Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kominy w Polsce – prawo i rynek

S. Giermaz

Wdrożenie do polskiego systemu legislacyjnego dyrektywy 89/106/EEC dot. wyrobów budowlanych [1] spowodowało uporządkowanie rynku produktów stosowanych w budownictwie i ujednoliciło możliwe interpretacje dopuszczaniach do obrotu. W grupie takich wyrobów znalazły się kominy.

Zostały one ujęte w decyzji Komisji Europejskiej 95/467/EC [2] dyrektywy 89/106/EWG [1], a odpowiadający im system oceny zgodności to System 2+, w którym zadaniem producenta jest: przeprowadzenie wstępnych badań typu, zakładowa kontrola produkcji oraz badania próbek zgodnie z ustalonym planem.

Zadaniem jednostki notyfikowanej jest certyfikacja zakładowej kontroli produkcji na podstawie kontroli wstępnej oraz na podstawie ciągłego nadzoru, oceny i zatwierdzenia kontroli produkcji.

System 2+ dopuszcza przeprowadzenie badań typu przez producenta. Jest to w stosunku do poprzednich wymagań dotyczących jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań duża zmiana. W chwili obecnej nie jest wymagane, aby producenci systemów kominowych, którzy będą znakowali swoje wyroby znakami CE, poddawali systemy odprowadzania spalin zgodne z normą PN-EN 1856-1 [3] badaniom w jednostkach akredytowanych.

Zapisy w normach obejmujące swoim zakresem większość zagadnień związanych z wymaganiami i badaniami kominów są jasne i czytelne, problemem natomiast zarówno dla projektantów, użytkowników, jak i samych producentów systemów odprowadzania spalin są zapisy zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [4], które nie przystają zupełnie do rzeczywistości i postępu techniki.

Poznaj ofertę rynkową systemów kominowych >>

Zamiarem autorów artykułu jest rozpoczęcie dyskusji na temat rzeczywistego stanu prawnego w Polsce w dziedzinie systemów odprowadzania spalin. W wielu aspektach prawo jest niedostosowane do potrzeb, stanu wiedzy technicznej i stosowanych technologii. Ważnym elementem tej dyskusji powinno był nie tylko to, co zmienić, ale w jakim kierunku zmiany powinny zmierzać.

Czy w kierunku uproszczenia samych przepisów wykonawczych i wzmocnienia roli organów nadzoru czy też – z uwagi na to, że powołane organy nie bardzo sobie radzą z tą rola – zaostrzenia prawa, które w tym wypadku powinno być jednak bardziej precyzyjne.

W dalszej części artykułu autorzy omówią kilka „niedociągnięć” prawnych rodzących konsekwencje dla odbiorcy końcowego wyprodukowanego systemu kominowego. Dyskusja jest potrzeba, gdyż resort budownictwa zapowiada gruntowne zmiany, a nawet zmianę filozofii rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Średnica komina

Optymalne zaprojektowanie komina to nie tylko wybór najlepszego pod względem naszych potrzeb rozwiązania technicznego, ale również dobór właściwej średnicy przewodu. Jest to o tyle ważne, że zbyt mały przewód może nie odprowadzić tej ilości spalin, która wytwarzana jest przez urządzenie grzewcze, a komin przewymiarowany spowoduje, że ciąg będzie za duży, a spaliny stracą temperaturę i zaczną szybciej kondensować.

Z tego m.in. względu oraz z uwagi na konieczność optymalizacji średnicy komina, opracowano normę służącą do projektowania wymiarów przewodów spalinowych i dymowych. Norma ta, bardzo szczegółowa, uwzględnia wiele parametrów wejściowych, niezbędnych do prawidłowego projektowania. Otrzymane przy jej stosowaniu wyniki można uznać za bezpieczne.

Nie dziwi więc treść § 174. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [4] nakazująca projektantowi dobór odpowiedniej średnicy komina dla urządzenia gazowego o ciągu naturalnym w oparciu o obliczenia. Dziwią i niepokoić może jednak fakt, że w tym rozporządzeniu w § 140. [4] mowa jest o tym, że najmniejszy wymiar średnicy komina metalowego dla takiego przypadku może wynieść tylko 120 mm.

Przeczytaj: Dobór systemu kominowego – zagadnienia montażowe >>

Co powinien zatem zrobić użytkownik, jeżeli na przykład w swoim projekcie budowlanym wyliczona średnica komina wynosi 113 mm (przypadek np. dla kotła gazowego z otwartą komorą spalania o mocy 18 kW i kominie wysokości 12,5 m)? Ponieważ kominy takie dopuszczone sa do obrotu i korzystają z tego niemal wszyscy producenci, więc bez problemu go kupuje, następnie montuje zgodnie z wytycznymi producenta i tym samym niestety łamie obowiązujące w tym zakresie prawo.

Niezbędna jest zatem zmiana § 140. rozporządzenia [4], gdyż ważne jest zarówno bezpieczeństwo użytkowania, jak też właściwa praca urządzeń. Zwłaszcza, że dostępność darmowych programów do obliczania przekrojów instalacji kominowych jest powszechna.

Rewizja

W § 146. pkt 2. rozporządzenia [4] jest mowa o tym, że każdy przewód spalinowy powinien być wyposażony m.in. w szczelne drzwiczki rewizyjne. Oczywiście, zdecydowana większość instalacji w takie otwory rewizyjne jest wyposażona. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy właściciele nie życza sobie montażu drzwiczek rewizyjnych i wówczas to oni łamią prawo (oczywiście jest jeszcze kominiarz, który powinien dokonywać odbioru zgodnie z literą prawa).

Przeczytaj: Wybór kotła c.o. >>

W sytuacji, gdy został zamontowany system, dla którego producent nie przewidział rewizji, odpowiedzialność ponosi on sam. Dotyczy to głównie tzw. systemów koncentrycznych przeznaczonych do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Takie rozwiązania pozbawione w swojej konstrukcji otworów rewizyjnych można znaleźć nie tylko w prezentacjach producentów na stronach internetowych, ale również w handlu. Trzeba by więc temu zaradzić, np. wprowadzając poprawkę do odpowiedniego punktu rozporządzenia.

Można też wzorem choćby normy PN EN 15287 [5] określić, że tam gdzie jest to uzasadnione, zamiast otworu rewizyjnego dopuścić demontaż niezbędnych elementów kominowych lub odłączenie elementów przyłączeniowych (czopucha), oczywiście zgodnie z instrukcją producenta komina. Uniknęlibyśmy wtedy sytuacji nieprzestrzegania prawa, które nie przystaje do nowoczesnych konstrukcji.

   20.04.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl