RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym
Fot. Purmo

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym


Fot. Purmo

Technologia ogrzewania budynków rozwija się od wielu lat i przynosi nowe rozwiązania. Użytkownik, mimo że nie jest specjalistą, może w coraz większym stopniu wpływać na pracę instalacji. Wiele jednak zależy od prawidłowego zaprojektowania systemu automatyki i doboru odpowiednich rozwiązań regulacyjnych. Bez tego nawet najnowocześniejszy sterownik nie zapewni prawidłowej eksploatacji. O ile w przypadku ogrzewania konwekcyjnego użytkownik może ostatecznie sam odkręcić lub zakręcić głowicę zaworu termostatycznego na grzejniku, to przy ogrzewaniu podłogowym automatyka sterująca jest konieczna.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego jest jego duża bezwładność, przez co instalacja wolniej reaguje na żądane zmiany, np. temperatury w pomieszczeniu. Z tego względu instalacja wymaga nieco innej regulacji niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.

Dodatkowo, ze względu na specyfikę tego typu ogrzewania, należy uważać, by nie przekraczać 29°C temperatury powierzchni podłogi w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a w przypadku łazienki 34°C. Jest to związane z odczuwaniem komfortu – różnica temperatury pomiędzy głową a stopami osoby przebywającej w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 2 K.

Mogłoby się wydawać, że wykonywanie izolacji na rurach ogrzewania podłogowego nie ma sensu, ponieważ im więcej ciepła zostanie oddane, tym lepszy efekt grzewczy w pomieszczeniu. Nic bardziej mylnego – unika się w ten sposób niepożądanej nadmiernej emisji ciepła tam, gdzie nie jest to potrzebne. Są to np. korytarze i pomieszczenia gospodarcze, a w ich podłodze występuje najczęściej duże zagęszczenie rur.

W przypadku braku izolacji ciepło byłoby tracone tuż za źródłem ciepła i dochodziłoby do przegrzewania pomieszczenia, w którym z reguły nie ma nawet potrzeby montowania grzejnika. Straty ciepła na początkowych odcinkach instalacji wpływają na zmniejszenie efektywności oddawania ciepła ze względu na spadek temperatury zasilania i tym samym tam, gdzie ogrzewanie jest pożądane, nie będzie ono takie, jak oczekiwał inwestor, generując dodatkowe koszty. Należy tym samym zwrócić uwagę na odpowiednią izolację przewodów układanych w podłodze. Może być to pianka polietylenowa lub poliuretanowa.

Ogrzewanie podłogowe od innych instalacji odróżnia konieczność zwrócenia uwagi na wykorzystane materiały wykończenia powierzchni podłóg, które powinny mieć odpowiednie atesty dopuszczające do kontaktu z tym rodzajem ogrzewania.

Regulacja

Koniecznym elementem prawidłowego działania instalacji ogrzewania płaszczyznowego jest jej prawidłowe wyregulowanie wstępne oraz zastosowanie armatury, która zadziała i zapewni prawidłowy przepływ, chroniąc przed wahaniami ciśnienia.

Kolejną ważną kwestią jest to, że instalacja ogrzewania podłogowego pracuje na niskich parametrach, zatem jeżeli w jednym budynku są dwie instalacje − jedna podłogowa, a druga ogrzewania konwekcyjnego, należy je rozdzielić i wyposażyć w odpowiednią armaturę oraz sterowanie.

Przykładem takiego rozwiązania jest wykonanie w kotłowni podmieszania wody powrotnej z instalacji grzejnikowej z zasileniem, a następnie skierowanie strumienia do rozdzielacza wyposażonego w zawory regulacyjne – najlepiej z siłownikami termoelektrycznymi na każdym obiegu. W ten sposób minimalizuje się ilość koniecznego oprzyrządowania do wyregulowania instalacji.

Inną możliwością jest wykorzystanie rozdzielaczy z gotowymi układami mieszającymi, które są wyposażone w – zamontowane przed pompą mieszającą – zawory termostatyczne z czujnikami mierzącymi temperaturę zasilania podłogówki. Rozwiązanie takie jest bardziej efektywne od poprzedniego, jeżeli poszczególne pomieszczenia różnią się zadaną temperaturą wewnętrzną.

Każdy obieg może być wtedy regulowany oddzielnie i dostosowywać się do indywidualnych potrzeb różnych stref w budynku. To rozwiązanie zapewnia wysoki komfort ogrzewania, jednak przeznaczone jest raczej do większych budynków, w których może występować duża różnorodność potrzeb użytkowników. Instalator nie może zapominać o ustawieniu zaprojektowanych wcześniej nastaw wstępnych na zaworach regulacyjnych. Jest to element konieczny do prawidłowej i przede wszystkim ekonomicznej pracy całego systemu.

Sterowanie

Armatura regulująca będzie spełniać swoje zadanie pod warunkiem, że zostanie podłączona do sterownika. Jest to „mózg” całej instalacji i odpowiada za bezpieczną i efektywną pracę całego systemu. Zbiera on sygnały z urządzeń pomiarowych i generuje sygnały wyjściowe do urządzeń wykonawczych, np. pomp czy siłowników zaworów.

W przypadku ogrzewania podłogowego, gdy wyznacznikiem jest temperatura w pomieszczeniu, urządzeniami wysyłającymi sygnał do sterownika są regulatory temperatury. Mają one wbudowany czujnik, który mierzy temperaturę powietrza, porównuje z zadaną i jeśli wystąpi odchylenie, urządzenie na podstawie wgranych danych lub krzywej regulacji ustalą nową temperaturę zasilania.

Czujnik temperatury może też wysłać sygnał do silnika pomp mieszających na rozdzielaczu o zwiększenie lub zmniejszenie obrotów albo całkowite wyłączenie. Przykładowo na regulatorze w ciągu dnia roboczego ustawiona jest temperatura 18°C, po godzinie 18, gdy domownicy wracają z pracy, programator ma ustawione 20°C.

W tej sytuacji gdy czujnik zmierzy i porówna nastawioną temperaturę z pomierzoną, wygeneruje sygnał na podstawie wyliczonej odchyłki, sygnał o zwiększenie obrotów kierowany jest do silnika pompy. Dopóki temperatura zmierzona przez czujnik nie będzie zgodna z zadaną, instalacja będzie pracować.

Im więcej czujników, tym więcej możliwości. Wykorzystując czujnik temperatury na zasilaniu, możliwe jest wygenerowanie sygnału porównawczego sterującego zaworem termostatycznym na rozdzielaczu. Szybciej wtedy będzie osiągnięta żądana przez użytkownika temperatura w pomieszczeniu. Znacznie łatwiej steruje się elektrycznym ogrzewaniem podłogowym – wystarczą czujnik podłogi i regulator.

Kierując się wyborem i ustawieniami regulatora, należy zwrócić uwagę na jego zakres histerezy, a także rozdzielczość oraz wykorzystany algorytm sterujący. Regulator PI, czyli proporcjonalno-całkujący, pozwala uniknąć zakłóceń pracy instalacji poprzez ciągłe dopasowywanie się do zadanych warunków, dzięki temu możliwa jest optymalizacja krzywej grzania.

Ekonomiczne oszczędności pozwala osiągnąć użytkownikowi opcja programatora, dzięki której wprowadza on zadaną temperaturę w pomieszczeniach w zależności od pory dnia czy tygodnia. Dobrze jest też, gdy ma wygodny i łatwy w obsłudze interfejs, tak aby każdy mógł sobie poradzić z ustawianiem najbardziej interesującego go parametru, czyli temperatury wewnętrznej.

Histereza jest istotnym parametrem ze względu na częstotliwość załączania się systemu. Oznacza to, że im będzie mniejsza, tym częstotliwość załączania systemu będzie większa. Nie zawsze jest to ekonomiczne, a komfort mieszkańców nie ucierpi znacznie, jeśli histereza będzie wynosić więcej niż 1 K.

Nowoczesna automatyka daje szereg możliwości sterowania ogrzewaniem. W zależności od zasobności portfela można tworzyć różne układy, mniej lub bardziej skomplikowane, które pozwolą regulować system, tak by zapewnić jak najwyższy komfort, a użytkownik nie musi w żaden sposób w ten proces ingerować. Bardziej rozbudowane rozwiązania wymagają większej liczby urządzeń pomiarowych, przez co ich możliwości są znacznie większe.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Bożena Blum Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej...

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i na podgrzanie wody wodociągowej. W Polsce stan wyposażenia budynków w liczniki ciepła jest niewystarczający.

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej...

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego oraz przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

Maciej Danielak SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych

SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych

Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia...

Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia przez systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne jest coraz ważniejszym aspektem doboru urządzeń.

Cezary Szyjko Zielona energia na stadionach Euro

Zielona energia na stadionach Euro Zielona energia na stadionach Euro

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna...

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna stać się także promocja energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

mgr inż. Bartłomiej Adamski ESEER a koszty eksploatacji agregatów chłodniczych

ESEER a koszty eksploatacji agregatów chłodniczych ESEER a koszty eksploatacji agregatów chłodniczych

Zdaniem autora obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na wiarygodne szacowanie kosztów eksploatacji źródła chłodu w postaci sprężarkowych agregatów wody ziębniczej. Kalkulacje przeprowadzane na podstawie...

Zdaniem autora obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na wiarygodne szacowanie kosztów eksploatacji źródła chłodu w postaci sprężarkowych agregatów wody ziębniczej. Kalkulacje przeprowadzane na podstawie obowiązującego rozporządzenia powodują zafałszowania w deklaracji zużycia energii elektrycznej przez agregaty wody ziębniczej. Co więcej, optymalizacja parametrów pracy systemów klimatyzacji w myśl tego dokumentu nie ma najmniejszego sensu, bo nie znajdzie ona odzwierciedlenia podczas sporządzania...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Waldemar Joniec Projektowanie zintegrowane – co nas czeka?

Projektowanie zintegrowane – co nas czeka? Projektowanie zintegrowane – co nas czeka?

Rozmowa z dr. inż. Arkadiuszem Węglarzem, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Rozmowa z dr. inż. Arkadiuszem Węglarzem, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

dr inż. Jacek Biskupski Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym,...

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym, czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych.

Redakcja RI Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię...

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię z dolnego źródła i przekazują ją (pompują) do źródła górnego. Dolnym źródłem może być powietrze, woda albo grunt, a górne to instalacja c.o. lub c.w.u. Nawet w chłodnym powietrzu i chłodnej wodzie jest dużo energii - problem w tym, jak ją zmusić do przepływu w odwrotnym kierunku, niż się to odbywa...

Norbert Winogrodzki Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych

Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są na wysokosprawnych urządzeniach grzewczych i instalacjach oddających ciepło do pomieszczeń ogrzewanych. Coraz większego znaczenia nabiera inteligentna automatyka sterująca...

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są na wysokosprawnych urządzeniach grzewczych i instalacjach oddających ciepło do pomieszczeń ogrzewanych. Coraz większego znaczenia nabiera inteligentna automatyka sterująca układem grzewczym, która reguluje pracę kotłów i obiegów grzewczych w sposób ilościowy i jakościowy. Stosowane obecnie w instalacjach c.o. kotły kondensacyjne mają dużo mniejsze pojemności wodne niż kotły żeliwne i stalowe. Duża pojemność cieplna pozwala magazynować ciepło i powoduje wydłużenie...

Maciej Danielak Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem

Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem

Współczesne ceny surowców energetycznych, ale i rosnące wymagania użytkowników stawiają projektantów nowych inwestycji budowlanych przed coraz większymi wyzwaniami. Inwestorzy zdają sobie sprawę z rosnącej...

Współczesne ceny surowców energetycznych, ale i rosnące wymagania użytkowników stawiają projektantów nowych inwestycji budowlanych przed coraz większymi wyzwaniami. Inwestorzy zdają sobie sprawę z rosnącej konkurencji na rynku mieszkaniowym i biurowym, szukają zatem rozwiązań technicznych wyróżniających ich inwestycję na tle innych. Rozwiązaniem optymalnym jest takie, które w fazie eksploatacji pochłania najmniejsze kwoty (niezawodne, energooszczędne) i pozwala na szybkie dopasowanie się do zmian...

Maciej Danielak Finansowanie oszczędności energetycznych

Finansowanie oszczędności energetycznych Finansowanie oszczędności energetycznych

Sukcesywne zmniejszanie kosztów energii we wszystkich sektorach powinno być strategią każdego jej użytkownika. Z doświadczenia krajowego i zagranicznego wiadomo, że w prawie każdej firmie można zmniejszyć...

Sukcesywne zmniejszanie kosztów energii we wszystkich sektorach powinno być strategią każdego jej użytkownika. Z doświadczenia krajowego i zagranicznego wiadomo, że w prawie każdej firmie można zmniejszyć w sposób opłacalny koszty energii o 10–40%. Potencjał oszczędności w gospodarstwach domowych i sektorze prywatnym jest nawet większy – do 50%. Jednak modernizacja energetyczna wymaga nakładów finansowych, koniecznych, by zaprojektować, wdrożyć i kontrolować odpowiednie energooszczędne rozwiązania.

Waldemar Joniec Pompy ciepła. Niestandardowe zastosowania i nowe urządzenia

Pompy ciepła. Niestandardowe zastosowania i nowe urządzenia Pompy ciepła. Niestandardowe zastosowania i nowe urządzenia

Udział pomp ciepła w instalacjach ogrzewania budynków będzie wzrastał. Decyduje o tym powszechny dostęp do energii zasilającej te urządzenia oraz energii, którą czerpią one z powietrza, gruntu i wód, a...

Udział pomp ciepła w instalacjach ogrzewania budynków będzie wzrastał. Decyduje o tym powszechny dostęp do energii zasilającej te urządzenia oraz energii, którą czerpią one z powietrza, gruntu i wód, a także ciepła odpadowego. Coraz lepsze perspektywy rysują się też przed gazowymi pompami ciepła z uwagi na budowę biogazowni oraz spadek cen gazu ziemnego i jego potencjalnie dużą podaż ze złóż łupkowych.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Ogrzewanie domów jednorodzinnych Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania,...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

Waldemar Joniec Realizacje instalacji z pompami ciepła

Realizacje instalacji z pompami ciepła Realizacje instalacji z pompami ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ mają staranny i optymalny dobór dolnego i górnego źródła ciepła oraz poprawny montaż instalacji. W artykule opisano kilka różnych realizacji, które mogą być inspiracją zarówno dla inwestorów, jak i projektantów oraz instalatorów.

Norbert Winogrodzki Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje...

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje grzewcze, w których zastosowano kotły kondensacyjne, zużywają nawet o 40% mniej gazu czy oleju. Jednak w bilansie ekonomicznym uwzględnić należy również wyższe koszty serwisowania tych urządzeń.

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

Maciej Danielak Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce...

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce inżynierskiej projektant niejednokrotnie konfrontowany jest z nietypowymi obiektami, których specyfika sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań i wymagań, by poprawnie opracować koncepcję techniczną. Do takich budynków należą niewątpliwie również pomieszczenia służące do hodowli...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

Marcin Kotas Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.) Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana...

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się również ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja instalacji c.o.

Modernizacja instalacji c.o. Modernizacja instalacji c.o.

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety nadal...

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.