Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Eksperci o pompach ciepła

Pompa ciepła
Pompa ciepła
Viessmann

Eksperci z firm oferujących pompy ciepła odpowiadają na pytania, które najczęściej zadają Użytkownicy.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje darmową energię ze środowiska naturalnego. Ciepło słoneczne zakumulowane w gruncie, wodzie gruntowej lub powietrzu atmosferycznym (określane jako dolne źródła ciepła), za pomocą energii elektrycznej przekształca w komfortowe ciepło grzewcze.

A dokładniej – w parowniku, energia środowiska naturalnego przekazywana jest czynnikowi roboczemu krążącemu w pompie ciepła. Jako czynniki robocze stosowane są zazwyczaj: R407C, R410A, R404A i R134A – nie zawierają halogenów, są nietoksyczne, biologicznie degradowalne i niepalne. Czynnik roboczy o niskiej temperaturze wrzenia (nawet poniżej 0°C) ulega odparowaniu, a tym samym odbiera pewną ilość ciepła ze środowiska naturalnego.

Krzysztof Gnyra, Viessmann
Krzysztof Gnyra, konsultant firmy Viessmann, www.kotly.pl

Następnie, odparowany czynnik roboczy zasysany jest przez sprężarkę, gdzie jest sprężany – wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Para czynnika o podwyższonym ciśnieniu i temperaturze kierowana jest do skraplacza, gdzie ulega skropleniu i przekazuje ciepło wodzie grzewczej zasilającej instalację centralnego ogrzewania budynku (górne źródło ciepła).

Poznaj gazowe pomy ciepła »

W pompach ciepła jako parownik (oprócz pompy wykorzystującej powietrze jako źródło ciepła) i skraplacz stosuje się głównie płytowe wymienniki ciepła ze stali szlachetnej. Po oddaniu ciepła w skraplaczu, czynnik roboczy przepływa przez zawór rozprężny, gdzie powraca do parametrów wyjściowych, tj. niskiego ciśnienia i temperatury. Ponownie ulega odparowaniu w parowniku i cykl się powtarza.

Można powiedzieć, że pompa ciepła transportuje ciepło z dolnego źródła ciepła do górnego. Przy czym pobiera również energię elektryczną potrzebną do napędu sprężarki. Energia przekazana wodzie grzewczej jest więc sumą ciepła pobranego w parowniku (ciepło ze środowiska) i energii elektrycznej pobieranej do napędu sprężarki.

Nowoczesne pompy ciepła pobierają mniej więcej trzy czwarte ciepła potrzebnego do ogrzewania budynku ze środowiska naturalnego, a pozostała jedna czwarta pobierana jest jako energia elektryczna do napędu sprężarek.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Przy wyborze pompy ciepła istotnych jest wiele różnych czynników. Koszty energii, dostępna powierzchnia zabudowy, ekologia, kwestie finansowe – to tylko niektóre z nich. Należy też uwzględnić takie elementy, jak np. wydajność, moc grzewcza, parametry instalacji grzewczej, czy wreszcie sposób pozyskiwania ciepła.

Ważne jest dobranie, stosownie do wymagań, źródła dolnego o właściwych parametrach oraz zaprojektowanie instalacji centralnego ogrzewania. Wybór odpowiedniej pompy ciepła należy powierzyć projektantowi lub doświadczonemu instalatorowi.

Poznaj zasady doboru i eksploatacji pomp ciepła »

Jerzy Grabek, Junkers
Jerzy Grabek, kierownik ds. rozwoju biznesu Junkers

Wydajność. Pompa ciepła powinna pracować oszczędnie, to znaczy – przy możliwie najmniejszym zużyciu prądu wytwarzać jak najwięcej ciepła. W charakterystyce produktu firmy podają tzw. wartość COP jako miarę efektywności energetycznej. Nowoczesne urządzenia, np. serie pomp gruntowych TM i TE Junkersa, otrzymują w optymalnych warunkach bardzo wysoką wartość COP, która wynosi nawet 5,0.

Oznacza to, że dzięki wkładowi jednego kilowata energii elektrycznej, uzyskujemy użytek energii cieplnej w wysokości 5 kilowatów – z tego 4 kilowaty są za darmo.

Moc grzewcza. Ważne jest precyzyjne zaplanowanie instalacji. Pompę ciepła dla domów jednorodzinnych dobiera się zazwyczaj na około 80% wynikającego z obliczeń zapotrzebowania na ciepło. Pozostałe 20% mocy grzewczej jest wykorzystywane tylko przez kilka dni w roku, w czasie największych mrozów. Pokrycie tego deficytu zapewnia w pełni zamontowany w pompie dogrzewacz elektryczny.

Źródło dolne. Ciepło ziemi można wykorzystać w różnorodny sposób. Rozróżnia się źródła ciepła, które wykorzystują powierzchniową energię cieplną oraz takie, które wykorzystują ciepło geotermiczne. Wybór źródła dolnego zależy od uwarunkowań geologicznych oraz powierzchni działki.

Na rynku dostępne są pompy ciepła zintegrowane z zasobnikiem wody użytkowej, tzw. urządzenia modułowe, a także pompy z dodatkowo dołączanym z zasobnikiem wody, tzw. urządzenia kompaktowe. Z powodu ograniczonej pojemności zasobnika, urządzenia modułowe (np. gruntowa pompa ciepła typu TM Junkersa) są przeznaczone dla małych gospodarstw domowych (do trzech osób).

Dla większych gospodarstw oraz w celu zapewnienia większego komfortu dostawy ciepłej wody, polecane są urządzenia kompaktowe z osobnym zasobnikiem.

   19.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl