Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kurtyny a oszczędność energii

Kurtyna powietrzna nad wejściem do budynku
Kurtyna powietrzna nad wejściem do budynku
FOKO

Pierwsze kurtyny powietrzne zastosowano w wielkich domach towarowych i wykorzystywały one zasadę unoszenia się ciepłego powietrza do góry. W ten sposób znacznie zmniejszono zapotrzebowanie na ciepło wentylacyjne, jednak główną zaletą takich kurtyn było zapobieganie powstawaniu przeciągów. Później konstruowano kurtyny, w których wentylator nawiewał powietrze z góry do dołu, a kierunek powietrza ustalano za pomocą ruchomych lub stałych lameli. Dopiero w latach 90. skonstruowano kurtynę powietrza, w której zastosowane zostały dysze Venturiego.

Zasada działania

Konstrukcja z ruchomymi lamelami to nic innego jak szczelinowa kratka nawiewna. Strumień powietrza przepływa przez lamele ustawione pod odpowiednim kątem, a tłoczony jest przez wentylator, najczęściej umieszczony w obudowie kurtyny, gdzie jest także podgrzewany. Powstaje w ten sposób silny strumień o płaskim kształcie tworzący kurtynę powietrzną blokującą napływ powietrza zewnętrznego przez otwarte drzwi.

W innych rodzajach kurtyn powietrze tłoczone jest do komory ciśnieniowej, gdzie znajduje się dysza, przez którą powietrze wypływa równomiernie. W niektórych urządzeniach zastosowano dyszę Venturiego (rys. 2) tworzącą wiązkę powietrza i przyspieszającą jego ruch, co znacznie poprawia ich sprawność w porównaniu do tradycyjnych kurtyn. Rozwiązanie to zostało opatentowane.

Dowiedz się, jaka jest skuteczność kurtyn powietrznych »

Ruch powietrza, który wywołuje kurtyna, można nazwać wewnętrznym (rys. 3a), bo powietrze cyrkuluje do środka, lub zewnętrznym (rys. 3b), kiedy powietrze kierowane jest na zewnątrz obiektu.

Coraz lepsza izolacja cieplna budynków powoduje, że udział powietrza wentylacyjnego, a dokładniej ilość ciepła lub chłodu (w pomieszczeniach klimatyzowanych) w ogólnym bilansie energetycznym budynku wzrasta. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, przemysłowych, jak i użyteczności publicznej.

Każdy z nas, odwiedzając któreś z centrów handlowych, przechodzi przez kurtynę powietrzną. Urządzenia te są stałym elementem instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej, gdyż pozwalają ograniczyć straty ciepła na ogrzanie powietrza zimnego napływającego do ogrzewanego obiektu, a także ilość chłodu potrzebnego, by obniżyć temperaturę gorącego powietrza latem.

Poznaj Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej »

O tym drugim aspekcie zastosowania kurtyn powietrznych często się zapomina. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wytworzenie chłodu jest około trzykrotnie droższe niż produkcja ciepła (jest to oczywiście pewne uproszczenie, bo zarówno chłód, jak i ciepło mogą pochodzić z różnych źródeł i koszty mogą być inne), zastanawia fakt, że latem w klimatyzowanych obiektach można natknąć się na wyłączone kurtyny powietrzne, które w zimie pracują normalnie.

Oferta rynkowa

W ofercie producentów znaleźć można kurtyny powietrzne o najróżniejszych konstrukcjach. Najczęściej są to urządzenia, w których powietrze jest nawiewane z góry na dół przez nawiewniki szczelinowe, z pojedynczym lub podwójnym strumieniem powietrza (rys. 4). Właśnie ten podwójny strumień umożliwia rozdzielenie powietrza ciepłego i chłodnego. W zastosowaniach przemysłowych wykorzystywane są kurtyny z poziomymi strumieniami powietrza. Przy doborze zawsze należy pamiętać o wpływie wiatru na pracę kurtyn (kierunek lub wytwarzane przez wiatr podciśnienie). Ich działanie zależy od wielkości i rodzaju strumienia powietrza, jego prędkości i temperatury.

Zobacz Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych »

Optymalnie dobrane kurtyny powietrzne nie tylko zapobiegną powstawaniu przeciągów, ale także pozwolą zaoszczędzić energię na ogrzewanie lub chłodzenie powietrza wentylacyjnego. Stosuje się je w budynkach, w których mamy do czynienia z dużym ruchem osób (domy towarowe, dworce itp.), oraz tam, gdzie okresowo lub stale otwarte są duże bramy, co wywołuje znaczne straty ciepła (hale fabryczne, magazyny). W takich przypadkach zastosowanie kurtyn powietrznych pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o 80%.

Szczególnie ważną rolę odgrywają kurtyny w chłodniach składowych. Przeanalizujmy to na przykładzie pomieszczenia, w którym zamrożone produkty przechowywane są w temperaturze –20°C, natomiast w przedsionku panuje temperatura 15°C. Na rys. 5a pokazano, co się w takim pomieszczeniu dzieje przy otwartej bramie, gdy nie zastosowano kurtyny powietrznej, a na rys. 5b – gdy kurtyna została zainstalowana. Strata energii w pierwszym przypadku wynosi 150 kJ/s, a w drugim 22,5 kJ/s.

Instalowanie kurtyn powietrznych w chłodniach składowych całkowicie wyeliminowało zjawisko zamrażania drzwi (wcześniej para wodna zawarta w powietrzu zewnętrznym wykraplała się i zamarzała na drzwiach) i tworzenia się mgły, tam gdzie wilgotne powietrze mieszało się z powietrzem wewnętrznym.

Wnioski

Wszędzie tam, gdzie drzwi są stale lub bardzo często otwarte, należy w pierwszej kolejności rozważyć zastosowanie kurtyn powietrznych. Rozwiązanie to pozwala bowiem znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło lub chłód do obróbki powietrza wentylacyjnego.

Literatura

1.  Recknagel E., Sprenger H., Schramek E.R., Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo. Kompendium wiedzy, Wyd. OmniScala, Wrocław 2008.
2.  Malicki M., Wentylacja przemysłowa, Arkady, 1967.
3.  Dutkowiak M., Skuteczność kurtyn powietrznych, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2008.
4.  www.teddington.de.
5.  Kosieradzki J., Kurtyny powietrzne i ich rola, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2010.
6.  www.biddle.de.
7.  www.systemair.pl.

   27.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl