Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Hydranty wewnętrzne – wymagania ogólne

Hose systems – general requirements
Hydranty wewnętrzne należą do stałych urządzeń gaśniczych w budynkach
Hydranty wewnętrzne należą do stałych urządzeń gaśniczych w budynkach
bogdangil.pl

Ustawa o normalizacji [1] przewiduje, że normy europejskie uzyskują statut polskich norm po wprowadzeniu do katalogu PN. Wydawane obecnie normy PN-EN, w wersji oryginalnej lub polskiej, nie zawsze zgodne są z wcześniej obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi. W artykule opisano zmiany w przepisach i normach dotyczących hydrantów wewnętrznych stosowanych w wodociągowych instalacjach przeciwpożarowych.

Hydranty wewnętrzne należą do stałych urządzeń gaśniczych w budynkach. Rozróżniamy hydranty wewnętrzne uruchamiane ręcznie lub automatycznie; powszechnie stosowane są te pierwsze.

Hydrant wewnętrzny jest urządzeniem przeznaczonym do zwalczania pożaru w budynku (Czytaj więcej na ten temat). Składa się ze zwijadła z dostarczaną centralnie wodą, ręcznego zaworu odcinającego sąsiadującego ze zwijadłem, węża (półsztywnego lub płasko składanego), prądownicy z zaworem zamykającym i, jeżeli to konieczne, prowadnicy węża [2–3].

Warto zauważyć, że ręczny zawór odcinający stanowi wyposażenie przeciwpożarowej instalacji wodociągowej lub gospodarczo-przeciwpożarowej, natomiast pozostałe elementy hydrantu należą do inwentarza budynku. Do wyposażenia budynku należą również szafki hydrantowe mieszczące elementy składowe hydrantu wewnętrznego.

WARTO WIEDZIEĆ >>

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych 2015

Sprawdź zawartość i cenę
w Księgarni Technicznej >>

W okresie powojennym stosowanie hydrantów wewnętrznych w budynkach wprowadzono normą resortową RN-53/MGE-PŻ-07 [6]. Przewidywała ona dwa rodzaje hydrantów wewnętrznych: 52 mm (q = 2,5 l/s) i 25 mm (q = 1 l/s) oraz minimalne ciśnienie wody na zaworze odcinającym w wysokości 10 m słupa wody.

Dane powyższe potwierdzone zostały rozporządzeniem w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego z 1964 r. [6]. Przewidywane ciśnienie wody na zaworze okazało się w praktyce niewystarczające, dlatego w normie PN-72/B-02865 [7] zwiększono go do wartości 20 m sł. w.

Przeczytaj: Ochrona przeciwpożarowa elewacji szklanej budynku >>

Parametry obliczeniowe podane w tej normie zawarte były później również w normie PN-B-02865:1997 [8] oraz w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2006 r. [9].

Wprowadzone do katalogu polskich norm normy europejskie z zakresu wymagań przeciwpożarowych w budynkach zawierają szereg zmian. Norma PN-EN 671-1 [2] dotycząca hydrantów wewnętrznych z wężem pół­sztyw­nym obejmuje węże o średnicy 19, 25 i 33 mm, produkowane na podstawie normy PN‑EN 694 [10].

Norma PN-EN 671-2 [3] obejmuje hydranty wewnętrzne z wężem płasko składanym o średnicy: 25, 38, 40/42/45 i 50/51/52. Węże te są produkowane zgodnie z normą PN-EN 14540 [11].

W obecnie obowiązującym rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2010 r. [12] przewidziano stosowanie w instalacjach wodociągów przeciwpożarowych trzech rodzajów hydrantów wewnętrznych: 52, 33 i 25 mm.

Z kolei nowe normy PN-EN 671 zawierają wymaganie dotychczas nieuwzględniane, czyli konserwację hydrantów wewnętrznych, wywierające wpływ na fazę projektową instalacji przeciwpożarowych (PN‑EN 671-3 [4]).

Szczegółową analizę różnic w przepisach dotyczących hydrantów wewnętrznych podanych w normach PN-EN 671­‑1-4 oraz w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2006 r. [9] (obecnie obowiązuje rozporządzenie z 2010 r.) znaleźć można w publikacji [16]. Poniżej przedstawione zostaną dodatkowe sprzeczności i niejasności zachodzące między omawianymi aktami prawnymi i polskimi normami.

Aby można było skutecznie zwalczać pożar w budynku, do miejsca pożaru należy doprowadzić co najmniej minimalne określone przepisami natężenie dopływu wody, przy takim ciśnieniu wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny, które zapewni wymaganą wydajność.

 

Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2010 r. [12] nadal zawiera wymóg minimalnej wartości na zaworze odcinającym hydrant w wysokości 0,2 MPa. Dla tej wartości ciśnienia w normach PN-EN 671 [2–3] podano wymaganą długość strumienia zwartego wody wielkości 10 metrów.

Z tabel podających w normach minimalne natężenie przepływu wynika, że:

  • dla hydrantów 25 mm przy ciśnieniu minimalnym wody na zaworze odcinającym 0,2 MPa uzyska się minimalne natężenie przepływu 59 l/min, a więc bliskie wymaganej wartości 60 l/min,
  • dla hydrantów 52 mm o minimalnym natężeniu przepływu 150 l/min potrzebne jest ciśnienie minimalne wody na zaworze odcinającym o wartości 0,31 MPa, a więc znacznie wyższej, niż podano w rozporządzeniu [12].

Ciśnienie wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny potrzebne jest do wyrównania strat ciśnienia samego zaworu, w wężu pożarniczym oraz prądownicy. Udział tych strat jest zróżnicowany, gdyż stosowane są różne typy zaworów odcinających i węży pożarniczych, długości węży oraz długości prądów wody.

Podane w normach PN-EN 671 [2–3] długości prądów zwartych wody 10 m oraz minimalne wartości ciśnienia na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny w wysokości 0,2 MPa wystarczają tylko w budynkach o niedużej wysokości pomieszczeń.

Dla większości obiektów wymagających wodnej instalacji przeciwpożarowej należy obliczyć ciśnienie wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny. Problem w tym, że za mało mamy do dyspozycji danych literaturowych, aby obliczyć realne wartości tego ciśnienia.

Czytaj dalej: Wymagania ogólne ws. hydrantów wewnętrznych >>

   24.05.2013
powiązane produkty

Komentarze

(2)
Zbiorniki wody instalacji hydrantowej | 28.11.2016, 17:46
przy projektowaniu należy brać pod uwagę zawory pierwszeństwa, ale i zasilanie alternatywne oparte na dodatkowe buforowe zbiorniki wody + zestaw pompowy, bo po to by uzyskać pozytywny wynik badania "prądownicą" na końcu węża strażackiego hydrantu wewnętrznego - z reguły należy zabudować dodatkowy zbiornik retencyjny wody p.pożarowej np. technologii modułowej AMARGTank z płyt tworzywa MultiPower http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode - zazwyczaj dostawca wody miejskiej wydaje "wygodne" warunki zasilania obiektu i ciśnienie z sieci jest zbyt niskie, zwłaszcza, że dochodzą niezwykle duże spadki ciśnienia / miejscowe straty na takiej armaturze jak zawory antyskażeniowe, wodomierze, zawory zwrotne, filtry itd..
Marek | 18.01.2017, 10:40
Jestem przedsiębiorcą który często gęsto kupuje i montuje hydranty. Miałem styczność z kilkoma producentami hydrantów i szczerze najlepszą opinie mam o firmie Supron3 z Radomia która jest producentem hydrantów wewnętrznych. Polski producent który nie kombinuje jak inni ściągając chińskie węże, szafy są wykonane z dobrego gatunku blachy a nie po roku jak u innych zaczynają wychodzić skazyi najważniejsze są bardzo lekkie i łatwe w montażu. Proponuje każdemu zawitać do tej firmy, z przedstawicielami można się dogadać odnośnie ceny.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl