Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wody opadowe w miastach

Stormwater in urban area
Zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce
Zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce
E. Burszta-Adamiak
Ciąg dalszy artykułu...

Kolejnym przykładem dobrej praktyki mogą być zakłady tytoniowe RJR Tobacco Poland w Piasecznie, gdzie w 1992 r. zaprojektowano system wykorzystujący w ponownym obiegu technologicznym ścieki szare i wody opadowe. System składa się z elementów odprowadzających, gromadzących i retencjonujących, w których ważną rolę odgrywa roślinność (aspekt krajobrazowy i oczyszczający). Odzyskane w ten sposób wody wykorzystywane są do nawadniania terenów zieleni i zmywania nawierzchni oraz do zasilania fontanny. Nadmiar wód odprowadzany jest do pobliskiego rowu melioracyjnego [13].

Wykorzystanie wody deszczowej jako dodatkowego źródła wody użytkowej zaplanowano także w warszawskim Eurocentrum Office Complex (piętnastokondygnacyjny biurowiec o całkowitej powierzchni najmu blisko 70 tys. m2). Budynek ten w czerwcu 2011 r. został nagrodzony precertyfikatem LEED dla najlepszego ekologicznego biurowca w Polsce. Dzięki wtórnemu wykorzystaniu wód deszczowych do podlewania zieleni i spłukiwania toalet oraz zastosowaniu specjalnej armatury uzyskano oszczędność wody wodociągowej na poziomie 60%.

Kolejnym przykładem mającym na celu zrównoważone wykorzystanie wód opadowych jest realizacja projektu Błękitno-Zielonej Sieci w Łodzi, którego idea powstała w 2008 r. w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO [12]. Sieć to koncepcja urbanistyczna mająca na celu połączenie terenów zieleni, lasów, zbiorników wodnych, a także obiektów sportowych i wypoczynkowych w system przenikający miasto.

Pierwszym etapem realizacji jest renaturyzacja rzeki Sokołówki, która jest odbiornikiem kanalizacji deszczowej dla wód opadowych z ulic miasta. Dzięki wykorzystaniu sieci kanałów i zbiorników, filtrów biologicznych oraz procesów naturalnych woda z rzeki jest oczyszczana w stopniu, który umożliwia tworzenie w jej dolnym biegu kąpielisk miejskich (fot. 2).

Systemy zrównoważone uwzględniono już na etapie planowania realizacji kilku warszawskich osiedli: Wilanów Zachodni, Floryda, Wilga VII czy Marina Mokotów. Osiedle Marina Mokotów jest największym w Polsce zespołem budownictwa mieszkaniowego (22 ha), w którym zastosowano system retencji wód opadowych zintegrowany z przestrzenią społeczną. Wykonany na tym terenie zbiornik wodny ze szczelnym dnem zasilany jest przez spływy z dachów (17 budynków wielorodzinnych, 70 domów jednorodzinnych i bliźniaczych). Lokalizacja w pobliżu placów zabaw, ścieżek spacerowych i miejsc wypoczynku sprawiła, że wokół zbiornika koncentruje się życie społeczne mieszkańców [11].

Cenną inicjatywą ostatnich lat w dużych polskich miastach są akcje zazieleniania betonowych podwórek, głównie oficyn w starej śródmiejskiej zabudowie. Tworzone są w ten sposób nowe przepuszczalne powierzchnie, gdzie woda opadowa, zamiast spływać bezpowrotnie do kanalizacji, może infiltrować do gruntu i zasilać wody gruntowe. W inicjatywach tych przodują Poznań i Szczecin.

Dowiedz się, jak projektować dachy zielone »

W Polsce wykonywane są także dachy zielone. Przykładem inwestycji wielkopowierzchniowej wykonanej w tej technologii jest dach przykrywający gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (pow. ponad 1 ha) zrealizowany w 2002 r. oraz dach Centrum Naukowego „Kopernik” w Warszawie (pow. ok. 8,5 tys. m2) oddany do użytkowania w 2010 r. Spośród realizacji na mniejszą skalę wymienić można dachy zielone na budynkach Platinium Business Park w Warszawie, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Opery Podlaskiej w Białymstoku, Centrum Handlowego „Złote Tarasy” w Warszawie czy Biblioteki Uniwersytetu Lubelskiego.

Podsumowanie

Obecny dostęp do technologii i materiałów pozwala projektantom na opracowanie takich koncepcji odprowadzania wód deszczowych, które umożliwiają zmniejszenie ilości odprowadzanych wód do kanałów i spowalniają szybkość odpływu. Coraz większa liczba realizacji systemów zrównoważonego drenażu świadczy o stopniowym dojrzewaniu do podejmowania odważnych, ale i potrzebnych działań zmierzających do proekologicznego zagospodarowywania wód opadowych na terenach zurbanizowanych. Pozostaje mieć nadzieję, że funkcjonowanie już istniejących inwestycji zachęci do realizowania nowych projektów nie tylko za granicą, ale też w Polsce.

Literatura

1. Cahail S., Rain Gardens: Public Involvement for Water Quality, www.epa.gov.
2. City of Los Angeles Rainwater Harvesting Program. A Homeowner’s „How-To” Guide, I edycja, 2009, www.larainwaterharvesting.org.
3. Drapella-Hermansdorfer A., Ogielski P., Majewicz R., Zintegrowany system retencjonowania wód opadowych w osiedlu „Błękitne” w Siechnicach koło Wrocławia, w: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu, seria „Inżynieria Środowiska” XIII nr 502, Wrocław 2004.
4. Gąsiorowski M., Zagospodarowanie wód opadowych z wykorzystaniem systemów bagiennych, w: Łomotowski J., Wody opadowe a zjawiska ekstremalne, Wyd. Seidel-Przywecki, 2011.
5. Hauth E., A Sustainable Approach to Stormwater Management, www.portlandonline.com.
6. Januchta-Szostak A., Woda w miejskiej przestrzeni publicznej. Modelowe formy zagospodarowania wód opadowych i powierzchniowych, seria „Rozprawy” nr 454, Wyd. Politechniki Poznańskiej, Poznań 2011.
7. Kaźmierczak A., Carter J., Adaptation to climate change using green and blue infrastructure: A database of case studies. Raport 2010, www.grabs-eu.org/members­Area/files/malmo.pdf.
8. Kozłowska E., Proekologiczne gospodarowanie wodą opadową w aspekcie architektury krajobrazu, monografia LXVII nr II, w: Współczesne problemy architektury krajobrazu, Wyd. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 2008.
9. Richard M., Green Alley. An Action Guide to Create a Greener, Environmentally Sustainable Chicago, The Chicago Handbook, 2010, www.cityofchicago.org.
10. Rogers R., The Greenwich Millennium Village, Greenwich Peninsula, south-east London, 2003, www.architecture.uwaterloo.ca.
11. Saloni-Sadowska M., Zespół zabudowy mieszkaniowej Marina Mokotów. Pomiędzy miastem a osiedlem – w poszukiwaniu tożsamości, „Czasopismo Techniczne” z. 2-A/2007.
12. Błękitno-Zielona Sieć – zagospodarowanie przestrzeni miejskiej dla poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju Łodzi, sprawozdanie ze spotkania 28 maja 2009 r., switchlodz.wordpress.com.
13. Walter E., Polskie gospodarowanie wodą opadową, „Zieleń Miejska” nr 1/2010.
14. www.marinamokotow.pl.

   18.05.2012
Pliki do pobrania

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl