Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych
Budowa i działanie nawilżaczy

Air humidifying in air conditioning systems - humidifier design and operation
Sternal

W poprzednim artykule (RI 6/2013) podano przyczyny stosowania nawilżania powietrza oraz klasyfikację poszczególnych metod.

Nawilżanie wodne

Nawilżanie wodne jest realizowane poprzez rozpylanie wody w strumieniu przepływającego powietrza za pomocą dysz (nawilżacze dyszowe, komory zraszania) lub przez kontakt powietrza z mokrą powierzchnią złoża o dużej powierzchni (złoża zraszane, nawilżacze z wypełnieniem).

W komorze zraszania pomiędzy powietrzem i wodą zachodzi wymiana ciepła na drodze konwekcji (jako konsekwencja różnicy temperatury) oraz wymiana masy (różnica ciśnienia cząstkowego pary wodnej w powietrzu i ciśnienia nasycenia). Wykorzystuje się energię podgrzanego powietrza do odparowania wody.

Przeczytaj także: Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych. Wiadomości ogólne >>

Istotnym czynnikiem wpływającym na intensywność procesu jest silnie rozwinięta wielkość powierzchni kontaktu obu faz (co jest szczególnie istotne ze względu na bardzo krótki czas kontaktu – ok. 1–2 sekundy), względna prędkość kropel oraz powietrza.

W trakcie nawilżania wodnego w komorach zraszania mogą być realizowane dwa rodzaje przemian stanu powietrza [13, 19]:

 • proces adiabatyczny – gdy temperatura wody kontaktującej się z powietrzem jest równa temperaturze wilgotnego powietrza;
 • proces politropowy – gdy temperatura wody kontaktującej się z powietrzem jest różna od temperatury wilgotnego powietrza: po dostateczne długim czasie temperatury wody i powietrza będą dążyły do wyrównania się, a powietrze zbliży się do stanu nasycenia parą wodną.

Zatem kierunek przemiany (nawilżanie i ochładzanie lub osuszanie i ochładzanie) zależy przede wszystkim od temperatury wody i powietrza. Do realizacji procesu adiabatycznego stosowane są mniejsze ilości wody, o drobniejszych kroplach, a tym samym inny rodzaj dysz niż dla procesu politropowego [13].

Z tych dwóch rozwiązań obecnie najczęściej stosowana jest komora zraszania pracująca w cyklu adiabatycznym. Podczas nawilżania wraz ze wzrostem zawartości wilgoci pojawia się jednocześnie chłodzenie powietrza. Także w złożach zraszania wykorzystywany jest proces adiabatyczny, gdy zasilane są one wodą obiegową o temperaturze równej temperaturze powietrza mierzonej termometrem mokrym.

Przy zasilaniu złoża wodą z sieci proces nawilżania przebiega podobnie, gdyż temperatura wody jest tylko nieznacznie niższa od temperatury powietrza mierzonej termometrem mokrym [2].

Aż do pojawienia się na rynku zmodernizowanych wersji komory zraszania, ze względu na swoje liczne wady (duże wymiary, zanieczyszczenie wanny cząstkami stałymi wytrącanymi z przepływającego strumienia powietrza oraz drobnoustrojami wymuszające częste czyszczenie i dezynfekcję), były niechętnie stosowane przez projektantów na korzyść droższych podczas eksploatacji, ale bezpieczniejszych z punktu widzenia zdrowia użytkowników klimatyzowanych pomieszczeń nawilżaczy parowych.

Obecnie jednak nowoczesne nawilżacze wodne nie tylko charakteryzują się większą efektywnością działania, mniejszym zużyciem energii elektrycznej, ale także czystością i możliwością precyzyjnej regulacji wilgotności powietrza (±5%) [25].

Większa czystość powietrza jest także uzyskiwana przez zastosowanie specjalnych nienasiąkliwych złóż ceramicznych oraz dodawanie jonów srebra do wody zasilającej. Jony srebra, wnikając w strukturę komórek bakterii, blokują ich rozwój, zapobiegając w ten sposób ich rozprzestrzenianiu się w systemie nawilżania i wentylacji [10]. Dodatkowo ilość wody spływająca do wanny ociekowej jest minimalna [25].

Komora zraszania

Komora zraszania jest elementem (sekcją) centrali klimatyzacyjnej. Głównymi elementami komory zraszania wykonanymi z materiałów odpornych na korozję są:

 • kierownica na wlocie powietrza,
 • obudowa i zbiornik wody (wanna ociekowa),
 • odkraplacz stanowiący barierę dla porywanych przez powietrze kropelek wody,
 • kolektory z zespołem dysz rozpylające wodę i doprowadzające ją rurami,
 • pompa wodna, filtr, spust wody,
 • przyłącze wody z zaworem pływakowym do uzupełniania wody w systemie służące do utrzymywania stałego poziomu wody w wannie, dodatkowo montowany jest czujnik poziomu wody zabezpieczający pompę,
 • wodoszczelne drzwi inspekcyjne,
 • oświetlenie.

Zbiornik wody i obudowa wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych (np. żywic epoksydowych). Przez obudowę przepływa powietrze z prędkością 1–4 m/s. Woda jest rozpylana przez dysze w ilości 4–6 dysz/m2 powierzchni przekroju komory.

Ciśnienie wody zawiera się w zakresie 0,1–3,5 bara. Nadmiar wody wykrapla się na specjalnych odkraplaczach. Dla poprawienia efektywności nawilżania stosowane są dwa rzędy dysz pracujących przeciwprądowo w stosunku do kierunku przepływu powietrza. Dodatkowo dla ochrony bakteriologicznej stosuje się środki dezynfekcyjne lub lampy UV [14, 10].

Komory zraszania powinny być odpowiednio długie (od 1,5 do 3,5 m, zależnie od liczby rzędów dysz), by wszystkie niewykorzystane podczas nawilżania kropelki wody mogły opaść [16].

Czytaj dalej: Komora zraszania dwuczynnikowa >>

   16.09.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szczelność powietrza budynków
 • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl