RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji

Osad w przewodzie wodociągowym, Fot. Waldemar Joniec

Osad w przewodzie wodociągowym, Fot. Waldemar Joniec

Zgodnie z zapisami normy PN-EN 806:2004 wszystkie zaprojektowane rury i złącza instalacji wody pitnej powinny być przeznaczone do 50-letniej eksploatacji, przy uwzględnieniu odpowiedniego nadzoru oraz indywidualnych warunków pracy. Natomiast głównym zadaniem projektanta jest uniknięcie pogorszenia jakości wody w instalacji oraz spełnienie wymagań dotyczących fizykochemicznej i bakteriologicznej jakości wody pitnej w punktach jej poboru. Niezbędna jest do tego przynajmniej podstawowa wiedza na temat korozyjności materiałów w instalacjach.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Norma PN-EN 806:2004 [1] określa wymagania stawiane wewnętrznym instalacjom wodociągowym do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i dotyczy projektowania, przebudowy, eksploatacji i użytkowania tych instalacji. Postawione w niej zadania wymagają od projektantów instalacji wodociągowych (a także wykonawców i zarządców budynków odpowiedzialnych za eksploatacje tych instalacji) podstawowej znajomości problematyki materiałowej, a także – a może przede wszystkim – zagadnień korozji materiałów metalowych pod wpływem wód wodociągowych.

Projektant (lub inwestor), podejmując decyzję dotyczącą wyboru materiału instalacji, powinien przede wszystkim ustalić stopień korozyjności wody zasilającej dany budynek. Korozyjność wody nie jest jednak dla większości projektantów, a nawet przedsiębiorstw wodociągowych, pojęciem znanym i jednoznacznym (o czym świadczyć może m.in. zapis w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi [4], a dotyczący jej bezpieczeństwa zdrowotnego).

Nie zaszkodzi więc przypomnieć, że korozyjność to „zdolność środowiska do powodowania korozji metalu w danym układzie korozyjnym”, a sama korozja to „oddziaływanie fizykochemiczne między metalem a środowiskiem, w wyniku którego powstają zmiany we właściwościach metalu, które mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia funkcji metalu, środowiska lub układu technicznego, którego są częściami” [2].

Zatem z samej definicji wynika, że korozyjność wody względem danego metalu powodować może zarówno pogorszenie jego funkcji, a więc uszkodzenie powierzchni, perforacje ścianek przewodów czy urządzeń wodociągowych, jak i pogorszenie funkcji środowiska, w którym znajduje się metal, czyli wody wodociągowej z powodu jej zanieczyszczania produktami korozji.

Rodzaje korozji

Poniżej scharakteryzowano najczęściej spotykane w instalacjach wodociągowych rodzaje korozji, których podstawową przyczyną jest oddziaływanie wody. Dotyczą one podstawowych metali stosowanych jako materiał przewodów i urządzeń wodociągowych: stali ocynkowanej, miedzi, mosiądzu oraz stali odpornej na korozję.

Korozja ogólna

Zachodzi na całej powierzchni metalu, z którą kontaktuje się woda wodociągowa. Tej niebezpiecznej korozji ulega stal ocynkowana, czego efektem są osady produktów korozji generujące korozję podosadową. W jej wyniku powstają głębokie wytrawienia metalu i wżery prowadzące do perforacji. W przypadku miedzi efektem korozji ogólnej jest zwiększona zawartość jonów miedzi w przepływającej wodzie.

Korozja lokalna

Korozja występująca w niektórych miejscach na powierzchni metalu kontaktującego się z korozyjną wobec niego wodą. Ulegają jej przede wszystkim metale, które w warunkach pracy pokryte są warstwą pasywną (tlenkową), stanowiącą najczęściej warstwę ochronną metalu. Korozji lokalnej ulegają wszystkie wymienione uprzednio metale.

Korozja wżerowa

Korozja lokalna powodująca tworzenie się wżerów, czyli wgłębień, postępujących od powierzchni w głąb metalu. Ulegają jej wszystkie metale stosowane w instalacjach wodnych, a podstawową przyczyną jest korozyjność wody, przy czym dla każdego metalu inne czynniki i składniki wody odpowiadają za powstawanie i rozwój wżerów. Także nieprawidłowości samego metalu – niezgodność z wymaganiami w zakresie składu czy struktury, obecność na wewnętrznych powierzchniach cząstek stałych pozostałych po montażu instalacji – intensyfikują korozję wżerową.

Korozja selektywna

Dotyczy przede wszystkim mosiądzów, które w określonych wodach ulegają tzw. odcynkowywaniu, czyli wybiórczemu rozpuszczaniu cynku będącego składnikiem stopu. Korozji tego typu ulega również żeliwo szare. Korozja międzykrystalicznaWystępuje wzdłuż granic ziaren struktury metalu i obserwowana jest najczęściej w stalach odpornych na korozję.

Korozja spoinowa

Powstaje zwykle w spoinach spawalniczych lub w ich pobliżu. Obserwowana jest przede wszystkim w źle wykonanych połączeniach spawanych stali odpornych na korozję, ale także w spoinach stali niestopowych.

osad i korozja

Osad i korozja w przewodzie wodociągowym ze stali ocynkowanej, Fot. W. Joniec

Korozja naprężeniowa

Korozja występująca pod wpływem jednoczesnego działania środowiska (wody wodociągowej) i naprężeń rozciągających (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych). Pojawia się przede wszystkim w elementach instalacji wykonanych ze stali odpornej na korozję, ale też z mosiądzu.

Korozja erozyjna

Powstaje przy jednoczesnym działaniu burzliwego przepływu wody i procesów korozyjnych – spotykana najczęściej w przewodach miedzianych, gdy przekraczane są dopuszczalne szybkości przepływu wody.

Korozyjność wody

Stopień korozyjności wody określany jest na podstawie wskaźników i składników wody odrębnie dla każdego metalu, a nawet dla każdego rodzaju korozji w obrębie danego metalu. Wartości graniczne określające zagrożenie korozyjne metalu podaje norma PN-EN 12502:2004 dotycząca wytycznych badania możliwości występowania reklama korozji w instalacjach rozprowadzających i magazynujących wodę [3]. Ten właśnie dokument przywołuje wspomniana powyżej norma PN-EN 806:2004 dotycząca projektowania instalacji wodociągowych [1] jako podstawę ustalania kryteriów doboru rur metalowych.

Na tej podstawie określić można przykładowo ryzyko korozji przewodów i urządzeń wykonanych ze stali ocynkowanej.
Zgodnie z normą woda zasilająca te instalacje powinna spełniać następujące warunki:

  • pH > 7,5,
  • zasadowość ogólna > 1,5 mmol/l,
  • wskaźnik ryzyka korozji wżerowej S1 < 0,5

woda zasilająca te instalacje powinna spełniać następujące warunki

  • CCa2+ > 0,5 mmol/l.

Inne czynniki korozji

Instalacja powinna być zaprojektowana tak, by ograniczyć do minimum martwe przestrzenie (końcówki) instalacji i eliminować rozwiązania wywołujące przepływ turbulentny. Przestrzegać należy zasady dokładnego płukania instalacji po zakończeniu montażu w celu usunięcia wszelkich substancji stałych wprowadzanych przy czynnościach montażowych.

Istotne ze względu na ryzyko korozji elementów instalacji ze stali ocynkowanej jest unikanie bezpośredniego łączenia tej stali z miedzią czy stalą odporną na korozję. Niedopuszczalne jest także instalowanie elementów ze stali ocynkowanej za elementami z miedzi, m.in. wymiennikami ciepła ze stali odpornych na korozję lutowanych miedzią (uwalniane z powierzchni miedzi jony Cu2+ osadzają się wtórnie na powierzchniach ocynkowanych, intensyfikując korozję wżerową).

Temperatura jest również niezwykle ważnym czynnikiem ograniczającym stosowanie stali ocynkowanej w instalacjach ciepłej wody. Powyżej 55°C następuje tzw. przebiegunowanie cynku, który stając się katodą, przyspiesza korozję wżerową chronionej stali. Zatem obligatoryjne zwiększenie temperatury ciepłej wody do maksymalnie 60°C (zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury [4]) powinno całkowicie wyeliminować stal ocynkowaną jako materiał stosowany w instalacjach ciepłej wody (przewody, zasobniki ciepła).

Materiały instalacji

Badania korozyjności wód wodociągowych na terenie kraju prowadzone przez COBRTI INSTAL [5] wykazały, że w przypadku 70% badanych wód nie można stosować instalacji wodociągowych ze stali ocynkowanej, gdyż są one korozyjne dla tego materiału. Przykładem miasta, w którym korozyjność wody wyklucza stosowanie stali w instalacjach wodociągowych, jest Warszawa – żadne z trzech ujęć zasilających miejską sieć wodociągową nie spełnia kryterium korozyjności dla stali ocynkowanej.

Wprowadzane przed laty elektrochemiczne metody ochrony instalacji ciepłej i zimnej wody (uzdatnianie wody przy użyciu anod aluminiowych, ochrona katodowa) nie dają gwarancji pełnej ochrony wewnętrznych powierzchni stalowych przewodów czy urządzeń wodociągowych. Metody te wymagają okresowego nadzoru i nie sprawdziły się w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych.

Podobne uwarunkowania, jakie przedstawiono w odniesieniu do stali ocynkowanej (ciągle jeszcze tosowanej w nowo wykonywanych instalacjach), dotyczą każdego materiału metalowego. Zasady i ograniczenia stosowania miedzi w instalacjach przedstawione są w poradnikach na temat projektowania i wykonywania instalacji miedzianych [6, 7]. 90% wód wodociągowych nie jest korozyjna wobec miedzi, m.in. w Warszawie.

Nie powstały jeszcze zalecenia dotyczące stosowania w instalacjach wodnych stali odpornych na korozję. Stale te stają się coraz atrakcyjniejszym materiałem instalacji wodociągowych – szczególnie w kontekście wymagań wprowadzanego obecnie systemu dopuszczania do stosowania wyrobów budowlanych kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi (EAS). Praktyczne stosowanie tych stali wymaga jednak precyzyjnych wskazówek zarówno dla projektantów, jak i wykonawców instalacji.

W obliczu problemów, jakie mogą stwarzać niewłaściwie dobrane materiały metalowe, tj. stal ocynkowana, miedź, mosiądz, stal odporna na korozję, idealnym rozwiązaniem wydawałoby się zastąpienie ich tworzywami sztucznymi. Jednak wadą tworzyw, z których wykonywane są przewody instalacji wodociągowych, jest to, że tworzący się na wewnętrznych powierzchniach przewodów biofilm zawiera szkodliwe dla zdrowia bakterie, w tym z rodziny Legionella, powodujące ciężkie zapalenia płuc (Legionella pneumophila) czy choroby grypopochodne (gorączka Pontiac).

Według badań prowadzonych w Państwowym Zakładzie Higieny [8] występowanie bakterii Legionella w wodzie przesyłanej przewodami wykonanymi z tworzyw sztucznych jest kilkukrotnie większe niż w przypadku przewodów miedzianych. Innym poważnym zastrzeżeniem wobec tworzyw sztucznych jako materiału przewodów instalacji sanitarnych jest wciąż nierozwiązany problem ich utylizacji po zakończeniu życia technicznego, czyli nienadających się do dalszej eksploatacji (tworzywa sztuczne również ulegają korozji i starzeniu, choć nie są to procesy elektrochemiczne, a fizykochemiczne – rozrywanie wiązań, pęcznienie).

Utylizacja jest o tyle skomplikowana, że tworzywa znajdujące zastosowanie jako przewody instalacji wodnych (rury, łączniki) to często materiały wielowarstwowe czy kopolimery. Zastrzeżenia te powinny zatem eliminować tworzywa sztuczne ze stosowania w technice instalacyjnej, biorąc pod uwagę wymagania zrównoważonego rozwoju budownictwa, które nakazują uwzględniać przy wyborze materiału m.in. oddziaływanie na zdrowie, możliwość recyklingu, zagospodarowanie odpadów i ochronę środowiska.

Wymagania te spełniają właściwie użyte materiały metalowe, a ścisłe przestrzeganie warunków ich stosowania pozwala osiągnąć zalecaną przez normę PN-EN 806:2004 50-letnią trwałość.

Literatura

  1. PN-EN 806:2004 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Cz. 1–4.
  2. PN-EN 8044:2002 Korozja metali i stopów. Podstawowe terminy i definicje.
  3. PN-EN 12502:2004 Ryzyko korozji w systemach przewodzących wodę. Cz. 1–5.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich użytkowanie (DzU nr 75, poz. 690, ze zm.).
  5. COBRTI INSTAL, Ocena agresywności korozyjnej wód wodociągowych w wytypowanych miastach w kraju, nr NMT 856/96.
  6. Instalacje wodociągowe, gazowe, ogrzewcze z miedzi. Poradnik, Ośrodek Informacji „Technika Informacyjna w Budownictwie”, Warszawa 2006.
  7. Wytyczne projektowania i stosowania instalacji z rur miedzianych, Ośrodek Informacji „Technika Informacyjna w Budownictwie”, Warszawa 2000.
  8. Krogulska B., Aspekty zdrowotne instalacji wodociągowych, mat. konf. „Materiały instalacji wodnych – materiały metalowe”, Poznań 2008.

Komentarze

  • Ekspert PCPM Ekspert PCPM, 22.11.2011r., 15:43:13 Do instalacji wodociągowej polecam miedź z uwagi chociażby na to, iż jest to zapewnienie bezawaryjnej eksploatacji instalacji przez minimum 50 lat przy odpowiednim jej użytkowaniu i zaprojektowaniu.

Powiązane

Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje...

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje do nich swój produkt z szerokiej oferty portfolio.

Mirosław Wiktorczyk Lutowanie instalacji miedzianych

Lutowanie instalacji miedzianych Lutowanie instalacji miedzianych

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Redakcja RI Sanitarne systemy instalacyjne

Sanitarne systemy instalacyjne Sanitarne systemy instalacyjne

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy...

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy mogą dzięki nim korzystać z estetycznych i łatwych do utrzymania w czystości łazienek i toalet.

Waldemar Joniec Separatory ścieków

Separatory ścieków Separatory ścieków

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się...

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do ochrony wód powierzchniowych oraz sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej i nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

Zenon Świgoń Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Gospodarowanie ściekami dowożonymi Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować...

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować tej kwestii bez odwoływania się do obowiązującego prawa.

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy...

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy naliczający opłaty mieszkańcom stosują urządzenia wykorzystujące przewodową i bezprzewodową technologię odczytu. Prognozy wskazują na stały wzrost zapotrzebowania na urządzenia i usługi tego typu. Rozwój elektroniki i informatyki umożliwia dostawcom oferowanie coraz bardziej funkcjonalnych urządzeń...

Anna Stochaj Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji....

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda, zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie.

dr inż. Grażyna Sakson Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

Wykorzystanie wód opadowych w budynkach Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie...

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Piotr Sęk Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze...

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze i montażowo-naprawcze stosowane do napraw uszkodzonych fragmentów rur oraz rozbudowy rurociągu o odejście z gwintem wewnętrznym w rozmiarach od 1/2" do 2". Wraz z początkiem nowego roku firma rozszerzyła asortyment proponowanych złączek i obejm.

Zenon Świgoń Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Indywidualne systemy oczyszczania ścieków Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że...

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”. Jednoznacznie nakazuje ona na terenach, na których budowa kanalizacji jest nieuzasadniona, budowę lokalnych oczyszczalni...

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

Michał Andrzejewski Szczelność kanalizacji

Szczelność kanalizacji Szczelność kanalizacji

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby...

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

Perfexim Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

Nowa linia baterii łazienkowych NEXE Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.