Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Ciąg dalszy artykułu...

Obliczenie wydajności ekonomicznej

Wyniki przedstawione w tabelach 3a i 3b mogą być ciekawe, ale same w sobie niewiele udowadniają. Jest oczywiste, że gdy zwiększa się grubość izolacji, zyski ciepła będą mniejsze, zaoszczędzając w ten sposób energię cieplną i elektryczną oraz zmniejszając emisję CO2.

Kwestią, która jeszcze nie była omawiana w niniejszym artykule, jest opłacalność inwestycji w optymalną izolację. Inwestycja początkowa w grubszą izolację jest nieznacznie większa niż inwestycja w minimalną izolację wymaganą celu zapobieżenia kondensacji. Tak czy inaczej, koszty montażu izolacji występują w obu przypadkach, a zatem można ich nie uwzględniać.

Pozostaje kwestia wyjaśnienia, czy wyższe koszty inwestycyjne będą równoważone przez wyższe oszczędności energii, innymi słowy, czy cała operacja zastosowania grubszej izolacji będzie się opłacać.

Tabela 3b. Oszczędności energii dla rur z wodą chłodzącą o średnicy DN 80 (88,9 mm) względem 1 mb

W tych obliczeniach musi być obliczana wartość finansowa oszczędności energetycznych na każdy kolejny rok, na podstawie przyjętego rocznego wzrostu cen energii, a następnie wartość ta musi być sprowadzona do wartości obecnej, włączywszy przyjętą realną stopę zwrotu (oprocentowania). Przyszłe oszczędności należy porównać z bieżącą inwestycją.

Przyjęte tu wartości przyrostu rocznego cen energii oraz stopa zwrotu wynoszą odpowiednio 5 i 4%. Obliczenia oparte są na cenach energii elektrycznej przyjętych w wysokości 0,20 EUR/kWh.

Rys. Armacell
Rys. 1. Porównanie oszczędności finansowych po 5, 10, 15, 20, 25 i 30 latach oraz dodatkowe koszty inwestycji (linia żółta) względem minimalnej grubości izolacji, mającej na celu zapobieżenie kondensacji (AF-1), dla średnic rur DN 40 i DN 80

Oszczędności finansowe i koszty inwestycji (cena izolacji dla inwestora) są przedstawione na rys. 1. dla średnic rur DN 40 (48,3 mm) oraz DN 80 (88,9 mm). Jak można zaobserwować na rys. 1., na przykładzie rury DN 40, uzyskane oszczędności po 5, a nawet po 10 latach są ciągle poniżej linii kosztów inwestycji, czyli są ujemne.

Jednakże, po osiągnięciu punktu przełomowego po ok. 10 latach, możliwe są realne oszczędności. Aby zatem oszacować oszczędności całkowite, koszty inwestycji (linia żółta) muszą zostać odjęte od oszczędności finansowych energii, i w ten sposób uzyskujemy właśnie oszczędności całkowite. Są one przedstawione na rys. 2. i 3. ponownie dla rur DN 40 (48,3 mm) i DN 80 (88,9 mm).

Na rys. 2. i 3. pokazano, że w naszym przykładzie istnieje optymalna grubość izolacji, dla której oszczędności całkowite są najwyższe. W podanych tu warunkach, jest to zakres AF/Armaflex AF-4 (20,0÷23,5 mm). Nawet w przypadku większych grubości izolacji (zakresy AF-5 i AF-6), wyższe koszty inwestycji nie są wystarczająco rekompensowane przez dodatkowy efekt oszczędności energii.

Jednakże ważne jest tutaj, aby pamiętać, że przedstawione wyniki są przewidywaniem dotyczącym przyszłości, przyjmując pewne założenia z perspektywy teraźniejszej – czyli, jeśli np. średni wzrost roczny cen energii będzie wynosił więcej niż 5% ponad przyjęty lub jeśli nastąpi nagły wzrost cen, wtedy nawet zastosowanie grubszych izolacji będzie miało sens z ekonomicznego punktu widzenia. Prawdziwym jest stwierdzenie, że w kategoriach całkowitych tym więcej energii jest oszczędzane, im większa grubość izolacji.

   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl