Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji

Osad w przewodzie wodociągowym
Osad w przewodzie wodociągowym
Waldemar Joniec

Zgodnie z zapisami normy PN-EN 806:2004 wszystkie zaprojektowane rury i złącza instalacji wody pitnej powinny być przeznaczone do 50-letniej eksploatacji, przy uwzględnieniu odpowiedniego nadzoru oraz indywidualnych warunków pracy. Natomiast głównym zadaniem projektanta jest uniknięcie pogorszenia jakości wody w instalacji oraz spełnienie wymagań dotyczących fizykochemicznej i bakteriologicznej jakości wody pitnej w punktach jej poboru. Niezbędna jest do tego przynajmniej podstawowa wiedza na temat korozyjności materiałów w instalacjach.

Norma PN-EN 806:2004 [1] określa wymagania stawiane wewnętrznym instalacjom wodociągowym do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i dotyczy projektowania, przebudowy, eksploatacji i użytkowania tych instalacji. Postawione w niej zadania wymagają od projektantów instalacji wodociągowych (a także wykonawców i zarządców budynków odpowiedzialnych za eksploatacje tych instalacji) podstawowej znajomości problematyki materiałowej, a także – a może przede wszystkim – zagadnień korozji materiałów metalowych pod wpływem wód wodociągowych.

Projektant (lub inwestor), podejmując decyzję dotyczącą wyboru materiału instalacji, powinien przede wszystkim ustalić stopień korozyjności wody zasilającej dany budynek. Korozyjność wody nie jest jednak dla większości projektantów, a nawet przedsiębiorstw wodociągowych, pojęciem znanym i jednoznacznym (o czym świadczyć może m.in. zapis w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi [4], a dotyczący jej bezpieczeństwa zdrowotnego).

Nie zaszkodzi więc przypomnieć, że korozyjność to „zdolność środowiska do powodowania korozji metalu w danym układzie korozyjnym”, a sama korozja to „oddziaływanie fizykochemiczne między metalem a środowiskiem, w wyniku którego powstają zmiany we właściwościach metalu, które mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia funkcji metalu, środowiska lub układu technicznego, którego są częściami” [2].

Zatem z samej definicji wynika, że korozyjność wody względem danego metalu powodować może zarówno pogorszenie jego funkcji, a więc uszkodzenie powierzchni, perforacje ścianek przewodów czy urządzeń wodociągowych, jak i pogorszenie funkcji środowiska, w którym znajduje się metal, czyli wody wodociągowej z powodu jej zanieczyszczania produktami korozji.

Czy znasz wszystkie sposoby na uzdatnienie wody?
Fakty i mity o czystej wodzie »
Poznaj najlepsze sposoby na twardą wodę w domu »

Rodzaje korozji

Poniżej scharakteryzowano najczęściej spotykane w instalacjach wodociągowych rodzaje korozji, których podstawową przyczyną jest oddziaływanie wody. Dotyczą one podstawowych metali stosowanych jako materiał przewodów i urządzeń wodociągowych: stali ocynkowanej, miedzi, mosiądzu oraz stali odpornej na korozję.

Korozja ogólna
Zachodzi na całej powierzchni metalu, z którą kontaktuje się woda wodociągowa. Tej niebezpiecznej korozji ulega stal ocynkowana, czego efektem są osady produktów korozji generujące korozję podosadową. W jej wyniku powstają głębokie wytrawienia metalu i wżery prowadzące do perforacji. W przypadku miedzi efektem korozji ogólnej jest zwiększona zawartość jonów miedzi w przepływającej wodzie.

Korozja lokalna
Korozja występująca w niektórych miejscach na powierzchni metalu kontaktującego się z korozyjną wobec niego wodą. Ulegają jej przede wszystkim metale, które w warunkach pracy pokryte są warstwą pasywną (tlenkową), stanowiącą najczęściej warstwę ochronną metalu. Korozji lokalnej ulegają wszystkie wymienione uprzednio metale.

Korozja wżerowa
Korozja lokalna powodująca tworzenie się wżerów, czyli wgłębień, postępujących od powierzchni w głąb metalu. Ulegają jej wszystkie metale stosowane w instalacjach wodnych, a podstawową przyczyną jest korozyjność wody, przy czym dla każdego metalu inne czynniki i składniki wody odpowiadają za powstawanie i rozwój wżerów. Także nieprawidłowości samego metalu – niezgodność z wymaganiami w zakresie składu czy struktury, obecność na wewnętrznych powierzchniach cząstek stałych pozostałych po montażu instalacji – intensyfikują korozję wżerową.

Korozja selektywna
Dotyczy przede wszystkim mosiądzów, które w określonych wodach ulegają tzw. odcynkowywaniu, czyli wybiórczemu rozpuszczaniu cynku będącego składnikiem stopu. Korozji tego typu ulega również żeliwo szare.

Korozja międzykrystaliczna
Występuje wzdłuż granic ziaren struktury metalu i obserwowana jest najczęściej w stalach odpornych na korozję.

Korozja spoinowa
Powstaje zwykle w spoinach spawalniczych lub w ich pobliżu. Obserwowana jest przede wszystkim w źle wykonanych połączeniach spawanych stali odpornych na korozję, ale także w spoinach stali niestopowych.

   15.09.2011

Komentarze

(1)
Ekspert PCPM | 22.11.2011, 15:43
Do instalacji wodociągowej polecam miedź z uwagi chociażby na to, iż jest to zapewnienie bezawaryjnej eksploatacji instalacji przez minimum 50 lat przy odpowiednim jej użytkowaniu i zaprojektowaniu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl