Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

Analiza instalacji
Instalacje z pompą ciepła nie zawsze należą do prostych. Wysiłek włożony w ich zaprojektowanie i wykonanie może się jednak opłacić.
Instalacje z pompą ciepła nie zawsze należą do prostych. Wysiłek włożony w ich zaprojektowanie i wykonanie może się jednak opłacić.
atlantic

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki i sterowania oraz urządzeń do łączności (komputerów, tabletów i smartfonów) pozwala na jeszcze łatwiejszą obsługę systemu grzewczego i wentylacyjnego przez użytkownika. Rozwój techniki sprawił, że firmy wykonawcze już dziś mogą realizować nawet bardzo nietypowe instalacje z pompami ciepła.

W 2001 r. jeden z inwestorów postanowił zastosować w domu jednorodzinnym nietypowe rozwiązania. Łączna powierzchnia użytkowa tego budynku, zlokalizowanego pod Wrocławiem, wynosi 300 m2, z czego 45 m2 zajmuje garaż z ogrzewaniem podłogowym. Powierzchnia parteru to 120 m2 – na tej kondygnacji znajduje się salon, kuchnia ze spiżarnią, łazienka i gabinet.

Na piętrze ulokowano dużą sypialnię wraz z garderobą przejściową i łazienką oraz odrębną strefę z trzema pokojami i łazienką. Inwestor szukał wykonawcy instalacji łączącej pompę ciepła, kominek z płaszczem wodnym oraz klimatyzację opartą na centralnym systemie wentylacji mechanicznej wraz z rekuperacją.

Przeczytaj: System grzewczy w budynku inteligentnym »

Nawet dziś, pomimo upływu lat i coraz większego doświadczenia projektantów i wykonawców, połączenie tych elementów w jeden integralny system jest zadaniem skomplikowanym, wymagającym dużego nakładu pracy i znajomości techniki grzewczej.

Z uwagi na ówczesny brak doświadczeń w budowie takich rozwiązań w Polsce ustalono, że w budynku znajdą się najpierw poszczególne elementy systemu, a dopiero w późniejszym etapie powstanie odpowiednie oprogramowanie i zdefiniowane zostaną zależności między urządzeniami.

Wykonania instalacji podjął się jeden z polskich producentów pomp ciepła, m.in. dlatego, że realizacja ta pozwalała mu przetestować możliwości sterowania bardzo rozbudowanym, a co najważniejsze działającym systemem grzewczym.

Wykonania instalacji podjął się jeden z polskich producentów pomp ciepła, m.in. dlatego, że realizacja ta pozwalała mu przetestować możliwości sterowania bardzo rozbudowanym, a co najważniejsze działającym systemem grzewczym.

Opis instalacji

Instalację wyposażono w pompę ciepła o mocy 14 kW, dla której dolnym źródłem ciepła jest kolektor poziomy glikolowy o wymiarach 4×100 mb., umieszczony na głębokości 1,5 m. Pompa ciepła jako źródło podstawowe systemu centralnego ogrzewania zasila bufor o pojemności 400 l wyposażony w wężownicę, do której podłączono kominek z płaszczem wodnym.

Takie rozwiązanie umożliwiło odseparowanie układu zamkniętego c.o. od układu otwartego kominka z otwartym naczyniem wyrównawczym na poddaszu – tak jak tego wymagały wówczas przepisy.

Instalacja centralnego ogrzewania została wykonana dla 75% zapotrzebowania (tj. 10,5 kW) jako ogrzewanie powietrzne z nagrzewnicami nadmuchowymi zasilanymi wodą o parametrach 45/35°C przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej –20°C. Pozostałe 3,5 kW to ogrzewanie podłogowe zainstalowane w łazienkach oraz w miejscach, w których podłoga została wyłożona terakotą – w przedsionku domu, przedpokoju, kuchni i w garażu.

Przeczytaj: Nagrzewnice wodne - moc grzewcza a przyrost temperatury »

Obwody te pracują na tych samych parametrach zasilania. Przy założeniu, że górne źródło ma temperaturę 35–40°C dla DT 10°C, w instalacji konieczne było zastosowanie kilku nietypowych rozwiązań. Jednym z nich było powiększenie średnic kanałów wentylacyjnych – do rozmiarów kilkukrotnie większych niż w typowej instalacji wentylacji mechanicznej.

 

   17.10.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl