Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 1.)

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
Purmo

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się także ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

Wykonanie ogrzewania podłogowego jest w zasadzie proste, wymaga jednak znajomości wielu procesów fizycznych, z których wynikają najważniejsze zasady prawidłowego projektowania i montażu instalacji. Wieloletnia praktyka wykazuje, że również w tym przypadku, jak w wielu innych dziedzinach, oprócz wiedzy potrzebna jest także wyobraźnia. Poniżej opisano najpowszechniejsze błędy w projektowaniu i wykonawstwie ogrzewania podłogowego.

Niestaranne podłoże nośne – niestabilna podstawa grzejnika podłogowego

Podłoże nośne dla ogrzewania podłogowego powinno być wyrównane i zatarte, aby umożliwić prawidłowe ułożenie warstw izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Jeśli na wylewce pojawią się wyrwy lub bryłki betonu, należy je wypełnić lub skuć. Przebiegające po podłożu rury lub kable elektryczne powinno się prowadzić jedną trasą i zabezpieczyć je poprzez wylanie warstwy betonu lub zasypki piaskowo-cementowej. W tym miejscu powinno się również zmienić grubość styropianu, aby dopasować go do wysokości całej warstwy.

Poznaj ofertę rynkową systemów ogrzewania płaszczyznowego »

Jeden z wykonawców ogrzewania podłogowego spotkał się z podłożem pokrytym papą i w dodatku pofalowanym. Po zdjęciu papy okazało się, że w chudym betonie wykonano żebra w poprzek pomieszczenia, a różnice poziomów wylewki sięgają kilku centymetrów. Takie podłoże należy wyrównać betonem, ale wykonawca zdecydował się na wyrównanie piaskiem i zakrycie papą. Na szczęście inwestor zorientował się w sytuacji i nie dopuścił do błędu.

Oprócz wykonania wylewki wyrównującej wymieniono również papę na budowlaną folię PE, ponieważ po pewnym czasie styropian na styku z papą niszczy się.

Jakie są wymagania jakości powietrza w przedszkolach i szkołach na 2021 rok? Pobierz bezpłatny e-book »
Niewłaściwy materiał i złe wykonanie warstwy izolacji

To zagadnienie częściowo opisane zostało powyżej. Dodać należy, że warstwa izolacji termicznej również powinna być stabilna, prosta i ciasno spasowana. Brzegi płyt izolacji termicznej winny być sklejone taśmą klejącą. Przy luźnym ułożeniu płyt styropianu rury mogą je unosić w górę w trakcie próby ciśnieniowej. Ponadto beton będzie wnikał w głąb styropianu przez szczeliny pomiędzy płytami. Również sama klasa materiału ma duże znaczenie dla możliwości jego zastosowania.

Dowiedz się, jak ogrzewanie podłogowe wpływa na jakośc powietrza w pomieszczeniu »

W zależności od obciążeń użytkowych, czyli w praktyce od przeznaczenia pomieszczenia, należy dobrać odpowiednią klasę styropianu. Im większe obciążenia, tym twardszy styropian. Zbyt miękki styropian w podłodze salonu samochodowego spowoduje ugięcie i pęknięcie podłogi.

Prawidłowa izolacja instalacji ogrzewania podłogowego, Fot. Purmo
Poprawne układanie izolacji, Fot. Purmo
Brak izolacji przeciwwilgociowej

Izolacja przeciwwilgociowa chroni podłogę na gruncie, uniemożliwiając chłonięcie wody z podłoża. Ma to również kluczowe znaczenie w przypadku płyty grzewczej ogrzewania podłogowego. W trakcie schnięcia beton chłonie wilgoć z otoczenia i przy braku poziomej izolacji przeciwwilgociowej wyciąga ją z gruntu, co prowadzi do odkształceń płyty grzewczej.
Brak izolacji jest poważnym błędem wykonawczym, który będzie skutkował również zawilgoceniem murów i podłogi, a co za tym idzie, niskim komfortem cieplnym na tej kondygnacji oraz gniciem materiałów.

Budynek w stanie surowym otwartym

Etap prac instalacyjnych powinno się zaczynać, gdy budynek będzie wykonany w stanie surowym zamkniętym. Okna i drzwi uchronią go przed nadmiernym wietrzeniem wnętrza i umożliwią ogrzanie. Jest to istotne z punktu widzenia montażu instalacji ogrzewania podłogowego. Rur z tworzyw nie powinno się układać w temperaturach niższych niż 5°C, gdyż robią się sztywniejsze i trudne w zginaniu. Ponadto w trakcie wysychania wylewki pomieszczenia nie mogą być wietrzone, ponieważ prowadziłoby to do nadmiernego skurczu w strefie powierzchniowej betonu i jego odkształcania.

Źle wykonana dylatacja przyścienna


Właściwa dylatacja płyt grzewczych to podstawowy element wpływający na ich trwałość. Odseparowanie płyt grzewczych od stałych elementów konstrukcji budynku, takich jak ściany czy słupy, jest niezbędne, ponieważ zmiany temperatury wywołują rozszerzanie i kurczenie się betonu. Taśmy brzegowe powinno się układać po wykonaniu izolacji termicznej, tak by wystawały ponad wylewkę, gdyż nadmiar można później uciąć nożem. Nie wolno pominąć ani jednego fragmentu, bo brak taśmy spowoduje pęknięcie płyty grzewczej. Taśma brzegowa ma foliowy fartuch, który należy luźno ułożyć na izolacji termicznej.

Poznaj eksperymentalną instalację do badań ogrzewania ściennego »

Dużym błędem jest przyklejanie fartucha w pozycji napiętej, gdyż wtedy brzegi płyty grzewczej są cieńsze i tworzy się pod nimi pustka powietrza, co osłabia ich wytrzymałość. Nie można również przybijać taśmy gwoździami do ściany, ponieważ przeszkadzają one w przesuwaniu się wylewki.
Taśma jest wykonana z miękkiego i sprężystego materiału, ma odpowiednią grubość i ugina się pod naporem betonu, pozwalając na swobodne przesuwanie się pływających płyt grzewczych względem elementów konstrukcyjnych. 

Niewłaściwe dylatacje między płytami grzejnymi


Dylatacja płyty grzejnej budzi wśród wykonawców i instalatorów najwięcej kontrowersji i jest najczęstszą przyczyną konfliktów na budowie, a co gorsza – rys i pęknięć posadzek. O ile zasady układania taśmy brzegowej są bardzo proste, o tyle podział dużych powierzchni o nieregularnych kształtach z elementami konstrukcyjnymi znajdującymi się pośrodku pomieszczeń (np. słupami) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i doświadczenia. Bardzo częstym błędem jest wyrywanie taśmy dylatacyjnej przez wykonawców wylewki, którym ta taśma przeszkadza i wydłuża czas pracy.

Późniejsze nacinanie betonu i wypełnianie szczelin paskami pianki lub styropianu nie daje takiego samego efektu, ponieważ sąsiadujące płyty grzejne powinny być oddzielone na całym przekroju, żeby mogły swobodnie przesuwać się względem siebie. Taka jest technologia wykonania podłogi pływającej. Częstym błędem jest również brak dylatacji w otworach drzwiowych, który powoduje, że rozszerzalność płyt grzejnych się sumuje i przewyższa grubość taśmy brzegowej, co nieuchronnie prowadzi do pęknięcia podłogi.

Zobacz błędy projektowe w ogrzewaniu płaszczyznowym »

Karygodne są dylatacje tworzące na powierzchni wylewki linię falistą. Tylko renomowane systemy ogrzewania podłogowego mają listwy dylatacyjne, które usztywniają miękką piankę dylatacyjną i utrzymują ją w linii prostej.

Problemy z planowaniem obiegów grzewczych

Rozplanowanie przebiegu pętli grzejnych ogrzewania podłogowego nie jest łatwym zadaniem. Mając do dyspozycji projekt z rysunkiem, znacznie trudniej o błąd. W dużych obiektach często układa się długie pętle, aby nie mnożyć liczby rozdzielaczy. Należy pamiętać o maksymalnej długości obiegu, która wynosi od 100 do 120 mb. dla średnic 16×2 mm i 17×2 mm. Przekroczenie wspomnianych maksymalnych długości pętli może doprowadzić do niegrzania tych fragmentów podłogi z powodu dużych oporów hydraulicznych.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem wydaje się być dobór większej pompy. Niestety, może się okazać, że i to nie rozwiąże problemu, ponieważ większy przepływ jeszcze bardziej zwiększa straty ciśnienia i w efekcie długa pętla w dalszym ciągu nie grzeje. Jest to częsty błąd wykonawczy.
   01.02.2011

Komentarze

(1)
Henryk | 26.04.2019, 14:39
Jeśli chodzi o taśmy brzegowe z pianki polietylenowej które używam do odseparowania wylewki betonowej od ścian, słupów, konstrukcji budynku, to takie świetnej jakości dostarcza mi firma Dmv-plus z Węgrzc Wielkich koło Wieliczki. Cenię sobie tego dostawcę ze względu na wysoką jakość oferowanych produktów i gwarantowaną niezawodność. Taśmy zamawiam regularnie w opakowaniach zbiorczych po 10 rolek. To towar niezastąpiony.
   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl