RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybór technologii OZE do ogrzewania wody w basenach otwartych

Selection of renewables technology for heating water in open swimming pools

Wybór technologii OZE do ogrzewania wody w basenach otwartych
Fot. freeimages.com

Wybór technologii OZE do ogrzewania wody w basenach otwartych


Fot. freeimages.com

Do wyboru technologii sezonowego podgrzewania wody w kompleksie basenów otwartych w Lubinie wykorzystano analizę SWOT. Analiza czynników energetycznych, ekonomicznych oraz oczekiwań i potrzeb inwestora wykazała, że optymalna będzie instalacja kolektorów słonecznych. Rozwiązanie to jest zarówno wariantem najtańszym, jak i niskoemisyjnym.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Do celów grzewczych wykorzystywane są najczęściej konwencjonalne nośniki energii, takie jak węgiel kamienny, gaz ziemny czy olej opałowy lekki. Jednak ich stosowanie wiąże się z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Ponieważ w opisywanym przypadku inwestor chciał uniknąć generowania zanieczyszczeń atmosferycznych, analizowano trzy możliwe warianty źródeł ciepła: kolektory słoneczne, powietrzna pompa ciepła oraz powietrzna pompa ciepła zasilana energią elektryczną z instalacji PV.

Analiza warunków klimatycznych

W opracowaniu skupiono się na charakterystyce warunków solarnych, gdyż dostępna energia słoneczna stanowi podstawę wszystkich trzech analizowanych rozwiązań. Ponieważ w samym Lubinie nie prowadzono pomiarów aktynometrycznych, posłużono się danymi pochodzącymi z modelu r.sun.

Dane wykorzystane w celu stworzenia rozkładu przestrzennego natężenia promieniowania słonecznego dla wybranego obszaru stanowiły:

  • numeryczny model terenu,

  • baza Corine przedstawiająca strukturę użytkowania gruntów w Polsce,

  • depesze synoptyczne z lat 2001–2010 udostępnione w serwisie OGIMET, z których pozyskano informacje o zachmurzeniu ogólnym nieba.

Przestrzenny rozkład promieniowania słonecznego wygenerowano za pomocą modelu r.sun stanowiącego część programu GIS GRASS dostępnego na zasadzie licencji GPL (GNU General Public License) [1, 2].

Warunki solarne województwa dolnośląskiego na tle Polski można określić jako dobre. Średnia roczna suma natężenia promieniowania słonecznego na obszarze województwa dolnośląskiego wynosi 1200–1300 kWh/m2, natomiast średnia dla Polski to 1000 kWh/m2 [5, 6].

Region Dolnego Śląska jest urozmaicony pod względem rzeźby terenu, co przekłada się także na warunki solarne. Przeprowadzona analiza wskazuje, że najbardziej korzystne pod względem warunków solarnych obszary województwa dolnośląskiego rozciągają się w pasie od Kotliny Kłodzkiej i Niziny Śląskiej po Równinę Opolską.

Roczna suma promieniowania całkowitego dla tego obszaru szacowana jest na 1300–1400 kWh/m2. Najmniej korzystny pod względem warunków solarnych obszar znajduje się w pasie od Pogórza Sudeckiego po Równinę Legnicką. Roczne sumy natężenia promieniowania całkowitego wynoszą tam ok. 1000–1100 kWh/m2. Obszary o największym potencjale solarnym to południowe zbocza gór, gdzie roczna suma natężenia promieniowania całkowitego może przekraczać 2000 kWh/m2.

Charakterystyki warunków solarnych (rys. 2 i 3) posłużyły do obliczeń efektywności energetycznej instalacji PV i kolektorów słonecznych oraz do kalkulacji zysków ekonomicznych i ilości zanieczyszczeń atmosferycznych, które nie zostaną wyemitowane dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej.

Miesięczne sumy natężenia promieniowania słonecznego

Rys. 2. Miesięczne sumy natężenia promieniowania słonecznego dla Lubina


Źródło: Rys. autora

 Dzienne sumy natężenia promieniowania słonecznego

Rys. 3. Dzienne sumy natężenia promieniowania słonecznego dla Lubina


Źródło: Rys. autora

Wybór najlepszego rozwiązania

Najlepsze rozwiązanie sposobu podgrzewania wody w basenie wybrano w oparciu o analizę SWOT (tabela 1). Pozwoliła ona obiektywnie ocenić wszystkie wady i zalety rozważanych rozwiązań i znaleźć najlepszą opcję. SWOT jest techniką pozwalającą na przeprowadzenie podstawowej analizy działalności firmy (projektu, przedsięwzięcia) w oparciu o czynniki mające największy wpływ na tę działalność.

 Zestawienie wyników przeprowadzonej analizy SWOT

Tabela 1. Zestawienie wyników przeprowadzonej analizy SWOT


 

Poszczególne analizowane kryteria oraz ich wagi przedstawiono poniżej:

Cena: >50 000: 2 pkt; 50 000–100 000: 1 pkt; 100 000–200 000: –1 pkt; >200 000: –2 pkt.  

Koszty eksploatacji (rocznie): 5000–10 000: 2 pkt; 10 000–15 000: 1 pkt; 15 000–20 000: –1 pkt; >20 000: –2 pkt.

Zajęta przestrzeń: instalacja nie zajmuje dodatkowej przestrzeni: 2 pkt; zajmuje dodatkową przestrzeń, ale nie utrudnia użytkowania terenu: 1 pkt; zajmuje dodatkową przestrzeń, utrudnia użytkowanie terenu, jednak możliwe jest zrealizowanie zaplanowanej inwestycji: –1 pkt; zajmuje zbyt dużą powierzchnię i utrudnia użytkowanie terenu i realizację inwestycji: –2 pkt.  

Obciążenie budynku: instalacja nie jest montowana na budynku: 2 pkt.; częściowo montowana na budynku: 1 pkt; całkowicie montowana na budynku, ale obciążenie nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji budynku: –1 pkt; zamontowanie instalacji na budynku zagraża jego konstrukcji: –2 pkt.  

Uciążliwość (hałas): instalacja nie emituje hałasu: 2 pkt; niska emisja hałasu (prawie niesłyszalny), niepowodująca utrudnień w eksploatacji obiektu: 1 pkt; hałas okresowo utrudnia użytkowanie obiektu: –1 pkt; hałas całkowicie utrudnia użytkowanie obiektu: –2 pkt.  

Emisja zanieczyszczeń: nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery: 2 pkt; niska okresowa emisja: 1 pkt; niska stała emisja: –1 pkt; wysoka stała emisja: –2 pkt.

Ryzyko: instalacja jest sprawdzona – podobne pracują i sprawdzają się w wielu miejscach: 2 pkt; sprawdzona, zawiera parę nowatorskich elementów: 1 pkt; podobne funkcjonują jedynie w kilku miejscach: –1 pkt; instalacja całkowicie nowatorska: –2 pkt.  

Skomplikowanie obsługi: bardzo łatwa obsługa: 2 pkt; łatwa obsługa: 1 pkt; obsługa skomplikowana: –1 pkt; wymaga specjalistycznego serwisu: –2 pkt.  

Uciążliwość instalacji (np. podczas remontów obiektu): nie utrudnia eksploatacji budynków i obiektów: 2 pkt; elementy instalacji utrudniają eksploatację budynków i obiektów: 1 pkt; utrudnia eksploatację budynków i obiektów okresowo: –1 pkt; utrudnia eksploatację budynków i obiektów stale: –2 pkt.  

Efektywność pracy instalacji: bardzo wysoka: 2 pkt; wysoka: 1 pkt; średnia: –1 pkt; niska: –2 pkt.

Możliwość awarii: niska: 2 pkt; średnia: 1 pkt; wysoka: –1 pkt; bardzo wysoka: –2 pkt.

Koszty naprawy: niskie: 2 pkt; średnie: 1 pkt; wysokie: –1 pkt; bardzo wysokie: –2 pkt.

Dofinansowanie: możliwe w ciągu najbliższych lat: 2 pkt; możliwe częściowe dofinansowanie w ciągu najbliższych lat: 1 pkt; możliwe, ale nie w najbliższych latach: –1 pkt; niemożliwe: –2 pkt.

Dodatkowe zyski (np. zastosowanie do ogrzewania budynku): instalacja przez cały rok może pełnić dodatkowe funkcje: 2 pkt; może pełnić dodatkowe funkcje, ale tylko przez wybrany okres: 1 pkt; może pełnić dodatkowe funkcje, ale konieczna jest jej rozbudowa: –1 pkt; nie może pełnić dodatkowych funkcji: –2 pkt.

Analiza SWOT pozwoliła porównać proponowane warianty i wybór najlepszego rozwiązania.

Najwięcej mocnych stron, a zarazem najmniej stron słabych i możliwych zagrożeń przypada na wariant z kolektorami słonecznymi.

Najwięcej stron słabych i możliwych zagrożeń leży po stronie rozwiązania zakładającego montaż powietrznej pompy ciepła zasilanej ogniwami PV. 

Kalkulacja energetyczna

Część opracowania poświęcona została kalkulacji zysków energetycznych, czyli ilości energii, jaka jest możliwa do uzyskania we wskazanej lokalizacji. W celu obliczenia stopnia pokrycia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania wody użytkowej przez instalację solarną należy najpierw ustalić jej parametry. Przyjęto następujące założenia [3]:

  1. kolektor na południowej połaci dachu,

  2. pochylenie dachu: 45°,

  3. temperatura wody w basenie: 25°C (T2),

  4. masa 1 l wody: 1 kg,

  5. sprawność kolektora: η = 0,8,

  6. pole powierzchni kolektora: S = 42 · 2,3 = 96,6 m2,

  7. dzienna sprawność kolektora: ηdz = 0,4,

  8. temperatura wody (T1) na wejściu: 10°C,

  9. objętość wody w basenach: 1000 m3,

  10. Ic – natężenie promieniowania całkowitego, kWh/m2/m-c; dla czerwca: Ic = 195 kWh/m2; dla lipca: Ic = 197 kWh/m2; dla sierpnia: Ic = 167 kWh/m2.

Zakłada się również przeciętne dzienne zużycie energii na podgrzanie wody do temperatury 25°C. Dobowe zapotrzebowanie na ciepło wyliczono, korzystając ze wzoru:

Wzór 1

gdzie:
Q – ciepło, kWh;
m – masa wody, kg;
cw – ciepło właściwe wody (4,2 kJ = 1,16 Wh);
ΔT – różnica temperatury wody ciepłej i zimnej (T2 – T1).

Q = 1 000 000 · 1,16 ·15 = 17 400 000 Wh = 17,4 MWh/dzień

Basen ma 1000 m3 objętości, czyli masa wody wynosi 1000×1000 = 1 000 000 kg, co daje Q na poziomie 17,4 MWh/dzień; Qmiesiąc = 17,4 × 30 = 522 MWh/m-c.

Następnie ustala się ilość ciepła uzyskiwaną z instalacji solarnej w określonych warunkach (przy znanym natężeniu promieniowania słonecznego): Qs = (S · Ic · ηdz)/η.

Znając potrzebną ilość ciepła oraz ilość ciepła, jaką uzyskuje się z instalacji, obliczyć można procentowe pokrycie zapotrzebowania na ciepło. Taką analizę przeprowadzono dla wybranych miesięcy (czerwiec–sierpień).

Kalkulacja zysków ekologicznych

Za zyski ekologiczne uznana została wielkość emisji zanieczyszczeń do atmosfery, której uda się uniknąć dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody w basenie. W tabeli 5 i 6 porównano wielkość potencjalnej emisji towarzyszącej spalaniu trzech konwencjonalnych nośników ciepła (węgla kamiennego, oleju opałowego i gazu ziemnego). Roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzania wody w basenie: 1 566 000 kWh = 5540,4 GJ/rok. Tabele obrazują wielkość emisji, jaka miałaby miejsce, gdyby planowana instalacja była ogrzewana którymś z konwencjonalnych źródeł ciepła.

Emisja zanieczyszczeń do atmosfery

Tabela 5. Emisja zanieczyszczeń do atmosfery w odniesieniu do 1 GJ ciepła wytworzonego w kotle małej mocy z poszczególnych paliw [4]


 

 Kalkulacja zysków ekologicznych

Tabela 6. Kalkulacja zysków ekologicznych – redukcja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery


 

Podsumowanie

Analiza warunków solarnych oraz oczekiwania i potrzeby inwestora zdecydowały, że optymalnym rozwiązaniem dla Regionalnego Centrum Sportu w Lubinie jest instalacja kolektorów słonecznych jako źródła ciepła do sezonowego podgrzewania wody w otwartym kompleksie basenowym.

Sugerowane rozwiązanie jest zarówno najtańsze (wg kryterium ceny), jak i niskoemisyjne. Kryterium ceny nie było kluczowe. Analiza SWOT wykazała przewagę instalacji kolektorów słonecznych nad pozostałymi rozwiązaniami.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Termal S.A. z Lubina w ramach projektu "Od innowacji do zysku"

Literatura

  1. Pietras M., Możliwość redukcji emisji zanieczyszczeń atmosferycznych poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych w budynkach jednorodzinnych na obszarze województwa dolnośląskiego, maszynopis rozprawy doktorskiej, Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Wrocławski, 2012.
  2. Pietras M., Netzel P., The method of assessment of solar potential for selected area with use Geographical Information Systems, European Physical Journal (EPJ), Web of Conferences, Vol. 33, 2012.
  3. Pietras M., Szulgowska-Zgrzywa M., Migała K., Wielkość emisji zanieczyszczeń atmosferycznych powietrza z instalacji do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej pracujących w domach jednorodzinnych, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 2/2012.
  4.  Rubik M., Trujące spaliny, „Magazyn Instalatora” nr 1/2000.
  5.  Woś A., Meteorologia dla geografów, PWN, Warszawa 1997.
  6. Woś A., Klimat Polski w drugiej połowie XX wieku, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań 2010.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.