Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Odzysk ciepła ze ścieków w pralniach przemysłowych

Pralnia przemysłowa
Pralnia przemysłowa
favore.pl

Ciągły wzrost cen ciepła i energii elektrycznej skłania do stosowania energooszczędnych technologii, zwiększania efektywności i odzyskiwania energii z różnych procesów i instalacji. Duży potencjał oszczędności mają zakłady przemysłowe i usługowe wykorzystujące w swoich procesach produkcyjnych i technologicznych znaczne ilości ciepła, energii elektrycznej i wody.

W ostatnich dekadach także w przemyśle zaczął się kształtować trend zgodny z ideami ekologii i energooszczędności dotyczący jak największego wykorzystania pobranej i wytworzonej w procesach technologicznych energii poprzez maksymalizację stopnia jej odzysku. Energia tracona jest m.in. w ciepłych ściekach odprowadzanych do kanalizacji.

Odzysk ciepła ze ścieków jest technicznie możliwy i ma sens zwłaszcza tam, gdzie usuwa się odpowiednio duże ilości ciepłych ścieków i zastępuje świeżą ciepłą wodą. Z takimi procesami spotkać się można m.in. w laboratoriach chemicznych, pralniach przemysłowych i przyszpitalnych, zakładach przetwórczych, obiektach sportowych i terapeutycznych, a także w krytych pływalniach [1–3].

Biorąc pod uwagę straty ciepła w instalacjach kanalizacyjnych, można przyjąć, że średnia temperatura ścieków odprowadzanych z urządzeń pralniczych oraz wspomagających je układów odzyskujących wody pralnicze w poszczególnych fazach prania i płukania oraz odprowadzanych dalej do zbiorników retencyjnych wynosi ok. 31°C [4].

W obiektach, w których mamy do czynienia ze znacznymi ilościami ciepłych ścieków, koszt ciepła bezpowrotnie traconego wraz ze ściekami odprowadzanymi do kanalizacji może iść w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Często koszty te stanowią 60–70% całkowitych kosztów ciepła potrzebnego do funkcjonowania tych obiektów. Poniżej podano przykłady różnych rozwiązań technicznych podgrzewania wody i układów odzysku ciepła w pralniach przemysłowych.

Dobór układu podgrzewania wody świeżej

Przykład 1. Wymiennik ciepła

Woda świeża podgrzewana jest w wymienniku ciepła (rys. 1). Do podgrzewania wody o temperaturze 10°C do 35°C należy zastosować wymiennik ciepła o parametrach sieci 80/60°C i dostarczyć 30 kW ciepła. W układzie tym współczynnik odzysku ciepła wyrażony jako stosunek zapotrzebowania na ciepło do dostarczonej energii wynosi 1.

Przykład 2. Rekuperator i wymiennik ciepła

Woda świeża podgrzewana jest w rekuperatorze i wymienniku ciepła (rys. 2). Odprowadzane do kanalizacji ścieki o temperaturze początkowej 31°C schładzane są w rekuperatorze ścieki/woda świeża do 14°C. Jednocześnie woda świeża podgrzewana jest z 10 do 27°C. Do podgrzania wody o temperaturze 27°C do 35°C należy zastosować dodatkowy wymiennik ciepła o parametrach sieci 80/60°C i dostarczyć 10 kW ciepła. W układzie tym współczynnik odzysku ciepła wynosi 3.

Przykład 3. Pompa ciepła

Podgrzewanie wody świeżej następuje w skraplaczu pompy ciepła (rys. 3). Podczas odprowadzania do kanalizacji ścieków o temperaturze 31°C następuje ich schłodzenie w parowaczu wody pompy ciepła do 12°C.

Jednocześnie następuje podgrzanie wody świeżej w skraplaczu pompy ciepła z 10 do 35°C. Do uzyskania wymiany ciepła na skraplaczu i parowniku pompy ciepła należy zastosować pompę ze sprężarką o mocy elektrycznej 7,5 kW. W układzie tym współczynnik odzysku ciepła wynosi 4.

   17.10.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl