Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Miedziane, plastikowe czy ze stali?
Miedziane, plastikowe czy ze stali?

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Dotychczas stosowana norma PN-92/B-01706 [1] dopuszczała do stosowania materiały instalacyjne stykające się z wodą, które miały świadectwo Państwowego Zakładu Higieny o „dopuszczeniu do kontaktu z wodą do picia”. Norma ta została w maju 2009 r. wycofana [2].

W zakresie instalacji wodociągowych przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi do zbioru polskich norm wprowadzono normy Unii Europejskiej:

  • PN-EN 806-1 Postanowienia ogólne [3],
  • PN-EN 806-2 Projektowanie [4],
  • PN-EN 806-3 Wymiarowanie przewodów. Metoda uproszczona [5].

Ich zakres tematyczny nie w pełni zastępuje dotychczasową normę, można więc przypuszczać, że wydawane będą kolejne części. W normach serii PN-EN 806 stal kwasoodporna jest jednym z materiałów zalecanych do stosowania w instalacjach wodnych.

W Polsce instalacje ze stali kwasoodpornej (nierdzewnej) przeznaczone do wody pitnej nie były dotychczas stosowane, co może być przyczyną braku w literaturze fachowej informacji o zasadach ich projektowania. Autor opracował więc własną propozycję takich zasad.

Stosowane materiały

W wewnętrznych instalacjach wodociągowych dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi stosowane mogą być materiały, które spełniają wymagania normy PN-EN 806-1 [3]. Jednym z nich jest stal kwasoodporna, stosowana dotychczas w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym itp.

W wewnętrznych instalacjach wodociągowych, dla wody zimnej i ciepłej, przewidziane są rury lekkie ze stali kwasoodpornej, produkowane zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 10312:2006 [6].

Norma ta przewiduje dwie grubości ścianek rur (seria 1 i 2). W instalacjach ciepłej wody należy stosować rury z serii 2 wraz ze złączkami zaciskowymi lub wtłaczanymi. Zaleca się, aby złączki te również były wykonane ze stali kwasoodpornej. Dopuszcza się także stosowanie złączek z miedzi lub jej stopów. Umożliwiają to jednakowe średnice zewnętrzne rur z miedzi, stopów miedzi i ze stali kwasoodpornej, a więc również jednakowe średnice wewnętrzne złączek wykonanych z tych materiałów.

Przewidziane w normie PN-EN 10312 [6] lekkie rury ze stali kwasoodpornej serii 2 zestawiono w tabeli 1.

Określanie średnic przewodów w instalacjach ciepłej wody

W instalacjach ciepłej wody występują rurociągi rozprowadzające wodę do punktów jej poboru i rurociągi cyrkulacyjne zapewniające odpowiednią temperaturę wody w punktach poboru. Średnice przewodów rozprowadzających wodę określamy na podstawie obliczeniowych natężeń przepływów wody oraz wielkości ciśnienia dyspozycyjnego dla projektowanej instalacji.

Jeżeli instalacja ciepłej wody jest zasilana przez przyłącze bezpośrednio z sieci wodociągu zewnętrznego, skutkuje to zazwyczaj nieco mniejszym ciśnieniem dyspozycyjnym przeznaczonym na straty ciśnienia w instalacji. Przy zasilaniu pośrednim przez urządzenie hydroforowe ciśnienie dyspozycyjne wyznaczy się w projekcie.

W doborze średnic przewodów zasilających uwzględnić należy wymagania normy PN-EN 806-3 [5], która przewiduje (ze względów akustycznych) dopuszczalną prędkość przepływu wody w rurach 2 m/s (z wyjątkiem gałązek przyłącznych punktów czerpalnych).

W praktyce stosuje się ponadto zasadę, aby na przewodach rozdzielczych, magistralnych strata ciśnienia nie przekraczała 10% wartości ciśnienia dyspozycyjnego.

Straty ciśnienia w instalacji rozprowadzającej

Straty ciśnienia w instalacji rozprowadzającej ciepłą wodę są sumą strat odcinków prostych rur magistralnych (od wodomierza głównego w budynku do najniekorzystniej położonego punktu poboru wody) oraz leżących na tej drodze oporów miejscowych przepływu:


gdzie:

Δp – straty ciśnienia w instalacji [Pa],
Δpi – jednostkowe straty ciśnienia [Pa/m],
li – długość rozpatrywanego odcinka rury [m],
Z – straty ciśnienia w oporach miejscowych instalacji [Pa].

   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl