządu i jednocześnie członkini zarządu EHPA, Jakub Koczorowski – wiceprezes PORT PC i jednocześnie szef komisji dolnych źródeł ciepła, Adolf Mirowski i Jarosław Ozimek.

Integracja środowisk wobec wyzwań

Co roku Kongres PORT PC jest najważniejszym wydarzeniem krajowej branży pomp ciepła, które służy jej integracji oraz wymianie wiedzy i doświadczeń. Kompleksowy program kongresu przyciąga jednak nie tylko bezpośrednich przedstawicieli tej branży, ale również projektantów instalacji, architektów, audytorów i certyfikatorów, a także reprezentantów samorządów i instytucji publicznych, ośrodków badawczych, szkół i uczelni technicznych oraz wiele innych osób zainteresowanych tematyką efektywnych budynków przyszłości. 

Obecnie – wobec konieczności przyspieszenia transformacji w budownictwie oraz wyzwań krajowego rynku pomp ciepła − wzmacnianie współpracy między różnymi środowiskami mającymi wpływ na polskie budownictwo jest szczególnie potrzebne. 

Jak podkreśla Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC „XII Kongres PORT PC to nie tylko platforma wymiany wiedzy i doświadczeń, ale przede wszystkim kluczowe miejsce do dyskusji o przyszłości i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą dynamicznie zmieniający się rynek energii oraz cały rynek urządzeń grzewczych. W obliczu wprowadzania taryf dynamicznych, zmian w cenach energii i gazu, a także niezwykle istotnej aktualizacji dyrektywy EPBD, nasze spotkanie nabiera jeszcze większego znaczenia. Zapraszam wszystkich specjalistów, inwestorów i osoby zainteresowane rozwojem technologii pomp ciepła do aktywnego udziału w Kongresie, gdzie wspólnie będziemy szukać najskuteczniejszych rozwiązań sprzyjających transformacji energetycznej i dekarbonizacji ogrzewania budynków, czyli ogrzewnictwa i ciepłownictwa w Polsce.”

W Polsce wciąż brakuje skoordynowanych działań na rzecz upowszechnienia technologii pomp ciepła, chociaż to właśnie ona jak żadna inna technologia grzewcza sprzyja zwiększaniu efektywności energetycznej w budownictwie. Jest też najszybszym sposobem na dekarbonizację ogrzewania. Pozwala przy tym znacząco obniżyć koszty eksploatacji budynków, służy poprawie jakości powietrza w Polsce, a jednocześnie zachęca do zmian w skostniałej strukturze rynku energii i do podążania w kierunku energetyki prosumenckiej. 

W tym zakresie bardzo brakuje nam również dobrej i klarownej polityki informacyjnej. Takiej, która będzie zachęcać właścicieli czy zarządców budynków do dokonywania zmian, a jednocześnie skłaniać osoby, które zawodowo zajmują się budownictwem i instalacjami − także w roli administratorów, do pozyskiwania nowych kompetencji. Mamy zatem nadzieję, że tegoroczny Kongres PORT PC nie tylko dostarczy naszym uczestnikom potężną dawkę rzetelnej wiedzy o technologii pomp ciepła, odnośnych regulacjach i uwarunkowaniach rynkowych, ale też zainspiruje ich do bliższej współpracy i wzmożenia działań promocyjnych w tym obszarze.

Program Kongresu

10:00-11:30 Sesja I – Nowe wyzwania i szanse rynku pomp ciepła w Polsce

Prowadzenie sesji: dr inż. Małgorzata Smuczyńska – Wiceprezes | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

  • Przywitanie (wręczenie nagrody PORT PC 2024) – Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)
  • Otwarcie Kongresu –  Gość specjalny
  • Pompy ciepła, perspektywa ostatnich lat i widoki na przyszłość – Keynote speaker 1 – Thomas Nowak – Sekretarz Generalny  Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA
  • Rynek pomp ciepła w Polsce i Europie – z jakimi wyzwaniami musimy się zmierzyć w 2024 r.? –  Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)
  • Perspektywa naukowo-techniczna (Niemcy) –  dr inż. Marek Miara – Business Developer Heat Pumps | Fraunhofer ISE

11:30-12:00 Przerwa

12:00-13:30 Sesja II – Dyrektywa EPBD i „Net-Zero Industry Act”

Prowadzenie sesji: Grzegorz Burek – Redaktor Naczelny | GLOBENERGIA

  • Wyzwania na przyszłość (Dyrektywa EPBD)
  • Wyzwania na teraz (Błędne instalacje, złe i dobre praktyki biznesowe) – Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)
  • Debata

Uczestnicy:

Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

dr inż. Marek Miara – Business Developer Heat Pumps | Fraunhofer ISE

Thomas Nowak – Sekretarz Generalny  Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA

Andrzej Guła – Współzałożyciel i lider | Polski Alarm Smogowy.

13:30-14:30 Przerwa na lunch

14:30-15:30 Sesja III a – Gruntowe pompy ciepła (równoległa)

Prowadzenie sesji: Jarosław Ozimek – Sekretarz | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – PORT PC

  • Mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej – kolejne ułatwienia dla gruntowych pomp ciepła – Marta Szlasa – Zakład Geologii Inżynierskiej, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
  • Otworowe wymienniki ciepła kompleksowym rozwiązaniem dla miejskich wysp ciepła – dr hab. inż., prof. AGH Tomasz Śliwa – Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Katedra Wiertnictwa i Geoinżynierii, Laboratorium Geoenergetyki, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • Duże inwestycje w gruntowe pompy ciepła z perspektywy firmy wiertniczej – Jarosław Ozimek – Sekretarz | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)
  • Wytyczne PORT PC cz. 9 –Test Reakcji Termicznej – dr inż. Adolf Mirowski – Członek Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

14:30-15:30 Sesja III b – NCBR i duże pompy ciepła

 

Prowadzenie sesji: TBC

  • Bez wentylacji nie ma renowacji budynków i instalacji pomp ciepła – Mariusz Skwarczyński | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – NCBR
  • Ciepłownia Przyszłości, czyli systemowe pompy ciepła – Aneta Więcka | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – NCBR
  • Koszyki technologiczne renowacji budynków w projekcie NEEST – Mariusz Skwarczyński | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – NCBR
  • Magazyny ciepła – klucz do dobrze pracującej pompy ciepła – Bartosz Dziadecki | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – NCBR

15:30-16:00 Przerwa

16:00-16:55 Sesja IV – Perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła

Prowadzenie sesji: Grzegorz Burek – Redaktor Naczelny | GLOBENERGIA

  • Debata na temat perspektyw rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce

Uczestnicy:

Małgorzata Smuczyńska – Wiceprezes | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

Andrzej Guła – Współzałożyciel i lider | Polski Alarm Smogowy

Wojciech Racięcki – Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – NCBR

16:55-17:00 Pytania i odpowiedzi, podsumowanie Kongresu 

Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

Po Kongresie organizator zaprasza uczestników Kongresu na wieczorny bankiet w tym samym hotelu o godz. 19:00.

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie.

 

XII KONGRES PORT PC

Pompy ciepła w erze taryf dynamicznych

13 czerwca 2024 r., Warszawa

Airport Hotel Okęcie, ul. Komitetu Obrony Robotników 24, 02-148 Warszawa

Rejestracja: Rejestracja 2024 - Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (portpc.pl)

źródło: PORT PC

Komentarze

Powiązane

mat. pras. news Jak optymalnie obsługiwać pompę ciepła?

Jak optymalnie obsługiwać pompę ciepła? Jak optymalnie obsługiwać pompę ciepła?

Co zrobić, by ogrzewanie domu pompą ciepła było maksymalnie ekonomiczne? Jak zadbać o wysoki komfort cieplny, nie powodując wywindowania rachunków za energię elektryczną? Jednym z kluczowych warunków jest...

Co zrobić, by ogrzewanie domu pompą ciepła było maksymalnie ekonomiczne? Jak zadbać o wysoki komfort cieplny, nie powodując wywindowania rachunków za energię elektryczną? Jednym z kluczowych warunków jest odpowiednia obsługa pompy ciepła. Korzystnie wpłynie to zarówno na wydajność, jak i żywotność tego urządzenia. Niektórych zasad związanych z eksploatacją źródła ciepła użytkownicy muszą nauczyć się od nowa, bo zdecydowanie różnią się one od tych stosowanych przy kotłach.

Redakcja RI news Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową”

Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową” Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową”

22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Akcja skierowana jest do indywidualnych...

22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Akcja skierowana jest do indywidualnych inwestorów – przede wszystkim do tych, którzy są na etapie wyboru urządzenia grzewczego do swojego domu lub właśnie zdecydowali się na instalację pompy ciepła, ale również do tych, którzy od niedawna użytkują pompę ciepła. Kampania potrwa do końca 2024 r.

Redakcja RI news Apel o pilne ogłoszenie planu KE dla pomp ciepła

Apel o pilne ogłoszenie planu KE dla pomp ciepła Apel o pilne ogłoszenie planu KE dla pomp ciepła

22 stycznia 2024 r. koalicja 19 organizacji europejskich, w tym stowarzyszeń branżowych, organizacji pozarządowych, grup konsumenckich i think tanków, wystosowała pilny apel do przewodniczącej Komisji...

22 stycznia 2024 r. koalicja 19 organizacji europejskich, w tym stowarzyszeń branżowych, organizacji pozarządowych, grup konsumenckich i think tanków, wystosowała pilny apel do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Organizacje ostrzegają, że nieoczekiwane opóźnienie w ogłoszeniu Planu działania na rzecz pompy ciepła, którego publikacja była wyznaczona przez KE na I kwartał 2024 r., a teraz została przełożona na czas po wyborach do Parlamentu UE, zagraża transformacji energetycznej...

Redakcja RI news Perspektywy polskiego rynku pomp ciepła

Perspektywy polskiego rynku pomp ciepła Perspektywy polskiego rynku pomp ciepła

W porównaniu do wyników osiągniętych w rekordowym 2022 r., sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce po trzech kwartałach 2023 r. nadal miała tendencję spadkową. Według szacunków PORT PC, bazujących...

W porównaniu do wyników osiągniętych w rekordowym 2022 r., sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce po trzech kwartałach 2023 r. nadal miała tendencję spadkową. Według szacunków PORT PC, bazujących na sprzedaży do hurtowni (tzw. sell in), spadki w tej grupie produktowej sięgnęły w tym okresie 30%. Już dziś można jednak dostrzec szereg pozytywnych sygnałów, które zdaniem PORT PC w 2024 r. ułatwią odbicie na polskim rynku pomp ciepła. Z jednej strony mamy tu jasne stanowisko nowej koalicji...

wj news Budynki bezemisyjne i pompy ciepła

Budynki bezemisyjne i pompy ciepła Budynki bezemisyjne i pompy ciepła

Wprowadzając program „Moje Ciepło”, Polska była jednym z pierwszych krajów UE wspierających standard budynków zeroemisyjnych (ZEB) w nowych budynkach jednorodzinnych.

Wprowadzając program „Moje Ciepło”, Polska była jednym z pierwszych krajów UE wspierających standard budynków zeroemisyjnych (ZEB) w nowych budynkach jednorodzinnych.

Redakcja RI news Czy wsparcie dla firm produkujących zielone technologie przyczyni się do upadku polskiej branży OZE?

Czy wsparcie dla firm produkujących zielone technologie przyczyni się do upadku polskiej branży OZE? Czy wsparcie dla firm produkujących zielone technologie przyczyni się do upadku polskiej branży OZE?

2 października 2023 r. reprezentanci Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (PSME) spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa...

2 października 2023 r. reprezentanci Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (PSME) spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Dyskutowano nt. projektu rozporządzenia MRiT z 14 września 2023 r. określającego ramy pomocy publicznej dla firm inwestujących w Polsce w produkcję kluczowych technologii Net Zero. Krajowa branża OZE apeluje o zmiany w tym projekcie,...

Redakcja RI news Wsparcie nie dla polskich firm? Apel PORT PC

Wsparcie nie dla polskich firm? Apel PORT PC Wsparcie nie dla polskich firm? Apel PORT PC

28 września 2023 r. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC” wystosowała apel do Ministra Waldemara Budy w związku z projektem rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii z 14...

28 września 2023 r. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC” wystosowała apel do Ministra Waldemara Budy w związku z projektem rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii z 14 września 2023 r., dotyczącego publicznego wsparcia dla firm inwestujących w produkcję kluczowych technologii Net Zero w Polsce, w tym pomp ciepła i ich komponentów. Regulacje w tej sprawie były od kilku miesięcy z niecierpliwością wyczekiwane przez naszych przedsiębiorców. Dziś mówią oni o szoku i...

Redakcja RI news XI Kongres PORT PC – polska branża pomp ciepła odpowiada na wyzwania transformacji energetycznej

XI Kongres PORT PC – polska branża pomp ciepła odpowiada na wyzwania transformacji energetycznej XI Kongres PORT PC – polska branża pomp ciepła odpowiada na wyzwania transformacji energetycznej

21 czerwca 2023 r. w przestronnych salach konferencyjnych Hotelu Metropolo Krakow by Golden Tulip w Krakowie odbył się XI Kongres PORT PC „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej”. W wydarzeniu, zorganizowanym...

21 czerwca 2023 r. w przestronnych salach konferencyjnych Hotelu Metropolo Krakow by Golden Tulip w Krakowie odbył się XI Kongres PORT PC „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej”. W wydarzeniu, zorganizowanym tym razem wyłącznie w formule stacjonarnej, uczestniczyło ponad 220 osób z całej Polski. Z uwagi na szeroki zakres aktualnych i ważnych dla branży tematów, część sesji poprowadzono równolegle.

Redakcja RI news Czy Polsce uda się skorzystać ze specjalnej pomocy publicznej dla „zielonego” przemysłu?

Czy Polsce uda się skorzystać ze specjalnej pomocy publicznej dla „zielonego” przemysłu? Czy Polsce uda się skorzystać ze specjalnej pomocy publicznej dla „zielonego” przemysłu?

9 marca 2023 r. zostały wprowadzone nowe, specjalne zasady dotyczące udzielania przez państwa Unii Europejskiej pomocy publicznej firmom, które inwestują w sektorach o kluczowym znaczeniu dla przejścia...

9 marca 2023 r. zostały wprowadzone nowe, specjalne zasady dotyczące udzielania przez państwa Unii Europejskiej pomocy publicznej firmom, które inwestują w sektorach o kluczowym znaczeniu dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto. Umożliwiają one stosowanie w tym celu np. wysokich ulg podatkowych lub bezpośrednich dotacji. Regulacje te są jednak tymczasowe − będą obowiązywać tylko do 31 grudnia 2025 r. To wyjątkowa okazja dla państw UE, by wesprzeć krajowe firmy inwestujące w produkcję pomp...

Redakcja RI news „Unijny akcelerator pomp ciepła” już jest

„Unijny akcelerator pomp ciepła” już jest „Unijny akcelerator pomp ciepła” już jest

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) zainicjowało jesienią 2022 r. przygotowania „Unijnego akceleratora pomp ciepła”, jako wspólnego planu przyspieszenia wdrażania tych urządzeń i realizacji celów...

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) zainicjowało jesienią 2022 r. przygotowania „Unijnego akceleratora pomp ciepła”, jako wspólnego planu przyspieszenia wdrażania tych urządzeń i realizacji celów REPowerEU. Do projektu zaproszono organizacje europejskie i międzynarodowe, producentów, przedstawicieli sektora finansowego oraz decydentów. W efekcie w przygotowanie akceleratora zaangażowało się ponad 20 podmiotów. 7 czerwca 2023 r. EHPA oficjalnie poinformowała o zakończeniu prac.

Redakcja RI news Poradnik „Moje Ciepło 2023”

Poradnik „Moje Ciepło 2023” Poradnik „Moje Ciepło 2023”

Podczas XI Kongresu PORT PC odbyła się premiera nowej edycji poradnika „Moje Ciepło 2023”. Publikacja powstała we współpracy z redakcją Rynku Instalacyjnego.

Podczas XI Kongresu PORT PC odbyła się premiera nowej edycji poradnika „Moje Ciepło 2023”. Publikacja powstała we współpracy z redakcją Rynku Instalacyjnego.

Joanna Ryńska news XI Kongres PORT PC − relacja

XI Kongres PORT PC − relacja XI Kongres PORT PC − relacja

W 2050 r. co piąty mieszkaniec naszego globu będzie użytkownikiem pompy ciepła – mówili prelegenci XI Kongresu PORT PC (21 czerwca 2023 w Krakowie). 1,8 mld urządzeń – czyli cała skomplikowana machina...

W 2050 r. co piąty mieszkaniec naszego globu będzie użytkownikiem pompy ciepła – mówili prelegenci XI Kongresu PORT PC (21 czerwca 2023 w Krakowie). 1,8 mld urządzeń – czyli cała skomplikowana machina branży, inwestorów i otoczenia politycznego.

Redakcja RI news Producenci urządzeń grzewczych OZE z apelem wsparcie Premiera

Producenci urządzeń grzewczych OZE z apelem wsparcie Premiera Producenci urządzeń grzewczych OZE z apelem wsparcie Premiera

Polski rynek urządzeń grzewczych OZE rozwija się w ostatnich latach niezwykle szybko. Wyraźnie wzrasta zainteresowanie inwestorów pompami ciepła, ale też kotłami na biopaliwa stałe w postaci peletu. Jednak...

Polski rynek urządzeń grzewczych OZE rozwija się w ostatnich latach niezwykle szybko. Wyraźnie wzrasta zainteresowanie inwestorów pompami ciepła, ale też kotłami na biopaliwa stałe w postaci peletu. Jednak w tle widać poważne bariery, które już dziś rynek ten istotnie osłabiają, co szczególnie dotkliwie odczuli polscy producenci kotłów na biopaliwa. PORT PC i IGU OZE zaapelowały do Prezesa Rady Ministrów, by rząd, we współpracy z przedstawicielami branży, wypracował strategię wspierającą jego trwały,...

Redakcja RI news Konferencja „Produkcja urządzeń grzewczych OZE niepowtarzalną szansą dla polskiej gospodarki”

Konferencja „Produkcja urządzeń grzewczych OZE niepowtarzalną szansą dla polskiej gospodarki” Konferencja „Produkcja urządzeń grzewczych OZE niepowtarzalną szansą dla polskiej gospodarki”

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i Izba Gospodarcza Urządzeń OZE organizują konferencję prasową na temat perspektyw rozwoju polskiej produkcji urządzeń grzewczych OZE w kontekście wdrażania...

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i Izba Gospodarcza Urządzeń OZE organizują konferencję prasową na temat perspektyw rozwoju polskiej produkcji urządzeń grzewczych OZE w kontekście wdrażania Net Zero Industry Act. Konferencja odbędzie się 31 maja 2023 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej (PAP) w Warszawie.

Redakcja RI news Rynek pomp ciepła w I kwartale 2023

Rynek pomp ciepła w I kwartale 2023 Rynek pomp ciepła w I kwartale 2023

Pompy ciepła były w I kwartale 2023 r. jedyną grupą urządzeń grzewczych, w której nastąpił wzrost sprzedaży – wszystkie pozostałe zanotowały spadki. Mimo dobrych wyników, PORT PC zaleca ostrożny optymizm....

Pompy ciepła były w I kwartale 2023 r. jedyną grupą urządzeń grzewczych, w której nastąpił wzrost sprzedaży – wszystkie pozostałe zanotowały spadki. Mimo dobrych wyników, PORT PC zaleca ostrożny optymizm. Ogólna sytuacja w budownictwie oraz niepewność odnośnie do cen energii w najbliższych latach mogą ostudzić entuzjazm inwestorów, nawet pomimo programów dotacyjnych.

Redakcja RI news XI Kongres PORT PC

XI Kongres PORT PC XI Kongres PORT PC

21 czerwca 2023 r. w Krakowie odbędzie się XI Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

21 czerwca 2023 r. w Krakowie odbędzie się XI Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Redakcja RI news Realizacja celów UE dotyczących pomp ciepła obniży rachunki za ogrzewanie o 20%

Realizacja celów UE dotyczących pomp ciepła obniży rachunki za ogrzewanie o 20% Realizacja celów UE dotyczących pomp ciepła obniży rachunki za ogrzewanie o 20%

Jak wynika z niezależnego badania przeprowadzonego przez Cambridge Econometrics, wykonanego w imieniu Europejskiej Fundacji Klimatycznej i Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, szybkie wprowadzenie...

Jak wynika z niezależnego badania przeprowadzonego przez Cambridge Econometrics, wykonanego w imieniu Europejskiej Fundacji Klimatycznej i Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, szybkie wprowadzenie pomp ciepła w Europie pomoże rozwiązać problem ubóstwa energetycznego, obniży rachunki za energię i ograniczy import gazu, a jednocześnie przyczyni się do poprawy zdrowia, wzrostu zatrudnienia i PKB.

Redakcja RI news Poradnik PORT PC „Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach”

Poradnik PORT PC „Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach” Poradnik PORT PC „Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach”

Najnowszy poradnik PORT PC kompleksowo przedstawia oregulacje unijne wspierające rozwój fotowoltaiki, wskazuje trendy w zakresie cen energii i kosztów instalacji, zawiera też analizę poziomu samowystarczalności...

Najnowszy poradnik PORT PC kompleksowo przedstawia oregulacje unijne wspierające rozwój fotowoltaiki, wskazuje trendy w zakresie cen energii i kosztów instalacji, zawiera też analizę poziomu samowystarczalności energetycznej dla typowego nowego domu jednorodzinnego z zestawem OZE.

Redakcja RI news Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach?

Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach? Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach?

W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla budynków?” Instytut Reform we współpracy z PORT PC przybliża najważniejsze zmiany, jakie przynosi plan Unii Europejskiej przyspieszenia...

W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla budynków?” Instytut Reform we współpracy z PORT PC przybliża najważniejsze zmiany, jakie przynosi plan Unii Europejskiej przyspieszenia odejścia od rosyjskich paliw kopalnych – REPowerEU. Druga publikacja „Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach?” pokazuje wprowadzane zmiany prawne, które w istotny sposób wpływają na renowacje budynków, w tym zwiększenie efektywności energetycznej, rozwój...

Redakcja RI news Poradnik PORT PC „Rozpakowujemy REPowerEU”

Poradnik PORT PC „Rozpakowujemy REPowerEU” Poradnik PORT PC „Rozpakowujemy REPowerEU”

Poradnik „Rozpakowujemy REPowerEU: Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy” został przygotowany przez PORT PC i Instytut Reform. Publikacja przybliża najważniejsze zmiany, jakie przynosi plan...

Poradnik „Rozpakowujemy REPowerEU: Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy” został przygotowany przez PORT PC i Instytut Reform. Publikacja przybliża najważniejsze zmiany, jakie przynosi plan Unii Europejskiej przyspieszenia odejścia od rosyjskich paliw kopalnych – REPowerEU.

Redakcja RI news Ile będzie kosztować ogrzewanie w 2023?

Ile będzie kosztować ogrzewanie w 2023? Ile będzie kosztować ogrzewanie w 2023?

PORT PC opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w I kwartale 2023 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wynika z wyliczeń,...

PORT PC opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w I kwartale 2023 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wynika z wyliczeń, koszty ogrzewania w 2023 r. będą dalej wysokie, jednak nie wszystkich wzrosty dotkną w równym stopniu. W najlepszej sytuacji będą użytkownicy pomp ciepła i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Redakcja RI news Spektakularny wzrost sprzedaży pomp ciepła

Spektakularny wzrost sprzedaży pomp ciepła Spektakularny wzrost sprzedaży pomp ciepła

W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce zwiększyła się aż o 140% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. Cały rynek pomp ciepła wzrósł w tym czasie...

W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce zwiększyła się aż o 140% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. Cały rynek pomp ciepła wzrósł w tym czasie o 121%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o 133%. Według prognoz PORT PC w całym 2022 roku sprzedaż pomp ciepła ma wzrosnąć o 130%.

Redakcja RI news Zmiany w dyrektywie EPDB – apel PORT PC

Zmiany w dyrektywie EPDB – apel PORT PC Zmiany w dyrektywie EPDB – apel PORT PC

19 października 2022 r. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wystosowała apel do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, w którym zwraca uwagę na konieczność przyjęcia ambitnych...

19 października 2022 r. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wystosowała apel do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, w którym zwraca uwagę na konieczność przyjęcia ambitnych założeń wpisanych w zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPDB). Już 25 października, na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Energii, odbędzie się bowiem głosowanie nad Podejściem Ogólnym w sprawie wniosku dotyczącego zmian w dyrektywie.

Redakcja RI news Seminarium „Produkcja pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce – szanse i zagrożenia w świetle REPowerEU”

Seminarium „Produkcja pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce – szanse i zagrożenia w świetle REPowerEU” Seminarium „Produkcja pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce – szanse i zagrożenia w świetle REPowerEU”

25 października 2022 r. odbędzie się seminarium „Produkcja pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce – szanse i zagrożenia w świetle REPowerEU”.

25 października 2022 r. odbędzie się seminarium „Produkcja pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce – szanse i zagrożenia w świetle REPowerEU”.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.