Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rozdzielacze ogrzewania płaszczyznowego

Rozdzielacz z przepływomierzem i zaworem regulacyjnym
Rozdzielacz z przepływomierzem i zaworem regulacyjnym
Kisan

Instalatorzy mają do dyspozycji wiele rodzajów rozdzielaczy ogrzewania podłogowego i ściennego. Są to rozdzielacze profilowe i okrągłe z rur mosiężnych, ze stali nierdzewnej, a także tworzyw sztucznych, oferowane najczęściej w postaci segmentów łączonych w celu uzyskania wymaganej liczby wyjść. Różnią się nie tylko konstrukcją, ale też wyposażeniem.

Pomimo podobnych rozwiązań i oznaczeń pomiędzy poszczególnymi rozdzielaczami do ogrzewania płaszczyznowego są różnice, które należy uwzględniać przy doborze i które mogą istotnie wpływać na pracę instalacji.

Poznaj ofertę systemów ogrzewania płaszczyznowego »

W przypadku mosiężnych rozdzielaczy profilowych oraz okrągłych co innego oznacza podawany przez producentów wymiar 1". Dla rozdzielacza okrągłego jest to wymiar gwintu zewnętrznego wykonanego na rurze mosiężnej stanowiącej belkę rozdzielacza, natomiast dla rozdzielacza wykorzystującego profil mosiężny jest to gwint wewnętrzny.

Średnica wewnętrzna rozdzielacza okrągłego 1" jest zatem mniejsza niż profilowego. Z tego płynie wniosek, że jeśli zależy nam na dużej wydajności, w przypadku rozdzielacza okrągłego należy dobrać rurę mosiężną o wymiarze 1¼", aby uzyskać te same parametry, które da rura profilowana 1".

Wprawdzie w większości przypadków rozdzielacz okrągły 1" zapewni odpowiednią wydajność ogrzewania płaszczyznowego nawet w przypadku najdłuższych belek (standardowo maksymalnie 12 wyjść na wężownice), zdarzają się jednak sytuacje nietypowe, np. ogrzewanie gruntu pod chłodniami i mroźniami przemysłowymi, kiedy wydajność instalacji musi być znacznie większa niż w standardowym ogrzewaniu podłogowym, a medium stanowi roztwór glikolu, co zwiększa opory przepływu.

Kolejnym ważnym aspektem jest liczba obwodów. Niektórzy producenci na zamówienie dostarczają rozdzielacze o większej liczbie obwodów grzewczych niż standardowe 12, np. 14 obwodów w wersji belki śrutowanej, a nawet jeszcze dłuższe wykonania w wersji nieśrutowanej. Przy rozpatrywaniu tak dużej liczby obwodów jak 18–20 warto pamiętać o związanych z tym ograniczeniach i jednocześnie nowych wymaganiach. Zasilenie tak rozbudowanego rozdzielacza wymagałoby zmiany średnicy profilu, gdyż może być ona za mała, i zastosowania rury o dużym przekroju.

Zawory

Obecnie rozdzielacze ogrzewania podłogowego standardowo wyposażane są w zawory wbudowane w belkę rozdzielacza, coraz rzadziej stosowane są rozwiązania z zaworami montowanymi poza belką, na podejściu wężownic.

Na jednej z belek rozdzielacza zamontowane są zawory regulacyjne stosowane do ustawiania wymaganego przepływu w danej wężownicy (zgodnie z projektem lub niestety często zgodnie z „widzimisię” instalatora). Zawór można regulować przez odpowiednie odkręcenie – od 0,5 do 3 obrotów kluczem imbusowym – może on też mieć postać przepływomierza (fot. 1).

Na drugiej belce zamontowane są zawory termostatyczne (fot. 2) lub odcinające w wersji z grzybkiem zaworowym, które także można wykorzystać do regulacji. Czasami zdławienie przepływu zasadne jest jednocześnie na zasileniu i powrocie.

O umiejscowieniu zaworów termostatycznych i regulacyjnych na zasileniu lub na powrocie decyduje konstrukcja wkładki zaworowej zaworu termostatycznego. Jeśli jest ona przystosowana do montażu na kolektorze powrotnym (częstsze rozwiązanie), zaworu nie wolno montować na kolektorze zasilającym, mimo że w tej nieprawidłowej konfiguracji będzie działał – przepuści wodę i nawet będzie zamykał przepływ pod wpływem siłownika.

Niektórzy instalatorzy twierdzą, że zawory termostatyczne należy montować na powrocie ze względu na fakt, że lepiej pracują w niższej temperaturze. Rzeczywiście większość wkładek do rozdzielaczy ogrzewania podłogowego oferowanych na rynku ma konstrukcję przystosowaną do montażu na powrocie, jednak temperatura czynnika w przypadku ogrzewania podłogowego nie ma znaczenia – trudno mówić tu o jej wysokiej wartości.

Zobacz czym wyróżniają się rozdzielacze hybrydowe »

Jeśli rozdzielacz z nieprawidłowo zamontowanymi zaworami termostatycznymi nie zostanie wyposażony w regulację automatyczną, wszystko działa bez zastrzeżeń. Problem pojawia się, gdy klient zamontuje siłowniki – zamykanie zaworu przez siłownik będzie generowało wyraźne dźwięki w instalacji, tzw. stukanie.

Niektórzy klienci skarżą się nawet na hałas na tyle uciążliwy, że potrafi ich obudzić w nocy. Jeszcze kilka lat temu problem ten nie był dostatecznie rozpoznany przez producentów rozdzielaczy, gdyż systemy regulacji nie były wówczas zbyt popularne.

   17.10.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl