Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki

Effectiveness of sewage treatment in gravel under subsurface sewage disposal field
fot. ekspertbudowlany.pl

Wiele wsi w Polsce, a także małych miast nie ma uporządkowanej gospodarki ściekowej. Najczęściej spotykaną metodą usuwania ścieków z budynków mieszkalnych i gospodarskich jest ich gromadzenie w zbiorniku bezodpływowym i wywóz samochodem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków, niekiedy na pole czy do rowu.

Taki system kanalizacji jest drogi w eksploatacji, a zbiorniki bezodpływowe są często nieszczelne i nieprawidłowo użytkowane. Ścieki i osady wywożone na pole bez dezynfekcji stanowią duże zagrożenie sanitarne z uwagi na obecność w nich bakterii chorobotwórczych i jaj pasożytów.

Rozbudowa wodociągów wiejskich i podniesienie standardu wyposażenia mieszkań w urządzenia sanitarne spowodowały wzrost ilości ścieków w gospodarstwach domowych. Budowa zbiorczych systemów do zbierania i unieszkodliwiania ścieków jest w wielu przypadkach niemożliwa z powodu rozproszonego budownictwa, niekorzystnej topografii terenu i dużych kosztów inwestycyjnych. W tych warunkach alternatywą może być przydomowa oczyszczalnia ścieków.

W przypadku obszarów wiejskich przydomowe oczyszczalnie ścieków zaleca się stosować na terenach o zabudowie bardzo rozproszonej, gdzie budowa sieci kanalizacyjnych jest z powodów ekonomicznych nieuzasadniona.

Przeczytaj: Dobór systemu rozsączającego >>

Ścieki bytowe mogą być odprowadzane do gruntu, gdy pochodzą z wolnostojących domów zlokalizowanych poza obszarami stref ochrony ujęć wody podziemnej oraz gdy ilość ścieków nie przekracza 5,0 m3 · d–1 [8, 9]. W małych jednostkach osadniczych (wieś) na jednego mieszkańca przyjmuje się jako optymalną jednostkową ilość ścieków q = 120 dm3 · d–1, a w dużych jednostkach (miasto) q = 200 dm3 · d–1 [4].

Celem artykułu jest ocena skuteczności oczyszczania ścieków w złożu gruntowym bez warstwy wspomagającej i z warstwą wspomagającą pod drenażem rozsączającym ścieki. Zakres badań obejmował złoże gruntowe ze żwiru o miąższości 1,3 m bez warstwy wspomagającej i z warstwą wspomagającą z popiołu mineralnego o miąższości 0,2 m.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym

Przydomowe oczyszczalnie z drenażem rozsączającym buduje się w gruntach dobrze przepuszczalnych (piaski) i kiedy maksymalny poziom zwierciadła wody gruntowej znajduje się co najmniej 1,5 m poniżej poziomu rozsączania ścieków [8, 9]. Ma to na celu doczyszczenie ścieków w strefie aeracji, w tym zatrzymanie bakterii, wirusów i niedopuszczenie do skażenia środowiska naturalnego.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym to najtańsza i najprostsza oczyszczalnia ścieków bytowych. System ten jest prosty w budowie i eksploatacji, nie wymaga wykwalifikowanej obsługi oraz nadzoru technicznego i laboratoryjnego. Może być obsługiwany przez odpowiednio przeszkolonego właściciela gospodarstwa domowego.

Przeczytaj także: Prawne i techniczne aspekty budowy przydomowej oczyszczalni (cz. 1.)  >>

Drenaż rozsączający to urządzenie służące do wprowadzania do gruntu ścieków bytowych wstępnie oczyszczonych w osadniku gnilnym. W wyniku przesączania się przez naturalne warstwy gruntu ścieki ulegają procesom oczyszczania biologicznego pod wpływem bakterii tlenowych i innych mikroorganizmów, które pobierają tlen z powietrza znajdującego się w gruncie.

Drobne zawiesiny stałe i koloidalne są zatrzymywane na powierzchni ziaren piasku. Część ścieków jest pobierana przez korzenie roślin, część podnosi się ku powierzchni terenu dzięki kapilarności gruntu, skąd paruje, a pozostała ilość infiltruje do wód podziemnych.

Na rys. 1 pokazano budowę i zasadę działania przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Ścieki spływają grawitacyjnie przykanalikiem (1) z budynku mieszkalnego do osadnika gnilnego (2), w którym czas zatrzymania ścieków powinien wynosić około 2–3 doby, nie mniej niż dobę.

Po osadniku gnilnym ścieki płyną do dozownika (3), który kieruje je do przewodów rozsączających (5) zakończonych rurami wentylacyjnymi (4). Następnie ścieki przez otwory w rurociągach rozsączających rozpływają się w złożu rozsączającym ścieki (7) i dalej infiltrują w głąb gruntu.

W osadniku gnilnym następuje wstępne mechaniczne oczyszczanie ścieków bytowych, w którym BZT5 dopływających ścieków musi być zredukowane co najmniej o 20%, a zawartość zawiesiny ogólnej o co najmniej 50% [8, 9]. Zbyt duża zawartość zawiesin ogólnych w ściekach rozsączanych powoduje bowiem przyspieszenie kolmatacji gruntu pod drenażem rozsączającym, a przez to zmniejsza się okres prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Przeczytaj: Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie >>

W osadniku gnilnym zachodzą procesy sedymentacji i flotacji, które powodują zatrzymywanie zanieczyszczeń stałych, oraz procesy biologiczne beztlenowego rozkładu osadów zgromadzonych na dnie zbiornika. Ogólna pojemność osadnika gnilnego nie może być mniejsza niż 2,0 m3 [6], a ponadto do 4,0 m3 należy stosować osadniki gnilne dwukomorowe, natomiast powyżej 4,0 m3 trzykomorowe, jeżeli osadniki gnilne nie są wyposażone w kosze filtracyjne.

Jako wypełnienie kosza filtracyjnego stosuje się keramzyt lub puzzolanę. W celu ograniczenia wypływu zawiesiny z osadnika gnilnego dolna krawędź trójnika, kosza filtracyjnego lub osłony powinna być zagłębiona w ściekach na 0,4 m. Z osadnika gnilnego raz lub dwa razy w roku należy usunąć osady zgromadzone na dnie zbiornika.

Rurociągi rozsączające wykonywane są ze sztywnych rur PVC o minimalnej średnicy wewnętrznej 100 mm, perforowanych otworami o średnicy 8,0–10,0 mm w odstępach co 20 cm. Spadek rurociągu rozsączającego wynosi 5–10‰.

Czytaj dalej: Metodyka badań >>

   27.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl