Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Pomiar zużycia mediów w domach jednorodzinnych

Analiza zużycia wody
Analiza zużycia mediów jest istotne z punktu widzenia oszczędzania wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego
Analiza zużycia mediów jest istotne z punktu widzenia oszczędzania wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Analiza zużycia wody
Na rys. 1 pokazano również zużycie wody (linia niebieska), jednak przy zastosowanej skali nałożyło się ono praktycznie na oś „x”. Badanie zużycia wody jest o tyle ważne, że czysta słodka woda już niedługo stanie się na świecie towarem bardzo poszukiwanym, o znaczeniu wręcz strategicznym. Pomimo że w Polsce mamy stosunkowo mało wody pitnej, nie przykładamy należytej wagi do jej oszczędzania i w efekcie zużywamy znacznie więcej wody, niż wynosi średnia europejska. Badanie i opomiarowanie jej indywidualnego zużycia już niedługo stanie się koniecznością, a uświadomiony ekologicznie właściciel domu nie powinien o tym zapominać. W domu Galia funkcjonuje eksperymentalny system powtórnego wykorzystywania wody szarej (do spłukiwania toalet), który sprawia, że zużycie wody jest praktycznie minimalne. Do celów ogrodowych (podlewanie, czyszczenie itp.) wykorzystywana jest magazynowana woda deszczowa. Ścieki są na bieżąco przerabiane przez złoża bakteryjne, tak więc dom i w tym zakresie nie emituje zanieczyszczeń.

Inne możliwości wykorzystania pomiarów zużycia mediów

Instalacja rozbudowanego systemu BMS i liczników zużycia energii skoordynowanych z ciepłomierzami otwiera nowe możliwości sterowania, np. włączaniem poszczególnych urządzeń grzewczych. W przypadku domu Galia po rozpaleniu kominka z płaszczem wodnym staje się on głównym źródłem ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. Jeżeli system BMS stwierdzi, że kominek wygasł, automatycznie włączy pompę ciepła, a jeżeli i ta by zawiodła – kocioł gazowy (zdarza się to średnio raz w sezonie grzewczym). Oczywiście autor nie poleca dla każdego budynku aż tak rozbudowanego systemu – w tym przypadku zestaw ten jest raczej wynikiem stopniowego wprowadzania kolejnych urządzeń, których wydajność testowano.

Jak widać na rys. 2, przedstawiającym ekran sterujący systemu BMS, ciepłomierze podają wielkość energii cieplnej aktualnie przekazywanej do budynku (w zadanym czasie), a dodatkowy blok regulacyjny (w którym zbiegają się trzy rury urządzeń grzewczych) ustawia temperaturę wody dla systemu c.o., tak by zminimalizować straty. Temperatura medium grzewczego dla grzejników, podłóg i dogrzewania powietrza po rekuperacji, czyli 40,1°C, została uznana przez system BMS za najbardziej optymalną w danym momencie.

Temperatura medium powracającego to 23,5°C i w takich warunkach system działa z największą chwilową sprawnością. Rozbudowany system pomiaru mediów daje zatem również nowe możliwości regulacyjne, a co za tym idzie, oszczędności kosztów eksploatacji całego budynku.

Podsumowanie

Pełne opomiarowanie domów jednorodzinnych powinno być dla ich mieszkańców dużo ważniejsze niż np. instalacja zbędnych gadżetów, masowo montowanych w nowych domach, a jest przy tym znacznie tańsze. Wykorzystywać do tego celu można zarówno mały, jak i bardzo rozbudowany system pomiarów i analiz. W każdej sytuacji warto pamiętać, że aż 75% kosztów budynku w całym okresie jego użytkowania to koszty eksploatacyjne. Przy stale wzrastających cenach nośników energii i wody uświadomienie sobie rzeczywistego zużycia mediów może stać się w niedalekiej przyszłości warunkiem komfortowego życia w nowym domu. Dlatego właściciele domów powinni rozpocząć zabawę w „łowcę nadmiernych kosztów” w budżecie domowym od analizy zużywanych mediów, a szybko może się okazać, że stać ich na znacznie więcej, niż im się do tej pory wydawało.

   01.02.2011

Komentarze

(1)
Agnieszka | 06.03.2019, 14:52
Polecam, dla ułatwienia sobie życia, skorzystać ze świetnego rozwiązania jakim jest OneMeter. Jest to prosty w użyciu miernik zużycia energii elektrycznej z dedykowaną aplikacją.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl