Uzdatnianie wody w instalacji domowej

Po lewej: zmiękczacz i odżelaziacz; po prawej: filtr mechaniczny samoczyszczący
Po lewej: zmiękczacz i odżelaziacz; po prawej: filtr mechaniczny samoczyszczący
Secura

Dobór urządzeń uzdatniających wodę w domu należy zacząć od jej analizy. To niewielki koszt, a daje konkretną wiedzę o barwie, mętności, zapachu, odczynie, twardości, ilości azotanów, amoniaku, manganu i żelaza. Kolejnym krokiem powinno być oszacowanie zużycia wody oraz jej przepływu godzinnego i dobowego.

Do obróbki wody w instalacjach domowych stosuje się mechaniczne filtry wstępne, odżelaziacze i odmanganiacze, zmiękczacze, filtry węglowe, lampy UV i systemy odwróconej osmozy. Dobór tych urządzeń zależy od składu wody i jej przepływów, ale istnieją też stałe zasady ich montażu.

Filtracja mechaniczna

to pierwszy stopień, jej zadaniem jest usunięcie z wody zanieczyszczeń stałych (m.in. piasku, mułu, włókien z uszczelnień, kawałków rdzy lub osadów). Odciąża to inne urządzenia do uzdatniania i przedłuża ich żywotność oraz chroni armaturę i instalacje przed zamuleniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Filtry należy okresowo czyścić, można też zastosować samoczyszczące. Te drugie nie wymagają wymiany wkładów, ale mogą mieć różną konstrukcję, która wpływa na ich trwałość i skuteczność. Dobrze sprawdzają się filtry ze szczotkami i czyszczone silnym strumieniem wody.

Aby uzyskać dużą czystość wody i wychwytywać bardzo małe zanieczyszczenia (np. mniejsze niż 80 µm), należy zastosować filtry z wkładami wymiennymi, np. z materiałem filtracyjnym z polipropylenu. Wkłady te mają różną jakość i przepustowość, warto zatem starannie je wybierać, kierując się renomą producenta.

Poznaj ofertę rynkową urządzeń do uzdatniania wody >>

Do wody ujmowanej z własnych ujęć zalecane są filtry mechaniczne montowane za wyjściem z hydrofora. Dobiera się je w zależności od ilości zawiesin. W wielu przypadkach wystarczą filtry przeznaczone do wody wodociągowej, ale w przypadku wody z dużą ilością zawiesin i zażelazionej lepiej zastosować filtry żwirowe. One także wymagają okresowego płukania – ręcznego lub automatycznego.

W wielu ujęciach indywidualnych konieczne jest odżelazianie wody.

Związki żelaza wpływają na smak i zabarwienie wody, powodują osady, korozję bakteryjną i zatykanie przewodów i urządzeń. Pozbycie się żelaza wymaga napowietrzenia wody – po zetknięciu się z tlenem związki te stają się nierozpuszczalne i wytrącają się, wówczas można je wychwycić na złożach kwarcowych i usunąć.

Do natleniania stosuje się m.in. dysze rozpylające wodę w hydroforze, a na wyjściu wody ze zbiornika odżelaziacze, których korpus wykonany jest z tworzyw, np. zbrojonych żywic epoksydowych, a we wnętrzu znajduje się złoże kwarcowe. Odżelaziacze mogą być płukane ręcznie lub automatycznie. Pracują one w następujących po sobie cyklach: filtracji współprądowej, płukania przeciwprądowego i układania złoża.

Do doboru odżelaziacza potrzebne są wyniki badania fizykochemicznego oraz poziomu zużycia wody, informacja, jak ujmowana jest woda (rodzaj studni), w jakiej ilości godzinowej i dobowej oraz do czego jest przeznaczona (do spożycia, nawadniania, hodowli zwierząt itp.).

Optymalny wybór powinien uwzględniać również rodzaj zastosowanej pompy, czy zbiornik hydroforu jest membranowy, czy tradycyjny, jak i z czego wykonana jest instalacja (średnica i materiał), jakie są możliwości odprowadzania popłuczyn do kanalizacji i czy dostępne jest zasilanie elektryczne dla urządzeń automatycznych.

Przeczytaj: Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli >>

Proces odmanganiania powinien zostać poprzedzony odżelazianiem.

Urządzenia stosowane do tego celu zbudowane są tak samo jak odżelaziacze, lecz do wychwytywania związków manganu stosuje się złoże katalityczne. Gdy ilość żelaza w wodzie nie jest zbyt wysoka (do 1,3 mg/dm3), żelazo i mangan można skutecznie usuwać za pomocą filtrów wielowarstwowych.

W wodzie znajdują się też związki wapnia i magnezu. Korzystnie wpływają one na smak wody, ale gdy jest ich zbyt dużo, powodują m.in. wytrącanie się osadów, zarówno w instalacjach wodociągowych, jak i z ciepłą wodą.  

Zmiękczanie wody prowadzi się za pomocą procesu wymiany jonowej.

Proces ten zatrzymuje jony metali wielowartościowych, a na ich miejsce wchodzą jony sodowe. Złoże to regenerowane jest za pomocą roztworu soli kuchennej. Dla instalacji domowych stosuje się aparaty kompaktowe zintegrowane ze zbiornikiem solanki, a dobór zależy od twardości wody i jej zużycia.

Coraz częściej trzeba też z wody usuwać azotany, zwłaszcza z ujęć na terenach intensywnych upraw rolniczych oraz w dzielnicach  skażonych wyciekającymi szambami. Związki azotu mogą powodować choroby niedokrwienne i nowotworowe.

Azotany, azotyny i siarczany usuwa się z wody za pomocą urządzeń zbudowanych tak jak zmiękczacze, ale wypełnionych anionitem – złożem jonowymiennym, także regenerowanym roztworem soli kuchennej. Montuje się je po odżelaziaczach i odmanganiaczach.

Odwrócona osmoza

polega na przepuszczaniu wody wstępnie uzdatnionej przez membrany o tak niewielkich otworach, że przenika przez nie tylko woda, a cząsteczki soli, zanieczyszczenia, bakterie, koloidy itp. zostają na membranie i odprowadzane są do kanalizacji. Jeśli taka woda służyć ma do spożycia, powinna być mineralizowana.

Przeczytaj: Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego >>

Dezynfekcja promieniami ultrafioletowymi

pozwala na niszczenie organizmów żywych: wirusów, bakterii oraz pasożytów. Proces ten nie zmienia składu, smaku i zapachu wody, a stosuje się go na ostatnim etapie uzdatniania. Tak samo filtrowanie w filtrze węglowym powinno być ostatnim etapem uzdatniania wody i to tylko tej do spożycia, dlatego montuje się je na wylewce.  

Filtr węglowy pochłania chlor i jego pochodne, substancje organiczne, humusowe oraz fenole, pestycydy, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia chemiczne, a tym samym poprawia smak, zapach i barwę wody. Filtry te należy wymieniać lub regenerować.

Oprac. red. na podstawie materiałów firm: BWT, Honeywell, Infracor i Secura

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   08.05.2013

Komentarze

(3)
Łukasz | 12.12.2014, 15:24

Fajnie, że powstają takie niekomercyjne artykuły, z których można czerpać sprawdzone informacje z zakresu filtracji wody.

Brawurka | 13.03.2015, 11:40
Lampy UV używane są tylko w przemyśle i akwarystyce ? Czy one też służą jako zastępstwo filtra domowego takiego zamontowanego pod zlewem?
Arkadiusz | 27.05.2015, 16:25

Brawurka, lampy UV są używane nie tylko w przemyśle i akwarystyce. Bardzo często stosuje się je w gospodarstwach domowych, gdzie wodę czerpie się ze studni głębinowej.

   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl