Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody w pływalniach

Mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody w pływalniach
Mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody w pływalniach
www.sxc.hu

W artykule scharakteryzowano mikroorganizmy wskaźnikowe, których pojawienie się w wodach basenowych stanowi ostrzeżenie przed zakażeniami. Zaprezentowano wyniki analiz jakości wody w siedmiu krytych pływalniach. Na podstawie wielkości parametrów mikrobiologicznych, uzupełnionych o parametry fizyczno-chemiczne określono przydatność wody basenowej do kąpieli.

Pałeczka ropy błękitnej
Fot. 1. Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) [12]
Legionella pneumophila
Fot. 2. Legionella pneumophila [12]
Sanitarne zanieczyszczenie wody basenowej może być przyczyną infekcji. Podczas kąpieli mogą być za pomocą wody przenoszone drobnoustroje patogenne, stanowiące zagrożenie epidemiologiczne (z powierzchni ciała jednej osoby przechodzi do wody od 103 do 3×109 bakterii). W obrębie basenów kąpielowych występują również dogodne warunki do rozprzestrzeniania się infekcji. W strefie natrysków i szatni wilgotne powietrze i mokre posadzki wyjątkowo sprzyjać przetrwaniu drobnoustrojów i ich przenikaniu do ludzkiego ciała [3].

Ocena sanitarna basenów kąpielowych zarówno w przepisach krajowych, jak i Unii Europejskiej polega przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych, pozwalających ustalić przydatność wody do kąpieli, oraz na wizualnej kontroli wyposażenia i porządku na terenie kontrolowanego obiektu. Dominującą rolę odgrywają badania bakteriologiczne i fizyczno-chemiczne. Pierwsze mają na celu określenie zagrożeń ze strony mikroorganizmów, drugie – ustalenie składu chemicznego wody, ze szczególnym uwzględnieniem substancji szkodliwych dla zdrowia. Porównanie uzyskanych wyników badań z dopuszczalnymi poziomami zanieczyszczeń stanowi podstawę określenia przydatności wody do kąpieli [2].

W Polsce jedynym przepisem prawnym formułującym wymagania jakościowe, którym powinna odpowiadać woda w basenach, jest ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [13]. Stwierdza się w niej, że jakość wody na potrzeby basenów kąpielowych i pływalni powinna odpowiadać jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [7]. Przepisem precyzyjnie określającym parametry jakościowe wody w basenach oraz dodatkowo wymagania projektowe i eksploatacyjne jest niemiecka norma DIN 19643. Na jej podstawie w 1998 r. opracowano wymagania sanitarno –higieniczne dla krytych pływalni [1, 9]. Wytyczne te zostały zaakceptowane przez Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej i przeznaczone dla stacji sanitarno- epidemiologicznych i rzeczoznawców ds. opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie wymagań sanitarno-higienicznych, a ze względu na charakter szkoleniowy także jako materiał pomocniczy dla projektantów, inwestorów, wykonawców oraz eksploatatorów [4].

Oceny jakości wody w krytych pływalniach dokonują powiatowe inspektoraty sanitarne w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, ponieważ od grudnia 2002 r. nie ma uregulowań prawnych dotyczących jakości wody oraz wymagań sanitarno- higienicznych dla basenów i pływalni. Wynika to z faktu, że rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [7] uchylono rozporządzenie w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze oraz woda w kąpieliskach [14]. Natomiast ostatni projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 2004 r. w sprawie warunków higieniczno-sanitarnych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem [5] nie został do tej pory wcielony w życie.

Jednak brak ścisłych uregulowań prawnych nie zwalnia Państwowej Inspekcji Sanitarnej od badania jakości wody w basenach kąpielowych. Zgodnie z wymaganiami sanitarnymi i przeciwepidemicznymi dla basenów kąpielowych, wydanymi w 1986 r. przez Departament Inspekcji Sanitarnej przy MZiOS, chemiczne wskaźniki jakości wody traktowane są jako pomocnicze, a za decydujące o dopuszczeniu pływalni do użytku uznaje się wyniki badań bakteriologicznych oraz ocenę obiektu i urządzeń na podstawie dokonanej inspekcji sanitarnej.

O fakcie przekroczenia dopuszczalnych wartości wskaźników fizyczno-chemicznych z zaleceniem ich unormowania powiadamiane jest kierownictwo danego obiektu basenowego. W razie przekroczenia dopuszczalnych wartości wskaźników bakteriologicznych wydawana jest decyzja zarządzająca podjęcie działań naprawczych z rygorem natychmiastowej wykonalności. Decyzje wydawane są na podstawie ustaw o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz o chorobach zakaźnych i zakażeniach.
   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl