Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowości w technice klimatyzacyjnej

Fot. Flakt Woods

Klimatyzatory, klimakonwektory i belki chłodzące to najczęściej stosowane urządzenia klimatyzacyjne. Szczególnie te pierwsze są ciągle doskonalone i każdy rok przynosi nowe rozwiązania. Liczą się: energooszczędność, wydajność, ekologiczność i komfort użytkowania. Nowe tendencje szybko rozpowszechnią się na rynku, dając inwestorom coraz szerszy wybór.

Coraz większe wymagania dotyczące zużycia energii oraz ekologii wpływają mobilizująco nie tylko na producentów urządzeń grzewczych, ale również klimatyzacyjnych. Urządzenia zapewniające komfort w pomieszczeniach, żeby spełnić swoją funkcję, muszą zostać dopasowane do warunków panujących w miejscu ich zainstalowania.

Ekologiczne splity

Najprostszymi w budowie i funkcjonowaniu urządzeniami do chłodzenia bezpośredniego są klimatyzatory typu split. Znajdują one zastosowanie zarówno w pomieszczeniach, w których głównym i praktycznie jedynym emiterem ciepła są urządzenia, np. w niewielkich serwerowniach, oraz tam, gdzie istotne jest zapewnienie komfortu przebywającym w pomieszczeniu osobom.

Z punktu widzenia ekologii ważne jest nie tylko zużycie energii elektrycznej na pracę sprężarki i wentylatorów, ale również wpływ na środowisko wybranego czynnika chłodniczego. Najpopularniejszy i najchętniej wykorzystywany w klimatyzatorach typu split jest czynnik R410A, który zastąpił uznany za szkodliwy dla środowiska R22.

Przeczytaj koniecznie: Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro >>

Obecnie szczególną uwagę kieruje się na problem emisji gazów cieplarnianych, dlatego na rynek wprowadzono klimatyzatory, w których czynnikiem chłodniczym jest jeszcze bardziej ekologiczny R32. Ten innowacyjny zabieg pozwolił nie tylko zmniejszyć negatywny wpływ urządzenia na środowisko, ale również zwiększyć efektywność jego pracy.

Dyrektywa ErP (Ecodesign) zaostrzyła wymagania dla klas energetycznych w stosunku do 2013 r. Wskaźnik SCOP dla klasy A wynosi 3,6–4, a ze względu na SEER klasę A otrzymują urządzenia o wartości tego wskaźnika od 5,10 do 5,60.

Na rynku dostępne są klimatyzatory klasyfikowane jako A+++, co oznacza, że ich SEER jest wyższy od 8,5. Dynamiczna sytuacja związana z wymaganiami energetycznymi mobilizuje producentów do osiągania jak najwyższej klasy urządzeń, by jak najdłużej mogły się one utrzymać na rynku. Klimatyzator z zastosowanym w obiegu chłodniczym R32 uzyskuje COP na poziomie 4,47–5,8, a EER wynosi od 4,5 do 6,1.

Efektywne chłodzenie

Oprócz rozwiązań zwiększających ekonomiczną i ekologiczna pracę klimatyzatorów producenci zaczęli stosować również takie, które wpływają pozytywnie na komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Pierwszym z brzegu przykładem może być wbudowany w klimatyzator czujnik ruchu. Urządzenie nawiewa wówczas powietrze w taki sposób, by chłodny strumień nie owiewał bezpośrednio osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Czujnik ten ma również inne zastosowanie – gdy przez pewien czas nie zarejestruje ruchu w pomieszczeniu, urządzenie najpierw przełącza się na tryb pracy z mniejszą wydajnością chłodniczą, a po pewnym czasie zupełnie wyłącza.

Żeby klimatyzator spełnił swoje zadanie, podobnie jak w przypadku nawiewników, powietrze po wypłynięciu z urządzenia nie powinno wpadać zbyt szybko do strefy przebywania ludzi, bo zamiast chłodzić całe pomieszczenie, będzie jedynie klimatyzować strefę w swoim pobliżu. Żeby temu zapobiec, zastosowano rozwiązanie wykorzystujące efekt Coandy, czyli przylepiania się strumienia powietrza do sufitu. Dzięki temu schłodzone powietrze może dotrzeć w głąb pomieszczenia.

Dodatkowe funkcje usprawniające działanie urządzenia i zwiększające komfort jego użytkowania to np. nawilżanie powietrza, magazynowanie kurzu w pojemniku (po napełnieniu opróżnianym przez użytkownika) oraz automatyczne czyszczenie filtra.

Mają one szczególny wpływ na jakość powietrza i zdrowie użytkowników. W trakcie eksploatacji parownika klimatyzatora może się na nim osadzać kurz. Żeby zminimalizować to zjawisko, stosuje się folię hydrofilową, która go przykrywa, a kurz usuwany jest za pomocą skraplanej na folii wody.

Przeczytaj także: Etykiety dla klimatyzatorów >>

Na filtrze po pewnym czasie lubią się gromadzić różnego rodzaju bakterie czy grzyby, które mogą też emitować nieprzyjemne zapachy. Automatyczne czyszczenie filtra pozwala pozbyć się odorów i niwelować rozprzestrzenianie się niechcianych mikroorganizmów oraz pleśni.

Jednym z głównych zanieczyszczeń w pomieszczeniach jest formaldehyd uwalniany z farb i lakierów. Stężenie tej substancji w powietrzu może być zmniejszone dzięki wykorzystaniu specjalnego modułu w urządzeniach. O jakość środowiska wewnętrznego dbają jonizatory oraz filtry jonów ujemnych, które wyłapują elektroujemnie naładowane cząsteczki zanieczyszczeń.

Innymi funkcjami zwiększającymi komfort użytkowania jest tryb cichej pracy, która została zapewniona dzięki cienkim łopatkom o specjalnie zaprojektowanym nachyleniu. Możliwe jest też dodatkowe wyciszenie klimatyzatora. Inną opcją jest ustawienie takich parametrów pracy klimatyzatora, które zapewnią spokojny i przyjemny sen.

Jeżeli pomieszczenie wymaga szybkiego schłodzenia lub podgrzania, urządzenie po włączeniu odpowiedniego trybu zareaguje szybko i sprawnie. Z punktu widzenia użytkownika istotna jest możliwość jak największej kontroli temperatury w pomieszczeniu – nowe urządzenia umożliwiają ustawienie tego parametru z dokładnością do 0,5°C.

Czytaj dalej: Nie tylko klimatyzatory >>

   11.06.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl