Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła
Gazowe absorpcyjne pompy ciepła
Robur

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię z dolnego źródła i przekazują ją (pompują) do źródła górnego. Dolnym źródłem może być powietrze, woda albo grunt, a górne to instalacja c.o. lub c.w.u. Nawet w chłodnym powietrzu i chłodnej wodzie jest dużo energii - problem w tym, jak ją zmusić do przepływu w odwrotnym kierunku, niż się to odbywa w naturze, czyli od miejsca zimniejszego do cieplejszego. W tym celu konieczne jest dostarczenie energii do urządzenia transportującego ją z otoczenia.

Pod pojęciem „pompa ciepła” rozumie się powszechnie pompę ciepła ze sprężarką napędzaną silnikiem elektrycznym. Jednak wśród pomp ciepła dostępnych na rynku spotyka się też inne technologie.

W pompach sprężarkowych do przenoszenia energii wykorzystywana jest też sprężarka napędzana nie silnikiem elektrycznym, ale spalinowym, zasilanym gazem. Gaz jest bowiem tanim i łatwo dostępnym paliwem silnikowym, a podczas jego spalania powstaje mała ilość szkodliwych substancji. Ponadto silniki gazowe produkowane specjalnie do pomp ciepła osiągają długie okresy pomiędzy przeglądami, gdyż pracują stabilnie, charakteryzują się skróconym suwem oraz niższym ciśnieniem sprężania i w związku z tym niższymi temperaturami spalania.

Coraz częściej w branży operuje się też pojęciem „gazowa pompa ciepła”. Odnosi się ono zarówno do wspomnianej powyżej sprężarkowej pompy ciepła z silnikiem gazowym, jak i do pomp absorpcyjnych z palnikiem gazowym oraz – wprawdzie rzadko – do pomp ciepła, w których użyto gazu (np. CO2), a nie typowego czynnika chłodniczego.

W branży do opisu technologii pomp ciepła używa się głównie skrótów pochodzących od angielskich nazw:

  • EHP (ang. Electric Heat Pumps) – elektryczne pompy ciepła (sprężarkowe),
  • GHP (ang. Gas Heat Pumps) – gazowe pompy ciepła (sprężarkowe),
  • GAHP – (ang. Gas Absorption Heat Pumps) – gazowe absorpcyjne pompy ciepła.

W gazowych pompach ciepła (GHP) sprężanie następuje przy pomocy sprężarki mechanicznej napędzanej za pomocą silnika spalinowego. Podstawową różnicą w przypadku elektrycznych pomp sprężarkowych EHP i sprężarkowych gazowych GHP jest ciepło powstające podczas pracy silnika spalinowego. Nie jest ono wyrzucane, ale wykorzystywane – trafia do instalacji ogrzewania.

W trybie grzania w GHP sprężony czynnik w procesie skraplania oddaje ciepło do instalacji. Następnie po przejściu przez zawór rozprężny czynnik o niskich parametrach pobiera w parowniku ciepło odpadowe z silnika i znów zostaje sprężony. Pompy te mogą pracować też w trybie chłodzenia i wówczas ciepło z silnika wykorzystuje się do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Z kolei gazowe absorpcyjne pompy ciepła (GAHP) do wymuszenia przepływu energii z chłodniejszego do cieplejszego układu nie korzystają z urządzeń mechanicznych, czyli sprężarek, ale ze zjawiska absorpcji. Przykładowy opis tego procesu przedstawiono poniżej. Sprężanie czynnika roboczego odbywa się nie w sprężarce, ale w warniku, w którym znajduje się roztwór amoniaku i wody.

Warnik jest ogrzewany palnikiem gazowym, przez co następuje odparowanie amoniaku, wzrost jego temperatury i ciśnienia. Pary amoniaku kierowane są do deflegmatora w celu wykroplenia resztek wody, a czynnik prowadzony jest następnie do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do wody zasilającej instalację. Elementem charakterystycznym dla technologii absorpcyjnej jest widoczny na rys. 2 absorber.

Zachodzi w nim proces absorpcji amoniaku przez wodę. Roztwór ubogi rozpraszany jest w parach amoniaku i łącząc się z nimi, wydziela ciepło. To ciepło wykorzystane jest do dalszego podgrzewania wody w skraplaczu. Urządzeniem wymuszającym obieg czynnika w GAHP jest membranowa pompa roztworu. Jest ona tak zbudowana, że z jednej strony membrany znajduje się olej, a z drugiej roztwór wody i amoniaku.

Pompowanie oleju wywołuje pulsacyjne ruchy przepony wymuszające obieg roztworu w układzie. Rozwiązanie z przeponą zastosowano w celu odseparowania obiegu absorpcyjnego od mechanicznych elementów pompy roztworu. Uproszczony schemat ideowy obiegów w GAHP przedstawia rys. 3.


 

   18.04.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl