Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Oczyszczalnie przydomowe. Jak uzyskać dofinansowanie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wykonanie instalacji
Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wykonanie instalacji
KiwiTreat

Od lipca br. działa w Polsce program NFOŚiGW pn. „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. W artykule scharakteryzowano jego najważniejsze elementy i podano wskazówki, jak skutecznie starać się o dofinansowanie lub preferencyjne pożyczki.

Biorąc pod uwagę konieczność sprostania przez nasz kraj wymaganiom dotyczącym gospodarki ściekowej zawartym w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych, program dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków należy powitać z dużym zadowoleniem. Jednak po jego przeanalizowaniu można odnieść wrażenie, że autorzy nie do końca zgłębili obowiązujące przepisy, w tym olbrzymi materiał dotyczący doprecyzowania zapisów KPOŚK, prawo wodne, ochrony środowiska i prawo budowlane wraz z przepisami wykonawczymi. Program dofinansowania nie zawsze uwzględnia też normy i wytyczne techniczne, wprowadzając np. nową definicję przyłącza. Pomimo tych mankamentów program wydaje się ważnym krokiem dla gospodarki ściekami i ochrony wód w Polsce.

Beneficjenci

Mogą nimi być wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego (powiat, miasto, gmina) lub  ich związki albo podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego (np. gminne zakłady komunalne, przedsiębiorstwa wodociągowe i kanalizacyjne itp.).

Minimalnym wymaganiem, jakie należy spełnić, by móc starać się o dofinansowanie, jest budowa przynajmniej 50 pojedynczych systemów oczyszczalni ścieków do maks. 50 Obliczeniowej Liczby Mieszkańców (tzw. oczyszczalni przydomowych) lub/i przynajmniej 50 przyłączy (grawitacyjnych, ciśnieniowych lub podciśnieniowych). Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 90% całkowitych kosztów inwestycji, a łączny budżet programu, którego realizację zaplanowano do końca 2015 r., wynosi 300 mln zł.

Kwota dofinansowania podzielona została w równym stopniu na formę bezzwrotną (dotację) i preferencyjną, 3,5-proc. pożyczkę. NFOŚiGW szacuje, że za kwotę 150 mln zł przeznaczonych na budowę przyłączy wybudowanych zostanie ok. 20 700 podłączeń budynków do sieci kanalizacyjnych (w tym ok. 16 700 grawitacyjnych i ok. 4000 ciśnieniowych i podciśnieniowych), o łącznej długości ok. 340 000 mb. Natomiast z puli 150 mln zł zarezerwowanych na instalacje przydomowego oczyszczania ścieków wybudowane zostanie ok. 11,1 tys. pojedynczych systemów.

Zatem koszt jednej instalacji wynieść ma ok. 13 000 zł (w tym materiały, czyli reaktor, studzienka rozdzielcza i system rozsączający, oraz wykonanie i rozruch). Przy założeniu, że dotacja wyniesie 90%, całkowity koszt wykonania pojedynczego systemu to ok. 15 000 zł. Za tę kwotę można już zbudować dobrą instalację.

Uwaga:
Bezpośrednim beneficjentem programu jest eksploatator oczyszczalni i nie ma tym wypadku podziału na podmioty prawne i osoby fizyczne. Istnieje warunek dotyczący wielkości oczyszczalni: przepustowość dobowa do 5 m3, OLM do 50 i ładunek stężeń BZT5 do 3000 g/dobę. Poprzez domniemanie można również przyjąć, że zapisy nie dotyczą rozsączania wyłącznie na gruncie stanowiącym własność eksploatatora, a dotyczą także dzierżawcy lub użytkownika gruntu na podstawie umowy użyczenia, ponieważ warunek ten nie został określony w art. 3 dyrektywy ściekowej.

Koszty kwalifikowane

Koszty poniesione w trakcie realizacji przedsięwzięcia określonego we wniosku aplikacyjnym i umowie mogą zostać uznane za kwalifikowane wyłącznie wtedy, kiedy zostaną poniesione na:

 • dostawę i zakup urządzeń – przez urządzenia należy rozumieć wszystkie te elementy, które decydują o efekcie ekologicznym zakładanym w dofinansowywanym przedsięwzięciu,
 • przygotowanie terenu,
 • roboty demontażowe i rozbiórkowe obiektów kolidujących z planowanymi urządzeniami i rurociągami,
 • roboty ziemne i budowlano-montażowe,
 • montaż urządzeń,
 • przywrócenie terenu do stanu pierwotnego,
 • rozruch urządzeń i instalacji,
 • instalacje doprowadzające media do obiektów technologicznych,
 • podłączenia budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego,
 • przełożenie sieci i obiektów sieciowych kolidujących z planowanymi urządzeniami i rurociągami,
 • zapłacony podatek od towarów i usług (VAT) wykazany w fakturach rozliczanych przez NFOŚiGW, jeżeli beneficjentowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubieganie się o zwrot VAT,
 • wykonanie dokumentacji projektowej,
 • koszt usług niezbędnych do realizacji inwestycji, tj. koszty nadzoru inwestorskiego, odbiorów technicznych i obsługi geodezyjnej oraz badań hydrogeologicznych.
   18.11.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jesteś instalatorem zainteresowanym atrakcyjną ofertą handlową?

projektowanie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl