RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewana murawa – stadion zgodny z wymaganiami FIFA i UEFA

www.legia.com

www.legia.com

Polska w oczekiwaniu na historyczne sukcesy piłkarzy wybudowała wiele stadionów z murawą na światowym poziomie.

Wykonanie instalacji ogrzewania płaszczyznowego w obiektach tego typu jest bardziej skomplikowane niż w przypadku budynków, głównie ze względu na trawę, która wymaga odpowiedniej temperatury dla prawidłowej wegetacji, żeby nie ulegała zniszczeniu.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Mecze piłkarskie są rozgrywane do późnej jesieni, gdy możliwe są opady śniegu i pierwsze przymrozki, oraz wiosną, kiedy boisko trzeba przygotować po zimie. Dla bezpieczeństwa piłkarzy, a także umożliwienia rozegrania meczu w terminie konieczne jest zastosowanie ogrzewania i odpowiedniego drenażu murawy.

Kapryśna aura może również sprawiać niespodzianki w trakcie kalendarzowej wiosny – system musi mieć możliwość działania przez cały rok. Należy zatem dobrać odpowiednie ogrzewanie murawy, które zapobiegnie powstawaniu warstwy lodu na powierzchni boiska, umożliwi utrzymywanie stałej temperatury na jej płycie, a także pozwoli na rozmrożenie powstałego lodu.

Może to być zrealizowane za pomocą specjalistycznych elektrycznych kabli grzejnych i mat lub przy wykorzystaniu rur wypełnionych niezamarzającym czynnikiem grzejnym, takim jak np. glikol. Płyta boiska również powinna zostać poddana odpowiedniemu drenażowi umożliwiającemu odprowadzenie wód opadowych oraz wody powstałej po roztopieniu śniegu i lodu. Dodatkowym elementem jest system nawadniający trawę w sezonie wiosennym i letnim.

Ogrzewanie elektryczne

Jednym z proponowanych systemów, zastosowanym m.in. na stadionie klubu Amica Wronki, jest ogrzewanie murawy przy pomocy kabli grzejnych. Płyta boiska o wymiarach 75×105 m wymagała zainstalowania ogrzewania o mocy 680 kW. Kable grzejne zamocowano do poliofinowej siatki grzejnej, uzyskując tym samym równomierny rozkład temperatury (rys. 1).

Schemat ogrzewania elektrycznego

Rys. 1. Schemat ogrzewania elektrycznego [2]

Taki system nie wymaga budowy dodatkowej instalacji elektrycznej czy transformatorowej, ponieważ można wykorzystać istniejącą instalację zasilającą oświetlenie boiska. Ogrzewanie działa, gdy oświetlenie jest wyłączone, a w trakcie meczu grzanie murawy można wyłączyć, gdyż duża bezwładność cieplna tego systemu pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę powierzchni w ciągu  całego spotkania.

Ze względu na dużą powierzchnię system ogrzewających przewodów powinien zostać podzielony na sekcje wyposażone w czujniki temperatury umiejscowione na wysokości korzeni trawy oraz powierzchni boiska, a także czujniki wilgotności na powierzchni gruntu sterowane za pomocą niezależnych regulatorów. Taka automatyka pozwala zapobiegać zarówno przemarzaniu płyty boiska, jak i przegrzaniu trawy oraz zaleganiu wody.

Kable grzejne instaluje się na głębokości 15–25 cm, w zależności od tego, czy murawa jest sztuczna, czy naturalna, w warstwie piasku. Dla powierzchni otwartych dobiera się moc grzewczą 80–120 W/m2, co pozwala uzyskać temperaturę 6–10°C.

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że można je wykonać już na istniejącej naturalnej trawie przy pomocy pługa z nawiniętym kablem, który tworzy bruzdę, a następnie wsuwa w nią przewód, przez co użytkowanie boiska będzie możliwe już po ok. 2 tygodniach. Ogrzewanie powinno być uruchomione na 4–6 tygodni przed pierwszym meczem kolejki wiosenniej, żeby w tym czasie umożliwić trawie wzrost – w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do zniszczenia nawierzchni boiska.

