Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Oczyszczalnie przydomowe. Jak uzyskać dofinansowanie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wykonanie instalacji
Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wykonanie instalacji
KiwiTreat

Od lipca br. działa w Polsce program NFOŚiGW pn. „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. W artykule scharakteryzowano jego najważniejsze elementy i podano wskazówki, jak skutecznie starać się o dofinansowanie lub preferencyjne pożyczki.

Biorąc pod uwagę konieczność sprostania przez nasz kraj wymaganiom dotyczącym gospodarki ściekowej zawartym w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych, program dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków należy powitać z dużym zadowoleniem. Jednak po jego przeanalizowaniu można odnieść wrażenie, że autorzy nie do końca zgłębili obowiązujące przepisy, w tym olbrzymi materiał dotyczący doprecyzowania zapisów KPOŚK, prawo wodne, ochrony środowiska i prawo budowlane wraz z przepisami wykonawczymi. Program dofinansowania nie zawsze uwzględnia też normy i wytyczne techniczne, wprowadzając np. nową definicję przyłącza. Pomimo tych mankamentów program wydaje się ważnym krokiem dla gospodarki ściekami i ochrony wód w Polsce.

Beneficjenci

Mogą nimi być wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego (powiat, miasto, gmina) lub  ich związki albo podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego (np. gminne zakłady komunalne, przedsiębiorstwa wodociągowe i kanalizacyjne itp.).

Minimalnym wymaganiem, jakie należy spełnić, by móc starać się o dofinansowanie, jest budowa przynajmniej 50 pojedynczych systemów oczyszczalni ścieków do maks. 50 Obliczeniowej Liczby Mieszkańców (tzw. oczyszczalni przydomowych) lub/i przynajmniej 50 przyłączy (grawitacyjnych, ciśnieniowych lub podciśnieniowych). Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 90% całkowitych kosztów inwestycji, a łączny budżet programu, którego realizację zaplanowano do końca 2015 r., wynosi 300 mln zł.

Kwota dofinansowania podzielona została w równym stopniu na formę bezzwrotną (dotację) i preferencyjną, 3,5-proc. pożyczkę. NFOŚiGW szacuje, że za kwotę 150 mln zł przeznaczonych na budowę przyłączy wybudowanych zostanie ok. 20 700 podłączeń budynków do sieci kanalizacyjnych (w tym ok. 16 700 grawitacyjnych i ok. 4000 ciśnieniowych i podciśnieniowych), o łącznej długości ok. 340 000 mb. Natomiast z puli 150 mln zł zarezerwowanych na instalacje przydomowego oczyszczania ścieków wybudowane zostanie ok. 11,1 tys. pojedynczych systemów.

Zatem koszt jednej instalacji wynieść ma ok. 13 000 zł (w tym materiały, czyli reaktor, studzienka rozdzielcza i system rozsączający, oraz wykonanie i rozruch). Przy założeniu, że dotacja wyniesie 90%, całkowity koszt wykonania pojedynczego systemu to ok. 15 000 zł. Za tę kwotę można już zbudować dobrą instalację.

Uwaga:
Bezpośrednim beneficjentem programu jest eksploatator oczyszczalni i nie ma tym wypadku podziału na podmioty prawne i osoby fizyczne. Istnieje warunek dotyczący wielkości oczyszczalni: przepustowość dobowa do 5 m3, OLM do 50 i ładunek stężeń BZT5 do 3000 g/dobę. Poprzez domniemanie można również przyjąć, że zapisy nie dotyczą rozsączania wyłącznie na gruncie stanowiącym własność eksploatatora, a dotyczą także dzierżawcy lub użytkownika gruntu na podstawie umowy użyczenia, ponieważ warunek ten nie został określony w art. 3 dyrektywy ściekowej.

Koszty kwalifikowane

Koszty poniesione w trakcie realizacji przedsięwzięcia określonego we wniosku aplikacyjnym i umowie mogą zostać uznane za kwalifikowane wyłącznie wtedy, kiedy zostaną poniesione na:

 • dostawę i zakup urządzeń – przez urządzenia należy rozumieć wszystkie te elementy, które decydują o efekcie ekologicznym zakładanym w dofinansowywanym przedsięwzięciu,
 • przygotowanie terenu,
 • roboty demontażowe i rozbiórkowe obiektów kolidujących z planowanymi urządzeniami i rurociągami,
 • roboty ziemne i budowlano-montażowe,
 • montaż urządzeń,
 • przywrócenie terenu do stanu pierwotnego,
 • rozruch urządzeń i instalacji,
 • instalacje doprowadzające media do obiektów technologicznych,
 • podłączenia budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego,
 • przełożenie sieci i obiektów sieciowych kolidujących z planowanymi urządzeniami i rurociągami,
 • zapłacony podatek od towarów i usług (VAT) wykazany w fakturach rozliczanych przez NFOŚiGW, jeżeli beneficjentowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubieganie się o zwrot VAT,
 • wykonanie dokumentacji projektowej,
 • koszt usług niezbędnych do realizacji inwestycji, tj. koszty nadzoru inwestorskiego, odbiorów technicznych i obsługi geodezyjnej oraz badań hydrogeologicznych.
   18.11.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zalecenia na czas pandemii
 • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl