RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wody opadowe w miastach

Stormwater in urban area

Zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce
E. Burszta-Adamiak

Zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce


E. Burszta-Adamiak

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują, że wody spływające z powierzchni nieprzepuszczalnych mogą być ujęte w systemy zwiększające infiltrację i retencję. Rozwiązania tego typu przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska (m.in. poprawy bilansu wodnego terenów zurbanizowanych czy zmniejszenia zagrożenia powodziowego poprzez spowolnienie spływu), ale także do poprawy jakości życia w mieście, a w przypadku wykorzystania ich do celów gospodarczych

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Tradycyjne podejście

W miastach stosuje się najczęściej tradycyjne metody gospodarowania wodami opadowymi, czyli kanalizację deszczową lub ogólnospławną. Systemy te są niezbędne dla zachowania odpowiednich warunków sanitarnych i ochrony mienia, jednak szybkie odprowadzanie do nich całej wody opadowej z terenów uszczelnionych prowadzi do wielu niekorzystnych zjawisk.

W przypadku kanalizacji ogólnospławnej podczas występowania deszczu o dużej intensywności do oczyszczalni ścieków dopływa tylko część spływów, a fala szczytowa w postaci mieszaniny ścieków bytowo-gospodarczych wraz z wodami opadowymi zrzucana jest bezpośrednio do odbiornika poprzez przelewy burzowe, nie podlegając procesom oczyszczania.

Hydraulicznie niewydolne systemy kanalizacyjne są w czasie intensywnych opadów przyczyną powstawania powodzi miejskich. Ponadto odprowadzenie wód deszczowych metodami tradycyjnymi powoduje ograniczenie naturalnego zasilania lokalnych wód gruntowych. Systematyczny wzrost cen wody wodociągowej, wynikający ze zwiększających się wymagań względem jej jakości oraz ze wzrostu kosztów zaawansowanych technologii uzdatniania, to dodatkowy argument potwierdzający tezę, że zbiorczy system odprowadzania wód opadowych nie powinien być jedynym rozwiązaniem.

Znacznie korzystniejsze dla środowiska jest promowane obecnie rozwiązanie zagospodarowania wód deszczowych poprzez zatrzymanie lub odprowadzenie części bądź całości opadu w miejscu jego wystąpienia. Za pomocą licznych strategii i rozwiązań podejmuje się działania mające na celu ograniczenie wpływu inwestycji na naturalne warunki w zlewniach, które zostają zagospodarowane.

Zaczyna się dążyć do tego, aby rozwój terenów miejskich był zgodny z zasadami rozwoju zrównoważonego, a odprowadzanie wód opadowych mogło być realizowane za pomocą zrównoważonych systemów drenażu (ang. Sustainable Drainage Systems). Jako rozwiązania alternatywne mogą one pełnić funkcje oddzielnych systemów zastępujących kanalizację lub elementów układów wspomagających pracę tradycyjnej infrastruktury technicznej.

Alternatywne rozwiązania

Istnieje kilka metod alternatywnego zagospodarowania wód opadowych. Jedną z nich jest ich rozsączanie, szczególnie na gruntach przepuszczalnych przy zachowaniu minimalnej odległości wynoszącej 1 m od poziomu zwierciadła wody gruntowej. Innym sposobem jest retencjonowanie wody opadowej polegające na jej zmagazynowaniu, a następnie odprowadzeniu do kanalizacji lub cieku. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w przypadku występowania wysokiego poziomu zwierciadła wód gruntowych oraz zalegania w podłożu gruntów spoistych. Trzecim sposobem postępowania z wodami opadowymi jest ich magazynowanie, a następnie dalsze wykorzystanie.

W praktyce stosuje się dwa rodzaje systemów zrównoważonego drenażu, tj. powierzchniowe oraz podziemne. Zaleca się, aby w pierwszej kolejności rozpatrywać możliwość zastosowania systemów powierzchniowych, gdyż są łatwiejsze w eksploatacji, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu łatwiej podjąć działania naprawcze.

Do urządzeń działających na zasadzie powierzchniowego przyjęcia wód należą nawierzchnie nieumocnione (trawniki, ogródki przydomowe, tereny zielone z krzewami i drzewami), nawierzchnie perforowane (wykonane np. z kraty ażurowej czy przesiąkliwego asfaltobetonu), zbiorniki infiltracyjne, niecki oraz muldy chłonne, ogrody deszczowe, a także obszary bioretencji. Gospodarowanie wodami opadowymi za pomocą metod podziemnych może się odbywać poprzez rowy chłonne, komory drenażowe, skrzynki rozsączające, studnie chłonne oraz rury drenarskie.

Ostatnio coraz częściej w środowisku miejskim stosuje się także filtry bagienne, które w połączeniu z elementami wodnymi wywierają korzystny wpływ na mikroklimat obecny w przestrzeni publicznej [4]. Konstrukcje tego typu wykorzystują procesy mechaniczne (sedymentacja, filtracja) oraz procesy biologiczne i chemiczne do oczyszczania spływających do nich wód opadowych.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich mediów filtracyjnych z wód usunąć można większość substancji biogennych, a także metale ciężkie. Pełnią one także funkcję zbiorników retencyjnych, a porastająca roślinność utrzymuje odpowiednią przepustowość złoża i wywołuje tzw. efekt ryzosfery polegający na stworzeniu bogatej biocenozy bakteryjnej usprawniającej efekt oczyszczania.

W centrach miast, gdzie obok terenów komunikacyjnych główną powierzchnią zbierania wód opadowych są dachy budynków, praktykowanym rozwiązaniem jest ujmowanie wód na dachach zielonych. W ich wielowarstwowej konstrukcji woda opadowa jest częściowo zatrzymywana i wykorzystywana przez rośliny, a częściowo oddawana do atmosfery (wtórny obieg wody) w wyniku ewapotranspiracji.

Dopiero nadmiar wody jest odprowadzany do systemu kanalizacyjnego lub zagospodarowywany na miejscu do nawadniania zieleni w najbliższej okolicy. W ten sposób dachy zielone mogą odciążyć systemy kanalizacyjne i spowolnić spływy w czasie opadów. Przykłady takich rozwiązań można spotkać na dachach budynków użyteczności publicznej, prywatnych posesji, a coraz częściej także na stropodachach garaży podziemnych, tarasach oraz zazielenianych terenach wewnątrz nowoczesnych osiedli.

Deszczówką można także częściowo zastąpić wodę wodociągową, gdy nie musi ona mieć jakości wody do picia. Wykorzystuje się ją wówczas do nawadniania terenów zielonych, spłukiwania toalet, do celów porządkowych wewnątrz i na zewnątrz budynku, a nadmiar wody można rozsączać w kontrolowany sposób do gruntu. Nawadnianie zieleni w mieście wodą deszczową można przeprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich polega na gromadzeniu wody deszczowej w nadziemnych lub podziemnych zbiornikach, z których za pomocą pomp jest ona prowadzona do systemu irygacyjnego. Drugi sposób nie wymaga specjalnych inżynierskich urządzeń czy skomplikowanych systemów. Polega on na kształtowaniu terenów zieleni lub przylegających do nich powierzchni uszczelnionych (dachy, chodniki, ulice, place) w taki sposób, aby spływy deszczowe mogły się przedostawać bezpośrednio na zazielenione powierzchnie. Przykładem mogą być ogrody deszczowe (ang. rain garden), w szerszym ujęciu obszary bioretencyjne (ang. bioretention area), a także „przerywane krawężniki”, które wykonywane wzdłuż dróg pozwalają na przyjęcie spływów z ciągów komunikacyjnych poprzez rośliny rosnące poniżej obszaru spływu.

Stosowanie deszczówki do nawadniania zieleni miejskiej ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny – pozwala zaoszczędzić na kosztach znacznych ilości wody wodociągowej. Instalacje wykorzystujące wodę deszczową oprócz ograniczenia zużycia wody do picia kształtują też postawę poszanowania naturalnych źródeł wody. Wody opadowe mogą również zasilać oczka wodne, baseny, fontanny lub płytkie brodziki, w obszarach miejskich często wykorzystywane przez najmłodsze dzieci jako miejsce zabaw, a także znajdujące się w ciągach technologicznych i służące do celów przeciwpożarowych.

Przykłady realizacji zagranicznych

W wielu miastach zrównoważone systemy drenażu z powodzeniem zastępują tradycyjną kanalizację [6, 8]. Wśród przykładów dobrych praktyk warto wymienić osiedla niemieckie (Kronsberg w Hanowerze, Scharnhauser Park w Ostfildern k. Stuttgartu, Arkadien Asperg pod Stuttgartem czy Küppersbusch w Gelsenkirchen), holenderskie (Nieuwland i Vathorst w Amersfoort, Carnisselande-Portland pod Rotterdamem, Monnikenhuizen w Arnhem), szwedzkie (Augustenborg oraz VastraHamnem w Malmö) czy brytyjskie (Greenwich Millennium Village w Londynie, Elvetham w Hampshire).

W realizacjach tych projektanci uwzględnili potrzebę zagospodarowania wód opadowych w zbiornikach retencyjno-infiltracyjnych, stawach retencyjnych oraz nieckach połączonych w sposób płynny z pasami zieleni.

Ciekawym rozwiązaniem jest projekt systemu powierzchniowego odprowadzania wód opadowych na osiedlu Greenwich Millennium Village w Londynie, gdzie woda ta jest gromadzona w stawach i wykorzystywana do nawadniania zieleni porastającej tereny wokół budynków mieszkalnych. Nadmiar wody odprowadzany jest do rowów bioretencyjnych, gdzie ulega oczyszczeniu i jednocześnie zasila wody gruntowe. Niewykorzystana woda opadowa trafia ostatecznie do odbiorników wód powierzchniowych.

Z kolei osiedle Augustenborg w Malmö jest przykładem inicjatywy mającej na celu m.in. odciążenie systemów kanalizacyjnych oraz poprawę bioróżnorodności terenu. W latach 1998–2002 na terenie osiedla powstało wiele zrównoważonych systemów drenażu, w tym rowy chłonne, stawy retencyjne, dachy zielone oraz obszary bioretencji. W wyniku tych realizacji współczynnik spływu został zmniejszony o połowę, a zazieleniona przestrzeń w połączeniu z wodą poprawiła jednocześnie wizerunek miasta (fot. 1).

Zrównoważone systemy drenażu wykonane na osiedlu Augustenborg

Fot. 1. Zrównoważone systemy drenażu wykonane na osiedlu Augustenborg w Malmö (Szwecja) [7]

W wielu krajach wdrażane są także projekty pilotażowe i inne mające na celu rozpowszechnienie stosowania systemów zrównoważonego drenażu i poprawianie przy tym gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Przykładem może być „Zrównoważone gospodarowanie wodą opadową” (Sustainable Stormwater Management) realizowane w Portland (Oregon, USA). W ramach tego projektu woda opadowa jest zbierana z dachów, parkingów i ulic, a następnie kierowana do systemów zapewniających infiltrację do gruntu lub do ponownego użycia.

Rozwiązania alternatywne zalecane w projekcie (przerywane krawężniki, beczki, cysterny oraz stawy infiltracyjne i obszary bioretencji) wykorzystują naturalne możliwości retencji i infiltracji wody do gruntu oraz zdolności oczyszczające roślin. Początkowo projekt ten był realizowany tylko w miejscach publicznych, ale dzięki wprowadzeniu systemu motywacyjnego (kredyty na preferencyjnych warunkach, dotacje) także prywatnych właścicieli zachęcono do zmniejszania spływu wód opadowych pochodzących z ich posesji. Władze miasta prowadzą równocześnie kampanię informacyjną promującą alternatywne zarządzanie wodą opadową [5].

Innym przykładem może być realizowany od 2006 r. w Chicago program „Zazielenianie alejek miejskich” (Chicago’s Green Alley Program). Dotyczy on przebudowy alej (o łącznej długości ponad 3000 km) wykonanych pierwotnie z powierzchni nieprzepuszczalnych (w większości betonowych) i pokrycie ich nawierzchnią perforowaną lub darnią umożliwiającą infiltrację wód opadowych do gruntu, filtrowanie zanieczyszczeń oraz zasilanie warstw wodonośnych. Głównym celem projektu jest zminimalizowanie wpływu miasta na naturalny obieg wody [9].

Warto również wspomnieć o realizowanym od 2005 r. programie „10 000 ogrodów deszczowych w Kansas” (10 000 Rain Gardens in Kansas City). W odróżnieniu od poprzedniego projektu nie jest to program rządowy, ale inicjatywa publiczno-prywatna z udziałem mieszkańców, korporacji, nauczycieli i organizacji non-profit. W jego ramach co roku wolontariusze wykonują ok. 100 ogrodów deszczowych w celu ochrony posesji prywatnych przed podtopieniami podczas intensywnych opadów oraz przeciwdziałania zanieczyszczeniu odbiorników spływów wód opadowych. W założeniach realizacja programu ma trwać aż do momentu, kiedy w mieście powstanie 10 tys. ogrodów deszczowych [1].

Kolejnym przykładem działań mobilizujących mieszkańców do zagospodarowywania wód opadowych na miejscu opadu jest program rządowy „Zbieranie wody opadowej” (Rain­water Harvesting Program) realizowany w Los Angeles. W jego ramach mieszkańcy zdobywają wiedzę na temat [2]:

  • możliwości rozłączenia spływów deszczowych od kanalizacji w celu zmniejszenia obciążenia hydraulicznego istniejącej infrastruktury technicznej,
  • sposobów montażu rur spustowych (z uwzględnieniem potrzeby ich wydłużenia) umożliwiających przedostawanie się spływów deszczowych na powierzchnie przepuszczalne,
  • projektowania i budowy ogrodów deszczowych oraz innych prostych systemów infiltracyjnych, które pozwalają na zasilanie wód gruntowych wodą opadową,
  • instalowania beczek pod rurami spustowymi umożliwiającego wykorzystanie wód opadowych do celów gospodarczych.

Przykłady realizacji w Polsce

W Polsce również znaleźć można kilka przykładów proekologicznego podejścia do gospodarowania wodami opadowymi w mieście. Jednym z nich jest osiedle Błękitne w Siechnicach pod Wrocławiem [3]. Wody opadowe z terenów zazielenionych i dachów odprowadzane są tu do systemu rowów otwartych połączonych ze studniami chłonnymi i głównym drenem zbiorczym, skąd nadmiar transportowany jest do pobliskiego rowu melioracyjnego. Teren osiedla jest tak ukształtowany, że odbiorniki wód położone są w najniższych punktach terenu, a budynki mieszkalne w najwyższych.

Kolejnym przykładem dobrej praktyki mogą być zakłady tytoniowe RJR Tobacco Poland w Piasecznie, gdzie w 1992 r. zaprojektowano system wykorzystujący w ponownym obiegu technologicznym ścieki szare i wody opadowe. System składa się z elementów odprowadzających, gromadzących i retencjonujących, w których ważną rolę odgrywa roślinność (aspekt krajobrazowy i oczyszczający). Odzyskane w ten sposób wody wykorzystywane są do nawadniania terenów zieleni i zmywania nawierzchni oraz do zasilania fontanny. Nadmiar wód odprowadzany jest do pobliskiego rowu melioracyjnego [13].

Wykorzystanie wody deszczowej jako dodatkowego źródła wody użytkowej zaplanowano także w warszawskim Eurocentrum Office Complex (piętnastokondygnacyjny biurowiec o całkowitej powierzchni najmu blisko 70 tys. m2). Budynek ten w czerwcu 2011 r. został nagrodzony precertyfikatem LEED dla najlepszego ekologicznego biurowca w Polsce. Dzięki wtórnemu wykorzystaniu wód deszczowych do podlewania zieleni i spłukiwania toalet oraz zastosowaniu specjalnej armatury uzyskano oszczędność wody wodociągowej na poziomie 60%.

Kolejnym przykładem mającym na celu zrównoważone wykorzystanie wód opadowych jest realizacja projektu Błękitno-Zielonej Sieci w Łodzi, którego idea powstała w 2008 r. w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO [12]. Sieć to koncepcja urbanistyczna mająca na celu połączenie terenów zieleni, lasów, zbiorników wodnych, a także obiektów sportowych i wypoczynkowych w system przenikający miasto.

Pierwszym etapem realizacji jest renaturyzacja rzeki Sokołówki, która jest odbiornikiem kanalizacji deszczowej dla wód opadowych z ulic miasta. Dzięki wykorzystaniu sieci kanałów i zbiorników, filtrów biologicznych oraz procesów naturalnych woda z rzeki jest oczyszczana w stopniu, który umożliwia tworzenie w jej dolnym biegu kąpielisk miejskich (fot. 2).

Zbiornik retencyjny

Fot. 2. Polski przykład zrównoważonych systemów drenażu: zbiornik retencyjny na rzece Sokołówce


Źródło: E. Burszta-Adamiak

Systemy zrównoważone uwzględniono już na etapie planowania realizacji kilku warszawskich osiedli: Wilanów Zachodni, Floryda, Wilga VII czy Marina Mokotów. Osiedle Marina Mokotów jest największym w Polsce zespołem budownictwa mieszkaniowego (22 ha), w którym zastosowano system retencji wód opadowych zintegrowany z przestrzenią społeczną. Wykonany na tym terenie zbiornik wodny ze szczelnym dnem zasilany jest przez spływy z dachów (17 budynków wielorodzinnych, 70 domów jednorodzinnych i bliźniaczych). Lokalizacja w pobliżu placów zabaw, ścieżek spacerowych i miejsc wypoczynku sprawiła, że wokół zbiornika koncentruje się życie społeczne mieszkańców [11].

Cenną inicjatywą ostatnich lat w dużych polskich miastach są akcje zazieleniania betonowych podwórek, głównie oficyn w starej śródmiejskiej zabudowie. Tworzone są w ten sposób nowe przepuszczalne powierzchnie, gdzie woda opadowa, zamiast spływać bezpowrotnie do kanalizacji, może infiltrować do gruntu i zasilać wody gruntowe. W inicjatywach tych przodują Poznań i Szczecin.

W Polsce wykonywane są także dachy zielone. Przykładem inwestycji wielkopowierzchniowej wykonanej w tej technologii jest dach przykrywający gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (pow. ponad 1 ha) zrealizowany w 2002 r. oraz dach Centrum Naukowego „Kopernik” w Warszawie (pow. ok. 8,5 tys. m2) oddany do użytkowania w 2010 r. Spośród realizacji na mniejszą skalę wymienić można dachy zielone na budynkach Platinium Business Park w Warszawie, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Opery Podlaskiej w Białymstoku, Centrum Handlowego „Złote Tarasy” w Warszawie czy Biblioteki Uniwersytetu Lubelskiego.

Podsumowanie

Obecny dostęp do technologii i materiałów pozwala projektantom na opracowanie takich koncepcji odprowadzania wód deszczowych, które umożliwiają zmniejszenie ilości odprowadzanych wód do kanałów i spowalniają szybkość odpływu. Coraz większa liczba realizacji systemów zrównoważonego drenażu świadczy o stopniowym dojrzewaniu do podejmowania odważnych, ale i potrzebnych działań zmierzających do proekologicznego zagospodarowywania wód opadowych na terenach zurbanizowanych. Pozostaje mieć nadzieję, że funkcjonowanie już istniejących inwestycji zachęci do realizowania nowych projektów nie tylko za granicą, ale też w Polsce.

Literatura

  1. Cahail S., Rain Gardens: Public Involvement for Water Quality, www.epa.gov.
  2. City of Los Angeles Rainwater Harvesting Program. A Homeowner’s „How-To” Guide, I edycja, 2009, www.larainwaterharvesting.org.
  3. Drapella-Hermansdorfer A., Ogielski P., Majewicz R., Zintegrowany system retencjonowania wód opadowych w osiedlu „Błękitne” w Siechnicach koło Wrocławia, w: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu, seria „Inżynieria Środowiska” XIII nr 502, Wrocław 2004.
  4. Gąsiorowski M., Zagospodarowanie wód opadowych z wykorzystaniem systemów bagiennych, w: Łomotowski J., Wody opadowe a zjawiska ekstremalne, Wyd. Seidel-Przywecki, 2011.
  5. Hauth E., A Sustainable Approach to Stormwater Management, www.portlandonline.com.
  6. Januchta-Szostak A., Woda w miejskiej przestrzeni publicznej. Modelowe formy zagospodarowania wód opadowych i powierzchniowych, seria „Rozprawy” nr 454, Wyd. Politechniki Poznańskiej, Poznań 2011.
  7. Kaźmierczak A., Carter J., Adaptation to climate change using green and blue infrastructure: A database of case studies. Raport 2010, www.grabs-eu.org/members­Area/files/malmo.pdf.
  8. Kozłowska E., Proekologiczne gospodarowanie wodą opadową w aspekcie architektury krajobrazu, monografia LXVII nr II, w: Współczesne problemy architektury krajobrazu, Wyd. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 2008.
  9. Richard M., Green Alley. An Action Guide to Create a Greener, Environmentally Sustainable Chicago, The Chicago Handbook, 2010, www.cityofchicago.org.
  10. Rogers R., The Greenwich Millennium Village, Greenwich Peninsula, south-east London, 2003, www.architecture.uwaterloo.ca.
  11. Saloni-Sadowska M., Zespół zabudowy mieszkaniowej Marina Mokotów. Pomiędzy miastem a osiedlem – w poszukiwaniu tożsamości, „Czasopismo Techniczne” z. 2-A/2007.
  12. Błękitno-Zielona Sieć – zagospodarowanie przestrzeni miejskiej dla poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju Łodzi, sprawozdanie ze spotkania 28 maja 2009 r., switchlodz.wordpress.com.
  13. Walter E., Polskie gospodarowanie wodą opadową, „Zieleń Miejska” nr 1/2010.
  14. www.marinamokotow.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Energia z kanalizacji

Energia z kanalizacji Energia z kanalizacji

W amerykańskim Portland 100 domów korzysta z energii wytwarzanej z kanalizacji. W ramach eksperymentalnego projektu w rurach umieszczono 4 turbiny, które wytwarzają prąd.

W amerykańskim Portland 100 domów korzysta z energii wytwarzanej z kanalizacji. W ramach eksperymentalnego projektu w rurach umieszczono 4 turbiny, które wytwarzają prąd.

S M Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych

Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych

Wody opadowe z powierzchni utwardzonych oraz ścieki technologiczne mogą zawierać substancje ropopochodne szkodliwe dla środowiska. Ich oddzieleniem od wody wprowadzanej do zbiorników wodnych oraz od ścieków...

Wody opadowe z powierzchni utwardzonych oraz ścieki technologiczne mogą zawierać substancje ropopochodne szkodliwe dla środowiska. Ich oddzieleniem od wody wprowadzanej do zbiorników wodnych oraz od ścieków zajmują się separatory. Oferowane są różne rodzaje tych urządzeń, w zależności od wielkości zlewni i rodzaju obiektu.

Joanna Ryńska Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych

Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych

Zamiar wykorzystania wód opadowych na danej działce powinien być poprzedzony analizą, jaką część wody pitnej można zastąpić wodą deszczową i ile wód opadowych (w zależności np. od wielkości i rodzaju dachu...

Zamiar wykorzystania wód opadowych na danej działce powinien być poprzedzony analizą, jaką część wody pitnej można zastąpić wodą deszczową i ile wód opadowych (w zależności np. od wielkości i rodzaju dachu czy lokalizacji inwestycji) można pozyskać. Przeprowadzenie takiej analizy obliczeniowej dla domu jednorodzinnego jest stosunkowo proste.

Joanna Ryńska Odwadnianie dachów płaskich

Odwadnianie dachów płaskich Odwadnianie dachów płaskich

Dachy płaskie cechują się spadkiem wyraźnie mniejszym niż dachy skośne. Dlatego skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachu płaskiego – niezbędne dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania –...

Dachy płaskie cechują się spadkiem wyraźnie mniejszym niż dachy skośne. Dlatego skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachu płaskiego – niezbędne dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania – wymaga starannego dobrania systemu odwodnienia i jego parametrów.

dr inż. Joanna Paduchowska, dr inż. Agnieszka Ludwińska Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich

Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich

Spośród oferowanych na rynku systemów odwodnień dachów płaskich projektant może wybrać rozwiązanie dopasowane do konkretnej realizacji. Jednym z istotnych warunków ich skutecznego działania jest projektowanie...

Spośród oferowanych na rynku systemów odwodnień dachów płaskich projektant może wybrać rozwiązanie dopasowane do konkretnej realizacji. Jednym z istotnych warunków ich skutecznego działania jest projektowanie awaryjnych odwodnień dachów budynków w celu redukcji ryzyka przelewania się wód opadowych do budynku lub przeciążenia konstrukcji.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. dr hab. inż. Barbara Dąbrowska, mgr Halina Jasik Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia...

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu, ale też parametrów technicznych elementów systemów odwodnień.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak, dr inż. arch. Justyna Rubaszek Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych...

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania. Wody takie mogą ponadto stanowić atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania terenów zabudowy jedno- i wielorodzinnej...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas...

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania...

mgr inż. Adam Bojena, mgr inż. Jacek Chlipalski Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację...

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację do gruntu, a tylko część odpływała do pobliskich rowów i rzek. Powstające wody nie tworzyły ścieków w rozumieniu Prawa wodnego, były zagospodarowywane w sposób naturalny i rzadko musiał interweniować tu człowiek.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.