Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 1.)

Ciąg dalszy artykułu...
Prawidłowe przymocowanie rury do warstwy izolacji

Nagminnym problemem jest stosowanie tanich, zastępczych materiałów systemowych. Instalatorzy wymieniają droższy styropian systemowy z przyklejoną folią z nadrukiem i siatką kotwiącą na zwykły styropian, przykrywając go folią budowlaną i stosując tanie klipsy mocujące. Nie zdają sobie sprawy, że rury z polietylenu usieciowanego są tak sprężyste, że wyrywają tanie klipsy z podłoża. Dodatkowym czynnikiem jest też ciśnienie wewnątrz rur, występujące po napełnieniu instalacji wodą i próbie ciśnieniowej. Rurę łatwo jest również wyrwać przy przypadkowym kopnięciu w nią lub podczas wylewania betonu z miksokreta. Następnego dnia po wylaniu betonu może nas spotkać przykry widok splątanych rur, które wypłynęły na powierzchnię wylewki, a ta zdążyła już niestety związać.

Za mała moc grzejników podłogowych

Prawidłowy montaż ogrzewania podłogowego, Fot. Purmo
Prawidłowy montaż instalacji, Fot. Purmo
Inwestorzy wielokrotnie stawiają instalatorom ultimatum: nie chcę żadnych grzejników, tylko samą podłogówkę. Oprócz tego życzą sobie, aby podłogi wykończone były różnego rodzaju parkietem. Czy w takiej sytuacji ogrzewanie podłogowe pokryje straty ciepła w budynku?
Instalator, wychodząc naprzeciw wizjom inwestora, montuje samo ogrzewanie podłogowe, zagęszczając rozstaw do granic wytrzymałości rur (50–70 mm) i kierując się zasadą „im gęściej, tym lepiej”, podczas gdy typowe rozstawy w pomieszczeniach mieszkalnych wynoszą od 100 do 200 mm.
Wydajność podłogówki rośnie nieznacznie (o zaledwie 10%), ponieważ ogranicza ją limit temperatury podłogi (dla drewna maks. 27°C). W dodatku pod parkietem nie należy stosować stref brzegowych, które mogą uratować sytuację w przypadku podłóg ceramicznych, gdyż wydajność ogrzewania wynosi w tych strefach maksymalnie 140 W/m2.

Wielu instalatorów w ogóle nie stosuje stref brzegowych, co też jest błędem, jeśli przegrody zewnętrzne mają duże szklenie. Mały rozstaw podwaja koszty rury i rozdzielaczy, a nie daje praktycznie żadnych korzyści cieplnych. Zwiększenie temperatury zasilania w stosunku do temperatury projektowanej zwiększy moc ogrzewania podłogowego, jednak przegrzanie podłogi wpłynie na obniżenie komfortu i pogorszenie samopoczucia użytkowników systemu.

Należy przede wszystkim pamiętać, że grzejnik podłogowy jest elementem niewymienialnym (pomijając możliwość skucia wylewki i ponownego montażu), zatem projekt powinien być dobrze przemyślany. Późniejsze ewentualne problemy z działaniem grzejnika można korygować tylko w ograniczonym zakresie, np. poprzez regulację hydrauliczną obiegów grzewczych.

Nieodpowiedni rozdzielacz


Zgodnie z normą PN-EN 1264 ogrzewanie podłogowe musi mieć możliwość odcięcia i osobnej regulacji każdej pętli grzewczej. Taką możliwość daje rozdzielacz do ogrzewania podłogowego z pełnym wyposażeniem, jak np.: wkładki zaworowe do montażu siłowników, zawory regulacyjne ze wskaźnikami przepływu, zawory odpowietrzająco-spustowe. Tymczasem powszechne jest stosowanie zwykłych rozdzielaczy grzejnikowych, które są zupełnie „gołe”. Jeszcze większym błędem jest podłączanie pętli ogrzewania podłogowego do rozdzielacza zasilającego instalację grzejnikową.

Jakie normy muszą spełniać instalacje »


Po pierwsze, przekroczona zostanie dopuszczalna temperatura zasilania ogrzewania podłogowego, czyli 55°C, a po drugie, zrównoważenie takiej instalacji może się okazać niemożliwe i podłogówka nie będzie grzać.
Możliwe jest podłączenie krótkiej pętli ogrzewania podłogowego do instalacji grzejnikowej bez rozdzielacza, jednak bezwzględnie należy zastosować zawór RTL, czyli ogranicznik temperatury powrotu.

Zobacz błędne połączenie podłogówki z grzejnikami »

Niewłaściwie przeprowadzona próba szczelności

Zgodnie z normą PN-EN 1264 próbę ciśnieniową należy przeprowadzić, wypełniając wszystkie obiegi wodą. Błędnym podejściem jest równorzędne traktowanie próby ciśnieniowej wodnej i powietrznej. Niestety, powietrze ma większą ściśliwość i wskazania manometru mogą być przekłamane, a wyciek powietrza nie jest tak dobrze widoczny jak wyciek wody.

Zatem jeśli wykonawcę instalacji zaskoczy mróz, lepiej pomyśleć o ogrzewaniu pomieszczeń lub dodaniu do wody próbnej glikolu etylenowego (obniżającego temperaturę zamarzania), który później usuwa się przez trzykrotne przepłukanie instalacji. Kolejnym aspektem próby powietrznej jest fakt, że złączki gwintowane mogą przepuszczać powietrze, jeśli wcześniej instalacja nie została zalana wodą. Powodem takiego zjawiska są materiały stosowane do uszczelniania (np. pakuły), które pęcznieją po kontakcie z wodą i mocniej uszczelniają połączenie.

   01.02.2011

Komentarze

(1)
Henryk | 26.04.2019, 14:39
Jeśli chodzi o taśmy brzegowe z pianki polietylenowej które używam do odseparowania wylewki betonowej od ścian, słupów, konstrukcji budynku, to takie świetnej jakości dostarcza mi firma Dmv-plus z Węgrzc Wielkich koło Wieliczki. Cenię sobie tego dostawcę ze względu na wysoką jakość oferowanych produktów i gwarantowaną niezawodność. Taśmy zamawiam regularnie w opakowaniach zbiorczych po 10 rolek. To towar niezastąpiony.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl