Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kurtyny a oszczędność energii

Kurtyna powietrzna nad wejściem do budynku
Kurtyna powietrzna nad wejściem do budynku
FOKO

Pierwsze kurtyny powietrzne zastosowano w wielkich domach towarowych i wykorzystywały one zasadę unoszenia się ciepłego powietrza do góry. W ten sposób znacznie zmniejszono zapotrzebowanie na ciepło wentylacyjne, jednak główną zaletą takich kurtyn było zapobieganie powstawaniu przeciągów. Później konstruowano kurtyny, w których wentylator nawiewał powietrze z góry do dołu, a kierunek powietrza ustalano za pomocą ruchomych lub stałych lameli. Dopiero w latach 90. skonstruowano kurtynę powietrza, w której zastosowane zostały dysze Venturiego.

Zasada działania

Konstrukcja z ruchomymi lamelami to nic innego jak szczelinowa kratka nawiewna. Strumień powietrza przepływa przez lamele ustawione pod odpowiednim kątem, a tłoczony jest przez wentylator, najczęściej umieszczony w obudowie kurtyny, gdzie jest także podgrzewany. Powstaje w ten sposób silny strumień o płaskim kształcie tworzący kurtynę powietrzną blokującą napływ powietrza zewnętrznego przez otwarte drzwi.

W innych rodzajach kurtyn powietrze tłoczone jest do komory ciśnieniowej, gdzie znajduje się dysza, przez którą powietrze wypływa równomiernie. W niektórych urządzeniach zastosowano dyszę Venturiego (rys. 2) tworzącą wiązkę powietrza i przyspieszającą jego ruch, co znacznie poprawia ich sprawność w porównaniu do tradycyjnych kurtyn. Rozwiązanie to zostało opatentowane.

Dowiedz się, jaka jest skuteczność kurtyn powietrznych »

Ruch powietrza, który wywołuje kurtyna, można nazwać wewnętrznym (rys. 3a), bo powietrze cyrkuluje do środka, lub zewnętrznym (rys. 3b), kiedy powietrze kierowane jest na zewnątrz obiektu.

Coraz lepsza izolacja cieplna budynków powoduje, że udział powietrza wentylacyjnego, a dokładniej ilość ciepła lub chłodu (w pomieszczeniach klimatyzowanych) w ogólnym bilansie energetycznym budynku wzrasta. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, przemysłowych, jak i użyteczności publicznej.

Każdy z nas, odwiedzając któreś z centrów handlowych, przechodzi przez kurtynę powietrzną. Urządzenia te są stałym elementem instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej, gdyż pozwalają ograniczyć straty ciepła na ogrzanie powietrza zimnego napływającego do ogrzewanego obiektu, a także ilość chłodu potrzebnego, by obniżyć temperaturę gorącego powietrza latem.

Poznaj Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej »

O tym drugim aspekcie zastosowania kurtyn powietrznych często się zapomina. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wytworzenie chłodu jest około trzykrotnie droższe niż produkcja ciepła (jest to oczywiście pewne uproszczenie, bo zarówno chłód, jak i ciepło mogą pochodzić z różnych źródeł i koszty mogą być inne), zastanawia fakt, że latem w klimatyzowanych obiektach można natknąć się na wyłączone kurtyny powietrzne, które w zimie pracują normalnie.

Oferta rynkowa

W ofercie producentów znaleźć można kurtyny powietrzne o najróżniejszych konstrukcjach. Najczęściej są to urządzenia, w których powietrze jest nawiewane z góry na dół przez nawiewniki szczelinowe, z pojedynczym lub podwójnym strumieniem powietrza (rys. 4). Właśnie ten podwójny strumień umożliwia rozdzielenie powietrza ciepłego i chłodnego. W zastosowaniach przemysłowych wykorzystywane są kurtyny z poziomymi strumieniami powietrza. Przy doborze zawsze należy pamiętać o wpływie wiatru na pracę kurtyn (kierunek lub wytwarzane przez wiatr podciśnienie). Ich działanie zależy od wielkości i rodzaju strumienia powietrza, jego prędkości i temperatury.

Zobacz Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych »

Optymalnie dobrane kurtyny powietrzne nie tylko zapobiegną powstawaniu przeciągów, ale także pozwolą zaoszczędzić energię na ogrzewanie lub chłodzenie powietrza wentylacyjnego. Stosuje się je w budynkach, w których mamy do czynienia z dużym ruchem osób (domy towarowe, dworce itp.), oraz tam, gdzie okresowo lub stale otwarte są duże bramy, co wywołuje znaczne straty ciepła (hale fabryczne, magazyny). W takich przypadkach zastosowanie kurtyn powietrznych pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o 80%.

Szczególnie ważną rolę odgrywają kurtyny w chłodniach składowych. Przeanalizujmy to na przykładzie pomieszczenia, w którym zamrożone produkty przechowywane są w temperaturze –20°C, natomiast w przedsionku panuje temperatura 15°C. Na rys. 5a pokazano, co się w takim pomieszczeniu dzieje przy otwartej bramie, gdy nie zastosowano kurtyny powietrznej, a na rys. 5b – gdy kurtyna została zainstalowana. Strata energii w pierwszym przypadku wynosi 150 kJ/s, a w drugim 22,5 kJ/s.

Instalowanie kurtyn powietrznych w chłodniach składowych całkowicie wyeliminowało zjawisko zamrażania drzwi (wcześniej para wodna zawarta w powietrzu zewnętrznym wykraplała się i zamarzała na drzwiach) i tworzenia się mgły, tam gdzie wilgotne powietrze mieszało się z powietrzem wewnętrznym.

Wnioski

Wszędzie tam, gdzie drzwi są stale lub bardzo często otwarte, należy w pierwszej kolejności rozważyć zastosowanie kurtyn powietrznych. Rozwiązanie to pozwala bowiem znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło lub chłód do obróbki powietrza wentylacyjnego.

Literatura

1.  Recknagel E., Sprenger H., Schramek E.R., Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo. Kompendium wiedzy, Wyd. OmniScala, Wrocław 2008.
2.  Malicki M., Wentylacja przemysłowa, Arkady, 1967.
3.  Dutkowiak M., Skuteczność kurtyn powietrznych, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2008.
4.  www.teddington.de.
5.  Kosieradzki J., Kurtyny powietrzne i ich rola, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2010.
6.  www.biddle.de.
7.  www.systemair.pl.

   27.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl