Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Ekonomiczne aspekty stosowania
Gazowy przepływowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania
Gazowy przepływowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania
Vaillant

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody wciąż są najpopularniejsze. Od niedawna oferowane są ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania. Stosowanie tych urządzeń eliminuje możliwość pojawienia się w pomieszczeniu produktów spalania mogących zawierać toksyczny tlenek węgla, a ich dodatkowym atutem jest wyższa efektywność energetyczna.

Przeprowadzono analizę mającą na celu sprawdzenie, czy zastosowanie gazowych urządzeń z zamkniętą komorą spalania do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych jest uzasadnione ekonomicznie. W analizie ujęto:

 • koszty eksploatacyjne,
 • koszty inwestycyjne i czas zwrotu nakładów.

Przy podejmowaniu decyzji o sposobie zapewnienia c.w.u. w mieszkaniu należy przeanalizować kilka czynników, tj. potrzeby domowników, komfort użytkowania, możliwości techniczne i aspekty ekonomiczne. Ważne jest, przy pomocy jakiego nośnika energii będzie podgrzewana woda. W razie braku możliwości zaopatrywania w ciepłą wodę z centralnej kotłowni lub węzła cieplnego do wyboru pozostaje wykorzystanie gazu ziemnego lub energii elektrycznej. Jeśli tylko istnieją możliwości techniczne zainstalowania urządzeń gazowych, to są one chętniej wykorzystywane, gdyż energia cieplna uzyskiwana z gazu ziemnego jest tańsza
niż z wykorzystaniem elektryczności.

Koszty eksploatacyjne

Porównano koszty uzyskania 1 m3 c.w.u.:

 • z sieci ciepłowniczej,
 • przy użyciu elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody,
 • za pomocą gazowego przepływowego ogrzewacza wody z otwartą komorą spalania,
 • za pomocą gazowego przepływowego ogrzewacza wody z zamkniętą komorą spalania.

W analizie nie uwzględniono wytwarzania c.w.u. przez gazowe kotły dwufunkcyjne, gdyż ze względu na ich zbliżoną sprawność do przepływowych ogrzewaczy wody z zamkniętą komorą spalania koszty są podobne. Dla wytypowanych metod zestawiono koszty wytwarzania 1 m3 c.w.u., a także koszty jej wytwarzania w cyklu miesięcznym i rocznym. Analizę wykonano dla przykładowego mieszkania w budynku wielokondygnacyjnym w Krakowie, zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę. Przyjęto następujące założenia:

 • zużycie ciepłej wody przypadające na jednego mieszkańca: 70 dm3/dobę,
 • temperatura niepodgrzanej wody: 10°C,
 • temperatura ciepłej wody: 55°C,
 • wartość opałowa gazu wysokometanowego (grupa E): 34 000 kJ/m3.

Ceny nośników energii

Jedną z analizowanych metod uzyskiwania c.w.u. w budynkach wielokondygnacyjnych jest jej dostarczanie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Na podstawie danych uzyskanych z jednej z krakowskich spółdzielni mieszkaniowych (pozyskującej ciepło z MPC) ustalono, że:

 • cena 1 m3 zimnej wody wynosi 5,45 zł,
 • koszt podgrzania 1 m3 zimnej wody wynosi 10,80 zł (stan na czerwiec 2008 r.).

Całkowity koszt 1 m3 c.w.u. podgrzanej przez sieć ciepłowniczą wynosi 16,25 zł. Dla potrzeb kolejnego analizowanego przypadku, czyli wytwarzania c.w.u. przy użyciu elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody, przyjęto dla gospodarstwa domowego grupę taryfową G11. Charakteryzuje się ona wartością mocy umownej mniejszą od 40 kW, a cena 1 kWh kształtuje się na poziomie 0,43 zł (dane uzyskane z ZE Kraków – stan na czerwiec 2008 r.).

W przypadku stosowania gazowego przepływowego ogrzewacza wody nośnikiem energii jest gaz ziemny pozyskiwany od zakładu gazowniczego również stosującego różne taryfy. Taryfy używane do rozliczania gospodarstw domowych stosowane przez Karpacką Spółkę Gazowniczą przedstawiono w tabeli 1. W budynkach wielokondygnacyjnych, w których gaz ziemny używany jest najczęściej do przygotowywania posiłków i c.w.u., stosowane są dwie pierwsze taryfy. Do dalszych obliczeń przyjęto grupę taryfową W-2.

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl