RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sanitarne systemy instalacyjne

Stelaże instalacyjne
Viega

Stelaże instalacyjne


Viega

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy mogą dzięki nim korzystać z estetycznych i łatwych do utrzymania w czystości łazienek i toalet.

Zobacz także

HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C. Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego....

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w transporcie, budownictwie, rolnictwie, motoryzacji, leśnictwie itp. Ich zadaniem jest przetłaczanie olejów oraz innych substancji pochodnych, zasilających układy hydrauliczne w maszynach rolniczych, a także wielu urządzeń. Węże hydrauliczne,...

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Perfexim Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

Nowa linia baterii łazienkowych NEXE Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

Sanitarne systemy instalacyjne to metalowe konstrukcje szkieletowe z przyłączami do armatury wodociągowej i kanalizacyjnej. Umożliwiają zainstalowanie m.in.: misek ustępowych, bidetów, pisuarów, umywalek, a także uchwytów dla osób niepełnosprawnych. Na rynku oferowane są trzy typy stelaży:

  • do zabudowy mokrej (ciężkiej), instalowane bezpośrednio na ścianie konstrukcyjnej lub działowej,
  • do zabudowy lekkiej (suchej) płytami kartonowo-gipsowymi,
  • stelaże samonośne.

Stelaże do zabudowy mokrej stosuje się najczęściej jeszcze na etapie budowy, gdy można je zamurować w konstrukcji ściany. W tej grupie wyróżnić można dwa rodzaje: stelaże bez ramy metalowej, pokryte gęstą i mocną obudową ze styropianu, i stelaże z ramą. Konstrukcje te nie mogą być obciążane bezpośrednio przyborami sanitarnymi i muszą zostać solidnie zamurowane. Ciężar zawieszonej miski (obciążonej dodatkowo ciężarem użytkownika) musi znaleźć oparcie w powstałej w ten sposób ściance. Stelaży do zabudowy ciężkiej nie należy montować do ścian z płyt gipsowo-kartonowych, gdyż płyty te nie są na tyle wytrzymałe, by utrzymać przybory sanitarne.

Widok łazienki w trakcie montażu

Widok łazienki w trakcie montażu systemu samonośnego i po zainstalowaniu armatury oraz ułożeniu ceramiki

Gotowe moduły

Gotowe moduły można łatwo przenosić na miejsce montażu

Wprawdzie zastosowanie stelaży do zabudowy mokrej może być tańsze, ale ich montaż wymaga od instalatora więcej pracy i czasu niż montaż stelaży do zabudowy suchej. Ponadto stelaże do zabudowy suchej pozwalają instalatorowi na większą dowolność w stosowaniu różnych rozwiązań i tym samym są niezastąpione w małych łazienkach i podczas remontów. Stelaże do zabudowy suchej mają specjalnie skonstruowaną metalową ramę z kształtowników zabezpieczonych przed korozją, na której umieszczane są przybory sanitarne. Do zamocowanej i wypoziomowanej konstrukcji przykręca się płyty gipsowo-kartonowe.

Systemy samonośne składają się z szyn i łączników, do których mocowane są moduły z przyborami sanitarnymi. Są proste w projektowaniu i montażu. Umożliwiają tworzenie w łazience wysp i półwyspów instalacyjnych i są dużym ułatwieniem podczas prac montażowych w toaletach publicznych, gdzie na jednej ścianie znajduje się kilka przyborów sanitarnych. Stelaże te są niezastąpione w indywidualnie kształtowanych łazienkach o wysokim komforcie i nietypowych aranżacjach. Bazując na paru elementach konstrukcyjnych i szerokiej gamie przyborów sanitarnych i elektroniki do nich, można w łazienkach i toaletach montować przeróżne układy.

Systemy te umożliwiają również zabudowę mebli łazienkowych w ścianie montażowej, zwłaszcza przy trudnych aranżacjach, gdy łazienka ma skosy dachowe lub rozczłonkowane ściany. Za ich pomocą bez problemu można też tworzyć i obudowywać szachty instalacyjne. Systemy samonośne zyskują wśród instalatorów coraz więcej zwolenników, gdyż znacznie upraszczają roboty montażowe. Z kolei projektantom pozwalają na bardzo dużą swobodę aranżacji wnętrza łazienek, tworzenie niestandardowych rozwiązań i wykorzystywanie wielu stylów, począwszy od antycznych, po modernistyczne i futurystyczne.

Widok ścianki i szachtu

Widok ścianki i szachtu instalacyjnego

Podczas prac montażowych nie można jednak zapominać o tym, że przed zamocowaniem konstrukcji nośnej należy sprawdzić materiał ściany lub podłogi, do której będzie mocowany stelaż. Stelaże wolno stojące muszą być mocowane do betonowej płyty stropowej, a nie do jastrychu wylewanego na izolacji stropu. Na rynku oferowanych jest kilka systemów samonośnych, różniących się między sobą szczegółowymi rozwiązaniami. Np. system Viega Steptec składa się z tylko dwóch części bazowych: prowadnicy (szyny) i elementu złącznego.

Prostota tego systemu pozwala na w zasadzie nieograniczone możliwości kombinacji. Prowadnice można szybko wymierzyć i skrócić na miejscu montażu. Montuje się je bezpośrednio na podłodze, pod sufitem lub do ścian. Do zamontowanych prowadnic przymocowuje się moduły z przyborami. Elementy systemu łączone są łatwo przy pomocy szybkozłączek. System umożliwia nie tylko tworzenie indywidualnych konstrukcji podtynkowych, ale także ścianek działowych do wszelkiego rodzaju sytuacji montażowych. Stosuje się go też do budowy modułów z pionami instalacyjnymi, które po zabudowie tworzą szacht instalacyjny.

Specjalny system regulacji

Specjalny system regulacji wysokości i poziomowania stelaży

Widok wnętrza ściany

Widok wnętrza ściany „wyspy” instalacyjnej

Z kolei firma Geberit do swojego systemu instalacyjnego GIS oferuje program komputerowy do projektowania łazienek, który ułatwia dobór elementów. Instalator może tym samym wykonać stelaż w warsztacie i przywieźć jako gotowy element na budowę. Tak jak systemy innych firm, stelaż umożliwia wykonanie ścianki instalacyjnej przed ścianą masywną, działowych ścianek instalacyjnych o różnych wysokościach i wolno stojącej „wyspy” instalacyjnej ustawionej na środku łazienki i obciążonej z jednej strony miską ustępową, a z drugiej np. bidetem.

Natomiast system TECEprofil składa się z konstrukcji nośnej opartej na  ocynkowanych kształtownikach stalowych, złączach kątowych oraz pojedynczych i podwójnych kątownikach mocujących. W jego skład wchodzą też uniwersalne stelaże podtynkowe dla przyborów sanitarnych oraz części osprzętu.

oprac. na podst. materiałów firm: Geberit, Sanitec Koło, TECE, Viega, Werit

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Nowoczesne systemy instalacyjne

Nowoczesne systemy instalacyjne Nowoczesne systemy instalacyjne

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i...

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i wielowarstwowych. Instalator ma do dyspozycji nie tylko rurę i pasujące do niej złączki, ale także kompletne systemy do budowy instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania grzejnikowego i płaszczyznowego. Producenci w ramach systemów oferują wszystko, co może być potrzebne do wykonania...

dr inż. Wioletta Zając-Wstawska Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody....

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody. Możliwość uzyskania dokładnego, szczelnego i wytrzymałego połączenia wpłynęła na dynamiczny rozwój tego rozwiązania również w innych instalacjach, także gazowych.

Zbigniew Tomasz Grzegorzewski Własność instalacyjna. Kto decyduje o systemie instalacyjnym w lokalu?

Własność instalacyjna. Kto decyduje o systemie instalacyjnym w lokalu? Własność instalacyjna. Kto decyduje o systemie instalacyjnym w lokalu?

Instalacja ogrzewcza w lokalu dobierana jest kompleksowo dla całego budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rozbudowy, przebudowy i nadbudowy obiektów budowlanych decyzja ta należy do...

Instalacja ogrzewcza w lokalu dobierana jest kompleksowo dla całego budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rozbudowy, przebudowy i nadbudowy obiektów budowlanych decyzja ta należy do właściciela wznoszonej budowli lub adaptowanego lokalu. Warto jednak zauważyć, że od kilku lat pojawia się trudna do precyzyjnego określenia kwestia tzw. własności instalacyjnej. Temu zagadnieniu autor poświęci cykl artykułów.

Szperacz Kompaktowe urządzenie kąpielowe

Kompaktowe urządzenie kąpielowe Kompaktowe urządzenie kąpielowe

Ktoś tutaj naprawdę "pojechał". Oto prysznic w budynku jednej z nowo budowanych publicznych pływalni.

Ktoś tutaj naprawdę "pojechał". Oto prysznic w budynku jednej z nowo budowanych publicznych pływalni.

Redakcja RI news Pakiet prenumerata i terminarz Instalacje 2020 w niższej cenie!

Pakiet prenumerata i terminarz Instalacje 2020 w niższej cenie! Pakiet prenumerata i terminarz Instalacje 2020 w niższej cenie!

Tylko do 20 stycznia można kupić w niższej cenie pakiet prenumeraty Rynku Instalacyjnego i Terminarz Instalacje 2020! Gratis dorzucamy kalendarz trójdzielny!

Tylko do 20 stycznia można kupić w niższej cenie pakiet prenumeraty Rynku Instalacyjnego i Terminarz Instalacje 2020! Gratis dorzucamy kalendarz trójdzielny!

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda...

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach.

dr inż. Artur Dudziak Jak uniknąć awarii armatury wod-kan?

Jak uniknąć awarii armatury wod-kan? Jak uniknąć awarii armatury wod-kan?

Armatura to podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Jej awaryjność jest wyznacznikiem niezawodności działania całego systemu rurociągów, należy zatem zwracać szczególną...

Armatura to podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Jej awaryjność jest wyznacznikiem niezawodności działania całego systemu rurociągów, należy zatem zwracać szczególną uwagę na jakość stosowanych urządzeń.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Legionella w wewnętrznych instalacjach wodociągowych

Legionella w wewnętrznych instalacjach wodociągowych Legionella w wewnętrznych instalacjach wodociągowych

Wiele mikroorganizmów, np. bakterie czy pierwotniaki, jest w stanie bytować i namnażać się w środowisku wodnym zawierającym nawet minimalną zawartość substancji odżywczych. Jednym z mikroorganizmów zasiedlających...

Wiele mikroorganizmów, np. bakterie czy pierwotniaki, jest w stanie bytować i namnażać się w środowisku wodnym zawierającym nawet minimalną zawartość substancji odżywczych. Jednym z mikroorganizmów zasiedlających środowiska wodne i wilgotne jest okryta złą sławą bakteria Legionella pneumophila.

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

dr inż. Artur Dudziak Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w...

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w praktyce stosowane są niekiedy również do regulacji, co nie powinno mieć miejsca z uwagi na niekorzystne charakterystyki hydrauliczne i kawitacyjne [1].

Dorota Adamczyk-Dalasińska Vesbo stawia na Polskę

Vesbo stawia na Polskę Vesbo stawia na Polskę

Historia marki Vesbo na polskim rynku sięga 2006 r., kiedy za sprawą firmy JG System zaistniał na nim asortyment instalacji zgrzewanych z PP-R, głównie rur stabilizowanych z wkładką aluminiową.

Historia marki Vesbo na polskim rynku sięga 2006 r., kiedy za sprawą firmy JG System zaistniał na nim asortyment instalacji zgrzewanych z PP-R, głównie rur stabilizowanych z wkładką aluminiową.

dr inż. Andrzej Górecki Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji

Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji

Zgodnie z zapisami normy PN-EN 806:2004 wszystkie zaprojektowane rury i złącza instalacji wody pitnej powinny być przeznaczone do 50-letniej eksploatacji, przy uwzględnieniu odpowiedniego nadzoru oraz...

Zgodnie z zapisami normy PN-EN 806:2004 wszystkie zaprojektowane rury i złącza instalacji wody pitnej powinny być przeznaczone do 50-letniej eksploatacji, przy uwzględnieniu odpowiedniego nadzoru oraz indywidualnych warunków pracy. Natomiast głównym zadaniem projektanta jest uniknięcie pogorszenia jakości wody w instalacji oraz spełnienie wymagań dotyczących fizykochemicznej i bakteriologicznej jakości wody pitnej w punktach jej poboru. Niezbędna jest do tego przynajmniej podstawowa wiedza na temat...

Redakcja RI Systemy odwodnień

Systemy odwodnień Systemy odwodnień

Oferta firmy AS PPH PRODUCENT ODWODNIEŃ LINIOWYCH, przygotowana na podstawie przesłanych do redakcji materiałów od producenta w lipcu 2011 roku.

Oferta firmy AS PPH PRODUCENT ODWODNIEŃ LINIOWYCH, przygotowana na podstawie przesłanych do redakcji materiałów od producenta w lipcu 2011 roku.

Mark Jung, tłum. Magdalena Maciążek Dobór wpustów podłogowych. Normy, przepisy i wymagania budowlano-fizyczne

Dobór wpustów podłogowych. Normy, przepisy i wymagania budowlano-fizyczne Dobór wpustów podłogowych. Normy, przepisy i wymagania budowlano-fizyczne

Niezależnie od tego, czy chodzi o pomieszczenia mieszkalne, sanitarne, piwniczne, pływalnie, tarasy, podwórka, czy też dachy płaskie – wszędzie tam, gdzie dopływa woda, musi zostać zainstalowany wpust...

Niezależnie od tego, czy chodzi o pomieszczenia mieszkalne, sanitarne, piwniczne, pływalnie, tarasy, podwórka, czy też dachy płaskie – wszędzie tam, gdzie dopływa woda, musi zostać zainstalowany wpust w celu jej odprowadzenia. Jego brak może doprowadzić do poważnych szkód spowodowanych zalaniem czy wilgocią, a także do tworzenia się grzybów i pleśni na murach. Również w przypadku silnych opadów deszczu do pomieszczeń mieszkalnych i piwnicznych mogą dostać się przez progi lub świetliki duże ilości...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Kawitacja w pompach wirowych

Kawitacja w pompach wirowych Kawitacja w pompach wirowych

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone...

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone zjawisko). Istnieją jednak zagadnienia, które wciąż budzą wątpliwości użytkowników pomp, m.in. definicje poszczególnych nadwyżek antykawitacyjnych i relacji między nimi oraz kawitacyjnego wyróżnika szybkobieżności.

Zenon Świgoń Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie na obszarach letniskowych Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować...

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować osiedli. Jednak powszechne zjawisko wykorzystywania pod budownictwo letniskowe obszarów podatnych na podtopienia i zalania sprawia, że problem ten stale powraca. Można mu w dużym stopniu zaradzić, stosując na działkach nawet bardzo proste systemy gospodarowania wodami opadowymi.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu....

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu. Takie zagospodarowanie wód opadowych odbywa się powierzchniowo (RI 9 i 12/2010 oraz 1–2 i 3/2011) lub podziemnie. Metody podziemne znajdują zastosowanie przede wszystkim na obszarach, gdzie brakuje miejsca do powierzchniowego gromadzenia wody.

dr inż. Artur Dudziak Regulacja dławieniowa w rurociągach

Regulacja dławieniowa w rurociągach Regulacja dławieniowa w rurociągach

Zasuwy i przepustnice to niezbędne elementy wyposażenia układów rurociągów. Mimo ich zupełnie różnej konstrukcji w praktyce zdarza się, że oba typy zaworów stosowane są zarówno do regulacji, jak i odcinania...

Zasuwy i przepustnice to niezbędne elementy wyposażenia układów rurociągów. Mimo ich zupełnie różnej konstrukcji w praktyce zdarza się, że oba typy zaworów stosowane są zarówno do regulacji, jak i odcinania przepływu. Możliwości regulacyjne zasuw są znacząco ograniczone, dlatego projektanci i użytkownicy układów wodociągowych w miejscach, gdzie może wystąpić konieczność regulacji, powinni stosować wyłącznie przepustnice lub inne zawory o korzystnej charakterystyce regulacyjnej i kawitacyjnej. Przyczyni...

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości...

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości eksploatacyjnych oraz oddziaływania na zdrowie użytkowników i środowisko naturalne.

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr inż. Emilia Kuliczkowska, Jerzy Kuliczkowski Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie...

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas...

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.