Ze względów bezpieczeństwa elektryczne systemy ogrzewania powierzchni otwartych, takich jak boiska, powinny być wykonane przy użyciu kabli ekranowych chronionych przez wyłącznik różnicowoprądowy, a ekrany należy uziemić zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP. W Polsce takie ogrzewanie elektryczne zainstalowano m.in. na stadionach klubów ŁKS i Widzew Łódź oraz Lechia Gdańsk.

Cieczowe systemy ogrzewania

Wiosną 2003 r. w Krakowie miał się odbyć rewanżowy mecz pomiędzy Wisłą Kraków a Lazio Rzym. Do spotkania w terminie nie doszło ze względu na zamarzniętą murawę boiska, co mogło grozić kontuzjami piłkarzy. Żeby sytuacja taka się nie powtórzyła, na stadionie wykonano pierwszy w Polsce system cieczowego ogrzewania murawy.

W ciągu 2 tygodni zdjęto starą nawierzchnię i wykonano od podstaw nową. Taki system może być zasilany przez wymiennikowy węzeł cieplny, ale także z lokalnej kotłowni opalanej paliwem gazowym lub płynnym. Ponieważ ogrzewanie płaszczyznowe zasilane jest przez niskotemperaturowy i niezamarzający czynnik grzejny, taki jak glikol, można wykorzystać także pompę ciepła. Wykonuje się pętle równoległe najczęściej z jednym nawrotem, pojedynczym zasilaniem i powrotem.

Pętle grzewcze z sieciowanego polietylenu instaluje się na głębokości 25–30 cm w warstwie pospółki – w zależności od tego, czy murawa jest sztuczna, czy naturalna (rys. 2). Kolektory z króćcami przyłączeniowymi wykonane z rur polietylenowych (PE-RT) układane są standardowo wzdłuż dłuższego boku boiska w układzie Tichelmanna.

Przekrój płyty boiska

Rys. 2. Przekrój płyty boiska piłkarskiego; a) – nawierzchnia naturalna: 1 – murawa, 2 – podkład wymienny, 3 – rury grzewcze, 4 – grunt rodzimy, 5 – drenaż; b) nawierzchnia sztuczna: 1 – sztuczna murawa, 2 – podsypka (np. z piasku i zmielonej gumy), 3 – żwir, 4 – rury grzewcze, 5 – piasek, 6 – żwir, 7 – drenaż, 8 – grunt rodzimy


Źródło: KAN

Producent oferuje je w średnicach 160 i 180 mm, a rury grzejne PE-RT – 18, 20, 25 mm, można je montować w listwach mocujących. Działanie systemu wspierane jest przez czujniki śniegu, oblodzenia i temperatury, które współpracują z cyfrowymi regulatorami.

Podsumowanie

Ogrzewanie płaszczyznowe znajduje zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych – jest praktycznie jedynym rozwiązaniem dla otwartych przestrzeni, takich jak boiska. Specyfika takich obiektów wpływa również na wybór odpowiedniej technologii wykonania.

Obecnie producenci proponują innowacyjne, a zarazem ekonomiczne rozwiązania, które dodatkowo wpływają na zwiększenie rangi obiektu. W ciągu dekady w Polsce przybyło obiektów spełniających dość rygorystyczne wymagania FIFA i UEFA, a co cieszy jeszcze bardziej, również polskie firmy zaczynają konkurować z zachodnimi gigantami, oferując oszczędne i efektywne energetycznie rozwiązania.

Literatura

  1. Onyszczuk G., Siuta-Olcha A., Systemy ogrzewania otwartych przestrzeni na przykładzie projektu instalacji podgrzewanej murawy boiska sportowego, w: „Polska Inżynieria Środowiska pięć lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej”, Tom 3, Dudzińska M.R., Pawłowski L. red., Monografie Komitetu Inżynierii Środowiska PAN vol. 60, 2009.
  2. Materiały firm: Devi, KAN, Rehau, Uponor.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne Nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Elektryfikacja ogrzewania, o której dużo się mówi w kontekście dążenia Europy do neutralności klimatycznej, powoduje większe zainteresowanie nie tylko pompami ciepła, ale też tańszymi w montażu i prostszymi...

Elektryfikacja ogrzewania, o której dużo się mówi w kontekście dążenia Europy do neutralności klimatycznej, powoduje większe zainteresowanie nie tylko pompami ciepła, ale też tańszymi w montażu i prostszymi w eksploatacji urządzeniami stricte elektrycznymi: kotłami, grzejnikami i ogrzewaniem płaszczyznowym. Dzięki produkcji prądu solarnego w instalacji fotowoltaicznej również i te rozwiązania mogą korzystać z OZE.

Redakcja RI news Złoty Laur Konsumenta 2020 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe dla Elektra

Złoty Laur Konsumenta 2020 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe dla Elektra Złoty Laur Konsumenta 2020 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe dla Elektra

Laur Konsumenta to znany od kilku lat plebiscyt, wyróżniający liderów jakości i innowacyjności w swojej branży, od lat cieszący się nieustającym powodzeniem. Najbardziej przekonujące godło promocyjne w...

Laur Konsumenta to znany od kilku lat plebiscyt, wyróżniający liderów jakości i innowacyjności w swojej branży, od lat cieszący się nieustającym powodzeniem. Najbardziej przekonujące godło promocyjne w Polsce, jeden z istotnych wyznaczników w podejmowaniu decyzji zakupowych, godło, któremu ufają klienci.

Redakcja RI news Program Ograniczenia Niskiej Emisji w Łomży

Program Ograniczenia Niskiej Emisji w Łomży Program Ograniczenia Niskiej Emisji w Łomży

Mieszkańcy Łomży mogą do 7 czerwca składać wnioski o dotacje na wymianę starego kotła grzewczego. Miasto przeznaczy na ten cel 300 tys. zł.

Mieszkańcy Łomży mogą do 7 czerwca składać wnioski o dotacje na wymianę starego kotła grzewczego. Miasto przeznaczy na ten cel 300 tys. zł.

Redakcja RI news Dotacja na wymianę ogrzewania w woj. Wielkopolskim

Dotacja na wymianę ogrzewania w woj. Wielkopolskim Dotacja na wymianę ogrzewania w woj. Wielkopolskim

Od 21 maja 2019 r. mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli starać się o dopłaty do wymiany starego kotła grzewczego. Do rozdania jest przeznaczony budżet 700 tys. zł.

Od 21 maja 2019 r. mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli starać się o dopłaty do wymiany starego kotła grzewczego. Do rozdania jest przeznaczony budżet 700 tys. zł.

Redakcja RI Kowalczyk: beneficjenci dowiedzą się, jak wypełniać wnioski na wymianę kotła

Kowalczyk: beneficjenci dowiedzą się, jak wypełniać wnioski na wymianę kotła Kowalczyk: beneficjenci dowiedzą się, jak wypełniać wnioski na wymianę kotła

Będą szkolenia dla beneficjentów, na których dowiedzą się, jak mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze; dowiedzą się np., jak wypełnić wniosek na wymianę pieca grzewczego - poinformował w czwartek...

Będą szkolenia dla beneficjentów, na których dowiedzą się, jak mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze; dowiedzą się np., jak wypełnić wniosek na wymianę pieca grzewczego - poinformował w czwartek w Sejmie minister środowiska Henryk Kowalczyk.

PORT PC Specjalna taryfa elektryczna pomoże ograniczyć smog?

Specjalna taryfa elektryczna pomoże ograniczyć smog? Specjalna taryfa elektryczna pomoże ograniczyć smog?

PORT PC przeanalizował projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii w sprawie wprowadzenia specjalnej taryfy elektrycznej służącej do taniego ogrzewania elektrycznego. Zdaniem ekspertów nowa taryfa nie...

PORT PC przeanalizował projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii w sprawie wprowadzenia specjalnej taryfy elektrycznej służącej do taniego ogrzewania elektrycznego. Zdaniem ekspertów nowa taryfa nie stwarza podstaw do uzyskania taniego ogrzewania, a tym samym nie wpłynie na ograniczenie smogu w Polsce.

Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal, Bartłomiej Tokarzewski, Tomasz Kolsicki Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student...

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student Design Competition. Pierwszy w historii zespół z Polski w czteroosobowym składzie opracował projekt systemów HVAC dla budynku stacji meteorologicznej na wyspie Diego Ramirez w Chile, pokonując rywali z całego świata.

dr inż. Adrian Trząski, dr inż. Andrzej Wiszniewski Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku...

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku do innych rozwiązań, gdyby system energetyczny korzystał w dużej mierze z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i nie był obarczony tak wysokim współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

Joanna Ryńska Optymalny projekt ogrzewania płaszczyznowego

Optymalny projekt ogrzewania płaszczyznowego Optymalny projekt ogrzewania płaszczyznowego

Inwestorzy chętnie wybierają ogrzewanie płaszczyznowe ze względu na jego optymalną współpracę z niskotemperaturowym źródłem ciepła oraz walory użytkowe. Płaszczyznowe ogrzewanie wodne, szczególnie podłogowe,...

Inwestorzy chętnie wybierają ogrzewanie płaszczyznowe ze względu na jego optymalną współpracę z niskotemperaturowym źródłem ciepła oraz walory użytkowe. Płaszczyznowe ogrzewanie wodne, szczególnie podłogowe, wymaga jednak starannego projektu i wykonania, z uwzględnieniem licznych pozornie mało istotnych detali.

Joanna Ryńska Jak zdywersyfikować dostawy ciepła i zoptymalizować koszty eksploatacyjne

Jak zdywersyfikować dostawy ciepła i zoptymalizować koszty eksploatacyjne Jak zdywersyfikować dostawy ciepła i zoptymalizować koszty eksploatacyjne

Ogrzewanie elektryczne oparte wyłącznie na prądzie sieciowym pochodzącym z elektrociepłowni węglowych przez lata uważane było za mało efektywne, drogie w eksploatacji i nieprzyjazne dla środowiska. Jednak...

Ogrzewanie elektryczne oparte wyłącznie na prądzie sieciowym pochodzącym z elektrociepłowni węglowych przez lata uważane było za mało efektywne, drogie w eksploatacji i nieprzyjazne dla środowiska. Jednak wobec postępującej dekarbonizacji ogrzewania oraz wykorzystania OZE w produkcji prądu sieciowego i mikroinstalacjach ogrzewanie elektryczne zaczyna być postrzegane zarówno jako przyszłościowe rozwiązanie problemu z cenami i dostępnością paliw, jak i odpowiedź na potrzebę dywersyfikacji dostaw energii...

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

jr Kamery termowizyjne w pracy instalatora

Kamery termowizyjne w pracy instalatora Kamery termowizyjne w pracy instalatora

Praca instalatora wymaga korzystania z odpowiednich urządzeń. Są wśród nich zarówno narzędzia z codziennego warsztatu, jak i dające szerokie możliwości diagnostyczne kamery termowizyjne oraz elementy ochrony...

Praca instalatora wymaga korzystania z odpowiednich urządzeń. Są wśród nich zarówno narzędzia z codziennego warsztatu, jak i dające szerokie możliwości diagnostyczne kamery termowizyjne oraz elementy ochrony osobistej, takie jak przenośne mierniki gazów, głównie toksycznych i wybuchowych.

Redakcja RI news Zawory mieszające NovaMix

Zawory mieszające NovaMix Zawory mieszające NovaMix

Instalacje grzewcze, sanitarne czy solarne – zawory mieszające szwajcarskiej firmy Taconova znajdują zastosowanie w niemal wszystkich kluczowych obszarach techniki domowej. Produkty z serii NovaMix pracują...

Instalacje grzewcze, sanitarne czy solarne – zawory mieszające szwajcarskiej firmy Taconova znajdują zastosowanie w niemal wszystkich kluczowych obszarach techniki domowej. Produkty z serii NovaMix pracują samoczynnie i bez dodatkowej energii pomocniczej. Dzięki temu wyraźnie poprawiają efektywność systemów oraz komfort i bezpieczeństwo korzystania z instalacji.

Redakcja RI news Nowy Chief Technology Officer w Uponor

Nowy Chief Technology Officer w Uponor Nowy Chief Technology Officer w Uponor

Uponor powołał Thomasa Fuhra na stanowisko Chief Technology Officer i członka Zarządu Operacyjnego (Executive Committee) oraz wprowadził zmiany w strukturze kierownictwa Uponor Building Solutions Europe.

Uponor powołał Thomasa Fuhra na stanowisko Chief Technology Officer i członka Zarządu Operacyjnego (Executive Committee) oraz wprowadził zmiany w strukturze kierownictwa Uponor Building Solutions Europe.

Redakcja RI news Nowa hala magazynowa Uponor

Nowa hala magazynowa Uponor Nowa hala magazynowa Uponor

Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.

Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.

Redakcja RI news Taconova obchodzi 60-lecie istnienia

Taconova obchodzi 60-lecie istnienia Taconova obchodzi 60-lecie istnienia

Z okazji jubileuszu Taconova udostępnia na swojej stronie internetowej materiały, dotyczące kolejnych dekad od momentu założenia firmy. Ta wirtualna podróż w przeszłość pokazuje, co poruszało wtedy świat...

Z okazji jubileuszu Taconova udostępnia na swojej stronie internetowej materiały, dotyczące kolejnych dekad od momentu założenia firmy. Ta wirtualna podróż w przeszłość pokazuje, co poruszało wtedy świat i jak w tym czasie rozwijały się technologie firmy Taconova oraz jacy ludzie za nimi stali i w jaki sposób te produkty do dziś zapewniają użytkownikom ciepło i komfort.

Redakcja RI news Profesjonalne projektowanie z HSE5 mobile od Uponor

Profesjonalne projektowanie z HSE5 mobile od Uponor Profesjonalne projektowanie z HSE5 mobile od Uponor

HSE5 mobile to bezpłatne i intuicyjne w obsłudze narzędzie, które usprawnia wykonywanie obliczeń i przygotowywanie zestawień produktowych podczas projektowania instalacji ogrzewania podłogowego Uponor....

HSE5 mobile to bezpłatne i intuicyjne w obsłudze narzędzie, które usprawnia wykonywanie obliczeń i przygotowywanie zestawień produktowych podczas projektowania instalacji ogrzewania podłogowego Uponor. Wykorzystanie zaawansowanego algorytmu z HSE5 desktop umożliwia przeprowadzanie wstępnych obliczeń, potrzebnych podczas współpracy z wykonawcami, hurtowniami oraz inwestorami.

Redakcja RI news Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova

Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova

Niepozorna, zainstalowana w piwnicy pompa obiegowa jest tak naprawdę sercem każdej instalacji grzewczej. Utrzymuje ona cały układ w ruchu, tłocząc podgrzaną wodę z kotła do odbiorników ciepła, takich jak...

Niepozorna, zainstalowana w piwnicy pompa obiegowa jest tak naprawdę sercem każdej instalacji grzewczej. Utrzymuje ona cały układ w ruchu, tłocząc podgrzaną wodę z kotła do odbiorników ciepła, takich jak grzejniki ścienne czy ogrzewanie płaszczyznowe. Następnie woda jest transportowana przewodem powrotnym do generatora ciepła, gdzie na nowo ulega podgrzaniu. Dlatego efektywna pompa obiegowa jest niezbędna, zarówno by zapewnić energooszczędne ogrzewanie budynku, jak i możliwość stałego poboru ciepłej...

Redakcja RI „Ferrari dla instalatora” - wystartował konkurs promujący nowy system rurowy

„Ferrari dla instalatora” - wystartował konkurs promujący nowy system rurowy „Ferrari dla instalatora” - wystartował konkurs promujący nowy system rurowy

Marka Purmo ogłosiła konkurs dla instalatorów „Sztuka Wyboru”, który nawiązuje do premiery nowego produktu - systemu rurowego Cleverfit Axial. Konkurs trwa do końca 2018 roku i wyłoni aż 3 zwycięzców!...

Marka Purmo ogłosiła konkurs dla instalatorów „Sztuka Wyboru”, który nawiązuje do premiery nowego produktu - systemu rurowego Cleverfit Axial. Konkurs trwa do końca 2018 roku i wyłoni aż 3 zwycięzców! Zwycięzcy odwiedzą muzeum legendarnej marki Ferrari, zlokalizowanej w Bolonii oraz staną przed niepowtarzalną szansą, by zasiąść za kierownicą wybranej sportowej bestii spod znaku wierzgającego czarnego konia.

Joanna Ryńska Skuteczne rozprowadzanie ciepła w mieszanej instalacji grzewczej

Skuteczne rozprowadzanie ciepła w mieszanej instalacji grzewczej Skuteczne rozprowadzanie ciepła w mieszanej instalacji grzewczej

Instalacja grzewcza mieszana, łącząca grzejnikowe ogrzewanie z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, wymaga skutecznych rozwiązań technicznych, zapewniających stabilne dostarczanie ciepła do wszystkich...

Instalacja grzewcza mieszana, łącząca grzejnikowe ogrzewanie z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, wymaga skutecznych rozwiązań technicznych, zapewniających stabilne dostarczanie ciepła do wszystkich pomieszczeń. Funkcję taką pełnią grupy pompowe.

dr inż. Piotr Michalak, inż. Adrian Suliga Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264

Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264 Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264

Wytyczne projektowania systemów ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych zawiera norma PN-EN 1264, przyjęta do katalogu PKN w języku angielskim. Zawarta w niej procedura jest jednak złożona...

Wytyczne projektowania systemów ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych zawiera norma PN-EN 1264, przyjęta do katalogu PKN w języku angielskim. Zawarta w niej procedura jest jednak złożona i czasochłonna. Do projektowania można wykorzystać poradniki i programy oparte na tej normie, przygotowane przez producentów systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz firmy oferujące programy do projektowania. Narzędzia te zawierają biblioteki elementów osprzętu różniącego się parametrami...

Joanna Ryńska Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła

Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła

Dość powszechne jest przekonanie, że w instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, sprawdzi się tylko ogrzewanie płaszczyznowe. Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania,...

Dość powszechne jest przekonanie, że w instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, sprawdzi się tylko ogrzewanie płaszczyznowe. Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania, doboru, wykonawstwa i użytkowania instalacja może być oparta także na grzejnikach niskotemperaturowych. W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych coraz ważniejsze miejsce zajmują również klimakonwektory.

Katarzyna Cesluk Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej

Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej

Systemy ogrzewania – szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) – wymagają...

Systemy ogrzewania – szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) – wymagają bardzo dobrego rozwiązania dostarczania ciepła do poszczególnych pomieszczeń, tak by zmiana wymagań w jednym pomieszczeniu (np. otwarcie okna i zwiększenie zapotrzebowania na moc cieplną) nie wpływała na dostarczanie ciepła do innych.

Redakcja RI Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy?

Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy? Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy?

Coraz więcej osób, wybierając system grzewczy do domu, myśli o energooszczędnych źródłach ciepła. Dlatego decydują się najczęściej na pompy ciepła lub kotły kondensacyjne, które mogą współpracować z niskotemperaturowymi...

Coraz więcej osób, wybierając system grzewczy do domu, myśli o energooszczędnych źródłach ciepła. Dlatego decydują się najczęściej na pompy ciepła lub kotły kondensacyjne, które mogą współpracować z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi. Do takich instalacji należy ogrzewanie ścienne. Ogrzewanie ścienne — na czym polega, jakie ma zalety i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.