Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła
Rozliczanie kosztów ciepła
Ciąg dalszy artykułu...

Podzielniki elektroniczne precyzyjnie zliczają jednostki zużycia i czytelnie pokazują je na wyświetlaczu. Wyświetlacz uruchamiany jest przeważnie za pomocą przycisku sensorowego.

Reasumując, podzielniki wyparkowe wskazują na zużycie ciepła poprzez odparowanie cieczy, natomiast podzielniki elektroniczne na podstawie pomiaru temperatury grzejnika i powietrza w pomieszczeniu.

Zmierzone w ten sposób wartości, przy uwzględnieniu m.in. usytuowania pomieszczenia w budynku, typu i wielkości grzejnika wskazują na udział danego lokalu w ogólnym zużyciu ciepła.

Oferowane są podzielniki kosztów ogrzewania, ciepłomierze i wodomierze wysyłające dane o zużyciu drogą radiową. Ułatwia to znacznie zbieranie danych o zużyciu i nie absorbuje mieszkańców. Zbędne staje się ogłaszanie terminów odczytu i angażowanie mieszkańców w celu udostępnienia lokali.

Poznaj nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu »

Systemy rozliczeń kosztów ogrzewania oparte na wskazaniach nagrzejnikowych podzielników ciepła są niskonakładowymi środkami pozwalającymi na osiągnięcie znaczących oszczędności ciepła w budynkach szczególnie wielolokalowych, a także obniżenie opłat za zużytą energię cieplną.

Powstało wiele firm świadczących usługi w zakresie rozliczania zużycia ciepła. Dla niektórych z nich jest to działalność uboczna, inne specjalizują się w temacie rozliczania kosztów ogrzewania, dysponując firmowymi systemami urządzeń i przyrządów do rejestrowania zużycia, systemami zbierania i przechowywania danych, systemami rozliczeniowymi, zatrudniają służby zajmujące się akwizycją, serwisem i rozliczeniami.

Jak można oszczędzać ciepło?

Istnieje wiele skutecznych metod oszczędzania energii cieplnej. Niektóre z nich nie wymagają żadnych nakładów finansowych, a jedynie pewnej konsekwencji w „gospodarowaniu" ciepłem.

Ponadto bardzo wymierne oszczędności uzyskać można przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Warto jest zainwestować w montaż zaworów termostatycznych czy odpowiedni dobór grzejników.

Na oszczędności ciepła w istotny sposób wpływa również stan stolarki okiennej oraz izolacji budynku. Warto więc, przy posiadaniu odpowiednich środków finansowych, pomyśleć o wymianie okien i wykonaniu dobrej izolacji ciepłochronnej budynku.

Podstawowe zasady do stosowania dla użytkowników to:

  • nie przegrzewajmy pomieszczeń ponad faktyczne potrzeby wynikające z poczucia tzw. komfortu cieplnego,
  • nie zasłaniajmy grzejników zasłonami, kotarami, meblami czy różnego rodzaju obudowami,
  • dokonujmy wietrzenia pomieszczeń krótko i często, zamykając w tym czasie grzejniki,
  • unikajmy stałego utrzymywania uchylonych okien, przez które ciepło bezużytecznie ucieka na zewnątrz budynku.

Dowiedz się, jak powinien wyglądać pomiar zużycia mediów w domach jednorodzinnych »

Racjonalne gospodarowanie ciepłem związane jest z podejmowaniem działań dotyczących dziedzin, w których zużycie energii jest największe. Struktura zużycia energii w budynkach wielorodzinnych dla zaspokojenia potrzeb bytowych kształtuje się następująco:

  • ogrzewanie i wentylacja ok. 73%,
  • przygotowanie ciepłej wody ok. 11%,
  • przygotowanie posiłków ok. 9%,
  • oświetlenie i urządzenia elektryczne ok. 7%.

Duży wpływ na dwie pierwsze pozycje ma sposób odbioru ciepła kształtowany przez użytkowników. W tym zakresie wprowadzenie indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania jest jedynym skutecznym sposobem motywacji mieszkańców do racjonalnego odbioru ciepła. Wskazuje to na duże możliwości obniżenia zużycia energii na ogrzewanie, a przez to wzrost efektywności jej wykorzystania, co prowadzi w efekcie do określonych korzyści ekonomicznych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Administrator

   24.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl