Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kolektory słoneczne. Opłacalność stosowania

Płaskie kolektory słoneczne
Płaskie kolektory słoneczne
NFOŚiGW

Drożejące media energetyczne stawiają przed wieloma inwestorami pytanie o opłacalność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne. W podjęciu decyzji powinna pomóc rzetelna analiza techniczno-ekonomiczna. Materiały reklamowe zawierają różne analizy, lecz nie zawsze są to rzetelne dane. Ponadto na rynku oferowane są kolektory o różnej konstrukcji oraz jakości użytego absorbera. W niektórych kolektorach sprawność pochłaniania promieniowania słonecznego spada już po kilku latach, dlatego nie warto inwestować w najtańsze, gdyż koszt inwestycji może się nie zwrócić.

Poniżej zawarto próbę odpowiedzi na pytanie, stawiane przez przyszłych inwestorów, o czas zwrotu nakładów inwestycyjnych, które ponosimy, montując kolektory słoneczne. Opłacalność tej inwestycji zależy bowiem od takich parametrów jak:

 • zużycie wody ciepłej,
 • sposób zaprojektowania i sprawność instalacji ciepłej wody,
 • rodzaj nośnika energii, którym ta woda jest podgrzewana,
 • koszt zestawu kolektorów,
 • średnie nasłonecznienie w roku terenu, na którym są one montowane.

Prawdziwych odpowiedzi powinno być tyle, ile jest kombinacji tych parametrów. W opracowaniu przedstawiono obliczenia prostego czasu zwrotu SPBT kosztów inwestycyjnych dla niektórych z tych parametrów.

Obliczanie zapotrzebowania ciepła do podgrzewania wody jest oparte na dobowym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę dla jednego użytkownika. Zużycie ciepłej wody jest rożne w poszczególnych gospodarstwach. Wg normy PN-92/B-01706 [3] należy przyjmować zużycie w wysokości 110–130 dm3/(j.os.dobę). Norma ta dotyczy obliczania i projektowania instalacji, a nie obliczania zużycia wody. W wielu analizach spotyka się jednak tę wielkość jako podstawę do wykonywania obliczeń, co – jak się okaże – może prowadzić do błędnych wniosków.

koszt wytworzenia energii
Tabela 1. Koszt wytworzenia (brutto – z VAT) 1 GJ energii cieplnej dla odbiorcy indywidualnego – dane aktualne na wrzesień 2008 r.

Według danych statystycznych i doświadczeń praktycznych dobowe zużycie ciepłej wody podgrzanej do temperatury 60°C w budynkach mieszkalnych wynosi około 35 dm3 na mieszkańca w budynkach jednorodzinnych i 48 dm3 na mieszkańca w budynkach wielorodzinnych. Wynika z tego, że w rzeczywistości zużycie to jest o około dwie trzecie mniejsze od wartości normowych.

Poniżej przedstawiono podstawowe elementy rożnych systemów przygotowania ciepłej wody:

 • źródło ciepła (urządzenie wytwarzające i dostarczające ciepło służące do podgrzania wody);
 • podgrzewacz wody umożliwiający transformacje parametrów nośnika ciepła, którym może być:
  - podgrzewacz przepływowy – podgrzewana jest tylko ta ilość wody, na którą jest aktualnie zapotrzebowanie w instalacji, nie stosowany w instalacji z kolektorem;
  - zasobnikowy podgrzewacz wody – woda po podgrzaniu jest przechowywana w zbiorniku retencyjnym w stanie gotowości na jej pobór;
  - lub wymiennik ciepła współpracujący z zasobnikiem c.w.u.;
 • układ przewodów z pompą cyrkulacyjną zapewniającą rozpływ wody do punktów odbioru;
 • punkty odbioru ciepłej wody;
 • układ przewodów zapewniających odprowadzenie wody zużytej.

Wszystkie te elementy generują mniejsze lub większe straty ciepła, które muszą być pokryte ze źródła ciepła. Sprawność instalacji dostarczania c.w.u. w zależności od rozległości instalacji, stopnia zaizolowania rurociągów, rozwiązania cyrkulacji może się zmieniać od 50% do 80%.

   14.04.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl