Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Legionella w wewnętrznych instalacjach wodociągowych

Legionella in building internal water supply systems
Widok pałeczek Legionella Pneumophila
Widok pałeczek Legionella Pneumophila
CDC-PHIL, wikipedia.org/wiki/Legionella

Wiele mikroorganizmów, np. bakterie czy pierwotniaki, jest w stanie bytować i namnażać się w środowisku wodnym zawierającym nawet minimalną zawartość substancji odżywczych. Jednym z mikroorganizmów zasiedlających środowiska wodne i wilgotne jest okryta złą sławą bakteria Legionella pneumophila.

Występowanie bakterii Legionella

W naturalnych warunkach bakterie z rodzaju Legionella odnaleźć można nie tylko w wodzie, ale również w wilgotnej glebie, trocinach, na porostach, mchach, paprociach itp. Dość powszechnie bakterie te występują w instalacjach wodnych budynków. Trafiając na sprzyjające warunki życiowe, potrafią się bardzo szybko namnażać.

Warunkami sprzyjającymi ich występowaniu są np.: nieodpowiednia jakość wody, niedoskonałości konstrukcyjne instalacji wodnych, niewłaściwie prowadzona eksploatacja oraz niewystarczający nadzór higienicznosanitarny nad urządzeniami i instalacjami. Największe ryzyko występowania i namnażania bakterii z rodzaju Legionella w systemach dystrybucji wody związane jest z instalacjami wody ciepłej.

Środowisko szczególnie sprzyjające rozwojowi bakterii stanowią zastoiska wodne o podwyższonej temperaturze, z obecnością substancji organicznych. W wodzie wodociągowej o temperaturze 5–24°C bakterie te przeżywają prawie rok, a czas życia w aerozolu powietrzno-wodnym lub pyłowym dochodzi do 15 min przy dużej wilgotności powietrza [1].

Przeczytaj: Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli >>

Bakterie Legionella charakteryzują się dużą zdolnością adaptacyjną do różnych warunków środowiskowych. Ich specyficzną cechą utrudniającą eliminowanie ze środowiska jest zdolność do przeżycia w organizmach pierwotniaków. Wakuole ameb i orzęsków są miejscem namnażania się pałeczek Legionella i mogą zawierać nawet tysiące komórek bakterii.

Bytowanie wewnątrz pierwotniaków nie tylko chroni bakterie przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, ale także przypuszczalnie zwiększa ich inwazyjność w stosunku do komórek ciała ludzkiego.

Potencjalne źródła zakażeń

Potencjalnym źródłem zakażenia człowieka bakteriami z rodzaju Legionella jest woda, a szczególne zagrożenie stanowi zawierający bakterie aerozol wodno-powietrzny. Taki aerozol wytwarzają prysznice, nawilżacze powietrza, komory zraszania, chłodnie wentylatorowe w systemach klimatyzacyjnych, nebulizatory, respiratory, wanny wirowe i urządzenia do hydromasażu, jacuzzi, turbiny dentystyczne, fontanny, spryskiwacze trawników, zraszacze natryskowe, myjnie samochodowe i inne.

Bakterie Legionella występują często również w basenach kąpielowych, mogą być też przenoszone m.in. przez mgłę olejowo-wodną, np. w instalacjach sprężonego powietrza, gdzie istnieją dogodne warunki do ich rozwoju, tj. w zbiornikach, osuszaczach, filtrach, odwadniaczach i separatorach, w których gromadzi się kondensat.

Zakażenie organizmu człowieka najczęściej odbywa się drogą inhalacyjną przez przedostanie się skażonego aerozolu do pęcherzyków płucnych, chociaż namnażanie się tej bakterii obserwowano już w tchawicy, wewnątrz komórek nabłonkowych. Do tej pory nie określono jeszcze ściśle dawki infekcyjnej.

Obserwacje infekcji wywołanych przez bakterie z rodzaju Legionella u człowieka wykazują, że do zakażeń może dochodzić przy bardzo niskich stężeniach tej bakterii, obserwuje się również występowanie odporności na bardzo duże dawki bakterii wśród populacji ludzkiej.

Prawdopodobnie istnieją nieznane dotąd czynniki zwiększające ryzyko infekcji. Z badań prowadzonych na zwierzętach wynika, że wartości dawki letalnej są bardzo rozbieżne i wahają się w zakresie od 1000 do 107 żywych komórek bakterii.

Szacuje się, że ryzyko wystąpienia sporadycznych przypadków zachorowań osób zdrowych istnieje podczas 10-minutowego mycia się pod prysznicem, którego woda skażona jest pałeczkami Legionella w ilości 103–105 jtk/100 ml, a dla ilości przekraczającej 105 jtk/100 ml należy spodziewać się wystąpienia epidemii [2].

Legioneloza

Przyczyną legionelozy pałeczki należące do rodziny Legionellaceae, rodzaju Legionella sp., a także Tatlockia sp. i Fluoribacter sp. Pomimo że dwa ostatnie rodzaje zostały wyróżnione z rodzaju Legionella sp., do tej pory stosowane jest jeszcze wspólne określenie Legionella sp.

Obecnie znanych jest ponad 40 gatunków tych pałeczek (L. pneumophila, L. longbeachae, L. micdadei, L. bozemanii, L. feeleii, L. anisa). Wśród wszystkich gatunków mogących być przyczyną powstawania zakażeń u ludzi dominującą rolę w zakażeniach odgrywają bakterie gatunku Legionella pneumophila, w szczególności zaliczane do grupy serologicznej 1 (sg 1).

Zachorowalność spowodowana przez dany rodzaj bakterii zależy od regionu geograficznego, np. w krajach śródziemnomorskich dominującą rolę w zakażeniach ma L. pneumophila sg 1 (77%), a w krajach skandynawskich bakterie zaliczane do innych grup serologicznych.

Wymagania prawne >>

   20.02.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl